Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türkiyede rit çalışmaları  (Okunma sayısı 8342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 16, 2019, 09:37:21 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4170
  • Cinsiyet: Bay

Sorum Hem ÖMBL ye hemde HKMBL yedir.

Aydınlanmış Teozofistler Riti
Benedict Chastanier adlı bir masonun 1767 yılında İngiltere’de kurmuş olduğu 9 dereceli bir mason riti.

Üstte mason sözlüğünden alıntıladığım bu  çalışmayı bir mason yapmış.
Türkiyede masonluk geleneği oluşturulduktan sonra her 2 büyük locamızda çalışmalarını Türkiyede fransız yahut ingiliz localarındaki ritlere göremi yapıyor(tamamen)Yahutta herhangi bir loca yada masonun yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir masonun oluşturduğu bir rit varmıdır?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Temmuz 16, 2019, 10:08:30 ös
Yanıtla #1
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1495
  • Cinsiyet: Bay

1717'de geleneksel "bağımsız loca" uygulamasından farklılaşarak birleşik büyük loca uygulaması ve tek başına spekülatif masonluk başladığında aslında çırak ve kalfa olmak üzere iki derece, bir de loca üstadı var idi. Locada tek bir üstat var idi!

Sonra görevi bırakan üstad orada otururken yenileri seçilmeye başlandı. Biriken bir üstad sınıfı oluştu. Zamanla normal locada değil ayrı bir locada üstat derecesinde çalışma diye bir uygulama gelişti. Yani sadece üstatlara özel bir loca!

Sonra bu locaların ne çalışacağı kısa sürede pek çok konu ve ritüelle farklılaştı...

1750 lere gelindiğinde, sıkı izleyiş, skoç, rektifiye skoç, gibi genel olduğu kadar isveç riti gibi ülke ya da kişi isimleriyle anılan onlarca rit ortaya çıktı.

Bunlar zaman içerisinde kimi kaynaştı, kimi diğeri içerisinde eridi, kimi uygulayıcısı kalmayınca ortadan kalktı.

Günümüzde yine farklı ritler olmakla birlikte uygulama alanı ABD başta olmak Hristiyanlık (knights templar) ağırlıklı York Riti, kadim misterler ve gizemcilik ağırlıklı Memphis Mizraim Riti, Öğretisini ulusal ve dini gereklere göre esnetme ya da seçme imkanı veren bu sebeple de en yaygın olan Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti (EKEİR/EKSR) başta olmak üzere önde olan ritlerdir, bunlar ekollerdir. Yani rit ve ritüel bu anlamda ayrıdır.

ÖMBL ve HKEMBL açısından ne İngiliz ne Fransız ritüeli uygulanır. Büyük Localarda ritüel kurulları vardır. Takip ettikleri ekollere göre (şu an ikisi de EKEİR) kendi ulusal ritüellerini hazırlar ve uygularlar. Liberal masonluk berat alma tanınma gibi konuları gerekli tutmasa da kardeşçe tanışma açısından yine de büyük localar ve süprem konseyler ritüeli inceler. Ama dikte de bulunmaz. Geleneksel masonluk başka büyük locadan berat almak için ritüel masonluğun temel landmarklarına uygun mu incelenir ama detayına karışılmaz...

Velhasıl kelam ritüeller ulusaldır. Örneğin İngiltere'de geleneksel masonluğun kurucusu UGLE de Tefekkür hücresi yoktur. HKEMBL ise tefekkür hücresi uygulaması vardır.
GÜNÜMÜZDE DAR DEĞİL GENİŞ ÇERÇEVELİ HALE KAVUŞTUĞU İÇİN KİŞİ İLE ANILAN RİT PEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

A.
Alterius non sit qui suus esse potest


Temmuz 16, 2019, 10:12:26 ös
Yanıtla #2

Aydınlatıcı oldu. Teşekkürler
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci