Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İşte Mevzu  (Okunma sayısı 15295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 29, 2011, 08:39:47 ös
Yanıtla #20

Sayın Hacamat,

İnsanın kendisiyle gurur duymasının günah olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ama bu kültüre çok fazla maruz kalmamalıyız diye düşünüyorum. Arabesk kültür, hayatı iğdişleştirir. Türk toplumu da malesef arabesk bir kültürden gelmektedir.

Bir insanın "ben erdemliyim, ben kişilikliyim" demesi, arabesk kültürden gelen birini rahatsız eder. Neden bu sizi rahatsız ediyor, bence bunu düşünün. "Ben kişilikliyim" demek, nasıl oluyor da karşı tarafı rahatsız edebiliyor? Bu tür bir yaklaşımın gerisi gelmez, kopar gider. Ondan sonra toplumda "Ben başarılıyım" "Ben bu işin üstesinden gelirim" "Ben yaparım" diyecek insan bulamıyoruz. Neden? Başarısız olduklarını bilenlerin, iş beceremeyenlerin, yapamayanların hamaset edebiyatı yüzünden. Başarıyı ve gururu bu kadar başından engellemeyin. Arabesk olmayın. Kibir, sağlıksız bir tavırdır. Ancak şunu da bilmekte yarar var ki kibirin kötü etkilerine yine sağlıksız insanlar maruz kalır. Sağlıkl bir insan kibirli bir insandan etkilenmez, çünkü onun "kibir" olduğunu bilir. Sağlıklı bir insan gururu kibirden ayırmasını bilir. Ve gururdan asla rahatsız olmaz. Kimden gelirse gelsin.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Haziran 29, 2011, 10:44:48 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Bakış açısı, herkeze göre değişir. bana itici gelen size sempatik gelebilir. Bu gayet normal, zaten baştada belirttim ''bu durum başkasını rahatsız etmiyebilir'' diye. Burada şunu demek istemiyorum, '' bu durum sizi rahatsız etmiyorsa ,sizde sorun vardır'' tarzında değil. Forum platformunda bazen bir yazı bir an size itici gelebilir. Bu sizin arebesk kültürden geldiğinizi göstermez, sizi bir anda olmadığınız bir kimliğe büründürmez. O anki bakış açınızı gösterir.
Saygılarımla

Haziran 30, 2011, 01:48:43 öö
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin popperist guzel bir noktaya deginmis. Sadece begendigimi belirtmek istedim.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Haziran 30, 2011, 01:56:05 öö
Yanıtla #23

Bir insanın "ben erdemliyim, ben kişilikliyim" demesi, arabesk kültürden gelen birini rahatsız eder.

Sn. popperist,

Yazdıklarınıza büyük ölçüde katılıyorum. Ancak bu konu özeline inersek, ortada yukarda alıntıladığım lafları eden de yok ki zaten. Açıkça yazdım, "karakter" kelimesini doğuştan gelen özellikler anlamında kullandığımı. Bunu anlamaya yanaşmamak hususunda "arabesklik" dışında bir yorumunuz varsa bilmek isterim :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 30, 2011, 09:42:45 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat,

İnsanın kendisiyle gurur duymasının günah olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Ama bu kültüre çok fazla maruz kalmamalıyız diye düşünüyorum. Arabesk kültür, hayatı iğdişleştirir. Türk toplumu da malesef arabesk bir kültürden gelmektedir.

Bir insanın "ben erdemliyim, ben kişilikliyim" demesi, arabesk kültürden gelen birini rahatsız eder. Neden bu sizi rahatsız ediyor, bence bunu düşünün. "Ben kişilikliyim" demek, nasıl oluyor da karşı tarafı rahatsız edebiliyor? Bu tür bir yaklaşımın gerisi gelmez, kopar gider. Ondan sonra toplumda "Ben başarılıyım" "Ben bu işin üstesinden gelirim" "Ben yaparım" diyecek insan bulamıyoruz. Neden? Başarısız olduklarını bilenlerin, iş beceremeyenlerin, yapamayanların hamaset edebiyatı yüzünden. Başarıyı ve gururu bu kadar başından engellemeyin. Arabesk olmayın. Kibir, sağlıksız bir tavırdır. Ancak şunu da bilmekte yarar var ki kibirin kötü etkilerine yine sağlıksız insanlar maruz kalır. Sağlıkl bir insan kibirli bir insandan etkilenmez, çünkü onun "kibir" olduğunu bilir. Sağlıklı bir insan gururu kibirden ayırmasını bilir. Ve gururdan asla rahatsız olmaz. Kimden gelirse gelsin.

Saygılar

Sayın Popperist'in bu yaklaşımından uzman bir doktorun fizyoloji seminerinde kursiyerlere anlattığı "stres" kavramını anımsadım ve paylaşmak istedim. Stres kadar sağlığa zararlı bir kavram yoktur. Fıtık, kanser, felç vb. pek çok derdin asıl nedeni strestir. Stres anında hiç bir dolaşım ve hormonel sistem normal çalışmaz. Beyin, bencilce hareket edip savaş hazırlığı yaparcasına kendisi için gereken her şeyi vücuda depo yaptırır vb... Fakat bir insandan stres kavramını çıkartırsanız işe giden ve hayatı ciddiye alan insan bulamassınız. Kibir ve gurur da her ne kadar maneviyatı öldürecek kadar zararlı olsa da dediğiniz gibi sosyal yaşamla mücadele ve başarılı olmak için gerekli bir kavramdır.

Saygılarımla.

Haziran 30, 2011, 09:01:05 ös
Yanıtla #25

Sayın Mustafa Kemal, ne anlatmak istediğiniz konusunde bir şey anlamadım.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Haziran 30, 2011, 10:29:20 ös
Yanıtla #26

toplumda sürekli kendini övenlere , sen övme bırak başkası seni anlatsın deler , çok yanlış
halbuki zaten övünülecek işler yapan bir kişi kendi övse de övmese de o farkında olsa da olmasa da toplumun takdirini kazanır, mühim olan kişinin etiketi yada isminden ziyade somut olarak ortaya çıkardığı iştir
gelelim daha mühim meseleye; velev ki gerek zekası , gerekse yeteneği ile ortaya çıkardığı iş bakımından, başarısı toplum tarafından takdir edilmiş bir kişi bile övündüğü zaman, hemen toplum "ayıptır , başkalarını rencide etme " gibi reaksiyonlar verir ,  kendi içinden çıkan ileri yeteneklerin sayısının, sayıca evrensel ölçütlerin bir hayli altında olması ve dolayısıyla buda ileri yeteneğe ve yaratıcı zekaya sahip olmayan çok büyük çoğunluk tarafından kıskanılıp gerçek kimlikleriyle yüzleşemediklerindan kaçınmalarından dolayımı ?
çünki bilgisizlerin habire bilgilileri beğenmeyip dışladığı ( bilgisizlikleriyle yüzleşmemek için) , başarıya ulaşanların sürekli şucudur bucudur diye yaftalandığı (başarısız olanların çaba göstermedikleriyle yüzleşemedikleri için) bir toplumda yaşıyoruz. oysaki aynı toplumu oluşturan bir millet olduğumuz için evrensel ölçütlerde kendi içimizden çıkan her süper yetenek, bilge, sporcu sanatçı v.b. aslında bireysel anlamda da kendi kendimizi temsil eder
çünki bizler aynı havuzda yaşayan ve o havuzu meydana getiren su damlacıklarııyız
ileri toplumlarda bilhassa ingiltere ve a.b.d ye bakılrsa somut olarak bu daha iyi anlaşılır, onlar evrensel ölçülerde  başarı göstermiş tüm bireylerini bırakın yaşadıkları sürece, özellikle, ölümlerinden sonra yüzyıllarca tüm dünyada canlı tutabilmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar, bizlerde sohbetlerimizde bir ingiliz tiyatroya sık gitse yada iyi bir oyun oynasa ve yahut yazsa hemen "ee" shakespeare nin ülkesi diyoruz, ülkemde ise nobel almış bir yazar bırakın kendi kendini anlatmasına yada haklı yere övünmesini desteklemeyi, onu marka aline getirmeyi, yada  ülkemiz dışında yaşayanlara her hangi bir öykü yazan bir türk için "ee" orhan pamuğun ülkesi dedirtmeyi , malesef biz yazarımızın kendisine tehditler savurarak aklını başına al diyoruz ve yazarımızda ülkesinden ayrı korumalarla yaşamaya başlıyor
nihayetinde önyargıdan arınmış takdir daimi başarıyı getirir
her zaman nitelik olarak senden daha üstün olan insanları önce kabüllenmeyi öğrenen ve sonra takdir edebilmeyi ve en sonunda da kişilerin kendilerini ifade ederken kendi kendilerine övünebilmelerini desteklemeliyiz  ki ileri toplumu inşaa edebilelim
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Temmuz 01, 2011, 12:28:28 öö
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

''Kendini övmenin'' aslında ne olduğunu, bu sitede biraz araştırırım, daha önce bu konuyla ilgili neler yazıldığını bir bir ortaya koyarım.
İsterseniz yapıyım... Orada bakalım kendini övme davranışı nasılmış, kim neler yazmış. Beni uğraştırmayın.
Ben özellikle bu platformu kast ediyorum. Forum sitesinde kendini övmenin yanlışlıklarından bahsediyorum.
Üstelik, insanın kendisini övmesinden yanayım. Bu kısma bir itirazım yok, yerinde yapılan her haraket,söz,mimik vs güzeldir.
Yersiz yaptığınızda veya sürekli yaptığınızda bu sıkıntı verir. Karşı taraf ( bu mevzuyla alakalı ), ''ala ala ben erdemsizmiyim yoksa'' demeye başlar.
Mevzu buydu siz aldınız ,pop,rap,arabeske çevirdiniz. Hep suçlu Hacamat, hep suçlu Hacamat  o o o ... :)
Saygılarımla

Temmuz 01, 2011, 03:51:34 öö
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ah hacamat ahhh.......

Kisi kendini bilince durusunu sergiler..ve o sahip oldugu erdemler onu O yapmıstır,yeri geldiginde ifade etmesi..yada  övgü alması ,onure edilmesi ...ne beni ,seni kucultur...
egerki ben erdemsizmiyim diye  bir soru gecerirsen aklından kendini bilmiyorsun demekki kardesim bilsen bunlar aklına bile gelmez .....

Temmuz 02, 2011, 12:37:00 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

sayın smyrnali, kendimi bildiğimi idda etmiyorum. Hatta kendimi bilmek de istemiyorum. :) Ben bi bakıp çıkacaktım...
Saygılarımla