Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÖSS >:(  (Okunma sayısı 30532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 11, 2007, 10:52:51 ös
Yanıtla #70
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Fikir uretiliyor. Ama gunumuzde sifirdan oturup siustemi yeniden yazmak hem sacma olur, hem de efektif olmaz. Baska caren olmasa tamam. Ama gunumuzde kanitlanmis basarili egitim sistemleri varken, ekonomi ve mantik acisindan var olani bize uydurmaya calismak cok daha akillicadir.

Bu, evimizdeki televizyonun kullanim seklini (kontrollerini) begenmiyoruz diye yeni bastan televizyon imal etmeye calismaya benziyor. Senin istedigin gibi calisan baska bir marka varsa ondan (veya benzerinden) alirsin, veya onun teknolojisini kendi cihazina adapte etmeye calisirsin. Sirf baska markaninki sablon olarak kullanmak yanlis demek, kullanmamayi dogru yapmaz ;)

Eminim ki bu konularda fizibilite calismalari yapiliyordur.

Arz talep dengelerine de girmeyecegim, o zaman hukumeti elestirmis oluruz ;)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 11, 2007, 11:15:32 ös
Yanıtla #71
  • Ziyaretçi

elbetteki ama evimizdeki televizyonu yeniden yapabilecek insan yok evin içinde ama üllede düşünecek insanlar var öyle değilmi?

Haziran 11, 2007, 11:21:40 ös
Yanıtla #72
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Oyle, ama dusunmekle ekmek teknesi yurumuyor ;)

Ben cok iyi anliyorum sizin ne demek istediginizi. Sadece karsit fikir olsun diye soyluyorum, sizinki yanlistir diye degil. Amerika'da buna seytanin avukati denir ;)

Haziran 11, 2007, 11:31:41 ös
Yanıtla #73
  • Ziyaretçi

;)  :)  ???  :) ;)

Haziran 11, 2007, 11:51:13 ös
Yanıtla #74
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Ynai senin fikrini anlayip, senin acindan hakli bulsam da karsi fikrin ne oldugunu, ve onun niye seninkinden daha dogru oldugunu gostermeye calismak. 

Ben bunu cok yapiyorum. Bu yuzden Asi ya ;)

Haziran 12, 2007, 07:50:57 ös
Yanıtla #75

sn bilmeliyimgalilei benım solemek ıstegımı yanlıs anlamıssınız zaten egıtım standardını saglamak devletın gorevı bu konuda benım bır ıtırazım yokkı ayrıca sızın onerdıgınız sıstemı bn daha once solemeıstım yazılarımı dıkkatle okursanız gorebılırsınız
ayrıca sınav gunu bası agrıması yada hasta olması vs. gıbı etkenler gercekten cok sanssız bır durumdur bu durumda yapavılecek bır sey yoktur
ancak atıyorum sınava 500 bın kısı sole boıle calıssmıssa bu durumu yasayan ınsan sayısı 100 u gecmez yanı ıstısmna bır durumdur dıye dusunuyorum
ama egıtımı ılk once devlet ıyı versın sonra sınav sıstemını degıstırmeyı dusunsun sen egıtımını ıyı vermedıgın surece ıstedıgın sınav sıstemını yap basarı cıkmaz
:::saygılar:::

Haziran 12, 2007, 08:09:00 ös
Yanıtla #76
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

just_maccann. Sizinsoylemis oldugunuz da hem dogru hem yanlis.
Kisisel problemlerin sistem uzerinde bir etkisi olmayacagina katiliyorum. Fakat, sinav sistemini degistirmek icin illa ki egitim sistemini degistirmek gerekmiyor.

SOnucta ben gencligimden hatirliyorum, Universite sinavinda sorulan sorularin neredeyse %20 si kadari okullarda ogretilmiyordu (konu olarak uzerinden geciyorlardi o kadar).
Yani okulda istediginiz kadar basarili bir ogrenci olun, mufredati takip edin, butun derselri ogretildigi gibi ogrenin, bu gene de universite sinavinda yeterli olmayacaktir (istisnalar kaideyi bozmaz). Sanki ozel dersanelere gudumlu bir sinav sistemimiz varmis gobi birsey ::) Ya egitim sistemi degisecek, ya da sinav sistemi egitim sistemi seviyesine cekilecek...

Haziran 12, 2007, 08:14:53 ös
Yanıtla #77

sn ası kardesım olk once ısmımı dogru yazarsanız sevınırım:) maccan degıl mccann
pekı sıze soyle bır soru yonelteyım demıssızkı bazı konualr uzerınden sadece gecıyorlar o kadar.pekı kım gecıyor ogretmenler pekı nıye cunku sıstemın temelınde yatan bılıncsızlık yanı egıtım sıstemınde bozukluk.eger oss de sorulacak soruların % 20 sı okullarda ogretılmıyorsa ve bu % 20 lık bolumu oss de soruluyorsa bu durumda suclu ogrencı mı devlet mı?yanı devletın verdıgı egıtım oss de basarılı olmaya yatıyor mu.bnce yetmıyor e pekı o zamn devlet egıtım sıstemını ılk once belırlı bır duzeye cıkartacak egıtımını belırlı bır kalıteye oturtacak sonra ben egıtımımı dort dortluk verıyorum ama buyuk bır cogunluk neden ossde basarılı olamıyor dıyıp sıstemı tartısacak

Haziran 12, 2007, 08:27:22 ös
Yanıtla #78
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Isim konusunda kusura bakmayin, bu kadar hassas oldugunuzu bilsem daha dikkatli olurdum.
Sorunuza cevap olarak soyleyebilecek bir seyim yok. Sorumlu tabiki devlet. Ama, zaten biz sorumlunun ogrenci mi devlet mi oldugunu tartismiyoruz ki :) Sorumlunun devlet oldugu kesin. Benim onerim medem bu egitim sistemini duzeltemiyorlar, sinav sistemini okullarda ogretilen seviyeye dusursunlerdi. Cunku su anki sinav sistemiyle bile binlerce ogrenci universiteye girebiliyor. Onemli olan GIREMEYENLERIN neden giremedigini arastirip cozum uretmeye calismalari. Bunu yap(a)mayacaklarini biliyoruz. Madem oyle, daha kolay olan sinav sistemini degistirsinler.
Cok absurd bir oneri yapayim.  Universite kursuna gitmemis, gidememis (maddi sebeplerden, imkansizliktan vs.)olanlara kurslara gitmis olanlara karsi bir avantaj versinler.  O zaman daha adil olur. Ama oyle olunca da nolacak, basvurular yalan olacak, kurslar yeraltina kayacak (ozel ogretmen tarzinda ;)). Bunu da bir nevi engellemek icin kursa gidenlere baska tesvikler verilebilir, ama ayni degerde olmalidir. Kisir dongu olarak gider ;)

Haziran 12, 2007, 08:42:29 ös
Yanıtla #79

absurd onerınıze bn hıc katılmıyorum cunku oss sınavından daha buyuk bır sorunlar olusur o zaman
ama bak su konuda galıba sıznle hem fıkırım
ya devlet egıtımını daha guzel versın yanı oss sınavının zorluguna yakısır sekılde yada maden bunu veremıyorsun yılaardan berı o zamn oss sıstemını verdıgın egıtıme gore ayarla yanı al sana bır labırent:) bnce aynı hamam aynı tas devam etcek
yanı bozuk ve adaletsızlıklerle dolu bır egıtım sıstemı verılecek sonrada o egıtım sıstemınde okuyan ınsanlardan bıse beklıcez
anlasılan cok cıkmaz bır konu kımse duzeltmek ıcın kafa yormadıkca tabı