Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SOKRATES’İN DEVLET ANLAYIŞI ...  (Okunma sayısı 2780 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2023, 02:30:09 öö
  • Uzman Uye

Siyasal düşünüşün içine genellikle siyasi sistemler, devlet yapısı, iktidar ilişkileri, toplumsal
düzen, siyasi ideolojiler, siyasi liderlik, hukuki düzenlemeler, insan hakları, uluslararası
ilişkiler, savaş ve barış gibi kavramlar girer. Siyasi düşünüş, siyasi süreçleri anlamak,
eleştirmek ve geliştirmek için kullanılır. Bu nedenle, siyasi düşünüş farklı görüşler ve
ideolojiler arasındaki farklılıkları da içermektedir. “Nedir?” sorusu geniş bir kavramı ya da
tanımı anlamak için kullanılan bir sorudur. Örneğin, “Demokrasi nedir?” sorusu, demokrasi
kavramının tanımını ve işleyişini anlamak için kullanılabilir. Bu tür sorular, merak edilen bir
konunun detaylarını öğrenmek için sıklıkla kullanılır.
Gelelim bizim asıl konumuza; Sokrates’in Devlet anlayışını incelemeye…
Sokrates’in devlet anlayışı, Platon’un Devlet kitabında anlattığı ideal devlet modeline dayanır.
Bu modelde, devlet toplumun refahını artırmak için kurulmuştur. Sokrates, insanların
doğasının özünde adalet ve dürüstlük olduğuna inanmaktadır ve bu özelliklerin toplumda
yaygın olarak kabul görmesini savunur. Sokrates’e göre, devlet halkının refahını artırmalıdır,
bunun için de iyi bir eğitim sistemi ve adaletli bir yönetim şarttır. İyi bir eğitim, insanların en
iyi haline gelmelerine ve topluma yararlı olmalarına yardımcı olur. Sokrates ayrıca devletin
insanlar arasındaki adaleti sağlamak için vicdanı yönergelerle desteklenmesi gerektiğine
inanır. Sokrates’in devlet anlayışında ayrıca, yöneticilerin bilgili ve erdemli olması gerektiği
önemli bir yer tutar. Yöneticilerin insanların doğal haklarını koruması, hakları üzerindeki
baskıları ortadan kaldırması ve toplumun refahını artırmak için adil kararlar alması
gerektiğine inanır. Genel olarak, Sokrates’in devlet anlayışı, bireysel özgürlüklerin
korunduğu, adaletli ve erdemli bir yönetimin olduğu, eğitimin ve toplumsal uygunluğun
önemsendiği bir toplum modelidir.
Buraya kadar Sokrates’in Devlet anlayışını inceledik. Ben konuyu biraz daha açmak
istiyorum…
Sokrates’in devlet anlayışı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için, Platon’un Devlet adlı
eserinde yer alan Sokrates’in düşüncelerine bakabiliriz.
Platon’un Devlet kitabında, Sokrates şöyle der: “İnsanlar arasında adaletin sağlanması,
erdemli bir yönetim, iyi bir eğitim ve güçlendirici değerler toplum da yaygın olarak kabul
gösterdiği zaman gerçekleşir.” Platonun Devlet kitabında, Sokrates’in devlet anlayışını
destekleyen bir hikâyede yer alır. Bu hikâyeye göre, Glaucon isimli bir karakter, bir gemide
olduğunu ve gemideki yöneticiye adaletin ne olduğunu açıklamasını ister. Yönetici, gemideki
insanların birbirine yapabileceği en uygun şeyi yapmalarının adaletin açıklaması olduğunu
söyler. Sokrates, bu hikâyede yer alan yöneticinin açıklamasını destekler ve adaletin
insanların birbirine en uygun davranışlarını gerçekleştirdiği durumları ifade ettiğini belirtir.
Buraya kadar konuyu getirdim Sonuç olarak, Sokrates’in devlet anlayışı, İnsanların doğal
olarak adaletli ve dürüst olduğunu, devletin insanların refahını artırmak için kurulduğunu,
yöneticilerin bilgili ve erdemli olması gerektiğini, eğitimin önemli olduğunu ve bir toplumun
ortak değerler ve amaçlar taşıması gerektiğini vurgulamaktadır.
Günümüzde Sokrates’in düşüncelerini Batıda bazı İskandinav ülkeleri uyguluyor. Avrupa
Birliğini de katabiliriz. Özellikle bana göre Sokrates DEVLET kavramında da günümüzdeki
Sosyal devlet tanımı yapıyordu …

SİYASAL DÜŞÜNCELER TARİHİ
FİNAL ÖDEVİ
SOKRATES’İN DEVLET ANLAYIŞI
Saygılar

Kaynak: Platon’un “Devlet” adlı eseri, Xenophon’un “Sokrates’in Savunması, Son
kaynağımız Aristoteles’in Politika adlı eserinde de Sokrates’in düşünceleri hakkında bilgi var.
Son kaynağım olmazsa olmazım Yapay Zekâ, Google dan arama “Özellikle kaynak aramada
yararlandım”.

« Son Düzenleme: Haziran 22, 2023, 02:34:43 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 20, 2023, 04:46:41 ös
Yanıtla #1

Sokrates'in savunduğu fikrin bu ülkede son 20 yıldır ne kadar hayati bir bilgi olduğunu yaşayarak görmekteyim(z).
Devlet, filozofların bu da yoksa çok iyi bir felsefe terbiyesinden geçmiş insanlar tarafından yönetilmelidir. Formal eğitime girmiyorum bile.

Ağustos 20, 2023, 09:14:45 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Transcendental 

Ne yazık ki 22 senenin sonunda  bunun acısını çok acı bir şekilde çevremizde görüyoruz . Hızla Araplaşma süreci sürdürülüyor son sürat ..
Afganistan olma yolunda ilerliyoruz o bataklık bizi yutmadan inşallah kendi açımdan hak baki olurda geçip giderim ,bu dünyadan ...
Yazık bu topluma ne zaman o Afgan'lı mültecileri görsem ATATÜRK bir daha gözümün önüne geliyor. Anlaya bu serzenişim  ...
Saygılar

https://scontent.fada2-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/368016871_689689689865054_4078735938822393212_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=ydHGx_zShQ8AX-6us2Z&_nc_ht=scontent.fada2-2.fna&oh=00_AfBK6GIw7-5X6wDH_IV3Lot3gPRHtJXHLrdHBV2dM4tBNg&oe=64E8460B
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2023, 09:43:32 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 20, 2023, 11:00:47 ös
Yanıtla #3

Aynı kaygıları sizinle paylaşmaktayım. Kaygıdan öte öfke ve ümitsizlik içindeyim. Benim, gelecek kuşakların yaşayabiliceği onca güzel hayatlarını çalındığını hayalkırıklığı içinde izlemekteyim.
Fas, Afganistan, Kolombiya, Venezüella'da neler yaşandıysa burda da olacak bence.