Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Takvim Gazetesi Masonluk Yazı Dizisi Bölüm 11  (Okunma sayısı 1970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2013, 06:03:07 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Türkiye'de operasyon

Masonlar, bazı görevler için belli ülkelere transfer olur. 1999'da İstanbul'a CEO olarak atanan Fransız bir Mason, devlete 3 Loca üyesini yerleştirdi ve gitti

Masonluk, kendi sitelerinde "Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı'nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumu" olarak tarif edilir. Ancak gerçek böyle değil. Masonlar, bulundukları ülkelerdeki en önemli makamlara Loca üyelerinin atanması için çalışır.

YASA DIŞI YOLLAR
Bu konuda çok gizli ama bir o kadar da güçlü adımlar atar. Kimi zaman yasaların dışına çıkan Localar, yüzde 100 başarı için her yolu dener. Bazı dönemlerde ise transfer gündeme gelir. Örneğin, Fransa'da görevli bir Mason, görev için bir başka ülkeye gönderilir. Bunun yöntemi de şirketler arası transfer olarak gösterilir. Görevli olarak geldiği ülkedeki şirketin en üst makamlarına yerleştirilen Mason, kısa sürede kendinden istenileni yapar. Ardından Loca'nın onayıyla tekrar ülkesine döner. Paris'teki Grand Loge Nationale Française'in çok önemli üstadlarından biri, yıllar önce geldiği Türkiye'de yaptığı görevlerden birini detaylı şekilde anlattı.

BEBEK'TE YAŞADI
İşte o Mason'un anlattıkları: Paris'te görev yaptığım şirket, Türkiye'ye gitmemi istedi. Bunun Loca tarafından talep edildiğini o akşam öğrendim. 1999 yılında İstanbul'un en güzel yerlerinden biri olan Bebek'te bir köşke yerleştim. Adını açıklamak istemediğim bir şirkette de görevim hazırdı. 2 yıl boyunca sık sık Ankara'ya gittim. Uzun süren çalışmalar sonunda, 3 Türk Mason kardeşimi, devlette önemli konumlara yerleştirmeyi başardım. O kişiler de birkaç yıl boyunca bu kurumlarda görev yaptı. Sonra tekrar Paris'e döndüm. Başarımın karşılığını çok önemli bir hediye ile aldım. Başarılı olmak daima ödüllendirilir.

BAĞLILIK YEMİNİ
Masonlar, birbirlerine mutlaka yardım eder. Ailece görüşmeler yapılır, buna özendirilir. Üstat bir mason, derece olarak kendinden düşüklere yol gösterir. Kardeşler, birbirlerine bağlılık yemini eder ve bunu mutlaka uygular.

HEMŞİRELER İÇİN
Masonlar, birbirlerinin eşleri için 'Hemşire' tabirini kullanır. Biraderler birbirlerine her konuda yardımcı olurken, bu yakınlık 'Hemşireler' için de geçerlidir. Hiçbir Hemşire, diğerini resmi olarak şikayet edemez. Buna yeltendiği anda, eşine büyük bir ceza uygulanır. Elbette bu ceza, son derece sert olur.
Live long and prosper.