Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonlarin ölüm cezasi varmidir?  (Okunma sayısı 5988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2014, 03:07:01 öö
  • Ziyaretçi

herkese meraba arkadaşlar size izledim bir mason programini anlatican daha çok mason karşiti bir programdi tam olarak hatirlamiyorum o yüzden youtube araştirdim ama bulamadim yok sa link aticaktim.bir masonun masonluk içerisindeki bilgileri dışari sizdir dinda sadece 1 ci derece masonun karni yarilarak öldürüldü anlatilmaktaydi.diyelimki çok önemli ve dışari çikamasi gereken bilgiyi sizdirdi bunun cezasi gerçekten ölüm olabilirmi ve ya tam tersi bir cezasi varmidir? yoksa medya abartili bir şekilde masonlarin üzerinemi gidiyor?

Eylül 27, 2014, 08:36:01 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Böyle bir şey yoktur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 27, 2014, 09:53:53 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

sayin adam cevabiniz için teşekkür ederim.Yanilmiyorsam sizde yetkili üyesiniz.Böle bir şuçu işleyip cezasiz kalmasi sizcede mantiksiz değilmi.

saygilarimla                                                                                                     

Eylül 27, 2014, 11:42:47 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir masonun sadece masonların bilmesi gereken konuları hatta sadece kendi üyesi olduğu locanın üyelerinin bilmesi gerektiği konuları (bilgileri) başkalarına söylemesi, herhangi bir kişinin, ailesinin içinde kalması gereken bilgileri başkalarına söylemesi gibidir.

Aile içinde kalması gereken bilgileri aile dışına sızdıran bir kişi, elbette aile tarafından cezalandırılır. Bu bağlamda,yeterince uygarlaşamamış ailelerin cinayet işlediğini de biliriz. Günümüzde bile bunun örneklerini görebiliyoruz.

Galiba Masonluğu bunlarla karııştırıyorlar.

Elbette Masonluğun geçmişinde söz verişlere aykırı davranmanın hatta görevin gereğini yerine getirmeyişin kanla cezalandırıldığı günlerden geçilmiştir. Fakat bu, yüzlerce yıl öncede kalmıştır.

19. yüzyıl öncesinde, bugün çok gelişmiş ülkelerin toplumları şimdilerde çok geri kalmış toplumlardan bile daha vahşiydi. Masonluğu bundan ayırt etmeleyim. O günlerin Masonluğunda benimsenen amaç ve ilkelerin, bugünün Masonluğundan çok farklı olduğunu da bilelim. 

Bir mason örgütü, hele bir loca, tam anlamıyla bir aile gibidir. Fakat kişilerin genetik temele hatta bir soy birliğine bağlı oldukları için kaçınamadıkları bir aile değil, özgür buyrultularıyla, kendi istemleriyle oluşturdukları, bir ülkü birliği çerçevesinde kurmuş oldukları bir aile...     

Dolayısıyla şayet bir mason sadece masonların hatta sadece loca üyelerinin bilmesi gereken konuları, bunları bilmemesi gerekenlere açıklayacak olursa, elbette cezalandırılır. Çünkü söz verişlerine aykırı yani onursuz davranmıştır. Günümüzde onura çok önem değer veren kurumlarda onursuzluğa, verilen sözleri yerine getrimemeye verilen ceza nasıl bir ceza olabilirse, öyle cezalandırılır.

Bu açıklama yeter mi, yoksa daha da ayrıntılara girelim mi?

Eylül 27, 2014, 03:33:21 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Eylül 27, 2014, 04:14:58 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha da ayrıntıya girmek, ilgi alanında soru almayı gerektirir.

Eylül 27, 2014, 04:27:56 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ayrıntılara girelim mi ? Sorusu ayrıntı olduğunu beyan eden bir sorudur bana göre :) Sorusu olan veya merak ettiğiniz başka birşey varmı değil ayrıntılara girelimmi dediniz sayın ADAM. Ve ben o ayrıntıları merak ediyorum :)

Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Eylül 27, 2014, 04:47:39 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Şu yaşamda ölümden beter şeyler de vardır. Bence dışlanmak idamdan daha sert ve acımasız bir ceza olurdu.

Eylül 27, 2014, 04:51:42 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu metni yazarken bir klavye hatası nedeniyle baş kısmını yitirdim.

Yeniden toplamaya çalışacağım.

Masonluğun genel geçerli, biraz da anısal nitelikli bir anayasaları, ondan daha önemlisi bulundukları ülkenin anayasa ve yasaları, kendi kuruluşlarının tüzükleri ve yönetmelikleri, bütün bunların üzerine bir de mason nitelikleriyle bağdaşır töresi vardır. Tüm bunlardan bu Forumun çeşitli bölümlerinde yer yer söz edilmiş, paylaşımlarda bulunulmuştur.

Masonluğun ilk ve en önemli temel ilkesi özgürlüktür ama ondan daha önemli olan düzendir. Masonluk bir "düzen" kuruluşudur ve bireylerin özgürlüğü de ancak bu düzen kapsamında geçerlidir. Biunun anlamı, bir mason istediğini düşünür, istediğine inanır ama her istediğini yapamaz. Tutum ve davranışlarını Masonluğun düzenine uydurmak zorundadır.

Aksine davranacak olursa; aykırı davranışının türü ve önem derecesine göre, üyesi olduğu locada, locanın bağlı bulunduğu bir bölge varsa bölgede, son olarak da büyük locada hakkında soruşturma açılarak, savunması alınarak yargılanır ve Masonluğun kurallarına göre cezalandırılır.

Bir masona verilebilecek cezalar şunlardır:

- Uyarma (tembih)
- Kınama (takbih)
- Belli haklarından yoksun kılınma
- Geçici olarak uzaklaştırma
- Kesin olarak uzaklaştırma.

Bu sonuncusu, ayrıca dernek statüsü bulunan ülkelerde dernekten çıkarma (ihraç) ile bütünleştirilir.

Tüm bunların içinde bir diğer ceza var ki, bunu masonik bakımdan bir suç işleyen masonlara diğer masonlar verir: Ayıplama. Tüm diğer cezalar arasında en ağırı belki de budur. (Ben bu satırları yazarken Sayın TuranMengü'nün değinmiş olduğu gibi...)

« Son Düzenleme: Eylül 27, 2014, 05:19:48 ös Gönderen: ADAM »

Eylül 27, 2014, 11:37:03 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

sayin adam açiklaman için teşekkür ederim.