Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Öğrenci Andı'nın kaldırılması girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andın  okunmamasını destekliyorum.
9 (32.1%)
Andın okunmasını destekliyorum.
14 (50%)
Andı okumak istemeyen öğrencinin uygulamadan muaf tutulmasını destekliyorum.
0 (0%)
Bu konuyu önemsiz buluyorum.
5 (17.9%)
Kararsızım.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 20

Oylama kapandı: Haziran 21, 2009, 06:05:58 ös

Gönderen Konu: Öğrenci Andı'nın kaldırılması tartışmaları  (Okunma sayısı 26763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 22, 2009, 06:05:58 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler ,

Ülkemizin yeni Milli Eğitim Bakanı'nın hayata geçirmeyi planladığı ve bu nedenle de eğitim çevrelerinden görüş almaya başladığı uygulama uyarınca , okullarda okutulmakta olan "Öğrenci Andı"nın kaldırılması teklifi ülke gündemine sokulmak istenmekte. Bu tasarıya sebep olarak da bir kısım öğrencinin ve bu öğrencilerin velilerinin hassasiyetleri gerekçe gösterilmekte.

Bir önceki Milli Eğitim Bakanı döneminde de telaffuz edilmekle beraber , fiiliyata dökülememiş bu uygulama bugün gelecek tepkilere göre yeniden ülke insanının karşısına çıkarılacak gibi gözükmekte.

Bunun temel bir yaklaşım farkını ortaya koyan ve kişisel olarak önemli bulduğum bir girişim olması nedeniyle sizlerin bu  konuya yaklaşımınızı sormak ve görüşlerinizi almak istedim . 

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Mayıs 22, 2009, 06:54:33 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sizin düşünceniz nedir nueva? siz okunmasından yanamısınız?

Mayıs 22, 2009, 07:27:48 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

ben kaldırılmasından yanayım. çünkü sabahın köründe ya da öğlenin sıcağında onbinlerce öğrencinin nizami vaziyette hizalanarak bir şeyleri tekrar etmesinin hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. Militer bir ruh barındıran 6sından 16sına kadar hergün bezerek ve bitsin bu işkence diyerek okunan şeyin bir işe yaramadığını düşünüyorum.

şimdi ne akpyi savunan birisiyimdir ne gericiyim ne de atatürk düşmanı. hani yaftalayacak olan olursa diye söylüyorum.

ama gerçekten 1933'ten beridir okunan (niye 1933se) küçüklerimizi sevelim büyüklerimizi sayalım varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum. ilkokuldayken en sıkıldığım anlar o anlardı. bir anlamı yoktu, soğukta, ayazda, sıcakta, güneş tepedeyken ter içinde, o apağır çanta gittikçe ağırlaşırken bir de o merasime zorunlu olarak katılmak evet çok sıkıcıydı ve çoğunlukla okulun andımız bölümünü kaçıran bir talebe oldum. kaybettiğim hiçbir şey yok. her gün tekrar etseydim yine bugünkü gibi düşünen bir adam olacaktım hergün tekrar etmedim ve yine aynı adamım.

her sabah doğruyum dedirtmek yerine doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü ayırt etmesi için çocuklarımıza gerçekten doğru dürüst bir eğitim verilmesini talep ediyorum.

ha bu merasimin en güzel yönü İYİ DERSSLERRR ARKADAŞLARRRR kısmıydı ama o söylenmese de olur temenni yerine gerçekleştiğini görsek daha iyidir.

tartışılacaksa and değilde derslerin kalitesi öğretmenin bilgi düzeyi öğrencilerin seviyesi falan tartışılsa... böyle yapay böyle şişrme gündemler yerine... mesela 20 Mayıs 2009 tarihli Hürriyet Gazetesinde EGE CANSEN'in yazısını okuyanınız var mı?

Oyum "Andın  okunmamasını destekliyorum."dur

saygılarımla.

Mayıs 22, 2009, 07:33:31 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın de_hund Merhaba ,

Açıkcası bu konu evimdeki yemekli bir toplantıda gündeme geldi ; hayli kalabalıktı ve gelenler arasında farklı aidiyetler taşıyan çocuklu 2  çift de vardı. Yemek sonrası güzel güzel kahvelerini içerken birdenbire bu konudan dolayı gerginlik yaşadılar.. Bu konuyu kapatsınlar diye epeyce uğraştım çünkü hoş olmayan bir noktaya gideceği belli olmuştu konuşmanın ama meselenin hararetini kesmede başarılı olamadım..

İlk çift bu uygulamanın az da olsa veliyi "rahatsız" ettiğini ve kaldırılmasını desteklediğini belirtti ; diğer çift ise çocuklarının kesinlikle bu andı okumaları gerektiğini , konunun bir aidiyet konusu değil Gazi'nin anısına da atıf yapan bir and olması  nedeniyle çok önemli olduğunu dile getirdi. Bu çift andın okutulmasından vazgeçilmesi durumunda okuldaki bütün velileri organize edeceklerini ,bu durumda okulların ayrılması gerekeceğini , kimsenin kendi çocuklarının kimliğinden mutlu olmasına mani olma hakkı olmadığını  , beraber ders çalışan spor yapan yemek yiyen çocukların ayrı okullara taşınmasına sebebiyet verilmemesi gerektiğini  ifade edince çocuklu insanlar için bu konunun belirtilenden daha önemli olduğu izlenimini edindim.

Konuklardan üçü ise , andın tümüyle kaldırılmasının , çocuğunun bu andı okumasından çok mutluluk duyan ve küçükken kendisi de andı okumuş olan veliyi çok rahatsız edeceğini , okunmasından rahatsız olan insanlarımız için , rahatsızlık duymayanların cezalandırılmış olacağını , bu nedenle rahatsız olana muafiyet verilmesini ve diğer çocuklara hiçbir şekilde mani olunmaması gerektiğini söyledi .

Evdeki kalabalıkta en fazla beğeni toplayan bu öneri oldu . Ama açıkcası yönlendirici olmamak gerek diye düşünüyorum. Bu nedenle seçenekler sadece "destekliyorum-desteklemiyorum"ekseninde tutulmadı.  Andı okumada muafiyet esnekliği olduğu hallerde kişilerin görüşleri ne olacak buna bakmak gerek diye düşünüyorum Sayın de_hund. Umuyorum ki üyelerimiz bu önemli bulduğum konuda düşüncelerini ve önerilerini esirgemezler . Bu çerçevede , ifade edeceğiniz ve hepinizin belirteceği görüşler son derece kıymetlidir.

Saygılarımla

Quality has no fear of time ..

Mayıs 22, 2009, 10:05:16 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

ben kaldırılmasından yanayım. çünkü sabahın köründe ya da öğlenin sıcağında onbinlerce öğrencinin nizami vaziyette hizalanarak bir şeyleri tekrar etmesinin hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. Militer bir ruh barındıran 6sından 16sına kadar hergün bezerek ve bitsin bu işkence diyerek okunan şeyin bir işe yaramadığını düşünüyorum.

şimdi ne akpyi savunan birisiyimdir ne gericiyim ne de atatürk düşmanı. hani yaftalayacak olan olursa diye söylüyorum.

ama gerçekten 1933'ten beridir okunan (niye 1933se) küçüklerimizi sevelim büyüklerimizi sayalım varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum. ilkokuldayken en sıkıldığım anlar o anlardı. bir anlamı yoktu, soğukta, ayazda, sıcakta, güneş tepedeyken ter içinde, o apağır çanta gittikçe ağırlaşırken bir de o merasime zorunlu olarak katılmak evet çok sıkıcıydı ve çoğunlukla okulun andımız bölümünü kaçıran bir talebe oldum. kaybettiğim hiçbir şey yok. her gün tekrar etseydim yine bugünkü gibi düşünen bir adam olacaktım hergün tekrar etmedim ve yine aynı adamım.

her sabah doğruyum dedirtmek yerine doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü ayırt etmesi için çocuklarımıza gerçekten doğru dürüst bir eğitim verilmesini talep ediyorum.

ha bu merasimin en güzel yönü İYİ DERSSLERRR ARKADAŞLARRRR kısmıydı ama o söylenmese de olur temenni yerine gerçekleştiğini görsek daha iyidir.

tartışılacaksa and değilde derslerin kalitesi öğretmenin bilgi düzeyi öğrencilerin seviyesi falan tartışılsa... böyle yapay böyle şişrme gündemler yerine... mesela 20 Mayıs 2009 tarihli Hürriyet Gazetesinde EGE CANSEN'in yazısını okuyanınız var mı?

saygılarımla.

Tamamıyla aynı gorusteyım..Daha fazla yoruma da gerek duymuyorum..

Saygılarımla
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 22, 2009, 11:42:31 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Düşüncemi belirtmeden önce, herkesin düşüncesine saygı duydugumu ve bu özgür ortamda düşüncemi sergilemekten keyif aldığımı belirtirim. Ancak, hür iradenin ürünü olan düşünce; başkalarının düşüncesine, başkalarının hür irade ve tikel özgürlüğüne mani oluryorsa, burada bir sorun yada sınır bilmezlik vardır. Bu ürün genele vurulduğunda hür irade değil, saygısızlık olur. Olmayanları bu konuda dikkate davet ediyorum.

Sayın SkullG,

6sından 16sına kadar diye bir genelleme yaparak haddinizi aşmayınız. Yine bu genele; "bitsin bu işkence, hiçbir işe yaramayan birşey" gibi terimleri vurarak haddinizi bir kez daha aşmayınız!

Bu ant sayesinde varlığını daha çocukluğunda Türk varlığına armağan etmekte ki "Türk" olmanın anlamına, Türk olmanın ta ozaman farkına, farklılığına ve ne demek olduğuna varmaya başlamış disiplin sahibi günümüz idealist insanlarına; "varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum." diyerek, alay niteliğinde bir kez daha saygızızlık etmeyiniz! Eğer düşünceniz gereği icap ediyorsa bunun doğrusu " varlığımızı türk varlığına armağan edelim temalı rituelin BENİM ÜZERİMDE hiçbir işe yaramadığını düşünüyorum'DUR." Haddiniz bu olmalıdır, bilin.

Bütün yazınızda şahsi düşüncem; mantıklı tek kısım "çoğunlukla okulun andımız bölümünü kaçıran bir talebe oldum. kaybettiğim hiçbir şey yok. her gün tekrar etseydim yine bugünkü gibi düşünen bir adam olacaktım hergün tekrar etmedim ve yine aynı adamım." Sayın SkullG size içtenlikle katılıyorum, gerçekten de sizde hiçbir işe yaramamış.

Sayın SkullG,

Umarım bundan sonra bir milletin yemini hatta bir şahsın şahsi yemini de olsa üzerine yorum yapmanız icap ettiğinde daha dikkatli olursunuz.

saygılarımla.

"Bu yazınızı buradan düzeltmeniz şartı ile forum yönetimine şikayet ediyorum."

Konu Hakkında şahsi görüşüm; Cumhuriyetten bu yana yeminimiz olan bu kutsal metnin okunması gereğini desteklemekte ancak istemeyen öğrencilerin muaf olma hakkının olmasından yanayım. Herkes özgür iradesini başkalarının haklarına ve onuruna zarar vermeden kullanmalıdır. Bu imkan herkese tanınmalıdır.

Birde şahsi bir söylemde bulunmak istiyorum; bugün andımıza dil uzatanlar yarın marşımıza uzatabilir. Lütfen bazı geleneklerimizi dogma yada türevleriyle değerlendirmeyelim. Bizi biz yapan şeyleri ne pahasına olursa olsun unutmayalım.

Saygılarımla,

Mayıs 23, 2009, 12:20:12 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ANDIMIZ
Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

"Ne mutlu Türküm diyene!"

Bu güzel andımızı kaldırmak isteyen halsiyet, ar, milli duygudan yoksun insanları ilk olarak dürüst, bilgili, eğitimci seviyesine ulaşabilmiş öğretmenler atamalarını, bu sözünü ettiğim birikime sahip olan öğretmenler ve öğrenci andını benimsemiş yeni nesil için olması gerektiği düzeyde ilim irfan yuvası oluşturmak için çabalamaya davet ediyorum.

Çok geçmeden Milli Marşı'mız içinde kamu yoklaması yaparlar :)

Mayıs 23, 2009, 12:52:44 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

dünyadaki devlet anlayışı değiştikçe bu tarz şeyler yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. mevcut ulus yine devletin hakim ulusu olacaktır ama anlayışlar büyük oranda değişecektir. bugün andımız kalkar,yarın anayasamız,başka birgün din kurumumuz kalkar. bunu kimse engelleyemez.

devlet anlayışının değişime uğramasının sebebi,alt akımların(bazen alt sınıf,bazen azınlık) üst akıma yaptığı mecburi hareketlerdir. bu hareketler yataydan dikeye doğrudur. (örneğin bazen direk devletten basamak basamak alt kısımlara veya bazende halkın basamakalrından devlete doğru)

bu tarz şeyleri fazla kafanıza takmayın,eğer Tc işgale uğrarsa ve halk kılını bile kıpırdatmazsa,bu milletin dünyada yaşama hakkı zaten yok demektir.

Mayıs 23, 2009, 01:23:58 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

O yıllar diğer bütün ülkelerde milliyetçilik akımları hızlanırken
bir millet yaratma çabasının yaşandığı genç Türkiye Cumhuriyeti nde
anlık bir coşkunun verdiği ilhamla ortaya çıkmıştır bu sözler.

İlk okunduğu yıllar yeni ve çok hevesli Türkiye Cumhuriyeti nde
her okunduğunda aynı coşkuyu vermiştir.
Ayrıca o yıllar bütün milletler marşlar okuyordu.

O çağa göre içerik olarak emsallerine göre çok saygındır bence.
Çocuğa yolunu kendisinin çizmesi için çalışkanlık, doğruluk, ilgi, saygı,
vatanseverlik ilkeleri sahiplendirilmeye çalışılıyor. Heyecanla bir söz vermesi sağlanıyor.
Okunurken de genç Türkiye Cumhuriyeti nin ilk öğrencileri tarafından
bu hissiyatla okunuyordu.

Şu anda ise geçmişten farklı amaç ve ruh hali ile andımız yine okunmaktadır.
Bir eziyettir. Bir coşku asla göremezsiniz. Marş söylenir geçilir.
İlkeler bir anlamda orada biter. Bugün amaç çocuğa bu ilkeleri ekmek değildir.
Çocukta 1930 ların çocuğu değildir. Marş okuyarak heyecanlanmaz.
Zaten günümüz ise marşlar okuma çağı da değildir.

Çalışkanlık, doğruluk, ilgi, saygı ve vatanseverlik ilkeleri ve bu ilkeleri sahiplendirme çabası
saygın olmakla beraber bu çaba çağımıza uygun geçerli ve verimli olan şeklini  çoktan almış olmalıydı.

Saygılarımla

Mayıs 23, 2009, 01:54:30 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Şimdi bu konuya öncelikle koyunlardan başlamak lazım, koyunları anlarsak hayattaki bir çok kişinin bakış açısını daha iyi anlayabiliriz. Bu koyunlara birşeyden söz ettiğinizde, koyun zannediyor ki; aman bana birşey empoze ediyorlar, kahrolsun faşisizm durumları yani, ne alakaysa ben de anlamıyorum. Neyse bu koyunlar gelin görün ki duvarlarını yıkamıyorlar ve yeni düşüncelere karşı çıkıyorlar. Bu koyunlar Atatürk'ü severler ama Atatürk'ün uygulamalarına karşıdırlar. Biliyorsunuz ki zamanın Milli Eğitim Bakanı çok değerli insan Dr. Reşit Galip Andımızı yazmıştır. Düşünebiliyormusunuz aşağıdaki sözlerden rahatsız olanlarımız var. Bunlardan daha güzel söz var mı?
Gelelim asker gibi öğrencilere söylettiriyorlar düşüncesinde olanlara, arkadaşlar siz, bazılarınız Masonlukla ilgilisiniz ve Masonluğa sempati duyuyorsunuz. Siz ozaman Masonluğa nasıl sempati duyuyorsunuz ya da ilgi alanınıza giriyor anlamış değilim. Siz bir Mason olsanız Locada "bu ne ya asker gibi, bunlar bu sistem içinde herhalde ülkeyi ele geçirmek için hazırlık yapıyorlar, bak birde aynı sözleri söylüyorlar bak bak bak" dersiniz.
Sevgili dostlar kendine, bilgisine güvenen insana kimse birşey empoze edemez, öğrencilerinde bir sistem içersinde okuması gayet güzel birşeydir, siz herhalde st joseph, st benoit'da şimdi olmasada eskiden neler olduğunu bilmemektesiniz. Bu okulların eski başarısı disiplinden kaynaklanmaktadır. Öğrencinin koridorda yürürken takip etmesi gereken bir yol olması buna örnektir, hocalar koridorda istediği yerden yürürken, öğrenciler sadece bir yoldan yürümek zorundaydılar.

ANDIMIZ

"Türküm, doğruyum, çalışkanım.

İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim.

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Ne Mutlu Türküm Diyene!"