Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Doğu'da Masonluğa Rastlanabilir mi?  (Okunma sayısı 10398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 24, 2009, 11:06:42 ös

Sayın SkullG'nin MASONLUK VE ONUN NURUNDAN FAYDALANMAK İSTEYEN İÇİN SINIR VAR MIDIR?  adlı çalışmasının şu paragrafında;

"Masonluk, bugün yaklaşık olarak 7 milyonluk bir Kardeşlik topluluğudur. Bunun yaklaşık %90nı Avrupa ve Amerika’dadır. %75 ise ABD ve Birleşik Krallıktadır. Masonluk çok büyük bir bölümü dünyanın önde gelen 5 ülkesinin (ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Kanada) sınırları içinde ve bu ülkelerin vatandaşlarından oluşan Kardeşlerin çoğunlukta olduğu bir Batı Dünyası kurumu niteliğindedir. Bu 5 batılı devlet dünya toplumunun sorunlarının en az hissedildiği ancak bunlara çözümlerin oluşturulup uygulanması açısından en etkili devletlerdir"

Yazdıkları üzerine aklıma takılan bir soruyu sormadan edemeyeceğim; Türkiye'den daha doğuda masonluğa rastlanmamakta mıdır?

Sosyalist ülkelerde ki materyalist anlayış nedeniyle masonluğa rastlanmamasını anlarım ancak ya diğer ülkelerde?

Saygı ve Sevgilerimle...

Ben, ben olanım

Aralık 24, 2009, 11:45:16 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. rigormortis,

Bildiğimce cevap vereyim. Hindistan'da, Japonya'da, İsrail'de, Filipinler'de ve hatta Çin'de Büyük Localar var. Hindistan'da 150ye yakın Loca ve yaklaşık 8.000 üye bulunmakta. Filipinlerde 250yi aşkın loca ve 20.000i geçkin Mason bulunmaktadır. 79 öncesi İran'da Büyük Loca var idi ve çalışmalarına devam ediyordu.

Dünyanın çoğu yerinde Mason Örgütleri var. Ben o yazıda dünyadaki Mason nüfusunun büyük bir çoğunluğunun Batı'da ve özellikle de 5 gelişmiş ülkede ve daha da özelde Amerika ve Birleşik Krallık'ta yoğunlaştığını vurgulamak istedim. Yoksa şiliden japonyaya, Norveçten Tazmanyaya dünyanın dört köşesinde Mason örgütleri ve Masonlar var.

Saygılarımla.

Aralık 25, 2009, 11:59:50 öö
Yanıtla #2

Sn. SkullG

Cevapladığınız için teşekkürederim ayrıca,  MASONLUK VE ONUN NURUNDAN FAYDALANMAK İSTEYEN İÇİN SINIR VAR MIDIR? isimli paylaşımınız içinde çok teşekkürler oldukça aydınlatıcı bir çalışma emeğinize sağlık.

Saygılarımla...
Ben, ben olanım

Aralık 26, 2009, 04:26:07 ös
Yanıtla #3

Bu başlık, Dünya geneli için kullanılmış ama hazır 'Doğu' adı geçtiğine göre ben bunu mikroya indirgeyerek Ülkemizin Doğu Bölgelerinde Masonluğa rastlanılabilinir mi şeklinde soru sormam mümkün müydü?

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 26, 2009, 05:20:59 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buna ben bir yanıt vereyim de Sayın Isabell'in çok hoşuna gitsin.

Urfa Edessa gibi kalaydı, bugün orada da mason locaları bulunurdu.

Türkiye'deki Masonluğun tarihinde, Malatya, Elazığ ve Sivas'ta kurulmuş localardan söz edilir.

Fakat elbette bu "Doğu" değil; Türkiye'nin coğrafi olarak doğu bölgesi.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 26, 2009, 05:22:45 ös
Yanıtla #5

Buna ben bir yanıt vereyim de Sayın Isabell'in çok hoşuna gitsin.

Urfa Edessa gibi kalaydı, bugün orada da mason locaları bulunurdu.

Türkiye'deki Masonluğun tarihinde, Malatya, Elazığ ve Sivas'ta kurulmuş localardan söz edilir.

Fakat elbette bu "Doğu" değil; Türkiye'nin coğrafi olarak doğu bölgesi.

Teşekkürler, Sayın Adam; ilginize sevindim:) Sizin gibi nazik ve nezaket sahibi birinden yanıt almak beni bir hayli mutlu etmektedir.

« Son Düzenleme: Aralık 26, 2009, 05:25:27 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 06, 2013, 07:34:11 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hali hazirda sayin ADAM saydığınız bu Doğu illerinde loca varmıdır?  Yoksa bu illerde masonda olmadigi anlamina mi gelir?
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 06, 2013, 10:45:34 ös
Yanıtla #7

Bildiğim kadarı ile orada loca kalmamıştır fakat orada bulunan masonlar vardır.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Haziran 07, 2013, 07:47:27 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın blackfriars'ın dediğinin doğru olduğunu sanıyorum. Ancak birtakım girişimler yapıldığını da duymuyor değiliz.

Bunun niçin böyle olduğu sorgulanırsa, şöyle bir yanıt verilebilir: Bir yerde birkaç masonun bulunması, orada bir loca kurulmasını sağlamak için yeterli değildir. Bir loca kurmak öyle kolay bir iş değildir. Kurulduktan sonra onu yaşatmak daha da zor olabilir. Ne yazık ki doğu illerimizin yerel koşuları, oralarda mason localarının yaşatılabilmesi bakımından pek elverişli değildir. Doğuyu bırakın ve batının daha elverişli olduğunu düşünün bir an ve sonra bakın nerelerde mason locaları var? Örneğin Denizli'de ya da Tekirdağ'da var mı? Yoksa niçin yok? Masonlar istemediği için mi? Bence hiç değil. Başka etkenler var. Aslında masonların çok istediği etkenler ise yetersiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2013, 04:46:17 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki bu sitede su an Malatya'da yada Elazığ'da yahut farklı illerde olan masonlar varmıdır bir ses verebilirlermi onların da fikrini alabilirmiyiz
bekle, izle, gör, hisset, anla...