Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324777 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2013, 12:10:55 öö
Yanıtla #110
  • Uzman Uye

MASONLUK; Adam olma sanatının olmazsa olmaz bir koludur.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 19, 2013, 01:48:00 öö
Yanıtla #111
  • Ziyaretçi

sn :-\ gölge yazılarını gülerek okudum. Ben de bu forma kaydoldum. Çünkü bilgi edinmek neyin ne olduğunu ve "üzülerek" senin karşıtlara söylediklerin....
neyse toplayamadım. Bak canım kardeşim bir laf vardır " KRALDAN ÇOK KRALCI OLMAK" diye, (senin deyimlerine göre) ben ve belki birçok kişi bu gizliliğe önem veren kuruluş hakkında bilgi edinmek üzere buradayız.
fizikte ikili dualite olmadan hiçbirşey olmaz. Olana birde karşıtlık olacak ki daha iyi anlaşılsın.
kedi misalinde verdigin konuya da şöyle deyinecegim. Belkide kaybedenlerin görünrde ve aktif olmalarıyla, kazananların pasifize edilmeye çalışılarak görünmez olması, senin kayıp-kazanç arasındaki mantığı anlayamadığını ortaya çıkarıyor.

diğer  konu ise buradaki sorulara iyi ya da kötü sorulara daha yetkili masanluk çatısı altına girmiş insanların cvp vermesii daha mantıklı geliyor. Ama bunu yaparkende sorulara cvp veren ben gibi kişilerede cevabı yine etkin bir kişinin lisanı münasiple uyarması ve diğer sorulaı cvplaması gerekiyır. Bunu söylememi de şu deyişle tamamlamak isyerim."KRALIN OLDUĞU YERDE SOYTARIYA KONUŞMA HAKKK VERİLMEZ"

Temmuz 25, 2013, 10:31:21 öö
Yanıtla #112
  • Orta Dereceli Uye
  • **

insan kendi ile yalnız kaldığında, yani "ben" ile "ben" karşılaştığında, sorular zihinde canlanmaya başlar.

ve insan diğer ben'i, yani "ben olan ben"i bilebilmek için yani "kendini bilmek" için bu sorulara yanıt aramaya başlar. neyi aradığını bilmeden yapılan bir arayıştır bu, hatta neyi aradığını aradığın... bu arayış bir ömür sürer ve çoğu zaman da aranılan bulunmasına yetmez ömür.

arayan için birçok "yol" vardır ve aslında tüm "yol"lar aynı dairenin merkezinden çıkan yarı çaplar gibi merkezden dağılmış ve insanları merkeze, yani "hakikat"e götürmek için oluşmuş araçlardır. merkezden, yani "hakikat"ten uzaklaştıkça yollar birbirinden de uzaklaşır ve birbirinden ayrı - uzak, hatta zıt görünmeye başlar.

masonluk, "kendini bilmek" için aramaktır.
"ne aradığını" aradığın bir "yol" da denebilir. "hakikat"e giden sayısız "yol"dan sadece biri...
veritas lux mea.

Eylül 14, 2014, 01:10:41 öö
Yanıtla #113
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Mezo-Paganizm: Monoteistik, dualistik veya teistik olmayan dünya görüşleri, inanç veya öğretilerden etkilenmiş olsa da dini uygulamalar açısından bağımsızlığını korumuş pagan kültürlerini tanımlar. Buna Amerikan yerlileri, Avustralya aborijinleri, Farmasonluk, Teosofi ve Sihizm vb. dahildir."1

Yukarıdaki açıklama ve verilen örneklerde masonluğun da bulunması hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu doğru bir örnek midir?

Değerli fikirlerinizi bekliyorum, saygılarımla...

1:Pagan Sınıflandırılması
Serius est quam cogitas.

Eylül 14, 2014, 03:30:23 öö
Yanıtla #114
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayin Nicolaus sorularınız için ayrı konu acınız açmayı bilmiyorsanız tarafıma kişisel ileti yoluyla iletişime geçiniz aksi takdirde sorularınızı silmek zorunda kalacağım

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Eylül 14, 2014, 10:02:19 öö
Yanıtla #115
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun yeni üyelerinden Nicolus, internette birçok sitede bulunan bir paragrafı alıp buraya kopyalamış, kaynak da belirtmemiş, sonra da bu konuda ne düşünüldüğünü sormuş.

Burada sözü geçen Masonluk değil Farmasonluk... Bu terimin Türk dilinde kullanılmayışının üzerinden elli-altmış yıl falan geçti. Üstelik bu terimi doğrudan masonlar değil de daha çok Masonluğun karşıtları kullanırdı. Nitekim Türkiye'deki eski mason karşıtı yazılardan birçoğunda masonlardan değil farmasonlardan söz edildiğini görebilirsiniz. Hatta Haydar Rıfat'ın 1930'lu yıllarda yazmış oluh yayınlanmış "Farmasonluk" adlı  bir kitabı da vardır ama günümüzün değerlendirmesiyle o kitabın antimasonik nitelikli olduğunu söylemek pek doğru sayılmayabilir. Çünkü artık masonluk eleştirilebiliyor ve günümüzün masonları kendilerine ya da kurumlarına yöneltilen eleştirileri anlayışla karşılıyor, elbette bunlar ön yargılı yerme ve kötlemeler değil de yarar sağlamaya yarayabilecek eleştiri ise...

Konumuz burada şu Farmasonluk teriminin irdelenmesi değil, bu yazı parçası üzerine ne gibi bir değerlendirme yapılabileceği. Benim deerlendirmem şöyle: Bu yazı aslında eski bir kaynaktan alıntı. Dolayısıyla Masonluğun ne olduğu ve ne olmadığının pek de iyi bilinmediği, araştırılsa da öğrenilemediği bir dönemin ürünü... Ortada Mezo-Paganizm diye bir terim var; bunun bir tanımının yapılmasına çalışılıyor.

Bu bir tür pagan kültürü imiş; peki. Örnek olarak Aborjinler ve Amerikanın yerlileri verilmiş; peki. Teozofi de bu sınıfa katılmış; olmaz öyle şey, bu saçmalık. Sihizm de katılmış; ben onun ne olduğunu bilmiyorum.  Buna bir de Farmasonluk eklenmiş; denilenin eş anlamlısı Masonluk ise, bu sadece ya bilgisizliktir ya da bilgisiz olanları kandırmaya çalışmaktır, başka bir şey değil. 

Ek: Sayın Arais'in notu üzerine, aslında elbette bu soru için farklı bir başlık açılmalıydı. Taşıma yapılırsa, gerekliyse, benim bu yazdığım da taşınır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 14, 2014, 10:05:39 öö
Yanıtla #116
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumun yeni üyelerinden Nicolus, internette birçok sitede bulunan bir paragrafı alıp buraya kopyalamış, kaynak da belirtmemiş, sonra da bu konuda ne düşünüldüğünü sormuş.

Burada sözü geçen Masonluk değil Farmasonluk... Bu terimin Türk dilinde kullanılmayışının üzerinden elli-altmış yıl falan geçti. Üstelik bu terimi doğrudan masonlar değil de daha çok Masonluğun karşıtları kullanırdı. Nitekim Türkiye'deki eski mason karşıtı yazılardan birçoğunda masonlardan değil farmasonlardan söz edildiğini görebilirsiniz. Hatta Haydar Rıfat'ın 1930'lu yıllarda yazmış oluh yayınlanmış "Farmasonluk" adlı  bir kitabı da vardır ama günümüzün değerlendirmesiyle o kitabın antimasonik nitelikli olduğunu söylemek pek doğru sayılmayabilir. Çünkü artık masonluk eleştirilebiliyor ve günümüzün masonları kendilerine ya da kurumlarına yöneltilen eleştirileri anlayışla karşılıyor, elbette bunlar ön yargılı yerme ve kötlemeler değil de yarar sağlamaya yarayabilecek eleştiri ise...

Konumuz burada şu Farmasonluk teriminin irdelenmesi değil, bu yazı parçası üzerine ne gibi bir değerlendirme yapılabileceği. Benim deerlendirmem şöyle: Bu yazı aslında eski bir kaynaktan alıntı. Dolayısıyla Masonluğun ne olduğu ve ne olmadığının pek de iyi bilinmediği, araştırılsa da öğrenilemediği bir dönemin ürünü... Ortada Mezo-Paganizm diye bir terim var; bunun bir tanımının yapılmasına çalışılıyor.

Bu bir tür pagan kültürü imiş; peki. Örnek olarak Aborjinler ve Amerikanın yerlileri verilmiş; peki. Teozofi de bu sınıfa katılmış; olmaz öyle şey, bu saçmalık. Sihizm de katılmış; ben onun ne olduğunu bilmiyorum.  Buna bir de Farmasonluk eklenmiş; denilenin eş anlamlısı Masonluk ise, bu sadece ya bilgisizliktir ya da bilgisiz olanları kandırmaya çalışmaktır, başka bir şey değil. 

.

Mehaba Sn. ADAM,

Alıntılarımın hepsinde kaynak belirtiyorum, dikkat ederseniz en altta "Paganların Sınıflandırılması" yazısına tıklarsanız alıntının kaynağına gidebilirsiniz. Bu zaten benim de garibime gitti, öyle dolaşırken görünce sizin de fikirlerinizi almak istedim.
Serius est quam cogitas.

Ekim 06, 2014, 10:03:45 ös
Yanıtla #117
  • Aktif Uye

Sayın MASON,

Öncelikle değerli paylaşımınız için kendi adıma teşekkür ederim. Affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum.

Yazınızın içeriğinde bahsettiğiniz 'semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri' derken ne kastedilmiştir ? Yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri Mason olan bir kardeşe, semboller ve alegoriler aracılığıyla nasıl aşılanır ?

Saygılarımla

Fay Frin
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 09, 2014, 05:34:22 ös
Yanıtla #118
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada Sayın Fay Frin Masonluk ile bağlantılı ilginç bir soru sormuş ama bu bağlamda iki sorun var:

1- Bu başlık altında o kadar çok şey yazılmış ki, bu aşamadan sonra bunları süzmek olanaksız değilse de çok zahmetli olacağı için, belki de artık bu başlık kendi haline bırakılıp sorular başka başlık altında açılmalı.

2- Masonlukta simgelerin (sembollerin) ve alegorilerin kullanımı, niçin kullanıldıkları üzerine başka başlıklar altında birçok açıklama yapılmıştı. Forumun arama motoruna girilerek bu konudaki anlatımlara ve tartışmalar ulaşılabilir.

Bunlara karşın pek kısa bir yanıt verelim:

Masonlukta öğretimin verilmesinde simgeler ve alegoriler kullanılır çünkü Masonluk ezoterik bir kurumdur ve her ezoterik kurumun öğretimini aktarmakta kullandığı yöntemlerden biri de budur.

Kuşkusuz benim bu dediğim bir bakıma “niçin” sorusunun yanıtıdır; Sayın Fay Frin’in “ne” ve “nasıl” diye sorduğu sorunun yanıtı değil.

Yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri… Masonluğun bu ilkeleri de bir yandan temel ilkeler, diğer yandan töresel ilkeler olarak bu Forumda geniş bir şekilde anlatılmıştır. İlgili başlıkları bakmak gerekir. Ayrıca Mason Töresi üzerinde de çok ayrıntılı bir şekilde durulmuştur.

Simgeler ve alegorilerle anlatım ya da aşılama, kişiyi o kavramlar üzerinde kendi özgür düşüncesiyle, bilimsel verilere dayanarak ve aklını kullanarak düşündürüp değerlendirme, yorum yapmak ve göreli sonuçlar çıkarmasına yol vermekle sağlanır. Şayet bunun da nasılı sorulacak olursa, onun yanıtı ancak “masonların localarında yaptıkları paylaşımlı çalışmalarla” denilerek verilebilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 09, 2014, 05:47:19 ös
Yanıtla #119
  • Aktif Uye

Sayın ADAM,

Vaktinizi ayırıp soruma yanıt verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilmem için, sizin de yazınızda önerdiğiniz gibi Forum'daki çeşitli konu başlıklarını okumaya devam edeceğim.

Saygılarımla

Fay Frin
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...