Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Simya Nedir?  (Okunma sayısı 58112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2007, 07:10:46 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Simya

Simya (alşimi), hem doğanın ilkel yollarla araştırılmasına hem de erken dönem bir ruhani felsefe disiplinine işaret eden bir terimdir. Simya; kimya, metalurji, fizik, tıp, astroloji, semiotik, mistisizm, spiritüalizm ve sanatı bünyesinde barındırır.

Simya ile en az 2500 yıldır uğraşıldığı bilinmektedir. Simya ile ilk olarak Mezopotamya, Eski Mısır, İran, Hindistan ve Çin'de uğraşılmıştır. Klasik Yunan döneminde Yunanistan'da, Roma İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü coğrafyada, önemli İslam başkentlerinde ve daha sonra 19. yüzyıla kadar Avrupa'da simyaya ilgi duyulmuştur.

Batı simyası her zaman, kökleri ünlü simyacı Hermes Trismegistus'a uzanan ve bir felsefi-spiritüel sistem olan Hermetizm'le yakından bağlantılı olmuştur. Bu iki disiplin (simya ve Hermetizm) 17. yüzyılın önemli bir ezoterik ekolü olan Gül-haçlılar 'ın doğuşunda etkili olmuştur. Erken modern dönemde, simya kimyaya dönüşmeye başlarken simyanın mistik ve Hermetik dalları modern spiritüel simyanın odak noktası olmaya başlamıştır.

Günümüzde, simya mistik, ezoterik ve sanatsal yönleri nedeniyle bilim tarihçileri ile filozofların ilgi alanına girmektedir. Simya, modern bilimin temelini atan disiplinlerden biridir ve günümüz kimya ve metalürji endüstrilerinde kullanılan birçok madde ve işlem eski dönem simyacılarının keşfidir.

Simyanın birçok yönü bulunmasına karşın günümüz popüler kültüründe (sinema ve edebiyattaki simya/simyacı imgelemlerinin de etkisiyle) simya denince akla madenleri altına çevirmeyi deneme işlemi gelmektedir.

Simyanın Hedefleri 

+ Metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi
+ Ölümsüzlük iksiri yaratılması
+ İnsan hayatının dönüştürülmesi

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2007, 07:28:19 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 08, 2007, 02:07:09 ös
Yanıtla #1

En çok merak ettiğim konu da gerçekten ölümsüzlük iksirinin varolup olmadığıydı, gerçekten varsa bunun ne olduüu konusunda bilgi sahibi olmam mümkün mü?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 15, 2007, 11:39:44 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Olumsuzluk iksiri?

Varmi diye soruyosun dimi?

Sence varmidir? Yada olsa bu forumda "Bizde Olumsuzluk iksizi var" derler mi?

Varsada bunun ne oldugunu merak ediyorsun galiba.

Nane,
limon kabugu,

bir guzel kaynasin aman HA-HA-HA-HA
Ha icine, Hazmi cicegi, birazda dere otu atasin aman HAHAHAHAHA   HATTA,
biraz tarcin, bir tutam zencefil aman HAHAHA
ha bin derde deva geliyor.... <<<< BAK BU KISMA OZELLIKLE DIKAKTINI CEKERIM. BIN DERDE DIYOR DEVA GELIYOR DIYOR.

Baris abimiza Rahmetle...

ben kucukken Adam olacak cocuga cikmistim biilyormusunuz? Hepsi adam olacak cocuklardi hakkaten.

Ama ben O gunden sonrada buyumeyi biraktim :)

Mayıs 16, 2007, 02:04:09 ös
Yanıtla #3

Son cümleniz gerçekten ilgimi çekti Sayın Hamlet, bunu ifade ederken çocukluğun güzel yönünü mü vurguladınız yoksa sadece duygusallığınızı mı ön plana çıkarmayı hedeflediniz?

Mayıs 16, 2007, 05:10:10 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Son cümleniz gerçekten ilgimi çekti Sayın Hamlet, bunu ifade ederken çocukluğun güzel yönünü mü vurguladınız yoksa sadece duygusallığınızı mı ön plana çıkarmayı hedeflediniz?
Saniyorum cocuklugun guzel yonunu ortaya cikartmak istedi, ve yasi ilerlese bile kendi icinde cocuk olarak yasamaya devam ettigini belirtmek istedi. Tabiki en dogru cevabi kendisi verecektir.

Mayıs 16, 2007, 08:22:36 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Son cümleniz gerçekten ilgimi çekti Sayýn Hamlet, bunu ifade ederken çocukluðun güzel yönünü mü vurguladýnýz yoksa sadece duygusallýðýnýzý mý ön plana çýkarmayý hedeflediniz?

Bence kucuk seyleri cok abartiyorsun ve altinda derin anlamlar ariyorsun...

Ben sadece anormal oldugumu gosterecek bir cumle daha ekliyim birazda espri olsun diye demistim.
Yani o cumle - sokakta BEN DELIYIM diye bagiran birinin, komik duruma dusmesi gibi oluyor. Peki size sorayim.

Deli ben deliyim dermi? Demez. Peki akilli ben deliyim dermi? :)  O da demez.
oturun dusunun simdi kim deliyim der... Cevabi altta...

Ben :)

Normalim :) cok normalim ben cokkkkkk
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2007, 08:26:25 ös Gönderen: HAMLET »

Mayıs 17, 2007, 01:15:46 ös
Yanıtla #6

Bu gerçekten çok harikaydı ve sizin yapınızda mizah anlayışı varmış, gerçekten çok komik!Bu arada Sayın Hamlet, mizah anlayışınızı çok beğendim, ilk başta bu güzel mizah anlayışınızı yanlış anladığım için çok üzgünüm!
Tabiki küçük şeyler peşinde değiliz fakat unutmamak gerekir ki en küçük bir şeyde dahi herşey vardır!
SAYGILAR

Mayıs 17, 2007, 01:21:43 ös
Yanıtla #7

Gerçekten de size katılıyorum Sayın Sublimeprince, çok haklınız!Bana göre de insan ne kadar çok olgunlaşırsa olgunlaşsın içinde daima çocukluk eseri kalmalı diye düşünüyorum ki zaten insanoğlu 3 dönemden geçmiyor mu?Bu aşamalar sırasıyla Deve, Aslan ve Çocuk!
SAYGILAR

Mayıs 18, 2007, 11:22:55 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

en küçük bir þeyde dahi herþey vardýr!

Ilginc bi cumle. En kucuk birseyde olan herseyde zaten kucuktur o yuzden bence onemli degildir. Ne dedigimi tam olarak bende anlamadim bosverin.

Insanlarin gectigi donemi benzettigin seyler guzel olmus. Sevdim. Yanliz bu benzetmedeki ilginc olan sey... Kucukken cocuksun tamam ama biraz buyumeye basladigin andan itibaren olene kadar ya aslan yada devesin... yani HAYVANSIN :D

Illa farkli bir yonden bakacam ya... duramadim gene :)

Ama bu benzetme bana uygun geldi... kimse uzerine almiyosa ben alabilirim. Haklisin guzel benzetme olmus. Bu yuzden hala cocugum :)

Ben aslanim. Cocugumda, Aslan Parcasi <<<< babam hep oyle derdi bana...
Ama cocuk falan olmiycak tabi. yok oyle. evlilik falan. bana uymaz oyle seyler. Turkum dogruyum caliskanim, bekarim ve mutluyum.
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2007, 11:28:51 öö Gönderen: HAMLET »

Mayıs 19, 2007, 03:18:19 öö
Yanıtla #9

Simya ne oldu? :)