Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: para ödeyemiyen üyelikten atılırmı?  (Okunma sayısı 32534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2007, 04:48:44 öö
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Elbette var zaten söyledim şimdi tekrar söyliyeyim ben O'na yapılan açıklamalardan değil konuyla ilgisi açısından oraya koydum ve hiç bir zaman da birisi hakkında propagadanda yada savunuculuk yapmak istemem mektubun deşifre olduğunu belirttim ama mektubu antimason bir siteden değil bizzat şahsı tanıyan bir arkadaşdan aldım mektubu yazan şahıs mektuba itiraz etmemiştir.Mektup Antimason sitelerinde de olabilir herhangi bir fikrim yok.

Mayıs 20, 2007, 07:01:34 öö
Yanıtla #51
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin stonememo,

Sizi anlayis ile karsiliyorum. Arastirmaci kisiliginiz ve bu foruma (daha onceden diger antimasonik sitelerde yayinlanmis olan) bu mektubu koyma isteginizi anliyorum. Bu sitenin amaci, sizinlere bilgi vermektir. Bilgilerin dogruluguna inanmak sizin tercihinizdir. Yanliz suanda bulundugunuz forumun, Masonlar tarafindan yapildiginin bilincinde olursaniz, bilgiyi kaynagindan aldiginizida goreceksinizdir. Forum, bir Loca yada sadece Masonlarin bulustugu bir yer degildir. Bu forum Masonluga sempati duyan, Mason olmak isteyen yada sadece Masonlugu merak eden kisilerinde bir ataya geldigi bir mekanda degildir. Saygi seviyesini korudugunuz surece forumda antimasonik yazilar yazmaniz yada kopyalamaniz yasak degildir. Bu mektup bazi antimason sitelerde daha once yayinlanmisti. Mektubun dogrulugu ile ilgili yorum yapamam. Yanliz suanda kendisinin bir Mason olmadigi dogrudur.

Konu ile ilgili olarak, yillik parayi odeyemeyen kisi ile odemeyen kisi arasinda fark vardir. Bazi uyeler, bazi nedenlerden dolayi dernekten cikmak istedigi taktirde, bunun en kisa ve kesin yolu yillik ucretleri odemeyi kesmektir. Yardima ihtiyaci oldugunda elbette hepimiz tarafindan yardim gorecektir. Yillik ucreti odeyemeyen uye bircok konuda yardim gorur ve konu, Kardesler arasinda kalir. Yanliz yillik ucreti odemek istemiyorsa, sonuclari bilmesine ragmen buna karsi ise, elbette kurallar geregi uyelikten ihraci soz konusudur.

Amerikada bir universitede Noroloji departmaninda calisan bir Kardesin (Kardes oldugunu varsayiyorum) yillik 300-500 dolar odeyememesi sanirim sizlerede abes gelecektir. Buna ragmen, durumunu ve yardima ihtiyaci oldugunu belirtseydi kendisine elbette yardim edilirdi.

Uyeliginiz yada mesajlariniz silinmeyecek. Bu sitede antimason olan kisilerde normal uyeler ile ayni seviyededir. Esit haklara sahiptir. Sitenin demokratik olan konulari oldugu gibi, ezoterik olan bolumleride vardir.

Turkiyede Masonik site yapiminin yasak oldugunu bilmenize sevindim. Bu site Turkiye kaynakli degildir. Yabanci bir ulke kaynaklidir. Benim sahsi olarak bagli oldugum bir Buyuk Loca izni ile evrensel amacli kurulmustur. Bu nedenle Turkce olan ve resmi olmayan tek Masonik site burasidir.

Site icerisinde sorularinizi sorabilir, antimasonik yazilarinizi yazabilir yada kopyalayabilirsiniz. Aciklayabileceklerimiz cercevesinde dogru bilgileri vermeye calisacagiz.

Sevgi ve Saygilarimla
« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2009, 11:13:20 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 22, 2007, 10:17:24 ös
Yanıtla #52
  • Uzman Uye

MASON OLMAMAMA RAGMEN BILDIGIM KADARIYLA BIR KARDES YUZ KIZARTICI VE ICERISINDE BULUNDUGU IRTIBATTA OLDUGU KARDESLERININ YUZUNU KIZARTACAK SEKILDE OLMADIGI TAKTIRDE ISLERI BOZULSADA LOCA ICERISINDE IDARE EDILIR BU IDARE SURESI ICERISINDE SORUNLARINA KALICI ÇOZUMLER BULUNMAYA CALISILIR.CUNKU HER KARDES BIRBIRININ IMDADINA YETISIR..BU ÖZ KARDESINIZLEDE BOYLEDIR.MASON BIRADERINIZLEDE..AMA BIR MASON YUZ KIZARTICI BAZI OLAYLARA KARISMIS VE YAPTIRIMLARA MARUZ KALMIS ISE BILINDIGI UZERE AIDATLARINI VERSEDE BAGLI BULUNDUGU LOCAYLA ILISIGI KESILIR.VE BU KISININ DERECESI GOZ ONUNDE DAHI BULUNDURULMAZ..BENIM DUYDUKLARIM BUNLAR..
Bencede öyle olması gerekiyor.Bu şekilde gerçekten çok adil bir davranış olur.

Temmuz 22, 2009, 02:34:11 ös
Yanıtla #53
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason

Konu hakkında kafamda bir takım sorular oluşmuştur, şimdi aidatlarını ödeyemeyen masonun durumunu kardeşler birleşip halletme yoluna buyukse locanın yardımıyla halletme yoluna gıılır dıyosunuz, peki bu yardım nekadar surmekte yada nekadar sure ıle kısıtlıdır. yoksa artık zor durumdaki kardeşiniz bir daha aidat odemeyebılme hakkı varmıdır tamamen.

birde, dedinizki sorun çok buyuk ve dışarıya cıkmak zorundaysa ozaman locadan ihraç edilir dediniz bu belirttiğiniz dışarı kelimesiyle anlatılmak ıstenen nedir.

son sorum ise; localarda butun herkes aidat ödemekle yükümlümüdür, yoksa aidattan muaf edılen yada edılme hakkı kazananlar varmıdır.

saygılarımla,

Temmuz 22, 2009, 11:15:43 ös
Yanıtla #54
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin lucifer,

Yapilacak yardimin belirli bir limiti yada siniri yoktur. Bu, Kardesin makamina, durumuna ve Locanin o anki durumuna gore degiskenlik gosterecektir. Localar ve Kardeslerimiz ellerinden geldigi kadar Kardesimiza yardimci olacaklardir.

Disari cikmak ifadesi ile anlatilmak istenen Locadan ayrilmaktir.

Belirli zamanlarda, Kardesin ve Locanin durumlarina bakilarak bu aidatlardan muaf birakilanlar olmustur. Ancak bu muaflik sadece gecicidir. Ebedi olamaz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 23, 2009, 08:52:18 öö
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason

Yani yüksek bir makamda değilse yardım edilememe şansıda doğabiliyor doğrumu. loca yardım ettiği kişiyi buyuk locaya bildiriyomu

saygılarımla

Temmuz 23, 2009, 11:04:40 öö
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Sevgili Lucifer;
Masonların hangi derecede olursa olsun kendi kurumları içerisinde olan bir kardeşini makamına veya derecesine bakılarak yardım edileceğini düşünmüyorum.Yardıma ihtiyacı olan Kardeşin Loca çalışmalarına bakılır,iyi niyetine bakılır,yardıma ihtiyaç duyduğu konunun nedenlerine bakılır ve gereken yardım yapılır.Neticesinde aldığı yardım ile içinde bulunduğu durumdan çıkabilecek gayreti gösteren kardeşe yardım etmek de sürebilir.Ancak Kardeş bu sıkıntıdan kurtulmanın yolunu dah fazla işine çalışmak veya farklı adımlar atmak yerine sürekli kardeşlerinin yardımına başvurma yolunu tercih ederse mutlaka iyi niyetin artık yok olduğu kararına varacak Loca Aynı zamanda ihracını da gerçekleştirecektir diye düşünüyorum.

Temmuz 23, 2009, 11:09:00 öö
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Aslında Bu olay sadece Masonlar için değil birçok Kuruluş içinde böyledir ve İnsan ilişkilerinde de aynı şekil iştirak eder.
Düşünün bir insana yardım ediyorsunuz ve onu bulunduğu kötü durumdan kurtulmasına vesile oluyorsunuz.Kurtulan insan yapacağı yeni hamleler ile bir daha o durama düşmeyecektir.Tedbirlerini ona göre alıcak ve ona göre yaşıyacaktır.Ama gene kutrulan bir insan yaptığı hataların devamını yaparsa ve sizde bunu gözlemlerseniz sizin de Yardım etme sağduyusu o insan için yok olucaktır ki yardımınızı o kişiye karşı kesiceksinizdir.

Temmuz 23, 2009, 01:16:09 ös
Yanıtla #58
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

sn Mason

Yani yüksek bir makamda değilse yardım edilememe şansıda doğabiliyor doğrumu. loca yardım ettiği kişiyi buyuk locaya bildiriyomu

saygılarımla

Sayin lucifer,

Makam ifadesi ile anlatilmak istenen kisinin harici alemdeki is hayati degil, Masonik makamidir. Yardim yapilacagi zaman goz onunde bulundurulan unsurlardan biri olarak makamida sayabilirsiniz. Sanirim bir ornekle aciklamak daha uygun olur. Daha yeni Ustad olmus 3-4 senelik bir Kardesimiz ile Locasinda Ustadi Muhteremlik gorevinde (makaminda) olan bir Kardesin arasinda elbette farklar vardir. Loca, butcesinden Kardesler icin ayirdigi yardim butcesini dagitirken o anda Locada gorevli olan ve emegi en cok gecen Kardeslere oncelik verebilir. Ancak oldukca zor bir durumda olan 3-5 senelik bir Kardesimizde asla unutulamaz. Boyle durumlarda Kardeslerimiz zaten gerekli hassasiyeti gostererek yardimin kime, ne derecede gitmesi gerektigi hususunda soz birligine variyorlar. Bu konuda genellikle hicbir sorun cikmadigi icin kati ve kesin kurallar uygulanmamaktadir. Ancak tekrar hatirlatmak isterimki, makam, tek kriter degil, goz onunde bulundurulan unsurlardan sadece biridir.

Localar butun maddi islemlerini (yaptiklari bagis ve yardimlar dahil)  Buyuk Localara bildirmekle yukumludurler.

Saygilarimla

Temmuz 23, 2009, 03:18:27 ös
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Sayin lucifer,

Makam ifadesi ile anlatilmak istenen kisinin harici alemdeki is hayati degil, Masonik makamidir. Yardim yapilacagi zaman goz onunde bulundurulan unsurlardan biri olarak makamida sayabilirsiniz. Sanirim bir ornekle aciklamak daha uygun olur. Daha yeni Ustad olmus 3-4 senelik bir Kardesimiz ile Locasinda Ustadi Muhteremlik gorevinde (makaminda) olan bir Kardesin arasinda elbette farklar vardir. Loca, butcesinden Kardesler icin ayirdigi yardim butcesini dagitirken o anda Locada gorevli olan ve emegi en cok gecen Kardeslere oncelik verebilir. Ancak oldukca zor bir durumda olan 3-5 senelik bir Kardesimizde asla unutulamaz. Boyle durumlarda Kardeslerimiz zaten gerekli hassasiyeti gostererek yardimin kime, ne derecede gitmesi gerektigi hususunda soz birligine variyorlar. Bu konuda genellikle hicbir sorun cikmadigi icin kati ve kesin kurallar uygulanmamaktadir. Ancak tekrar hatirlatmak isterimki, makam, tek kriter degil, goz onunde bulundurulan unsurlardan sadece biridir.

Localar butun maddi islemlerini (yaptiklari bagis ve yardimlar dahil)  Buyuk Localara bildirmekle yukumludurler.

Saygilarimla

sn mason makamdan kastınız diye sorduğum soruda zaten mason locası içindeki makamıydı. şunu sormak istiyorum ozaman sadece yardım üstad yahutta buyuk ustat masonlara yapılan bir dayanışmamıdır. örneğinizde üstad masonlardan bahsettiğiniz için geride kalan kalfa ve çırak masonlar kafamda soru işareti bırakmış durumdadır.

yada ben size örnek bir soru yöneltim.

kişi mason locasına gireli 2-3 senelik bir zaman zarfı geçmiş ve aidatlarınıda düzenli bir şekilde ödemiş bulunmakta fakat kişi daha sonra maddi durumundan dolayı zor durumda kalmakta ve locadan bunun için yardım istemekte, kardeşleri kendisi henüz üstad olmayan bu masonun aidatlarına da yardımcı olabilirlermi.  yani mason kardeşlerden yardım alabilmesi için illa üstad mı olması gerekmekte

saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2009, 11:27:42 ös Gönderen: MASON »