Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler  (Okunma sayısı 23913 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2016, 10:37:46 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Risus bazı noktaları gerçekten çok güzel aydınlattı. Özellikle cevabındaki birkaç satırın hatırı sayılır sayıda haricinin dikkatini çekeceğini düşünüyorum.

Kendi adıma teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 16, 2016, 12:28:53 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konu daha önce forumda ayrı başlıklar açılarak irdelenmişti ama görülüyor ki yeterli olmamış..

Masonluğun ne olduğu, nasıl mason olunacağı gibi birçok sorunun aslında cevabı forum içerisinde mevcut.Yalnız detaylıca irdelemek,öğrenmek ve üzerine düşünmek gerek..

Madem bir hazırlık yapılacak o halde temel ihtiyaçları belirleyip, bunları gidermeli.Bu temel ihtiyaçlar bana göre ;

Masonluk nedir?

Neden mason olmak istiyorum?

Mason olduktan sonra beklentilerim neler ?

Sorularına kendi içinizde bir cevap vermeniz gerek.Masonluk ile ilgili edindiğiniz bilgiler ile bu soruların cevaplarını karşılaştırıp, masonluğun size uygun olduğunu düşünüyorsanız yola çıkmaya başlarsınız..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Eylül 16, 2016, 12:53:11 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.mbulut
En temel soruları özetlemiş.
Forumda var evet ama ben sn.mbulut a sorayım o zaman yeni mason oldugunuda bildiğimi bildireyim.

Masonluk nedir?
İlk mason kimdi?
İlk masonu kim tekris etti?

Bu soruların aslında mason olmak isteyen ve arzulayan herkesin sorması lazım.

Bir cevapmi verilecek yahut bilinmeyen kaynaklı efsane lermi anlatılacak.
Sevgiler
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 16, 2016, 01:12:42 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.mbulut
En temel soruları özetlemiş.
Forumda var evet ama ben sn.mbulut a sorayım o zaman yeni mason oldugunuda bildiğimi bildireyim.

Masonluk nedir?
İlk mason kimdi?
İlk masonu kim tekris etti?

Bu soruların aslında mason olmak isteyen ve arzulayan herkesin sorması lazım.

Bir cevapmi verilecek yahut bilinmeyen kaynaklı efsane lermi anlatılacak.
Sevgiler

İlk sorunuz hem genel tanımıyla hem de masonluğa girmeden önce yapmış olduğum açıklama ile "bana gore masonluk " bölümünde mevcut.

Diğer iki sorunuz ile ilgili en net cevabım ; Bilmiyorum.

Sanıyorum bu konu ile ilgili açılan bir başlık var.Bilenler o başlık altında cevap verdiği takdirde cevabını bende sizin gibi öğrenmiş olurum.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Eylül 16, 2016, 01:29:52 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.mbulut
Yürekli cevabınız için teşekkürler.
O zaman o soruların cevabını en net şekilde bilmiyorsanız/bilinmiyorsa
Mason olurken olmaya karar verdiğinizde masonlugu sorgulamis oldunuzmu?sizce.
1.sorunun cevabı forumda varolduğu soyleniyor;
Yine buna göre 2.ve 3.sorunun cevabı yoksa 1.soruya verilen cevaplar mantiklimidir?doğru kabul edilmelidir?

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 01, 2016, 09:22:21 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sn.mbulut
Yürekli cevabınız için teşekkürler.
O zaman o soruların cevabını en net şekilde bilmiyorsanız/bilinmiyorsa
Mason olurken olmaya karar verdiğinizde masonlugu sorgulamis oldunuzmu?sizce.
1.sorunun cevabı forumda varolduğu soyleniyor;
Yine buna göre 2.ve 3.sorunun cevabı yoksa 1.soruya verilen cevaplar mantiklimidir?doğru kabul edilmelidir?

Degerli Karahan;
2. ve 3. sorularında cevabı var elbette..
Ancak 1. sorunun cevabı ile 2. ve 3. sorunun cevapları genel olarak birbiri ile alakalı degildir.
1. Soru Masonlugu ,yani : " Masonik yapıyı, hem toplumsal hemde kulturel ve ahlaki düzeyde anlamak ile iniltilidir. "
Masonluk nedir sorusunun cevabı burda gizlidir.
2. ve 3. soruların cevabı aslında Masonik tarih bilimcilerin çalışmaları ve Masonik belge ve günümüze kadar gelen efsaneler çevresinde şekillenmektedir.
"İnsanlık tarihini bilmek yada anlamaya çalışmak; aynı zamanda Masonluk tarihine giden yoldur." denebilir.
Nedenmi genel yazıyorum; okuyor , araştırıyor ve ögreniyorum; ama daha önce yaptıgım hataya dusmemek icin konuyu genel olarak cevaplıyorum.
Zira Masonik bilgileri ifşa etmek yasaktır.
Bu yuzden Mason olmak isteyen ; Masonik yolu arıyan herkes bu soruların cevaplarını arastırmalı, ögrenmeye calısmalı ve kendi zihninde , benliginde çözmelidir.
Saygılarımla Kerberos..

Ekim 01, 2016, 02:21:34 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Kerberos
Yinede tesekkurler cevaplar beklediğim gibi yuvarlak.Haklısın insan bilmediğine cevap veremez,veremezde bilmedigide masonik sır olmaz.Sizinde dediğiniz benimde anladığım gibi masonlugun tarihi masonik efsanelerle örülü.

Aklı bilimi ve çağcilik i ön plana alan masonluk nasıl olurda biz efsaneye inanıyoruz der?

EDMUND BURKE

Ekim 01, 2016, 03:49:49 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Bu 'efsaneler' alegorik nitelik taşıyor. Efsaneler inanmak için değil, belki düşünmek için.

Ekim 01, 2016, 09:36:42 ös
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Aklı bilimi ve çağcilik i ön plana alan masonluk nasıl olurda biz efsaneye inanıyoruz der?

Masonluk efsanelere inanıp, efsanelere tarihi birer olay niteliği vermez. Efsaneleri kıssadan hisse çıkarmak için bir ahlaki anlatı olarak algılar.
Live long and prosper.

Ekim 02, 2016, 01:54:08 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

EDMUND BURKE