Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dindarların Mason Olma Hususu ve Çelişkisi  (Okunma sayısı 9224 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 01, 2015, 11:31:21 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mevlana Yunus Bektaşi gibi zatlar elbette ki aydın islami yaşayan zatlar lakin hac vazifeleri ve şeriat hükümlerine yani ''farz/zorunlu'' kılınmış bir çok şeyde hurafe niteliğinde inançlar mevcut. Ve yine aynı islam bu inançları reddedenin murted yani dinden çıkan olduğunu söylemektedir.

Saygılar...

Asıl çelişki burada.Mesela hac vazifesi islamın şartlarından biri değil mi ?

Etrafındaki yoksul birinin açığını kapatmak,yarasını sarmak neden şart değil ?

İşte burada sn.ADAM'ın bu sorusunun cevabının verilmesi gerekir.

''Dinin kurallarını kim belirler?''

Sorunun cevabı hakkında birçok şey söylenebilir...Öncelik (islamiyet için) Kuran ve Peygamberdir.

Peki hac vazifesini peygamber islamiyetin şartı olarak koymuş.Ben aklım doğrultusunda hac yerine yoksula veya komşuya,akrabaya yardım etmek istiyorum.Bana mantıklı gelmiyor,hacca gitmek.(Zekat vermeme rağmen etrafımda yoksulların var olduğunu kabul edelim)

Ya da Allah'ı lanet eden,korku saçan bir yaratıcı olarak gösteren ayetlere inanmıyorsam ne olacak ?

İslamiyette bunun cevabı açık.İmansız.Çünkü Kuran ve Peygamberlere inanmak imanın şartıdır.

İşte burada imanı ne şekilde yorumlamak gerekir?

Güçlü inanç şeklinde mi yoksa dine ait tüm dogmalara inanmak şeklinde mi yorumlayalım ?

Ben Allah'a inanıyorum.Dinin tamamına değil,evrensel ahlak kuralları ile bağdaşan bölümlerine inanıyorum.Bu durumda dindar olmamış olurum.

Çünkü dindar kelimesi dine ve dinin kurallarına inanan kimseler için kullanılır.

Mesela Yaşar Nuri Öztürk sevdiğim,değerli bir alimdir.Yaşar Nuri Öztürk'ün farkını görmek için sadece ayet yorumlamalarını bugüne kadar yorumlayan birçok din aliminin yorumlarıyla kıyaslamak yeterlidir.Belki kendisinin halkımıza vereceği çok şey vardır fakat dile getiremiyordur.Çünkü bu haliyle bile toplumun gözünde kötü biri olarak anıldığı için,bilgilerini,görüşlerini paylaşmaktan biraz sakınıyor.(Bana öyle geliyor)

Sonuç olarak yaratılan ile yaradan arasında az veya çok sevgiden başka bir şey yoktur,olmamalıdır.

Masonlukta durum nasıldır bilmiyorum ? Sn.Spock bir cevap vermiş.Bu vesileyle bende kendisine ve forumdaki diğer masonlara bir soru sormak isterim.

Yukarıda tanımladığım düşünce tarzındaki bir insana masonluun bakış açısı nasıldır ? Yani Allah'a inancı tam olan,dini kuralların bir kısmına inanan kimse geleneksel masonlukta nasıl karşılanır ? Söylediğiniz gibi taassuptan uzak olmak yeterli ise..

Saygı ve Sevgilerimle

Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 01, 2015, 11:42:56 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Oldukça güzel bir noktaya değindiniz ve sundunuz sayın mbulut. Soruyu masonlara sordunuz lakin sorununuzun cevabını sayın Spock diğer konuda şıklarla açıklayarak vermiştir. Allah'a inanan dinde ise dinin bagnaz, geri bırakan ve hurafe kısımlarını kabul etmeyen yenilikçi kişilerin mason olabileceğini belirtmiştir.

Saygılar
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 01, 2015, 11:51:04 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Rica ederim,ne demek.Açıklamaların hepimize bir cevap niteliğinde olmuş olması dileğiyle..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 02, 2015, 01:54:34 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Yobazlık diyor Cemil Meriç ; ''Şark'ın nefs müdafaası.
Yobaz, samimiyet, yobaz kendini bir nass'a hapseden idrak; bir nass'a yani sonsuza.
Yobaza düşmanlık, tarihe düşmanlık.
Yobaz biziz, en güzel taraflarımızla biz.''
...

Ben hiçbir zaman kavramlardan kaos yaratma taraftarı olmadım. Onlardan bir cızırtı değil, ahenk oluşturmaya özen gösterdim.
Onun için de 'ucu keskin' kelimeler seçerken önce tarttım.
Ağır geldiğinde ise kulağından tutup attım.
...
Sayın ancients, fikrimce sizin de yazınızda düzeltilmesi ve açılması gereken kavramlar var.
Belki de saf dışı bırakılması gereken kavramlar.
Bunlardan biri yorumunuza temel dayanak oluşturan  'yobaz' kavramı.
'Yobazlık nedir' ve 'Kimler yobazdır' ?
Gözlerinin ferini kavramlar arasında söndüren,fikir işçisi Cemil Meriç'e göre ''yobaz'' bizleriz.
Acaba size göre kim ?

Mart 02, 2015, 07:31:41 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık, bu Forumda, bu forum üyelerinin asıl ilgilenmesi gereken başlıklardan biridir.

Bu foruma üye olmanın gerekçesi bu gibi başlıklarla ilgilenmek ve paylaşımlarda bulunmak olmalıdır.

Bu kısa yazı sadece hatırlatma amacını taşımaktadır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 29, 2015, 06:40:41 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığı Sayın Risus açmıştı.

Ben de birtakım kavramsal sorular sormuştum. Yanıt verilmedi.

Kavramlar üzerinde uyuşma olmayınca konuyu tartışamayız; paylaşımlarımız farklı yönlerde olabilir.

Başlı masonların dindar olası bağlamındaki çelişki olunca, bir de bunu genel olarak mı yoksa sadece Türkiye'de mi değerlendireceğiz konusu çıkar. Genel olursa, çelişkiyi (varsa) öncelikle  Hıristiyanlıkta, o denen kappsamında da öncelikle Protestan mezheplerinde aramalıyız; diğerlerine sonra gelinir.

Öyle olunca İslâm'dan söz edilmesine sıra gelmez.

Zaten İslâm'dan söz edilecekse, Türkiye'den önce başka ülkeler var. Teokratik İslâm ülkelerini bir yana bırakalım; Amerika'daki Müslüman masonların sayısı, bizim ülkedekini onlarca kez katlar.

Türkiye'de ise yurttaşlarımızın çoğu için İslâm dinini sadece kiemlik belgesinde yazılı bir terim olduğunu, bunun gereğinin de olmadık bir zaman ve yerde cenaze kaldırmak gerekirse hangi yönteme uyulacağının bilinmesi bakımından gerekli olduğunu bilelim.

Ancak bu, namazında, niyazında, orucunda hacında masonların bulunmadığı anlamına gelmez. Çelişki o kişierde aranıyorsa eğer, demek bir çelişkti yok ki, o namazında, niyazında, orucunda hacında olan dindar masonlar, mutluluk içinde localarının çalışmalarına katılmayı sürdürüyor.   

Mart 29, 2015, 08:10:45 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlar dogmaya karşıdır, değil mi sayın ADAM? Hayır, değilmiş. (http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=637.0) Dogmalara bağlı yaşayan bir insan gerçekten mason olabilir mi? Masonluk dogmalara karşı değilse pek tabii olur efendim.

Dinler çeşitli dogmalarla dolu değil midir? Dogmalar farklı dinlerde çeşitli farklılıklar göstermez mi? Zaten bu farklılıkları ortadan kaldırmak için localarda dini konular tartışılması yasaklanmamış mıdır? Herkesin dogması kendine... Mühim olan, bu dogmaların ardından zorbalık gelmesin...

Masonluk yobazlığa, bağnazlığa, gericiliğe karşıdır; dindarlığa değil.

Yobaz; dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen kimse ya da bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan kimse anlamına gelir.

Bağnaz ise bir düşünceye, bir inanışa aşırı ölçüde bağlanıp ondan başka bir düşünce ve inanışı kabul etmeyen, mutaassıp, fanatik anlamındadır. Bağnazlık bir görüş, kanı ya da tutumun tartışma ve eleştirilere kapalı tutulması ya da en aşırı biçimiyle benimsenmesi durumu, hoşgörüsüzlük durumudur.

Localarda bir Yahudi ile bir Müslüman, bir Budist ile bir Hristiyan yan yana oturabilmekte değil midir?
« Son Düzenleme: Mart 29, 2015, 08:17:14 ös Gönderen: Nicolus »
Serius est quam cogitas.

Mart 29, 2015, 08:16:27 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hatta hem masonlarca hem aydın insanlarca pek saygı duyulan bir mason olan Voltaire de -her ne kadar deist olarak tanımlanmış olsa da- dinin önemini her dfada vurgulamıştır. Voltaire'e göre din halkın uygun biçimde yönetimi için neredeyse şarttır. Ama her açıdan Voltaire'in dini dogmatizme karşı olduğu aşikardır. Özellikle dini bağnazlığa sert biçimde karşı çıkmıştır.
Serius est quam cogitas.

Mart 30, 2015, 07:02:41 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada Sayın Nicolus'un dediklerine katılırım. Konu bağnazlık ile bağlantılı olduğunda uyuşuyoruz ama dogma konusunda uyuşamıyoruz.

Çünkü Masonluğa evrensel boyutta baktığımızda, bu kurumun tek bir kanattan oluşmadığını, birkaç farklı kanat bulunduğunu görüyoruz.

Bunlardan bazıları, benimsedikleri ilkeler ve uyguladıkları ritüeller çerçevesinde birtakım dogmalar barındırıyor. Bu nedenle de konu dogma olunca, bu konuda bir karşıtlık göstermemeyi yeğliyorlar.

Diğer bazı kanatta yer elmenler ise dogmaların tümüne temelinden karşı çıkıyor ve ritüellerinde de hiçbir dogmaya yer vermemeye özen gösteriyorlar.

Bu nedenle yeryüzündeki mason kuruluşlarından kimisi “adogmatik” olarak anılıyor. Bu, pek hoşnutlu bir sıfat değil çünkü bir de “dogmatik” nitelikli kanat olduğunu belirtiyor.

Biz burada, bu Forumda elden geldiğince farklılıkları belirtirken, olabildiğince yan tutmamaya ve bu kanatların birini ötekine üstün göstermemeye çaba gösteriyoruz. Çünkü tarihteki birtakım çekişmeler ve atışmalar artık bir uzlaşmaya doğru yol alıyor. Masonlar birbirlerine geçmişe oranla daha toleranslı bakıyor; farklılıklar evrensel boyutta Dünya Masonluğu’nun zenginliği sayılıyor.

Böyle olunca masonik kanatları, geleneksel ve gelişimsel gibi niteliklerle anmak daha doğru oluyor.

Ancak buradaki konu “dogma” olduğundan, Forum kurallarının 17. maddesini çiğnemeden şunu söyleyebiliriz ki, bazı mason ritüellerinde hiçbir dogmanın kabul edilmemesi gerektiği hatta bir masonun görevlerinden birinin dogmalara karşı çıkmak olduğu bile belirtiliyor.

Dolayısıyla bu Forumda bir zamanlar tek yanlı olarak yazılmış olan yazıların yanı sıra bu farklılıkların varlığını da göz önünde tutmak gerekiyor.