Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce bir mason hariciden üstün mü ?

Evet , Masonların haricilerden üstün olduğunu düşünmekteyim..
Hayır ,Masonların haricilerden üstün olmadığını düşünmekteyim..
Üstünlük kişiye göre değişir, mason yada harici olması farketmez..
fikrim yok

Gönderen Konu: Sizce bir mason hariciden üstün mü ?  (Okunma sayısı 35157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2011, 02:55:10 ös
  • Ziyaretçi

Değerli oylarınızı bekliyorum...

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 03:08:13 ös
Yanıtla #1

Bir Mason bazı özellikleri nedeniyle seçilir, bazı değerler konusunda kendisini geliştirme imkanı bulur, vs vs. Yani "Mason" denildiği zaman aşağı yukarı homıjen bir gruptan bahsediyor oluruz.

Harici derken kastedilen nedir peki???

Kusura bakmayın ama son derece anlamsız bir karşılaştırmadır bu. Mesela "Masonlar mı üstün Bektaşiler mi" gibi bir karşılaştırma yapılsa, ki bence bu da son derece saçmadır, aşağı yukarı homojen 2 grup kıyaslanıyor olur. Karşılaştırma yapmanın anlamsızlığını bir tarafa bırakalım, somut bazı kavramlarla konuşma şansımız olur.

Hariciler... Hangileri?

Yapmayın lütfen...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Temmuz 28, 2011, 03:20:08 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın 418,

Forumun yeni üyelerinden biri olmanız nedeni ile belki bu forumun düzeyinin ve amacının farkında olmayabilirsiniz. Bu şekilde sorular veya yazılar ile foruma ve kendinize katkı sağlamak bir yana, zarar verdiğinizi düşünüyorum.

Burası masonluk hakkında sorularınıza yanıt arayabileceğiniz çok güzel bir platformdur, bu şansı iyi değerlendirmenizi ve "doğru" cevaplara ulaşmaya çalışmanızı bir mason olarak değil, bir forum üyesi olarak öneriyorum. Umarım bu iyi niyetli önerimi dikkate alırsınız.

Temmuz 28, 2011, 03:27:17 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın 418,

Forumun yeni üyelerinden biri olmanız nedeni ile belki bu forumun düzeyinin ve amacının farkında olmayabilirsiniz. Bu şekilde sorular veya yazılar ile foruma ve kendinize katkı sağlamak bir yana, zarar verdiğinizi düşünüyorum.

Burası masonluk hakkında sorularınıza yanıt arayabileceğiniz çok güzel bir platformdur, bu şansı iyi değerlendirmenizi ve "doğru" cevaplara ulaşmaya çalışmanızı bir mason olarak değil, bir forum üyesi olarak öneriyorum. Umarım bu iyi niyetli önerimi dikkate alırsınız.

Sayın Orion,

iyi niyetli yaklaşımınız için öncelikle teşekkür ederim, burdaki sormaktaki amacım şu, masonluğa giremek isteyen bir harici masonların girdiği kapıdan değil farklı bir kapıdan giriş yapıyor yani arka kapıdan,
youtube^da izlediğim bir videoda anlatılıyordu, sorma amacım bu...

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 03:40:37 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Alıntı
iyi niyetli yaklaşımınız için öncelikle teşekkür ederim, burdaki sormaktaki amacım şu, masonluğa giremek isteyen bir harici masonların girdiği kapıdan değil farklı bir kapıdan giriş yapıyor yani arka kapıdan,

Sayın 418,

Bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmanın ne kadar yanlış olduğunu, sormak istediğinizi iddia ettiğiniz sorudan nasıl bir çıkarım yaparak sorduğunuz soru ile bize göstermiş oldunuz.

İyi niyetli olduğunuzu düşünerek, sorularınızı net ve doğrudan sormanızı, yanlış yorumlara mahal vermeden, forumun düzeyini ve size yanıt yazan üyelerin ayırdığı zamanı da öngörerek sormanızı öneririm.

Bu kadar yanlış ve yanlı bir sorunun foruma hiçbir katkısının olmadığını da özellikle belirtmek isterim.
« Son Düzenleme: Temmuz 28, 2011, 03:44:35 ös Gönderen: Orion »

Temmuz 28, 2011, 03:48:59 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Alıntı

Sayın 418,

Bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmanın ne kadar yanlış olduğunu, sormak istediğinizi iddia ettiğiniz sorudan nasıl bir çıkarım yaparak sorduğunuz soru ile bize göstermiş oldunuz.

İyi niyetli olduğunuzu düşünerek, sorularınızı net ve doğrudan sormanızı, yanlış yorumlara mahal vermeden, forumun düzeyini ve size yanıt yazan üyelerin ayırdığı zamanı da öngörerek sormanızı öneririm.

Bu kadar yanlış ve yanlı bir sorunun foruma hiçbir katkısının olmadığını da özellikle belirtmek isterim.
Sayın Orion,

Herhangi bir yorumda bulunmadım dikkat ederseniz, sadece iyi niyetiniz için teşekkür yazısı yazdım... ve sorunuzu cevapladım...

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 03:49:42 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bu soruyu sormaktaki amacınızın açıklaması da sorduğunuz soru kadar saçma :)

Temmuz 28, 2011, 03:52:19 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Temmuz 28, 2011, 04:21:14 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Masonlarla ilgili bir çok doğru yanlış kaynak mevcut , bu kaynakların saçma yada mantıklı , eleştirileri yada saldırıları olduğu herkez tarafından bellidir, karanlığı aydınlatması açısından forum'un kuruluş amacı bağlantılı olduğunu düşünüyorum....
fakat foruma katkıdan çok zarar vereceğini düşünmüyorum , youtube dan masonları kötü gösteren videoları izleyen insanlarda gerekli araştırmayı yaptıklarında (google vs.. gibi) bu linke ulaşabilir ve gerçeği anlayabilir,
ve sizin değerli yorumlarınızı okuyabilir....

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 04:33:31 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın 418,

İnsan başlı başına "üstün" bir varlıktır, bu şekilde bir kıyaslamadan bahsetmek ise abesle iştigaldir.