Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Leo Taxil  (Okunma sayısı 14920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2008, 11:29:37 ös
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Antimasonluktan bahsederken, günümüzde antimasonluğun temel kaynaklarından biri olan Léo Taxil' den bahsetmemek olmaz.

21 Mart 1854' de Marsilya' da doğan Taxil (ki gerçek adı Marie Joseph Gabriel Antoine Jogand-Pagès' dır ama müstear isimle yazmayı tercih etmiştir. Bu "müstear isim" merakı antimasonlukta kendisinden itibaren adet halini aldı sanırım.)

Gençlik yıllarında yazdığı kitaplar nedeniyle katolik kilisesinin ve Papa'lık makamının tepkisini çeken Taxil daha sonra Papalığa saygısını sunmayı ihmal etmemiştir.

1881 yılında Masonluğa ilgi duyan ve kısa bir süre için Mason olan Taxil tutum ve davranışlarındaki uyumsuzluklar sebebiyle Masonluktan çıkarılmıştır. Öç alma duygularıyla hareket eden Taxil; işi 1938 yılında bir kısım Masonu aforoz etmeye kadar götürecek Papalığı Masonlara karşı kışkırtarak maddi ve manevi kazanç elde etmeyi, ismini duyurmayı hedeflemiştir. 1885 yılından itibaren etkin bir şekilde antimasonik faaliyetlere girişen Taxil önceleri çeşitli gazete ve kitaplarda "içeriden birisi " olarak antimasonik makaleler yazarken 1886 yılında ise "Les Freres Toris Points" (Üç Nokta Kardeşleri) isimli kitabı yazmıştır.

Halen antimasonların kaynak olarak gösterdiği ve içeriğindeki ilüstrasyonları kullandıkları bu kitapta Léo Taxil, Masonluğu bambaşka bir nitelikte gösteriyor, Masonları dehşetli savlar ileri sürerek suçluyordu. Oldukça sürükleyiici bir dille çoğu kimselerin kolayca "gerçek" olduğuna inanabileceği akıl almaz masallar uydurmuştu. Bu kitap o kadar çok tuttu ki bir çok dile ve hatta Osmanlıca' ya bile çevrilerek yayımlandı.

Roma Katolik Kilisesi bu fırsayı kaçırmadı, Leo Taxil' i olanca gücüyle ve ve tüm olanaklarıyla desteklediğini, açığa çıkmış olan bu rezllikleri herkesin bilmesinin gerektiğini, bir tek bunların bile Masonluğun ortadan kaldırılması için yeterli olduğunu iddia etti, Antimasonik eğilim besleyen diğer bir çok kurum da buna katıldı. Yayımladıkları kitap ve bültenlerde Masonları, "Şeytan' a tapan ve hizmet eden satılmış tutsaklar" diye nitelendirip Leo Taxil ' in anlattıklarını da savlarının açık kanıtı olarak gösterdiler. (Bu kitapta aynı zamanda Hristiyan Masonların Hz.Muhammed' in simgesine taptığının söylenmesi de dikkat çekici diğer bir husustur.) Nitekim yazarın "Les Mysteres de La Franc- Maçonnerie" (Hür Masonların gizleri) isimli kitabının kapağında yer alan çizim halen antimasonların en sevdikleri ve Masonların şeytana taptığının göstergesi kabul ettikleri bir illustrasyon olagelmiştir.

Léo Taxil, 1895 yılında bir kitap daha yayımladı "Le Diable et la R"volution" (Şeytan ve İhtilal) adlı bu kitabıyla da Masonları yerden yere vurdu. Böylece Roma Katolik Kilisesi' inin iyiden iyiye güvenini kazandı. Öyle ki 1897 yılında Kilise ' nin de desteği ile Paris' te büyük bir antimasonik kongre düzenledi.

Leo Taxil müstear ismiyle tanınan kişinin gençliğinde bir Cizvit Kolejinde çekmiş olduğu sıkıntılar nedeniyle Katolik Kilisesine ne kadar kininin biriktirmiş olduğunu o ana kadar kimse bilmiyordu. Kongreye zafer kazanmış bir insan olarak çıkan bu Taxil, yaptığı konuşma ile salonda buz gibi bir hava esmesine neden oldu. Söylediklerinin hepsini uydurduğunu, böylece hem Masonluğu kamuoyu önünde küçük düşürdüğünü hem de Katolik Kilisesi başta olmak üzere herkes ile dalga geçme fırsatı yakaladığını büyük bir gururla anlattı.

Bu olay, antimasonik cephe için büyük bir fiyaskoydu. Leo Taxil' e inanarak güvcenmiş olan birçok saygın kurum, açıkça yalancılık eder duruma düşmüştü. Özellikle Avrupa' da o zamana kadar piyasaya çıkmış olan çeşitli yayınlarda yer almış savlar da kuşkuyla karşılanır oldu. Bu yüzden, bir süre antimasonik yayınların ardı kesildi. Dahaso Katolik Kiilisesinin bu tarihten itibaren Masonlara karşı yayımlar yayınlatmaması veya bunlara maddi destek sağlamamasını dahi bu duruma bağlayanlar vardır.

Leo Taxil' in şarlatanlığı, unutuldu gitti. Adı yalnızca Masonik Ansiklopedilerde yer aldı. Fakat yazmış olduğu kitaplar kaldı. Günümüzde pek çok antimasonik yazar, Léo Taxil' in yazdıklarını sanki bunlar birer gerçekmiş gibi yinelemekten geri kalmadılar, kitaplarının kapsamımnda Masonluğa karşıt ne varsa kullandılar. Hatta bu kitapları kaynakçaları arasında göstermekten bile çekinmedirler.

Halen bazı antimasonik yazılarda Taxil' in adının 33. dereceden  Mason olarak yazıldığı ve yazılara kaynak yapıldığı ufak bir araştırma ile bulunabilmektedir.

http://www.bilgicagi.net/topic.asp?TOPIC_ID=4254&FORUM_ID=113&CAT_ID=16&Forum_Title=Halis+ECE&Topic_Title=%22Allah%27la+kul+aras%FDna+girilmez%21%22+nakarat%FD

Tempus fugit...

Ocak 14, 2008, 12:11:21 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir Anti Mason olarak tüm samimiyetimle şunu belirtmek istiyorum ilk defa Leo Taxil i bu kadar detaylı okuyorum evet pek detaylı değil kısaca ne oldupu anlatılmış ama inanın hiç araştırmadım gerek duymadım.

Ancak Taxil in en sonunda "size yalan söyledim" demesi garip gedi bununla birlikte diğer başlıkta belirttiğim lakin bir hata yaparak sildiğim :) bir mesajda şöyle demiştim antimasonluk yani mason muhalifliği bir zümrenin tekelinde değildir veyahutta bir zümrenin tek işi masonluğa muhalif olmak değildir masonlar çok gün yüzündeler artık hatta tabiri caizse ağıza sakız oldular komplo yazarları bir puzzle yapıyor ve boş kala yerleri masonlarla doldruyor bir de bilmeden biliyormuş gibi yapıpta üfürenler var.

Şahsımın antimason olmasına gelince benim ki aslında o kadar paranoyakça değil ben dünyayı yönettiklerini falan düşünmüyorum bence bir çoğu bir yerlerde yer edinebilmek adına mason olmuş çoğu kötü insan olmayan bir oluşum lakin felsefesi bana ve bildiklerime göre ilk başta hak ve düzgün bir feslefe iken ( ben bilinenlerin ve söylenenlerin aksine masonların ilk ortaya çıktıkları dönemde semavi dinleri korumak için toplandıklarını düşünüyorum ne derece doğru bilmiyorum) daha sonradan sapkınlaştıklarını ve bunu felsefe edindiklerini düşünüyorum zaten görüdndükleri gibilerse bile söyledikleri bana ters onuda bilahare açarım siyasi olarak bakacak  olursak masonların P2 gibi bazı fevri diye niteleyebileceğimiz kaçak köçek işleri olmuştur ama genel olarak bakacak olursak o kişilernde gayrimuntazam olduğuna inandık diyelim bilinen politika değilde daha çok perde arkası olaylarla bazı oluşumlara hizmet eder bir görüntü var kafamda tabii tüm masonlar diye genellemsemde çoğunluk olduğunu düşünüyorum ama ileri derecede paranoya ürünü düşlerimde yok.

Gelelim Türkiye de antimason denilince akla ilk gelen isim Harun Yahya ya Sn. Omnia müstear isim konusunda kendisine bir atıfta bulunmuş Harun Yahya müstear ismi bilinenin aksine sadece Adnan Oktar a ait değildir çeşitli gerekçelerden dolayı çok da gün yüzünde olmak istemeyen insanların kullandıkları genel bir isimdir Leo Taxil in neden antimason olduğu açıklanmış masonlardan intikam almak için denmiş bende değerli forum milletine soruyorum Harun Yahya neden antimason bilen varmı?
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 14, 2008, 12:51:08 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Merak etmiyorum neden antimason oldugunu ,Bunu merak etmememın nedenı masonları sevmek yada sevmemek degıl bana gore hayalgucu fazlaca gelısmıs bır kısı olması....Bunada bır sey uydurmustur nasılsa...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ocak 14, 2008, 01:21:30 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim Sn. Omnia Tempus Alit... Ayrıca gönderdiğiniz linki de okumaya başladım, fakat aşağıda aldığım kısıma takılınca okumaktan vazgeçtiğimi bildirmek isterim:

Cenâb-ı Hak buyuruyor ki, “Ey mü’minler! Allah’tan korkun ve ona (yaklaşmaya) vesîle-vâsıta-sebep arayın.” Yani bana doğrudan değil, bir vâsıta, bir vesîle (aracı) ile gelin. Nitekim varlığını-birliğini, eşi-benzeri olmadığını, ibâdete hakkıyla lâyık olanın sadece kendisi olduğunu bizzat değil, bilvâsıta yani peygamberleriyle bildiriyor, öğretiyor... Ve ondan sonradır ki, kulunu mükellef tutuyor.

Zatı muhterem, bilginiz üzerine, kul ile Allah arasına kimse giremez başlığı hasebiyle bunu yazıyor... Peki, kendisi yukarıdaki ayeti kerimeyi nasıl yorumlamış? Ben bu ayeti kerimeyi onun gibi yorumlamıyorum... Zira (benim bildiğim) İslam dininin Allah ile kul arasında bir aracıyı kaldırdığını, bu bağlamda da diğer semavi dinlerden ayrıldığını, felsefesinin de buna dayandığını söyler. Sanırım bu zat, yukarıdaki ayeti kerimeyi yanlış algılıyor. Zira, yine benim algıladığım, dini bir Peygamber (önder) vasıtası ile gönderdiğini ifade ediyor... Bu bağlamda da Masonik öğretiye karşı çıkıyor yazının sahibi...

Açıkçası yorumlarınızı merak ediyorum bu hususta...

Saygılarımla,

Ocak 14, 2008, 07:22:20 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. blossom,

Verdiğim örnek sadece antimasonik kesimde Leo Taxil' in hala kabul gören bir "kaynak" olarak kabul edilmesine ve Leo Taxil' in kendisinin açıkca yalan olduğunu beyan ettiği kitaplara hazine gibi sarılınmasına ilişkindir. O yüzden, temelini Leo Taxil' e dayandıran bir e-neşriyatın "sınırlılığını" göz önüne alarak  geri kalanı hakkında yorum yapma gereği hissetmiyorum.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ocak 14, 2008, 12:38:42 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Merak etmiyorum neden antimason oldugunu ,Bunu merak etmememın nedenı masonları sevmek yada sevmemek degıl bana gore hayalgucu fazlaca gelısmıs bır kısı olması....Bunada bır sey uydurmustur nasılsa...

Merak eden varmı demedim bilen varmı dedim önce iyi okuyup idrak ediniz.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 14, 2008, 01:14:25 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sevgili kardeşim sana katılıyorum
Benimde merak ettiğim birilerini kötülemek için neden her zaman Satan`ı ve  figürlerini ön plana çıkarıyorlar.
Kainatın en bilge varlığını bu şekilde iftira ve karalamalar için kullanıyorlar olmazki ama her şeyin bir sınırı vardır

Ocak 14, 2008, 05:29:00 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn. blossom,

Verdiğim örnek sadece antimasonik kesimde Leo Taxil' in hala kabul gören bir "kaynak" olarak kabul edilmesine ve Leo Taxil' in kendisinin açıkca yalan olduğunu beyan ettiği kitaplara hazine gibi sarılınmasına ilişkindir. O yüzden, temelini Leo Taxil' e dayandıran bir e-neşriyatın "sınırlılığını" göz önüne alarak  geri kalanı hakkında yorum yapma gereği hissetmiyorum.

Saygılarımla,

Size hak veriyorum. Yorum yapmaya gerek yok, sadece pekte aklımın almaması hasebiyle paylaşmak istedim...

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Saygılarıma,

Ocak 14, 2008, 05:30:15 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Benimde merak ettiğim birilerini kötülemek için neden her zaman Satan`ı ve  figürlerini ön plana çıkarıyorlar.
Kainatın en bilge varlığını bu şekilde iftira ve karalamalar için kullanıyorlar olmazki ama her şeyin bir sınırı vardır
Sonuçta o da bir melek değil mi? :)

Ocak 14, 2008, 05:36:22 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sonuçta o da bir melek değil mi? :)
Evet bir melek  ::)  üstelik kendisi meleklerin en bilgesidir 8)