Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rüya Aleminde görülen rüyalar  (Okunma sayısı 4224 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 11, 2017, 04:22:15 ös
Yanıtla #20

En eski kültürlerden beri rüya, insanlığın tüm büyüsel-dinsel sembolizminde yer almıştır. Mısır papirüsleri, çivi yazısı tabletleri, İncil’e dair metinler hep bize fiziksel vücudunun bağlantıları ve beynin sınırlarından bağımsız kalan insan ruhunun daha etkili bir şekilde Doğa’nın Gerçekliğini okuma ve anlama yetkisine sahip olarak öbür dünya ile bağlantı kurduğu, olacakları müjdeleyen rüyalardan bahsetmişlerdir.

Aynı şekilde Zerdüşt’e rüyalarda çeşitli vahiyler gelmiştir. Brutus kendi yenilgisinin haberini rüyada almıştır. Eşi Calpurnia, Sezar’ın ölümünü görmüştür. Dante’ye İlahi Komedya’yı esinleyen bir rüyadır. Apollo, Galenos’un rüyasına girerek ona kendisini tıbba adaması gerektiğini söylemiştir. Edison’un rüyaları, kendisinin anlattığına göre çözülmez bir problem ile her karşılaşışında uyumaya gidip her seferinde çözümü bulması ile ünlüdür. Jung, kendisini psikoloji ile simya arasındaki ilişkiyi aramaya itenin bir dizi şaşırtıcı rüya olduğunu söylemiştir.

Hermetik[1] bilimlere göre rüyalar insana Dünya’daki ilk adımlarında rehberlik eder. İnsan olmuş olan el değmemiş ruh, gelişme aşamasında henüz var olmamış ama olasılıklarla dolu iken geçen çağlarda bir ruh, bir bilinç, bir tarih meydana getirmiştir; bu görmüş geçirmiş ruh, rüyalar dünyasından beri ikili fiziğine öğüt veren ruhtur. Ebedi ruh, yolcu varlıkla bu şekilde diyalog kurarak onu görüş hatalarının ittiği tehlikelerden korur.

ruyalar3Eski psikoloji bize uyku ve uyanıklığın farklı varoluş biçimlerine karşılık gelen farklı bilinç durumlarından başka bir şey olmadığını söyler. Doğu’dan gelenler, Büyük Uyanıştan, bizi zincirleyen yanılsamadan kurtulma olarak bahsederler, uyku, bilincimize göksel, zihinsel veya ruhsal olabilecek başka bir boyut ile nüfuz eder ve bu sayede uyanıklık durumunda iken bizim için karanlık olan o dünyayı öğrenebiliriz. Bazı ezoterik filozoflar ve bazı psikologlar işi, insanın uykusu kozmik bir uyku olduğundan geleceğin rüyalar sayesinde kazanıldığını söylemeye dek vardırırlar.

Zaman geçtikçe insanın fiziksel yönünü aşkın yönüne bağlayan göbek bağı kopar. Hıristiyanlık kâhinlik sanatını büyücülükle bağlantılı olacağı noktaya kadar lanetli bir sanat haline getirir. Bu alanlardaki karanlığın artması ile insanlar, o zaman doğal olup bugün ezoterik hale gelen bilgilerden uzaklaşır ve bunları kaybederler.

FREUD VE JUNG’A GÖRE RÜYALAR

Bu karanlık hale getirmeden sonra gece evrenini kurcalama yeteneğine sahip ilk düşünürler Kilise tarafından yasaklananlar olurlar. Burada insanların arzuları ile bu kurumlar tarafından yaratılan yapay ahlak çelişir. Tıbbi ve tarihsel gereklilikler ortaya çıkar ye yavaş yavaş rüyalarda kendini gösteren bu gizli dünyaya değerini vermek gerekir: bilinçaltı. Freud, bizim rüyaların ve psişik olayların anlamlı değerini anlamamızı sağlar. Başlangıçta rüyalarla ilgili sembollere dair yaptığı tek yorum o sırada toplumun yaşamakta olduğu nevrozdan dolayı cinsel türde olsa da daha sonra Freud’u izleyenler daha başka anlamlar ileri sürerek, hastanın ve onun yaşam koşullarının çok önemli olduğu ve aynı sembolün herkes için aynı anlama gelmediği sonucuna vardılar.

Antik çağda bilincin üç durumundan bahsedilirdi: hayvan, insan ve tanrı. Freud, İd, Ego ve Süper Ego’dan bahseder. Jung ise, bilinçaltı, bilinç ve bilinçüstünden ya da anima, persona ve gölgeden bahseder. Bu, Jung’un “bireyselleşme” olarak yeniden adlandırdığı bir işleme göre dünyadaki gölgesine, gölge kendisine olabildiği kadar fazla benzeyecek şekilde çok büyük bir mükemmellik yükleyen ilksel modeli hatırlatmaktadır. Evrensel nitelikli ve başkalarının yanı sıra Platon’un da bahsettiği bu ilksel imgeler, insan ruhunun, bütünlüğüne doğru olan evriminin büyük safhalarında ilk adımları atarak rüyalarda görünürler. Bilimsel, sanatsal, mistik veya politik her yönelimin başlangıcında genelde özneyi şaşırtarak bir yolda rehberliğini yapan rüyalar oluşur. Rüyalar ile ilgili simgeler, (Jung bunların mitolojide görülen simgelere benzer olduklarını göstermişti) bilinçaltının bilince, ona yardım etmek ve onu yönlendirmek için gönderdiği bir mesajı oluşturur. Gerçekleşmeye gebe tarihsel kaderi kovalayarak, rüya göreni içsel durumundan haberdar eder ve çıkışı, geleceği gösterir.

Rüyalar, bilinçaltının bir fotoğrafı gibi olsa onunla diğerinin- ikizimizin- bizim hakkımızda ve bizim için düşündüklerini öğrenirdik. Bu, uyku sırasında ruhumuzun çok derin yataklarından -aşağıya veya yukarıya doğru- suların arasında oluşan takımadalar veya zaman boyunca sarkıtların arasında oluşan dikitler gibi yüzeye çıkar.

Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 11, 2017, 04:24:50 ös
Yanıtla #21

Rüyalar, genel olarak bir çeşit karşılaşma ve hazırlanma olarak görülür. Karşılaşma çünkü burada uyanık bilincin unuttuğu, reddettiği veya ihmal ettiği herşeyi buluruz. Hazırlanma çünkü bizim kendimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak olanı arar. Bu anlamda mesajını yorumlamak şarttır ve bunu kesin doğru olarak yapabilecek tek kişi rüyayı görenin kendisidir.

Freud’dan farklı olarak onun takipçisi Jung, “bilincin sesinin” sadece harici uygarlık tarafından empoze edilen bir kültürel özellik olmadığını, her insanın kendi içinde taşıdığı ve belli bir şekilde bedelini ödemeden ihmal edemeyeceği bir tür içsel kanun olduğunu açıklamıştır. Bu “ses” hiçbir zaman korkuyu bir araç olarak kullanarak bizi azarlamak istemez. Sadece bizim üstün gerçeklere yaklaşmamızı ister. Rüyanın sonu iyileşmedir. Rüya görmemek, uyumamak gibi delilik ve ölüme kadar götürebilir.

Rüyaların sebepleri ile ilgili farklı görüş açılarından bazı teorilere bakalım:

A) FİZYOLOJİK:
Enerjetik Teori: Rüya, krotoplazmanın azalması sebebiyle nöronların yorulması sonucu ortaya çıkar. Rüya, krotoplazmanın yenilenmesine ve harcanan enerjinin tekrar kazanılmasına imkân verir.

Nörodinamik Teori: Rüya sinirlerin serbestçe hareketini engelleyen, sinir yollarının kesilmesi ya da dentritelerin kasılmasından dolayı olur.

Hipotalamus Teorisi: Kleitman’a göre rüya, beynin dış kısmındaki hipotalamusun ritmik faaliyetlerine bağlıdır

Kan Dolaşımı Teorisi: Rüya, hipotalamusta yer alan hipotetik uyku merkezi tarafından kontrol edilen beyinle ilgili bir anemi sonucu ortaya çıkar.

Biokimya Teorisi: Rüya, dokusal solunum sonucu oluşan düzensiz fizyolojik hücrelerin ürünü olan karbondioksit birikiminin oluşturduğu narkozdan dolayı gerçekleşir.

B) PSİKOLOJİK:
Pavlov’un Teorisi: Rüya, beynin dış kabuğunun engellenmesi sonucudur.

Kraepelin Teorisi: Rüya, bitkinlikten kaçınmak için yapılan pozitif bir eylem, bir içgüdü, doğuştan var olan bir eğilimdir. İrade ve telkinle motive edilebilir. Nevrotikler bunu genelde aynı kolaylıkla yapamazken iradeli olanlar kolaylıkla uyuyabilirler.

Hipnotik Teori: Fizyolojik ve hipnotik rüya, kişinin kendisini rahatsız eden konulara dikkatinin azalması sonucu ortaya çıkar. Bu ikisi birbirlerinden farklı olmalarına rağmen, her ikisinde de nabzın atışı, nefes alma ritmi azalır ve kaslar gevşer.

C) GİZEMCİLER:
Sylvan J. Muldoon: Rüya esnasında astral beden fiziksel bedenden kendini yenilemek için ayrılır; uykunun derinliği ve kendini yenileme derecesi bu iki beden arasındaki mesafeye bağlıdır.

Leadbeater: Derin rüya esnasında, fiziksel beden, Egonun bir aracı olan Astral beden altında sakince uzanır şekilde yatağa yayılmıştır. Rüya, fiziksel bedenin yakınındaki astral bedende uçan üstün ilkelerin fiziksel bedenden çekilmesidir.

Gladys Mayer: Rüya, ruhun tin aracılığı ile gücünü yenilemesidir.

Hereward Carrington: Pek çok yazar; “Hayati bir gücün varlığını ve uyku saatleri sırasında tamamen vücuda çekilerek ruhani dünyadaki seyahati sırasında güç ve enerji alan bir insan ruhunun mevcudiyetini kabul etmeden uyku üzerine tatmin edici bir teori oluşturamayız” diyen Hereward Carrington’dan alıntı yapmıştır.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 11, 2017, 04:26:11 ös
Yanıtla #22

RÜYA, İÇSEL REHBER

Doğu mistiklerinin “aydınlanma” olarak adlandırdıkları özel zihinsel durum sırasında bir dizi tuhaf olay gerçekleşir: birden fazla olan “beynimiz” tek beyne dönüşür. Neokorteks ( burada entelektüel düşünce oluşur), sinir sistemi, talamus (burada da duygular oluşur) ve omurilik soğanı ( sezgisel-bilinçaltı ile ilgili kısım) her zaman mümkün olduğu halde daha önce gerçekleşmemiş bir hücreler arası iletişim tarzına geçer. Aydınlanma bilincin en yüksek evresidir; kendini, başkaları ile çok derin bir barış içinde olma ile dünya ile uyum ve Evren’in anlaşılması ile ( Kozmik bilinç olarak adlandırdıkları da budur) belli eder. Varlık kendini evrensel ruhla bütünleşir. Daha sonra ilgisi kaybolur, ego bir yanılsamaya benzer ve oyunu biter.

Bilincimizi ne sınırlar? Bilincimiz, korkumuz, kendi bilinmezliğimiz. Algı üzerine çalışanlar birden fazla şekilde kör olduğumuzu görmüşlerdir; “duygusal bastırma” olarak adlandırılan bu olguya hayvanlarda da rastlanır ve bu özellik ortama adapte olmakta kullanılır. Buradan belli şeyleri kabul ederken diğerlerini süzen ve bilinçli veya bilinçsiz olarak kabul etmeyen duyusal verilerin seçimi gelir. Bu kısıtlayıcı bilinç, ırkın evrimi ve belli anlarda hayatta kalmak için gereklidir. Aslında artık gerekli değildir. Hatta tam tersine bunun, bizi soyumuzun tükenmesine iten ana neden olduğu tahmin edilir çünkü bu bizim değişmek ve başka bir madde haline gelmek için bilmemiz gereken şeyleri ve olayları görmemizi engeller.

Antik çağın insanları uykuyu ölüme benzetir ve ona, onun küçük kardeşi derlerdi. Onlar için gece ve gündüz, hayatın ve ölümün çevrimini ve daha büyük çaplı olan Yaratılış veya Ruh’un kendini maddede göstermesi ve yeniden Ana İlke’de kayboluşunu küçük çapta temsil etmekte idi.

Yeni Ezoterik(5) geleneklere göre uykuda çok derin bir göksel etkinliğe girilse de, uyanıkken bu yaşananlar hakkında hiçbir şey hatırlanmaz veya çok az şey hatırlanır ve sorunların çözümünün veya esinin nereden geldiği bilinmez. Astral planda, uyanıkken yaşanan deneyimler hatırlanır ancak fiziksel planda insanların çoğu astral planda iken yaşadıklarını hatırlayamaz. Bu fiziksel vücut, beyin ve göksel taşıyıcı arasındaki bağlantının iyice anlaşılmamış olmasından kaynaklanıyormuş gibi görünür. Bu (açıklama) “eterik köprü” zayıftır ve zihin “fiziksel ayağını” üstüne basmaya çalıştığında kırılır; hatırlamak için en çok zorlandığımız şeyler, yaşadıklarımızdan en fazla unuttuklarımızdır. Antik çağda ilk bilgilerin verildiği tapınaklarda müritlere bilincini bir plandan diğerine geçirmeyi denemeleri tavsiye edilirdi. Ayrıca müridin, rüya görürken rüya görmemek için değil ama kendi üzerinde sahip olduğu gücü göstermek için uyanması gerekirdi. Astral güçlerin ellerinde bir kukla olmamak için zihinsel ve duygusal olana hükmedebilmek gerekirdi. Astral planda gözlerini açmadan önce müritten çılgınlığa gömülmemesi için iyi duyuların yanı sıra büyük bir saflık ve çok iyi bir ahlak yapısı beklenirdi.

ruyalar
Rüya:M. C. Escher
Eflatun, iki bin yıldan da çok bir zaman önce “Bir Tanrıyım ve bunu, unuttum” diye haykırmıştı. Ölümsüz olduğu halde kendini ölümlü sanan ve kendini sınırlayan kâğıttan sahte kapıyı yıkma özgürlüğünü kullanmadan varlığını tüketen gölgeler tarafından kötüye kullanılan ve kemirilen insanın üzücü durumu. Çin gölgelerini (karagöz oyunu gibi bir oyun ç.n.) gerçeklik olarak kabul ederek içinde yaşadığımız ve çabaladığımız hatalar mağarasında, bize yol gösterebilecek bir aydınlık bilinç vardır.

Bilincimizin aydınlanması bir anlamda karanlık olanı özümsemek, tanımak, kabullenmek ve değiştirmekten geçer, “içsel denizleri” geçmek, “cehenneme inmek”, “aşağı dünyalara” inmek. Eski kişilik olarak ölmek ve yeni bir insan olarak doğmak. Kendi yeteneklerimizi geliştiren ve onları onaylayan bir sınav ve zorluktan geçmek. Ejderhayı en yüksek göklerde uçabilen bir kuşa dönüştürmek. Küllerinden ölümsüzlüğünün bilincinde olan bir Ruh olarak yeniden doğmak.

Uykuda da ölümde olduğu gibi somut maddeyle ince ruhsal plan arasında var olan köprüden geçeriz. Her gece bir parça ölür ve sonra belki de yeni bir hayata giden yolu açan ölümdeki gibi yeniden doğarız. Bu yolculuktan vücutta olan ayrılmanın ötesinde sürekliliğimizin bilincine varmak ve kendimizi tamamı ile öğrenmek ve bilmek için faydalanabiliriz ve faydalanmalıyız. Ölümü, bilinçsizliği böylece yenmek. Uyanmak, yaşamak! Kendinin ustası ve hâkimi olabilmek. Ayrıca ‘Birliğe’, Üstün İyiye varmak için Evrim’in tanrısal planında etkinlikle hizmet vermek.

Mart 11, 2017, 04:28:52 ös
Yanıtla #23

Paylaştığım konular "platonun ve filozofların rüyalara bakış açısı ve yaptiklari çalışmalar.Bu konuda çok eleştiri alınca güzel bilgilere ulaştım.Paylaşmak istedim.Tesekkurlerimi ve saygılarımı sunarım.

Mart 11, 2017, 06:28:10 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Kam, başlığımda Rüyalar alemi ile ilgili sizlerden bilgi paylaşımı istemiştim 😃.Siz sanırım beni anlayamamissiniz.Ruyalar gerçeklikle alakalı olmasa neden filozoflar bu konuda kafa yordular.Ruyalarda gerçekliğin bir parçası ama doğru ama yanlış.Her fikire saygı duymak lazım.Bu arada nerden biliyorsunuz ki benim kitap okumadigimi?Burda bu şekilde sert konuşmanın kuralları var.Her düşünce saygı duymak bu sayfanın ana teması.Bu sayfada dindar olmak bir prensip.İnanmayanlarada saygı duymak ta prensip.Siz sanırım sayfayı tam incelememissiniz.Sayfa kurallarını ve rüyalarla ilgili bir araştırma yaptıktan sonra bana o sekilde güzel paylaşım ve bilgileriniz olursa dönün.Ben rüyalarla ilgili bilimsel,dinsel, İncil, kuranı kerim,tevrattan her bilgiye açığım.Saygilarla.

Ben rencide edecek bir yorum yapmadığımı düşünüyorum, kuralları da çiğnemedim. Rüya hakkındaki yargı bu alandaki bilim yapan insanların ( orada isimlerini saydıklarım ) kendi cümlesi. Ben direkt sizi hedef alan bir cümle kurmadım. Ben bu insanların cümlelerini hayat görüşüm yaptım diyelim, siz bu cümlelerin tam tersini iddia ettiğiniz için bana saldırmış mı olacaksınız ? Neden bunu araştıranlar var dediniz, ben rüya diye bir şey yok demedim dikkat edin.  Ben sadece bilgi paylaştım ve isim önerdim okumuş da olabilirsiniz, size bir saldırı yok burada. Ha gene de özür dilerim, iyi günler.

Mart 11, 2017, 07:04:12 ös
Yanıtla #25

Sayın KAM,öncelikle sizi ben incittiğim için özür dilerim.Amacim kimseyi rencide etmek değil.Konu konuyu açar.Sanirim paylaştigim konu kişisellesti.Herkesin görüşleri,senin görüşlerin benim için önemli.Sayfada iki bayan  genelde paylaşim yapıyoruz.Bu konuda sorgulamak istediğim bilgiler vardı. Bir çoğuna sizlerin verdiği bilgiler ışığında araştırıp paylaşimda bulundum..Konuyu araştıran ilgilenen filozofların paylaşımlarıni paylaştım.Okumak isterseniz sayfada mevcut.Tekrardan ben özür diliyorum.Saygi ve sevgilerimle.

Mart 11, 2017, 08:59:17 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Güncel Konular bölümündeki bu parapsikolojik konunun bir güncelliği mi var?
Örneğin masonlar son zamanlarda bu konuyla mı ilgilenip çalışmalar yapıyor? Bu konunun güncelliğinin ötesinde nasıl bir masonik bağlantısı olabileceği düşünülüyor acaba?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 11, 2017, 09:11:01 ös
Yanıtla #27

Sayın Adam,Bu konu çok uzadi.Siz sorduğunuz için açıklama yapacağım ve konunun kapanmasını rica ediyorum.Gordugum rüyalarda para psikolojik , rastlantısalda oluyor.Rüya diyip geçmemek lazım.Banada görülen rüyalar gerçeklik payı saçma inandırıcı gelmezdi.Gordugum rüyalar hayatıma yön veriyor ve rüya lar çıkmaz saçma diyenler oluyor ama benim gördüğüm rüyalar biryil  geçsede hayatımda  yer ediyor.Yani gördüğüm rüyalar çikiyor.Bu konuya bilimsel,metafiziksel açıklama bekliyordum.Konular açıldıkça açıldı.Sizleri böyle bir konuda meşgul etmissem şahsım adına özür dilerim.Sevgi ve saygılarla.

Mart 13, 2017, 12:44:17 ös
Yanıtla #28
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Fatma; Gördüğünüz rüyanın 1 yıl sonra veya herhangi bir zamanda ortaya çıkması gerçekten ilginç. Bu rüyalarınızın ispatı mevcut mu? Yani rüyanızı anlattığınız birisi yada birileri bunu ispatlar mı? Geçmişe dönük görülen rüyaların yazılı metni var mı? Siz yada herhangi bir kişi için söylüyorum eğer böyle bir durum var ise çok ilginç olacaktır. Gördüğünüz rüyalar daha çok hangi konularla alakalıdır? Görülen rüyaların tamamen doğru çıkması hayret uyandırıcıdır. Sizce bunun başka bir sebebi olabilir mi? His karışıklığı ve ya başka bir şey olması mümkün müdür? Eğer böyle bir yeteneğiniz var ise şans oyunlarına odaklanmanızı öneririm.

Saygılar

Mart 13, 2017, 02:23:37 ös
Yanıtla #29

Sayın Gfeenatre,Gördüklerinin ispatı mevcuttur.Ruyami gördüğüm yanımdaki insanlar ispatlar.İspatlamaya gerek kalmıyor zaten Görüyorum ve birlikte onlarla yaşıyoruz.Ruyalar insan yaşaminin bir parçası.Beynin salgıladığı Para pskolojik salgisiyla Alakali.Ruyalarin bilimselliği paylaşımlarda mevcut.Ruyalarimla ilgili herhangi bir çıkarım içinde olmadım asla olmamda.Bana şans oyunları rastlantı ve tahmini ve emek vermeden kazanılmış bütün insanların hakkı içinde olan düzmece oyunlar gibi geliyor.Ruyalar insanlara yol gösterir . Öğretici boyutta faydalı olursa güzel.Saygilarla.