Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Oya Sebük: Atatürkçülük, puta tapmak gibi bir şey oldu  (Okunma sayısı 6460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 14, 2013, 12:36:14 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

NURİYE AKMAN
 Oya Sebük epey  tecrübeli ve kariyerli bir Lions. Kendisinden Lionslar ile ilgili bir çok yeni şey öğrendim. Seçkinci olduklarını kabul eden Sebük’ün türban, AK Parti ve  28 Şubat ile ilgili söylediklerine çok şaşıracaksınız.

“Türk Lions hareketi, kuruluşunun 50’inci yılını kutluyor” haberini gördüğümde haklarında hiçbir şey bilmediğimi farkedip bu açığımı kapatmak üzere kapılarını çaldım. Kutlama Komitesi Başkanı Timur Erk’le Okmeydanı’ndaki merkez için randevulaşmıştık. Onu beklerken 45 lions klübün genel yönetmeni olan Hamza Kurtay’dan ilk bilgileri aldım. Hedefler ve uygulamalar uluslarası büronun sekretaryasına rapor ediliyordu. 80’li yıllarda 12 bin olan üye sayısı bugün 7 binlere düşmüştü. Türk lionslar yılda bir kez 350 lira’yı kendi klüplerine, 41 doları da Amerika’daki merkeze ödüyorlardı. Ayda bir otellerde yapılan yemeklerin ücreti de kendilerine aitti. Yardım faaliyetleri zengin hayırseverlerden toplanan bağışlarla yürüyor, üyelere liderlik ve benzeri sosyopsikolojik beceri eğitimleri veriliyordu. Kurtay, Lionsların Rotary’lerden tek farkını “Onlar yılda bir programı hedeflerler. Bizde ise yüzlerce hizmet şekli vardır” diye açıklıyor ve “Atatürk ilkelerine sahip olmayan bir insanın aramızda yeri yoktur” sözleriyle sideolojik pozisyonlarının altını çiziyordu. Kurtay aynı zamanda lionslardaki sıkı disiplin ve ritüellerin de korunmasından yanaydı.

Türk Böbrek Vakfı’nın başkanı olan ve kendisini “Kimya sektörünün bir numarasıyım” diye tanımlayan Timur Erk, Lions üye sayısının düşmesini artık sosyal yardım faaliyetlerini belediyelerin üstlenmesine bağladı.  STK’lar da çoğalmıştı ve korkunç bir rekabet vardı. Lionslar sağlık hizmetlerini daha çok kurdukları vakıflar eliyle yürütüyordu. Ona göre Lionsların yüzde 10’u masondu. Kendisi devamsızlık sebebiyle 3’üncü derecede kalmıştı. O da Kurtay gibi “Atatürk ilkelerine bağlı kalacağım” diye ant içmem diyenleri üyeliğe almıyoruz” diyordu.

Erk bana Lionsların uluslararası yönetim kuruluna bir Türk kadınının seçildiğini ve biraz sonra bulunduğumuz mekana geleceğini söyleyince, sohbete aynı zamanda Altı Nokta Körler Vakfı’nın da başkanı olan Oya Sebük’le devam etmeye karar verdim. Erk, Oya Hanım’a beni “Zaman Gazetesi’nden ama gördüğün gibi başı kapalı değil, ne kadar çağdaş bir kadın” diyerek tanıştırdı. Ankara Koleji mezunu olan Oya Hanım’la sohbetimiz çok zevkli geçti. Lionsların seçkinci tavrının yumuşatılmasından yanaydı, “Her yere heykellerini dike dike Atatürk’ü putlaştırdık. Oysa hepimiz Atatürk olmalıydık” diyor, başörtülülerin milletvekilliğine karşı çıkmıyordu. Yeter ki Meclise gittiklerinde şeriat yasaları çıkarmasınlardı.

Tebrikler; Lionsların dünya yönetim kuruluna giriyormuşsunuz yakında...

Evet bu beni çok gururlandırıyor. Lionsun bütün dünyada mevcut olduğu yerler yedi bölgeye bölünmüş. Avrupa’nın altı temsilci hakkı var. Bu altı temsilciden biriyim ben. 34 kişilik uluslararası yönetim Kurulu’nda Avrupa’yı ve dolayısıyla Türkiye’yi temsil edeceğim.

Ne zamandır Lionssunuz?

78’de önce lioness olarak başladım. Lioness kadınlar için bir programdı. O zamanlar kadınlar lion’a üye olamaz ve karar mekanizmalarına gelemezdi.

O zamanlar mason da olamıyordu kadın

Hala öyle. Masonların başka bir disiplini var. 111’lerde kadınlar olabiliyor. Hakiki masonlar yine kadın almıyor. Amerikalı kadınlar isyanıyla tüzük değişti ve 87’de kadınlar da Lions’a gerçek üye olabildiler. Lioness bitti. Kadınlar seçme seçilme hakkı kazandıktan sonra, 96’da Türkiye’nin ilk kadın yöneticisiyim 99’da ilk kadın konsey başkanı, Türkiye’nin genel başkanıyım. Ve şimdi Avrupa’da da kadın olarak ilkim.  Benim babam Türkiye’de lionsun kurucularından. Annem de lionstu.

Babanız mason muydu?

Evet. Ama ben değilim. Babamın olduğu disiplinde ben mason olamam zaten. 111’lere  olabilirdim. Birçok yere dağılmak istemedim. Ben Çağdaş Yaşam’ın da kurucusuyum. Lionsa kendimi konsantre ettiğim için dünya temsilciliğine seçildim. Dört adaydık. Geçen sene Mayıs ayında yapıldı seçim. Bu yıl 4 Temmuz’da Hamburg’da nihai olarak seçileceğiz.

Bu size ne kazanç getirecek?

Çok büyük bir şeref getirecek. Bir kere uluslararası bir kuruluş olarak lions, bana AB  mensubu olmayan Türkiye’yi uluslararası boyutta temsil etme şansı verdi. Bundan çok sevinçliyim.

LİONS FONLARINI TÜRKİYE’YE AKITACAĞIM

Bunun Türkiye’ye getirisi ne olacak?

Dünyadaki 204 ülkede benim ülkemin marşı çalınacak ben gittiğim zaman. Ve Türk kadınının akıllı, düşünebilen, fikirleri olabilen, bir şeyleri yapabilen bir kişi olduğunu ispatlayacağım.  Oradaki suyun başında, karar mekanizmasında bir  Türk olacak. Uluslararası vakfın fonlarının Türkiye lehine kullanılmasında etkin rol oynayacağım.

Lions olabilmek için başka bir lionsun sizi tavsiye etmesi gerekiyor. Adaydan ne talep ediyorsunuz?

Bir kere disiplinli bir şekilde yapılan belirli toplantılara katılmasını, erdemli davranışını talep ediyoruz. İnsanları dolandıran, piyasada kötü şöhretli biriyse lions olamaz, soruştururuz bunları. Mesleğinde ünlü, nispeten sivrilmiş olması lazım. Çünkü bir insan mesleğini iyi yaparsa bu lion üyeliğini de iyi yapar.  Ben, yaptığımın en iyisini yapmak gibi bir alışkanlığım olduğu için buraya kadar geldim.

Bayağı elitist bir mekanizma bu.

Çünkü bir yerde ne yaparsanız yapın iş paraya dayanıyor.  Maddi durumu iyi olacak. Yoksa kendisini geçindirecek hali olmayan adam gelecek de nasıl başkalarına yardım edecek?

Hizmet ille de parayla mı olur?

Ne yapılabilir? Ama tabii ki olur. Bir kimsesize kitap okumak, bir görmezin koluna girip onu bir yerden bir yere götürmek. Yalnız açıkça söyleyeyim. Bunu ancak birazcık tuzu kuru insanlar yapabilir. Çocuklarını doyurmak için uğraşmak zorunda olan biri başkaları için karşılıksız bir şey yapamaz.

Benim anladığım, siz daha böyle gösterişli, daha sosyetik tipler istiyorsunuz.

Haklısınız. Toplantılara giderken daha düzgün kılık kiyafetle gideriz.

Fahrettin Kerim Gökay; Türk Lion’ların kurucu babası  “Halk plajlara akın etti. Vatandaş denize giremiyor” diyecek halka tepeden bakan biriydi. Lions seçkinciliğin kaynağı bu anlayış mı?

Aslına bakarsanız tabii elitist. Çünkü hukukçular, valiler, belediye başkanları, yok Abdi İpekçisi, yani önemli gazetecileri...Hakikaten Cumhuriyet Türkiyesinin seçkinleri tabii ki.  Amerika’da normal insanlardır, lions orta sınıfın bir uğraşısıdır, yukarı sınıfın değil.

Davet edilecek kişilerin siyasi görüşlerine de bakıyorsunuz.

Bakıyoruz. O da seçkincilik. Haklısınız. Aynı kimya yapısında olanların daha üretken olabildiğini düşünüyoruz. Düşünceler aşağı yukarı aynı paralelde ise...

Orada çürüme olur!

Söylemek istediğiniz Atatürkçülükse, Atatürk’ün şahsı değil, Türkiye cumhuriyeti için düşündüğü ilkeleridir bizim için tabii ki önemli olan.

ZAMAN GAZETESİ'NİN İZNİ OLMADIĞI İÇİN RÖPORTAJIN TAMAMINI PAYLAŞAMIYORUM.. DEVAMINI OKUMAK İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ LİNKTEN OKUYABİLİRLER

http://www.zaman.com.tr/pazar/ataturkculuk-puta-tapmak-gibi-bir-sey-oldu/2039931.html
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ocak 14, 2013, 12:42:38 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ocak 14, 2013, 12:49:40 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aklı hür olan disipline de uyar uygun görürse anlatılırsa dürüstçe davetten sonra mason da olur lions da olur sorunlar olduğu söyleniyor sorunların da alasını çözer. Önce bir özgür bırakın tercihini yapsın.

Şubat 08, 2013, 12:38:54 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Şubat 08, 2013, 02:19:00 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Alıntı
Bir site var; masonlar.org diye.  Özel olarak lionsları tanıtıyor ve övüyor.Diyor ki, bir lionsun en önemli görevi, çevresinden yararlanmaktır. Çevresine yarar sağlamalı demiyor.

Allah aşkına gazetecinin sorusuna bakarmısınız ...
Böyle bir art niyet . PES diyorum ...

ZAMAN GAZETESİ ile normalde sayın Lions neden röportaj yapmış tam anlamadım ... Adamların FİKRİ SABİT DEĞİŞMEZ ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 08, 2013, 06:04:04 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Oya Hanım ile Leo'luğum döneminde tanışmıştım.

Bu röportaj bana, benim tanıdığım Oya Sebük'ten farklı bir portre çizdi.
Tabi yazılı basının dezavantajı bu; görsel ve işitsel mesajlar çok daha etkili bir şekilde iletilebiliyor.
Ama yazılı bir röportaj her zaman röp.ü veren kişinin anlatmak istediklerini tam olarak yanıstmıyor.

Oya Hanım bu gazetede çıkan söyleşiyi okuduğunda ne hissetmiştir bilemiyorum ama benim aklımdaki LIONS'u tam olarak anlatamamış kanımca. Tabi ben Leo sonrası Lions olmayan bir insanım. Belki de algıda hatayı yapan kişi benimdir. Bu da bir ihtimal.

Sevgi ve muhabbetle.
dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...

Şubat 10, 2013, 05:37:56 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu hafta bir lions toplantısına katıldım. Orada da konuşuldu bu konu, kendisinin açıklamaları sebebiyle istifaya davet edildiğini ama istifa etmediğini öğrendim. Şahsen tanıyanlar ise Sn.Rimor ile aynı fikirdeler.

Nisan 27, 2017, 01:51:22 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Oya direktörümü Lions ailesinden tanırım. Kendisi çağdaş fikirli, kendini yenileyebilen, hür görüşlü başarılı bir Türk kadınıdır.

Düşüncelerini belki değiştirmiş, belki aynı kalmıştır bilemem ama ne görüşte olursa olsun, düşüncelerine saygı göstermek lazımdı. Bu röportajda Katılmadığım bir çok yanı olduğu gibi haklı olduğu yanlarda yok değil.

Öncelikle Lions ailesinde hizmet edebilmek için hem vakit, hem de nakit özgürlüğüne sahip olmak gerekir. Bir Lion olarak bunun sıkıntısını çok çekiyoruz

Atatürkçülük sadece her yere heykel dikmek ya da dikilen heykelleri korumak değil, her birimizin Atatürk gibi düşünmesi yani Atatürk olması gerekir. Biz biraz Atatürkçülük anlayışını, aşırı milliyetçilik ile karıştırıyoruz. Atatürk milliyetçiliği; Misak-ı Milli sınırları içinde her vatandaşın eşit haklara sahip olması demektir. Biz meseleyi ırkçılık ile karıştırıyoruz

Laiklik; sadece din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması değil, devletin vatandaşlarını inançlarına göre ayırmamasıdır. Laik kelimesini İsmet Paşa Lozan antlaşmaları esnasında şu şekilde anlatmıştır: Churchill Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde gayri müslimlerin olduğunu ve bunlardan vergi alınmamasını, askere gitmemesini ve kendi kültürlerini öğrenebileceği okullara gidebilmesini talep etmiştir. Bunun üzerinde İsmet Paşa;
"T.C. laik bir devlettir. Gayri müslim vatandaşlarımız da diğer vatandaşlarımız gibi vergi vereceğini, askere gideceklerini bildirmiş, sadece kendi kültürlerini ve bizim kültürümüzü de öğrenecekleri okullara gitmelerine olanak tanıyacaklarını beyan etmiştir. Askerlik yapan forum üyeleri iyi bilirler ki; yemeklerden önce "Tanrımıza hamdolsun, milletimiz var olsun" derdik. Bu sadece Allah'a inanan askerlerin olmayacağı, diğer tanrılara inanan askerlerinde tanrılarına dua edebileceği düşüncesinden ileri gelmektedir.

Biz Laik düzeni dinlere karşı bir tertip olarak değerlendirdik. Bu yüzden okullara, devlet dairelerine, meclise türbanlı giden vatandaşları engelledik. Halbuki bu faşist, benim anladığım Atatürk ilke ve inkılaplarını aykırı bir düşünceydi. Doğru ya da yanlış, hiç kimsenin giyimine, kuşamına karışılmamalı, bireyleri özgür düşünce ile baş başa bırakılmalıydı. Bu aşırı davranış akabinde siyasal islamı ve mitinglerde bir elinde Kuran, diğer elinde seçim anketlerini sallayan liderleri doğurdu.

Nisan 27, 2017, 01:53:59 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu eski konuyu açmak ve Lions hakkında forum üyelerinin dikkatini çekmek istedim.

Bir de şunu belirtmek isterim ki Lionslar diye bir terim yoktur. Doğrusu Lionlar dır. Lions kulübün adıdır