Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "G" nin Anlami  (Okunma sayısı 93769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 15, 2013, 09:10:52 ös
Yanıtla #90
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tek tek araştırmam lazım. ibranice de g diye bir yazım yok mesela. yunanca da şöyle yazılıyor γεωμετρία

demek istediğim bence "g" özel bir ismin baş harfi. dillere göre yazılışı farklılık gösteren bir kelimenin değil

kaldı ki masonluk matematik kulübü değil ki logosunun baş harfini  geometri'den alsın..

g nin ne olduğunu 33 ler biliyordur. alttakiler ise emin değildir sanıyorum

Ocak 15, 2013, 09:16:40 ös
Yanıtla #91
  • Uzman Uye

Sayın Deus Otiosus, şimdi hangi kitapta okuduğumu hatırlıyamıyorum ama, Mason'lukla ilgili bir kitapta "G" harfinin geometriden kaynaklandığı ve geometrinin de Mason'luktaki önemi anlatılıyordu. O nedenle sordum.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 16, 2013, 08:05:52 öö
Yanıtla #92
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir düzeltme yapalım. Gönyenin İngilizcesi Square, Franızcası Equerre, İtalyancası Squadra biçiminde yazılır.

Elbette G harfinin simgelediği sözcük (bir sözcük simgeliyorsa eğer) Gönye olamaz. God ya da Gott olamayacağı gibi. Belki Gimel ya da Gama olabilir. Geo v bu önek ile başlayan diğer birçok sözcük de olabilir ki nitekim bu yüzden en çok Geometri üazerinde durulmuktadır.

Diğer birçok konu gibi, bu konu üzerinde de varsayımlarda bulunulamaz. İsteyen yapar elbette ama o zaman saçmalamış olur. Bunun üzerinde bird yorum ve değerlendirme, önce Masonluğun geçmişini, ritüellerin ne zaman nasıl biçimlendiğini bilmekle olanaklıdır. Bunları bilmeden edilen sözler, ne yazık ki birer boş lâf olmaktan öteye gidememektedir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 10, 2013, 04:03:57 öö
Yanıtla #93
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Uzun zamandır G'nin anlamın ne olduğunu düşünüyordum.....

Bir arada araştırmış, bi sonuç elde edememiştim. Bugün nasılsa bir ışık yandı, kafamda birden hani hep o film sahnelerinde olur ya o türden.

Archimetin Evraka deyişi gibi yada.

G, gerçek olmalıydı. Sanki Masonluk amblemi bize ölç, biç, araştır gerçeğe ulaş diyordu.

Gerçek kelimesini, İngilizce olarak arattım. Truth yani gerçek anlamına baktım en açıklayacı bilgi burada veriliyordu etimolojik olarak.

Acaba G harfi masonlukta  kişinin kendi gerçeğimi   nedersiniz ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Truth

Not:Türkçeye çevirmek isterdim fakat çok uzun ve birazda akedamik bir inglizce kullanılmış o yüzden çeviremiyorum.Özürlerimi şimdiden kabul ederse ingilizce bilmeyen arkadaşlar teşekkür ederim.

Bu yukarıdaki paragrafları yazdım ama içim yinede elvermedi. Dikkatimi çeken kısmı,kısa paylaşayım.

The English word true is from Old English (West Saxon) (ge)tríewe, tréowe, cognate to Old Saxon (gi)trûui, Old High German (ga)triuwu (Modern German treu "faithful"), Old Norse tryggr, Gothic triggws,[2] all from a Proto-Germanic *trewwj- "having good faith". Old Norse trú, "faith, word of honour; religious faith, belief"[3] (archaic English troth "loyalty, honesty, good faith", compare Ásatrú).

Burada True ; doğru, gerçek kelimenisinin nereden türediği anlatılmkata  görüyorsunuz ki  Batı Saxon ve Eski Saxon dillerinde doğru kelimesinin başına ge, gi getirelmekte.Ve diğer Alman ve İskandinav ülkelerinde kelimenin köküne inilmeye çalışılmakta.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2013, 04:21:16 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 10, 2013, 08:51:36 öö
Yanıtla #94
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Arais ilginç bir tez getirmiş ama bana sanki başlangıç noktasında bir yanlışlık var gibi geliyor. Şayet "gerçek" sözcüğünden başlayacaksa, bence "realite" ile bağlantılı etimolojik inceleme yapmalıydı. (Çünkü truth, gerçeğin değil, hakikatin karşılığıdır.)

Beni asıl düşündüren bir başka konu: Gerçi Masonlukta kullanılan bu harfın anlamlandırılması/yorumu bakımından masonlar özgür bırakılıyor ama o bugünün uygulaması. Bu harfin Masonluğa ilk girişi/konuluşu sırasında öyle düşünüldüğünü hiç sanmam.

O zaman; bu harf Masonluğa ne zaman, hangi koşullar altında, nasıl, niçin girmiş? Dahası; olanaklıysa, biliniyorsa, kim önermiş özgün olarak? Nerede kullanılacakmış? Buün olduğu gibi birçok yerde mi yoksa tek bir yerde mi?

Bu harfin ne anlama geldiği ya da ne anlamda kullanıldığı üzerine köklü bir beyanda bulunabilmesi için bunların bilinmesi ve ortaya konması gerekir. Bunlar olmayınca elbette spekülasyon yapılacak.

Nitekim yapılmış ve yapılmakta olan da odur.

« Son Düzenleme: Nisan 10, 2013, 08:54:36 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 10, 2013, 01:07:33 ös
Yanıtla #95
  • Uzman Uye

Alıntı
G Harfi

Latin alfabesinin yedinci harfi.

Bu harf, Masonluğun en önemli ve en değerli simgelerinden biridir.

G harfi, bir simge olarak hayli farklı şekillerde anlamlandırılıp yorumlanmıştır. Tek başına kullanılışına pek rastlanmaz. Bu harf genellikle diğer simge ve simgesel düzenlemelerin ortasında yer alır, onlarla bütünleşip bir "bileşik simge" oluşturur. En sık uygulamalar arasında "gönye ile pergel", "beş kollu yıldız" ve "güneş" sayılabilir.

Dolayısıyla G harfinin simgesel anlamı, birlikte bulunduğu diğer simgelerle bağlantılıdır. Ancak, bulunduğu yere göre değişen bir anlamda değil, Masonluğun amaç ve ilkelerinin benimseniş şekline göre yani Masonluk anlayışıne göre yorumlanmıştır. Bu anlamlandırma ve yorumların hepsinde, bunun bir sözcük ya da terimin ilk harfi olduğu öngörülmüştür. Bu sözcük, çoğu kez yorumlandığı dildedir. Bunlardan kimisi Latince ya da Yunanca bir kökene dayanır.

ALINTI.

ÖZGÜR MASONLAR BÜYÜK LOCASI
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 10, 2013, 03:05:45 ös
Yanıtla #96
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'dan paylaştığım linki okumasını rica etsem. İlk cümlesi şu şekilde.

Truth is most often used to mean in accord with fact or reality,[1] or fidelity to an original or to a standard or ideal.

Sayın ADAM yanlış hatırlamıyorsam, İlk olarak Masonlukta  İngiltere de G harfi sembol olarak kullanılmıştı bilgisini vermişti.

Hemde bu konu üzerinde.Paylaşmadan önce yazınlanları tekrar kontrol ettim.Yazılanları tekrar yazmamak için.Benim dediğim doğrudur demiyorum  fakat paylaştığım linkede bir göz atılsaydı çok bahtiyar olurdum.   

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 10, 2013, 03:13:06 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 10, 2013, 04:07:41 ös
Yanıtla #97
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu harfin ne anlama geldiği ya da ne anlamda kullanıldığı üzerine köklü bir beyanda bulunabilmesi için bunların bilinmesi ve ortaya konması gerekir. Bunlar olmayınca elbette spekülasyon yapılacak.

Nitekim yapılmış ve yapılmakta olan da odur.

Ben de katkıda bulunayım spekülasyona...

G ==> Evrenin Geometrik Simetrisinin anlaşılması yoluyla Evrenin Ulu Mimarı'nın ne olduğunun anlaşılması.

Eflatun'a sormuşlar "Tanrı nasıl zaman geçirir acaba?" diye... O da "Tanrı hep geometrik usüllerle çalışır" diye cevap vermiş. Ayrıca, "Doğru kullanıldığında geometri ebediyetin bilgisidir" demiş... "Geometri insanın ruhunu hakikate yaklaştırmaya yöneliktir" diye de eklemiş.

Bu bağlamda dünyadaki ve evrendeki her şey geometrik olarak tasarlanmıştır. Matematik sadece matematik ilmiyle ilgilenenlerin bir uğraşı veya okulda geçmek zorunda olduğunuz bir ders değildir. Aynı zamanda insan hayatının felsefesidir ve insanın var olduğu her faaliyette de vardır. Matematik sadece hakikatle ilgilenir, yanlış olan bilgiyi çürütür. İnsan ruhu, yaradılış, yaşam, ölüm gibi konular da ancak matematiksel felsefe kullanılarak irdelenebilir.

Live long and prosper.

Nisan 12, 2013, 12:38:27 ös
Yanıtla #98

G'nin anlamını tartışırken, şunu da düşünmeliyiz diyorum ben. İki insanın bir kelimeden anladığı bile birbiriyle aynı olmayabiliyor. Benim "sevgi" anlayışımla başkasının "sevgi" anlayışı farklıdır. Ana hatlarla benzeşebilir ama %100 aynıdır diyebileceğimiz hiçbir kavram yoktur bence. Yani söylemek istediğim, ne yaparsak yapalım herkesin hemfikir olduğu ortak bir cevap yok. Bazı masonlar gerek video gerek yazılarından anlaşılacağı üzere, G,pergel, gönye gibi sembollerin "kişiye göre yorumlanabilir" olduğunu söylüyor.

Kaldı ki, varsayalım bir cevabı olsun: Geometri. Bunun üstüne ciddi ciddi çalışacak var mı aramızda? Pek sanmıyorum. Bence zihnimiz anlam üreterek kendisini tatmin ediyor. Ben fikrim şudur ki, "G" harfini herkes kendisine göre yorumlayıp özümseyerek, deneyimleriyle bütünleştirsin.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Temmuz 08, 2013, 02:12:45 öö
Yanıtla #99
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

g nin anlamı fenikelerin simgeleştirdiği bir cümlesel anlamda kullnılmaz kendine dönüş bilgeliğin kendi içimizde saklı olduğunun şekil anlamını ifade eder
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ