Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadin Imam  (Okunma sayısı 4989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2017, 09:02:05 ös
  • Uzman Uye

Kadın imamlı liberal cami Berlin’de açıldı

Almanya’daki cami dernekleri bugüne kadar muhafazakar göçmenlerin organize olduğu kurumlardı. Berlinli kadın hakları savunucusu Seyran Ateş bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

ALMANYA
Kadın imamlı liberal cami Berlin’de açıldı

Almanya’daki cami dernekleri bugüne kadar muhafazakar göçmenlerin organize olduğu kurumlardı. Berlinli kadın hakları savunucusu Seyran Ateş bunu değiştirmeyi amaçlıyor.
Deutschland Eröffnung liberale Moschee in Berlin (picture-alliance/dpa/M. Gambarini)

Kadın hakları savunucusu Seyran Ateş’in başını çektiği bir grup, Almanya’nın başkenti Berlin’de liberal Müslümanlar için bir cami açtı. İbn-i Rüşd-Goethe Camii’nde kadınlar ve erkekler birlikte ibadet edip vaaz veriyor. Caminin kapıları Sünnilere, Şiilere ve diğer Müslüman mezheplere açık. Kadınların namaz kılarken başını örtme zorunluluğu yok. Projeyi kamuoyuna tanıtan Ateş, Almanya’daki cami cemaatlerinde kadın olarak ayrımcılığa uğradığını hissettiğini ve bu nedenle böyle bir cami açma yolunu seçtiğini belirtti ve “Biz liberaller daha görünür olmak zorundayız” şeklinde konuştu. Projenin ortaklarından Freiburglu İslam bilimci Abdel-Hakim Ourghi de, bu camiinin “Müslümanların kendilerini yeniden tanımlamaları için bir imkan” yarattığını söyledi.

Türkiye kökenli avukat ve yazar Seyran Ateş, proje için Berlin’in Moabit semtindeki bir Protestan kilisesinden bir mekân kiralamış. Ancak hedefi orta vadede, kendi cami binasına sahip olabilmek. Köln kentinde de 2012 yılında kurulan Ren Bölgesi Müslüman Cemaati de, bir Protestan kilisesinin çatısı altında ibadet ediyor. 1970’li yılların sonunda Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçen İslam bilimci Rabeya Müller de, bu cemaatin kadın imamı.

Seyran Ateş, caminin açılışına paralel olarak “Selam, Frau Imamin” (“Selam, İmam Hanım”) adlı bir de kitap yayınladı. Ateş kitabında, Alman İslam Konferansı'nın, "İslamı yorumlama konusunda önceliği” Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) gibi İslami kuruluşlara vermesini eleştiriyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Haziran 22, 2017, 09:56:53 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pek rağbet göreceğini sanmıyorum.
Tatlı su müslümanı diye tabir edilen , en ılımlı olanları bile belli başlı kurallara sıkı sıkıya bağlı.
Umarım herhangi bir saldırıya maruz kalmaz.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Haziran 23, 2017, 12:00:27 öö
Yanıtla #2

Dinlerin başlangıç aşamalarından zaman ile değişim aşamalarına kadar geçen süreçleri inceler isek,İstiridye'nin bir kum tanesini inci'ye cevirme süreci ile bağdaştırabiliriz.

İstiridyeler içlerine kum, çakıl veya zarar verecek parazit organizmalar girdiğinde bundan rahatsız olur. Bu gibi durumlarda bir korunma yöntemi olarak bu davetsiz misafiri izole eder ve üzerini sedefle kaplamaya başlar. Böylece inci oluşur.

İstiridyeleri toplum,dinleri ise kum tanesi olarak tanımlar isek,yaşanılan çağın gereksinimleri boyunca üstlerine ardı sıra sedef kaplanır ve inanç, inci gibi sürekli o kültürün aldığı şekillere göre iç içe geçen bir yapı kazanır.İncinin kalitesi şeklinin muntazamlığına göre değişkenlik gösterir, bu da sedef katmanlarının orantılı olarak eklenmesi ile alakalıdır.

Bir inancın ve ya inci'nin gercek değeri, orantılı ve yerinde bir gelişime maruz kalıp kalmaması ile ilgilidir.

Konu başlığında ifade edilen durumun, İslam inancına orantılı bir sedef katmanı ekleyebileceği kanaatindeyim.

Saygılar

Sen Özelsin

Haziran 23, 2017, 02:15:22 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm dinlerde olması gerekendir. Islamda imam, hiristiyanlikta papaz, papa vb. musevilikte haham gibi kadınların olması çok iyi bir şey..

Umarım ki Papa'nin da bir gün bir kadın olması dileğiyle..

Saygılarımla..
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Haziran 23, 2017, 01:33:58 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Haber gibi üyelerde saçmalamış.  :)
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Haziran 23, 2017, 05:26:17 ös
Yanıtla #5
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Zaharroff,

Üyelerimize hitap ederken daha dikkatli olmanızı rica ederim.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Haziran 23, 2017, 06:53:49 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer bu forumda mübarek Ramazan ayında şu saçma sapan yazıları okuyup da sessiz kalan müslüman varsa hepsinin yüzüne teker teker tükürmek isterdim. Ben bu yazıyı yazdıkdan sonra "elhamdulillah müslümanız AMA" diye başlayan hiç bir yazıyı okumayacağımı şimdiden söyleyim.

İslam ve Din karşıtı demek isterdim ama ne yazıkki İslam karşıtlığından başka bi yazısını görmediğim, ve bundan da bir öteye gidemeyen üyenin paylaşmış olduğu SAÇMA konu.

Bundan sonra İSLAM Dini hakkında ileri geri, tahrik edici paylaşım yapan kim olursa benden saygı beklemesin. Bende müslümanım. Hristiyanlık,Musevilik ve birçok din olmak üzere ve bu dine mensup olan kişilere burada bir saygısızlığımı gören oldu mu? Aksine birlikte hoşgörü örneği temsil edecek yazışmalarımız oldu. Dileyen eski konulara bakabilir.  İslam'a ve müslümanlara karşı acımasızca iletiler atanlar diğer dinlere karşı neden hemen saflık ve masumiyet kılığına bürünüyorlar? Sizin İslam ve müslümanlarla derdiniz ne?

Burada bir hakikati gören gözler olursa göstermek istiyorum. Sitenin ismi masonlar.org ve Masonluk hakkında birçok güzel bilgi barındırıyor. Türkiye'de son günlerde artan ve antimasonik kişilerin savunduğu "masonlar dinsiz, islam karşıtı, islam düşmanı..." gibi sözler yaygınlaşmakta. Bu foruma ziyaretçilerde girmekde yazılanları  okumakda. Ve böyle SAÇMA konuları görüp Masonlarla bağdaştırmakda.

Yönetim bana akıl vereceğine bu gibi sorunlarla ilgilensin.

Tüm dinlerde olması gerekendir. Islamda imam, hiristiyanlikta papaz, papa vb. musevilikte haham gibi kadınların olması çok iyi bir şey..

Umarım ki Papa'nin da bir gün bir kadın olması dileğiyle..

Saygılarımla..

Şunu yazan üye'de dilerimki şaka yapıyordur. Eğer ciddiyse yine diliyorumki müslüman değildir.

Sayın Arais,

Hadi şimdi beni diğerlerine yaptığınız gibi  "90 gün süreyle forumdan uzaklaştırıldınız." mesajı atarak keyiflendiriniz.

« Son Düzenleme: Haziran 23, 2017, 07:08:38 ös Gönderen: Zaharoff »

Haziran 23, 2017, 11:56:15 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Zaharoff,

Islama, Hırıstıyanlığa, Musevılığe ve farklı dınlere karşı saygısızlığa Ilk karsı çıkacaklardan bırısı benım. Sanırım sız Masonluğun kavramını tam olarak kavrayamamışsınız. Dunya genelınde bınlerce Mason locası ve Mason mevcut.. Hepsı farklı kısılıkte ve dınlerıde farklı. Mason kısıde Musluman, Hırıstıyan, Musevı, Deıst, Ateıst, Agnostık vb. gıbı pek çok dınden Mason mevcut.. Burada herhangı bır dıne saygısızlık göremıyorum..

Amacınız ceza almaksa buyrun cezada ödülde sızın olsun..

Buradan tekrar tüm Musluman dunyasının Ramazanı, Arıfe günü ve Bayramı mübarek olsun..

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Haziran 24, 2017, 05:36:34 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Malang,

Alıntı
Burada bir hakikati gören gözler olursa göstermek istiyorum. Sitenin ismi masonlar.org ve Masonluk hakkında birçok güzel bilgi barındırıyor. Türkiye'de son günlerde artan ve antimasonik kişilerin savunduğu "masonlar dinsiz, islam karşıtı, islam düşmanı..." gibi sözler yaygınlaşmakta. Bu foruma ziyaretçilerde girmekde yazılanları  okumakda. Ve böyle SAÇMA konuları görüp Masonlarla bağdaştırmakda.

Hakikati gören gözlerden bahsetmiştim. Görememeniz ne acı. 1.5 senedir bu forumdayım. Masonluk hakkında gerek forumdan, gerek kitaplardan ve Masonlarla birebir sohbette bulundum. Bahsettiğiniz şeylerin daha fazlasını bildiğimden emin olabilirsiniz.

Forumda yazılanları muhafazakar ve milliyetçi vatandaşlarımızında okuduğunu unutmuş olsa gereksiniz.
Forumda böyle SAÇMA konular açılarak bu insanların Masonluğa olan azda olsa iyi niyeti yok ediliyor.

Herşeyi geçtim kadın imam nedir ya? Gülüyüm mü ağlıyım mı bilemedim...

Haziran 29, 2017, 03:29:13 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bu ne şiddet bu ne celal sayın Zaharoff.  Herkesin sizin gibi düşünmesini bekliyorsanız bunun yanlış bir düşünce olduğunu söyleyebilirim. İslam'da en önemli konulardan biri de reform tartışmalarıdır. Bu konuda bir çok din adamı fikir birliğine vardığı halde nedense (muhtemelen radikal korkusundan dolayı) icraata geçilememiştir. Kadın imam konusu da reformist hareketlerden biri olamaz mı ?.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"