Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: VITRIOL  (Okunma sayısı 35807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2014, 01:11:11 öö
Yanıtla #40
  • Aktif Uye

Bana da ilginç geldi....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mayıs 04, 2014, 02:30:08 öö
Yanıtla #41

Son tartışmanın bende yarattığı izlenim şöyle: Ars Magna sanırım büyük sanat demek. Sayın sundance bu büyük sanat ile occultum lapidem ifadesindeki okült kavramını birbirine yakın buluyor. Sayın ADAM ise bunun nasıl alakalandırıldığını soruyor.

Ben de izninizle şöyle akıl yürütmek istiyorum. VITRIOL'e "giden yol" sırasında insan, insan olmasından kaynaklanan arzu ve istekleri, hırsları, korku ve kaygıları nedeniyle, kendini keşfetme yolunda ilerlerken karşılaştığı güçleri dünyevi geçici bazı çıkarlar yolunda kullanma hevesine kapılabilir. Bu noktada "büyük sanat"ın insana sağlayacağı güçle, kendini bilme yolunda ilerlemesi arasında bir kopukluk söz konusu olacaktır. Tam olarak bu nedenle VITRIOL ifadesini bölmeden anlamak lazım. Onu parçalarına ayırmak, Bektaşi'nin (ya da Nasreddin Hoca'nın) Kuran'dan bir ayet gösterip "bakın burda namaz kılmayın yazıyor" demesine benzer.

Bu anlatımımın yeteri kadar açık olmadığının farkındayım. Lüzumsuz tartışmalarla vakit kaybı olmasın, konu alakasız ve yanlış yerlere gitmesin diye yazı alanımı dar tutuyorum. Umarım yeteri kadar anlaşılır yazmışımdır.

Mayıs 04, 2014, 09:19:41 öö
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada sözünü ettiğimiz ritüeller, tüm dünyada, Anglosakson ya da Liberal ya da falanca rit ayrımı yapılmaksızın birinci derecenin ritüelidir.

Kuşkusuz Forum kurallarımız nedeniyle ritüelik ayrıntılara giremeyiz. Fakat masonik kitapların ve ansiklopedikelirin, masonların çeşitli yayınlardaki çalışmalarının hiçbirinde VITRIOL öyle moleküllerine falan ayrılmamıştır. Belki bu deyişi kullanan başka kurumlar da vardır ve onlar ayırabilir ama Masonlukta böyle bir şey bildiğimiz kadarıyla yok.

Varsa, nerede hangi ritin neresinde hangi kitabın hangi sayfasında var?

Konuya bilimsel olarak bakalım. Bugüne kadar yapılmış bir yanlış varsa düzeltilmesine çalışalım. Burada bir zamanlar olduğu gibi atomun parçalanılmazlığını iddia atmekte değiliz. Sadece Masonlukta bu terimin böyle, bir bütün olarak yer aldığını söylüyoruz.

Dikkat konumuz Masonluktur, başka kurumlar değil. Fakat başka hangi kurumda VITRI ve OL varsa,  bunlar nasıl değerlendiriliyorsa, kaynaklarıyla birlikte öğrenelim.

Ancak bu bağlamda bir 17. yüzyıl kitabı yeterli kaynak olmaz. Daha sonraki bilimsel ya da teolojik araştırma ve değerlendirmeleri görelim. Tek bir kişinin yazmış olduğu bir kitap, bizim için güvenilir bir kaynak niteliği taşımaz; yanıltıcı olabilir. Eğer sonradan üzerinde irdeleme yapılmamışsa, önemsiz görülmüş de olabilir.

Eğer VITRIOL sözcüğünün açılımında yer aldığı belirtilen Occultum Lapidem "Ars Magna" kavramıyla özdeşleştiriliyor  ve öyle bir yorum yapılıyorsa, o zaman Ars Magna ile Rectificando Invenies nasıl bağdaştırılabiliyor, bunu da açıklamak gerek. Bir de Interiore Terrae var... Bu nasıl olacak?...

Şöyle mi diyeceğiz: Aslında bu terim VITRIAM idi; Masonluk oluşturulduğunda değiştirildi.

Mi?

Tüm bunların üzerine soru aynı: Masonlukta VITRIOL kısaltmasıyla belirtilmesine çalışılan alegori nedir ya da nasıl bir şey olabilir? (Bu konuda bir ip ucu versem: Bu ksaltmanın yansıttığı deyişin, bir simge olarak Horoz ile nasıl bir bağlantısı olabilir?)

« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2014, 10:04:00 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 29, 2019, 02:29:00 öö
Yanıtla #43
  • Yeni Katilimci
  • *

Tüm bunların üzerine soru aynı: Masonlukta VITRIOL kısaltmasıyla belirtilmesine çalışılan alegori nedir ya da nasıl bir şey olabilir? (Bu konuda bir ip ucu versem: Bu kısaltmanın yansıttığı deyişin, bir simge olarak Horoz ile nasıl bir bağlantısı olabilir?) 
VITRIOL'u ve horozu okudum ancak atıfta bulunabilmek ve tam manasını verebilmek için kitaplarınımı karıştırmama rağmen bulamadım. O sebeple ben horozla ilgili bir anlatıyı paylaşayım bu sayede konu belkide tekrar gündeme gelir ve Masonlar konu üzerine açıklamalarda bulunmaya devam eder.

Horoz sabah öttüğünde güneşin doğduğunu görmüş. Bu doğuş sadece bir defaya mahsus değilmiş elbette. Her gün horoz ne zaman ötse ardından hemencecik güneş doğarmış. Horoz da demiş; "BEN ÖTTÜKÇE GÜNEŞ DOĞUYOR". Horoz sabah öterim ve güneşi tekrar doğururum diye yatmış uykuya. Daha hava aydınlanmadan horozun sahipleri gelmiş, horozu alıp, horoz güneşin doğuşunu göremeden onu kesip yemişler.

Hatalarım affola değerli forum üyeleri.

Sevgilerim, saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Şubat 05, 2019, 10:43:49 ös
Yanıtla #44
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle belirtmek isterim tamamen kendi fikirlerimdir. Sayın ADAM ilk iletisinde forumun 17. kuralını aşmayalım demiş ama ben bir Mason olmadığım için neyin sır, neyin sır olarak algılanmayacağını bilemiyorum. O nedenle aklımda kalan bir önceki iletimde de belirtmiş olduğum horoz hikayesi ile ve daha sonra YouTube'da gezinirken izlemiş olduğum videoyu ve bilgileri bağdaştırarak iletime bir ileti daha eklemek isterim. Video "Mason Locası Kapılarını Açtı" idi.

Buradan sonra yazıcaklarım, 17.maddeyi ihlal ediyor ise mazur görülmesini ve iletim derhal silinmesini istiyorum.

Öncelikle, bu başlık altında bulunan iletilerdeki ortak kanı, VİTRİOL'un İç/kişisel çağrışımlar, arayışlar olduğu. Daha sonra Cihangir GENER'in benim çok sevdiğim, Ezoterik Batıni Doktrinler adlı kitabının 15.basısının 419. sayfasında VITRIOL'un ezoterik açılımının;"her insanın hakikati kendi içinde bulacağı" olduğu belirtilmekte. Haliyle doğu ezoterizmi ağırlıklı olmakla birlikte, aslında insanın kendi içinde bulacağı hakikatin Tanrı olduğudur.

Önceki iletim, bu ileti altında yazılan tüm iletiler, izlemiş olduğum video ve kitaptan alıntıladığım bilgiler ışığında VITRIOL'un Masonluktaki karşılığının "KENDİNİ BİL" olduğunu düşünmekteyim. Nitekim videoda locanın içinde girişteki 2 sütunun üstünde KENDİNİ bil yazmaktaydı. Sanırım sütunların Türkçe karşılık sembolik anlamları ve kendini bil ifadesinin üçgen konumu bizi doğru sonuca ulaştırabilir.

Umarım yazdıklarımla haddimi aşmamış ve bir kural ihlalinde bulunmamışımdır. Değerli Masonların da iletime yorumlarını sabırsızlıkla beklemekteyim.

Sevgilerimle, saygılarımla.

Şubat 05, 2019, 11:31:25 ös
Yanıtla #45
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Arslan

VITRIOL Sülfürik Asit demektir. Hani bizim Hidroklorik Asite Tuz Ruhu dememiz gibi,  Sülfirik Asite de VITRIOL derler.

Sizin ve diğer üyelerin tarif etmeye ve yorumlamaya çalıştığı V.I.T.R.I.O.L.   olsa gerek.
Bu bilgilendirme için teşekkür ederim Sayın ANARCHOSA.

Sevgilerimle.

Haziran 01, 2019, 12:33:44 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu yöntemle pek bir yere gelemedik gibi görünüyor.

Hani Yunus Emre demiş ya bir ben vardır bende benden içeru diye... O deyişin yöntemiyle düşünmek vea değerlendirmek gerek.

Alalım Sayın NOSAM33'ün getirmiş olduğu şu Wkipedia açıklamasını ve soralım:

Yer nedir?

Yerin içi nedir?

Yerin içine inmek ya da orayı ziyaret etmek ne demektir?

Bu iş nasıl yapılır?

Taş nedir?

Yetkinleştirilecek taş nedir? Felsefe taşı ise dedikleri gibi, o nedir?

O taşı bulmak nasıl olur? Bulunur mu? Bulunursa ne olur?

Belki alşimistler (simyacılar) bi deyişi kendi amaçları doğrultusunda ve kendi öğretileri uyarınca değerlendiriyordu. Ancak bu deyiş masonlukta da geçtiğine göre, -sayın asimov öyle dedi- herhalde değerlendirmesi de masonik düşünce tarzına göre olsa gerek, değil mi?

Masonuk düşünce tarzı nasıldır? Bunu Forumda bir yerlerde irdelemiştik, değil mi?

Geçte olsa Sayın ADAM a cevap vereceğim Tanju Koray'ın kitabındaki alıntıyla ;

VİTRİOL

Simyacılara ve Rose-Croix'lara atfedilen bu kelime '' Visita Interiora Terrae , Rectificandoque ,Invesies Occultum Lapidem'' kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir .

Çevirisi ve anlamı şudur :  Yerin içine gir (araştır,öğren,dünyayı tanı,bedenin derinliklerine, maddeye in, bundan elde edilecek bilgi insanı mutluluğa götürür) ,araştırrarak(temizlenerek,hata ve kusurlarından arınarak), gizli taşı (felsefe taşını,Masonluktaki küp şeklindeki,mikap taş )bulacaksın,yani böylece her türlü fiziki ve ahlaki tehliken uzak olarak barınacağın binayı (Mabedini) kurabileceksin .

Bu,İç Ego'yu aramaya davettir; Sükün ve Tefekkürle insanın kendi kendini bulmasıdır . Vitrol kelimesi,Bilgi yolunda ilk adımlarını atmakta olan Adaya MASONLUK sembollerinin anlamlarını araştırmayı işaret eder.

Saygılar

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 01, 2019, 12:58:23 ös
Yanıtla #47

Alıntı
Bu yöntemle pek bir yere gelemedik gibi görünüyor.

Hani Yunus Emre demiş ya bir ben vardır bende benden içeru diye... O deyişin yöntemiyle düşünmek vea değerlendirmek gerek.

Alalım Sayın NOSAM33'ün getirmiş olduğu şu Wkipedia açıklamasını ve soralım:

Yer nedir?

Yerin içi nedir?

Yerin içine inmek ya da orayı ziyaret etmek ne demektir?

Bu iş nasıl yapılır?

Taş nedir?

Yetkinleştirilecek taş nedir? Felsefe taşı ise dedikleri gibi, o nedir?

O taşı bulmak nasıl olur? Bulunur mu? Bulunursa ne olur?

Belki alşimistler (simyacılar) bi deyişi kendi amaçları doğrultusunda ve kendi öğretileri uyarınca değerlendiriyordu. Ancak bu deyiş masonlukta da geçtiğine göre, -sayın asimov öyle dedi- herhalde değerlendirmesi de masonik düşünce tarzına göre olsa gerek, değil mi?

Masonuk düşünce tarzı nasıldır? Bunu Forumda bir yerlerde irdelemiştik, değil mi?

Geçte olsa Sayın ADAM a cevap vereceğim Tanju Koray'ın kitabındaki alıntıyla ;

VİTRİOL

Simyacılara ve Rose-Croix'lara atfedilen bu kelime '' Visita Interiora Terrae , Rectificandoque ,Invesies Occultum Lapidem'' kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir .

Çevirisi ve anlamı şudur :  Yerin içine gir (araştır,öğren,dünyayı tanı,bedenin derinliklerine, maddeye in, bundan elde edilecek bilgi insanı mutluluğa götürür) ,araştırrarak(temizlenerek,hata ve kusurlarından arınarak), gizli taşı (felsefe taşını,Masonluktaki küp şeklindeki,mikap taş )bulacaksın,yani böylece her türlü fiziki ve ahlaki tehliken uzak olarak barınacağın binayı (Mabedini) kurabileceksin .

Bu,İç Ego'yu aramaya davettir; Sükün ve Tefekkürle insanın kendi kendini bulmasıdır . Vitrol kelimesi,Bilgi yolunda ilk adımlarını atmakta olan Adaya MASONLUK sembollerinin anlamlarını araştırmayı işaret eder.

Saygılar

Umarım düşüncemi konuyu yine dağıtmadan anlaşılabilir şekilde yazabilirim;

Çoğu insan çağımızda çevreyi,kişileri ve bir cok kavramı sadece nesnel tanımlar; o yüzden inançlar ve ilişkiler yüzeyseldir.Ayrıca sayısız metayı  sadece satın alınabilecek derinliği olmayan objeler olarak görürler.

Toplumun az bir kısmı da bu değerlerin derinliğine bakmayı bilir.Fakat çoğu doğru bir rehbere sahip olmadıkları için kendilerine bilmeden zarar verir veya  kötü niyetli kişilerce kullanılırlar.

İnsanların çok çok azı madde ve kavramların derinliğine doğru bakabilir; ve hangilerine bakmaması gerektiğini bilebilir.Kanımca masonluk bu azınlık içinde.

Görünen somut herşeyin, soyut; kısaca içimizde olan bir uhrevi derin karşılığı mevcuttur.Doğal olarakta içimizde bekleyen her soyut kavramın somutlaşma,cisimleşme potansiyeli ...

Bunu birleştirebilenler özel,yaratıcı insanlardır.Tabiki de bu durumda her nesne veya kişinin soyutluğuna bakmak doğru olmaz; çoğu kişi ve nesnenin derinliği karanlıktır ve bu empati üzülmenize,yıpranmanıza neden olabilir.

Kanımca nesnel bakılması ger(ek)en kişi,obje ve durumları doğru tespit etmek gerekir.

Saygılar
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2019, 01:02:08 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin