Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 28, 2011, 09:23:08 ös
Yanıtla #120
  • Aktif Uye

Araya farklı mevzular ve farklı yaklaşımlar girince atladım sanırım.
 Sayın Laus Deo ''dinini seçtiğini'' söylemişti.
peki seçtiğiniz dinin mensupları, sizi neden kabul etti... Anladığım kadarıyla, Musevi dininden bahsediyorsunuz.
Musevilik dinine geçiş yok, geçilse bile ayrı bir defterde kaydı tutuluyodur.
Diyorsunuz zaten ''din kalpten yaşanır''. siz de kalpten yaşasaydınız, dine geçmek zorunda bırakan şey neydi sizi...
Saygılarımla

Ağustos 28, 2011, 09:34:00 ös
Yanıtla #121
  • Ziyaretçi

Sayın Hacamat;

Halacha'ya göre sonradan musevi olunabiliyor... ayrıca gen olarak yahudi kanından biriside convert olmadan yahudi sayılmaz tam anlamıyla.... geçiş kısmı çok ağırdır o yüzden yahudi kanından olanların çoğu dindar olmaya yanaşmaz...

Ağustos 29, 2011, 12:31:03 öö
Yanıtla #122
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat,

Musevi oldugumu da nerden cikardiniz? Cok merak ediyorum nasil bu kaniya vardiniz?

Hayir Musevi degilim.

Ancak neden insanlarin surekli baskalarini hesaba katarak dinlerini yasamaya calistiklarini da anlayamiyorum acikcasi. Museviligi secmis olsam mesela ve beni bu sahislar aralarina almasalar; derim ki almazlarsa almasinlar, banane!

Insan dinini kalbinde yasar. Gerisi cok onemli degil. Gerisi derken ibadetleri kastetmiyorum, baskalarini kastediyorum. Ben bir dini kabul etmissem, bunun iznini bir tek Tanri'dan alirim, baska insanogullarindan degil.

Ben dinlerin topluluk anlayisindan cok bireysel yasanmasi gerektigini savunan birisiyim. Elbette topluluk anlayisi da olmali ancak en basta gelen sey Tanri ile insanin yani bireyin arasindaki iliskidir. Bu varsa gerisi olsa da olur, olmasa da olur.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y

Ağustos 29, 2011, 01:50:15 öö
Yanıtla #123
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo, henüz bir çıkarımda bulunmadım.sadece musevi olduğunuzu zannediyordum. Değilmişsiniz .
ben de şaşıracaktım, szi nasıl museviliğe aldılar diye.
peki sayın Laus Deo, laf lafı açıyor. Bir örnek verirmisiniz hangi din, yanlız kalpte yaşatıla biliiniyor.
Bildiğim kadarıyla müslümanlığı, sadece kalplen yaşayamıyorsunuz, hıristiyanlık ve musevilikde öyle.
Bir takım kuralları var (her dinin), o kurallarada uyulması gerekiyor. Yoksa yeni bir din var, ben mi kaçırdım?
utanılacak bir şey değilse ,bize hangi dini seçtiğinizi de paylaşın bu arada ...
Saygılarımla

Ağustos 29, 2011, 02:22:36 öö
Yanıtla #124
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Hacamat, yaniliyorsunuz. Gecenlerde birinden duydum. Soyle bir sey:

Muslumanlar Bese ayrilir.

1- tam zamanli musluman
2- cumadan cumaya musluman
3- ramazandan ramazana musluman
4- bayramdan bayrama musluman ve
5- kalbi temiz olanlar :)

yani muslumanlik sadece kalpte de yasanabiliyor :D

sevecenliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ağustos 29, 2011, 02:37:58 öö
Yanıtla #125
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat,

Bu kadar zorlamayin. Gayet basit bir seyden bahsediyorum:

Bir insan dusunun adi Smith olsun. Smith kendi kendine arastirmis, Islam'i kabul etmis. Ama camiye gitmek istemiyor, hacca gitmek istemiyor, onu yapmak istemiyor, bunu yapmak istemiyor. Bunu goren muslumanlar da diyorlar ki, "sen musluman falan degilsin Smith!"...

O halbuki KALP'ten inaniyor Muhammed'e ve Allah'a... Ve de Kuran'a...

Simdi Allah'tan baska kim diyebilir, sen musluman degilsin diye?

Din Tanri ile kul arasindadir. En azindan oyle olmalidir.

Veya soyle dusunun: Dunyanin butun muslumanlari bir araya gelmis Smith'in musluman olmadigina karar getirmisler, belgeleyip onune sunmuslar. Smith ise kararli! Ben Muslumanim diyor, baska bir sey demiyor. Evinde Kuran okuyor, namaz kiliyor.

Iste boyle olur kalpte yasanan din. Baskasi ne demis, cemaate kabul mu etmis, etmemis mi aforoz mu etmis. Kime ne?

Bu kadar basit.

Ya da baska bir kisi dusunun, ben Hristiyanim diyor, fakat inanclari biraz farkli. E peki ne olacak? Papa gelip adamin elini kolunu mu baglayacak? Adami dovecek mi, iskence mi edecek? Hayir yine herkes kendi isiyle ilgilenecek, bu sahis da istedigi gibi istedigi sekilde inanacak kurtaricisina.

Bu kadar basit.

Esenlikler,
Laus Deo.

NOT: Ben tam iletiyi gonderirken uyari geldi, sayin Zagzagel de cevap yazmis basliga... Ona da katildigimi belirtmek isterim. Cok guzel ozetlemis. Ki bu bahsettigi seyi muhtemelen dunyadaki butun dinler icin genelleyebiliriz. Tesekkurler.
YY & Y

Ağustos 29, 2011, 02:58:07 öö
Yanıtla #126
  • Aktif Uye

Sanırım anlatamadım,
dinlerin emirleri ve yasakları var. Hiç bir din şunu demez ''sadece bu dini kalpte yaşayın'' kast ettiğim bu.
aramızda sohbet ederken veya insan olarak düşündüğümüzde ben kalpte yaşıyorum deriz.
Sayın Laus Deo bunu sanki kendi dini emrediyormuş gibi söyledi ( yanlız kalbinizde yaşatın) mesele bu.
bende ''ala ala'' dedim. hangi din bunu bu şekilde emretmiş ,diye düşündüm.
Dolayısıyla birbirimiz arasında ''ben kalbimde yaşıyorum'' deriz ama böyle bir durum hiç bir dinde yoktur.
dinlerin uyulması gereken bir kaidesi vardır.
sayın Laus Deo,zahmet edip bir dine geçmişsiniz, bende sizin dediğinizi diyorum..... neden dine geçtiniz ki. ?
kalbinizde yaşasaydınız işte...
bizimle hangi dine geçtiğinizi hala paylaşmadınız..utanıyormusunuz
Saygılarımla

Ağustos 29, 2011, 03:12:10 öö
Yanıtla #127

Din, en hazır şekliyle bize aile tarafından öğretilir. Nihayetinde hiçbir insana vahiy gelmez ki bunun doğrusunu eğrisini ilk ağızdan öğrenmiş olalım. Daima gelenek ve kültürün asırlardır var olan etkisi, dini biraz veya hayli modifiye eder ve din insan öyle gelir.

Bir noktadan sonra da insan sorgular. Ya geleneksel dini aynen kabul eder. Ya o dinden vazgeçer, ya da o din içinde kendi yorumunu geliştirir.

O dini aynen kabul eden ile diğer gruplar daima çatışır. Dolayısıyla aynen kabul edenin, diğerlerini anlaması mümkün değildir. Ona göre diğerleri ne kadar dinim var dese de dinsizdir. Diğerlerine göre ise bu kişi bağnazdır. Değişmez.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ağustos 29, 2011, 04:57:58 öö
Yanıtla #128
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat,

Dinimden neden utanayim? Lutfen...

Aciklarim aciklamam o bilecegim sey. Aciklayacagim varsa bile artik aciklamayacagim kesin. En azindan bu baslikta...

Demissiniz ki, bir dine gecmissin, keske gecmeseydin kalbinde yasasaydin keske. Yahu sayin Hacamat, zaten ben bu dine kalbimde gectim. Onemli olan da bu. Gidip hic bir din adamindan izin almadim bu dine gecmek icin! Neden biliyor musunuz? Cunku GEREKMIYOR.

Inandigim kurtaricinin tek kosulu ona inanmak. Iste size kalpte yasanan bir din.

Kotu bir insan olmamak da sart elbette ancak bu zaten evrensel bir kural, onu saymiyorum.

Ama dedigim gibi bu Muslumanlik icin de ayni olabilir. Bir kisi gayet de muslumanligi sadece kalbinde yasayabilir. Kisi Kuran'a ve Allah'a inanir. Fakat ibadet etmez. E ne oldu simdi ? Bu kisi muslumanliktan mi cikti? Veya ciktiysa bile bunu Allah'tan baska kim bilebilir? Musluman olmanin sarti nedir hatirlayin: Kelime-i sahadet getirmek. Peki bu aslinda nedir? Muhammed'i ve Allah'i kabul etmek. YETERLI.

Bu kacinci iletim oldu bilemiyorum. Demek istedigimi size farkli anlatim sekilleriyle anlatmaya calistim. Eger hala anlatamiyorsam ben artik pes ederim. Cunku olay benden gecmistir artik.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Ağustos 29, 2011, 10:52:31 öö
Yanıtla #129
  • Aktif Uye

utanıyormusunuz? bir soruydu. ''utanmıyorum''diyebilirdinz. Neden soruya kızıp ''bu başlıkta hangi dini seçtiğimi açıklamam''
diyorsunuz anlamadım. size defalarca sordum ''hangi dine geçtiniz'' diye söylemediniz.
size söylemeyin mi dediler? gurur mu yapıyorsunuz? biz, hangi dine geçtiğinizi öğrenirsek akan sular mı duracak?
anlamadım niye? yada, ben sordum diye bana karşı bir inat mı?

kulaktan kulağa laflar farklı taşınır onu biliyordumda. yazıyı okuduktan sonra ,aşağ tarafa yazmaya geçildiğinde
okunulan yazının farklı taşındığına da şahit oluyorum. Sayın Laus Deo, lütfen birdaha bakın ben ''keşke'' diye bi kelime
kullanmışmıyım. bırakın onu, kalbimden bile geçirmedim.
Saygılarımla