Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833841 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2010, 11:23:01 ös
Yanıtla #280
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayı OYY mesajınız için teşekkürler.
enelsır

Mayıs 03, 2010, 07:55:20 ös
Yanıtla #281
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forum' a üye olan herkese ( mason olanlar ve masonluk karşıtı  düşüncelere sahip olanlar  hariç ) şunu sormak isterim.Bu siteye üye olurken gerçekte beklediğiniz neydi?Bunu şunun için soruyorum.Ben foruma yeni katılmış biri olarak görüyorum ki bura da yazlı olan bilgiler arayan meraklı birinin istediği zaman ulaşabileceği bilgilerden daha derin deyil.
  Amacı salt masonluk' u merak eden biri için tek başına yeterli bir kaynak deyil. Bunun sebebi mason olmadan masonluk hakkın da edinilebilecek bilgilerin çok sınırlı ve belli bir düzey de olmasıdır.Bu masonluk'un kendini tanımlayış biçimiyle de örtüşen birdurumdur ve çelişki yoktur.  

Bunları şunun için merak merak ediyorum. Bu forumda bir sürü konu da aydınlatıcı bir sürü bilgi olmasına rağmen en çok ilgi gören konuların ''nasıl mason olunur? Fakirler neden mason olamaz'' gibi konular olmasını, mason olmayanların masonluk'a bir şekilde bu sağlam duvarlarda bir gedik...hadi en ezından küçük bir çatlak arama çabası gibi görüyorum.

HEP AYNI YERE GELİYORUZ AMA BEN BU KONU DA ISRARCIYIM İNSANIN ÖNCE SALT KENDİ OLARAK BAŞARIYI HAK EDEN DÜRÜST, ÇALIŞKAN,AZİMLİ BİRİ OLMASI GEREKLİDİR. Bunun dışın da her hangi bir dernek,kuruluş,yapılanma sizi başarıya ve mutluluğa götürmez.

Masonluk madem ki iyi insanları daha iyi birer bir insan yapmayı kendine amaç edinmiş.O hal de asıl olan iyi insan olmaktır.İyi insan olmak da sadece iyi şeyler düşünen ,yapıcı,kültürlü,bilgili,hümanist biri olmakla olmaz.Aynı zaman da maddi olarak da iyi bir durum da olmalısınız. Böylece en basitinden daha çok vergi verip,daha çok istihdam sağlayıp ülkenize ve çevrenizdeki insanlara daha çok yararlı olabilirsiniz.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2010, 08:05:36 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Mayıs 04, 2010, 09:41:22 ös
Yanıtla #282
  • Ziyaretçi

Sayın enelsır şahsım adına konuşuyorum ki bende iyi bir insan olduğumu düşünüyorum.Çevreme saygı sevgi ve mutluluk dağıtmak konusunda elimden geleni yapıyorum.Bu forumda aradığım kendi doğrularım güzelliklerim değil evrensel doğrular güzelliklerdir.Binlerce boş insana faydalı bir kişi olmaktansa binlerce faydalı insanın başındaki biri olmayı istiyorum.Hep etrafımdakilere mutluluğun,doğruluğun tarifini vermektense onlara mutlu,doğru olmayı öğretmeyi istiyorum.Düzgün kaliteli başarılı topluma faydalı bireyler olsunlar istiyorum.Bunu yapabilmek içinde bilginin sahibi olmak gerekiyor.Sahip olmadığımız bir şeyi başkasına veremeyiz değil mi?

Mayıs 05, 2010, 11:04:31 öö
Yanıtla #283
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Nasıl Mason olunur tam bir merak sorusu.Aslında bunun cevabı hem Mısırın ölüler kitabında hemde Ezoterizmde mevcut.Ezoterizme göre Masonluk Atlantis kıtasında inisiye edilmiş rahiplerin en üst sınıfı olan Bilgin katip(yazıcı)anlamına gelen kişiye verilen sıfattır.Ayrıca Mason kelime anlamınıda yine Atlantislilerin inancına göre M harfi batık mu kıtasını A harfi atlantisi ve son kelimeside onların çocuklarını simgeler.

Eski dini öğretileri seçilmiş insanlara çeşitli inisiyelerden (eğitim)geçirerek insanları hazır hale getirip öğretime devam edilen bir sistemleri vardı.Burada asıl olan öğrencini hazır ve istekli olmasıdır.Okadar doğru bir sistemki bugün b,le hala uygulanan uzun yıllar süren bir sistem bu.İşte masonluk kısaca anlatmaya çalıştığım bu öğreti sisteminin dünyadaki en yaygın öğreti sistemidir.

Mason olmak için neler gereklidir yada nasıl mason olunur sorularının aslında cevabı belki şöyle verilmesi gerekir.İlahiyat prof,u olmak için ne yapmak gerekirse din adına benzer şeyler yapılmalıdır.

Mevlana,ya yakın bir ilme sahip olmak için ne yapılması gerekiyorsa o yapılmalıdır.Mason,luk bence kelimenin tam manası ile benim anladığım kadarı ile eski dini ritüellerin yeryüzündeki devamlılığıdır.

Umarım yanlış anlatım yapmamışımdır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 05, 2010, 11:28:18 öö
Yanıtla #284
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

FreiMaurer desek nasıl bir çıkarım yapacaksınız? Hadi masondan mu atlantis oğul buldunuz da... Maçondan Maurerden ne çıkarabilirsiniz? Çok merak ediyorum. 

Umarım anlasilmisimdir.

Mayıs 05, 2010, 12:05:17 ös
Yanıtla #285
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Skullg

Açıkçası çok anlamadım ama anlayabildiğim kadarı şu,burdaki anlatım Cihangir Gener,in kitabında geçiyor ve Mason kelimesi türkçe anlatım ve okunuşu ile yazılmış sizin sorduğunuz gibi ne anlam çıkartılır muallak.Şurda haklısınız bu işi oldukça uzatmak mümküde üstelik mesela MURAT kelimesi içinde benzeri şeyleri söyleyebilmek mümkündür bu anlatıma göre.

Benim anladığım ise isim türetme sürecinde kutsal atfettikleri bazı şeyleri yanyana getirip isim türetmeleri çokta yadırganacak bir şey değil.

Mesela yine aynı kitap,tan örnek vereyim aşağı mısır ve yukarı mısır iki ayrı devlettir.Aşağı mısır atlantis uygarlığı tarafından kurulmuş ve tanrıları aton yukarı mısır mu,lulua tarafından kurulmuş tanrıları amon.Burdan bence şu anlaşılmamalı aton,da amon,da aslında tektanrı sadece verilen isim farklı.Burada aton kelimesindeki t harfi atlantisi temsil ederken amon,daki m harfide mu kıtasını temsil ediyor.

Olaya bu gözle baktığımızda bence MASON kelimesindeki manaları bu yönde yorumlamak bana çokta yanlış gelmiyor.Kelime kök olarak ilk atlantiste kullanıldığına göre oldukça eski bir kelime.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 05, 2010, 12:34:32 ös
Yanıtla #286
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin karahan,

Atlantis, mitolojik ve efsanevi bir olgudur. Dogrulugunu ispatlayan hicbir kanit mevcut degildir. Dogrulugu bilim tarafindan kabul edilmemistir.

Ezoterizm bir topluluk, dernek, tarih vs. degildir. Ezoterizm bir sistemdir. Basit bir aciklama ile derece sistemine ezoterizm denir. Bir alt derecenin bir ust derecedeki bilgilere ulasamadigi, yanizca bulundugunuz dereceye ait bilgilere sahip olabildiginiz derece duzenine ezoterizm denir. Forumun her sayfasinin ust kismindaki degisken yazilardada buna benzer tanimi gorebilirsiniz. Halkin seviyesine inmeyen yada inmemesi gereken doktrine ezoterizm denir.

Tekrarlamakta fayda goruyorum. Ezoterizm farkli bircok topluluk ve hatta din tarafindan uygulanabilen bir sistemdir. Ulkelerin uyguladigi (demokrasi, monarsi vb.) sistemler gibi.

Yukarida yazdiginiz mesaj hicbir dogru bilgi icermiyor.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 05, 2010, 12:38:02 ös
Yanıtla #287
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu tür sözcük irdelemeleri ve oyunları çok yapılmıştır. Buradan bir yere varmak olanaklı değildir ve yanıltıcı sonuçlar çıkarılır.

Mason sözcüğünün nereden ve nasıl çıktığına bakmak için, etimolojik bir inceleme gerekir. Önce Perrerius, Latomus ve Caementarius sözcüklerinin etimolojisini incelemeli. Sonra Macio ve Maczo sözcüklerinin nereden çıktığına bakmalı. Bunun ardından Maconetus, Massonus ve Massonetus varyasyonları gelir. Oradan türetmeyle Sayın SkullG'nin sözünü ettiği Mason, Maçon ve Maurer sözcüklerine gelinir.

Bunların M'si alınıp bunun Mu, A'sı alınıp Atlantis ile bağlantısının kurulması,  Sayın Karahan kusura bakmasın ama bence biraz abes ile uğraşmak oluyor. Birer ideogram olarak M ve A harflerine bakarsak bambaşka yerlere de gideriz. Kaltdı ki Atlantis'e niçik o ad verilmiş? Lemuria niçin Mu diye kısaltılmış?  Bunları da didikleyelim.

Bütün bunlardan bol spekülasyondan başka hiçbir şey çıkmaz. 1 ABD dolarının üzerindeki yazılarla oynamaktan farklı bir şey olmaz bu.

Kaüldı ki, konumuz günümüz Masonluğu olduğunda bir masonun asıl niteliği Batı dillerinde Freemason, Franç-maçon ve Freimaurer biçimindedir. Şimdi ne olacak? Bu F harfi hangi eski uygarlığı temsil ediyor?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2010, 12:44:36 ös
Yanıtla #288
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Herhalde C. Gener'in Ezoterizm-Batıni Doktrinler Tarihi kitabından bahsediyorsunuz. Bendeki baskı Ekim 1995 tarihli 3. baskı, 1997 yılında almışım, bu baskıda sizin bahsettiğiniz bir çıkarım yok, sizdeki kaçıncı baskı? Mason'dan Mu'nun ve Atlantis'in Oğulları çıkarımının yapıldığı. Bir de galiba sizde var Mason kelimesinin etimolojisini de (atlantis'e dayandırıldığına göre) verebilir misiniz?

Masonluk evet ezoterik bir ahlak okuludur. Pisagordan, Hermesten izler bulabilirsiniz. Ama ilahiyat profesoru olmak için ne yapmak gerekiyorsa onu yaparak Mason olamazsınız.

Yorumlamanıza bir şey diyemem. Sonuçta efsanevi tarih üzerine kurgulandığı için herşeyi diyebilirsiniz. Lakin bu kadar kesin diyebilir miyiz? onu bilemiyorum işte. Sonuçta buradaki pek çok kişinin okuduğu bir kitapta böyle bir şey yazıldığını söylüyorsunuz. Bendeki baskı erken dönem olduğu için kitap evrilmiş eklenmiş genişletilmiş olabilir. Sizden ricam birebir olarak kitaptan bu çıkarımı alıntılamanız. Bİr de baskısını belirtirseniz iyi olacaktır.

Saygılar.

Mayıs 05, 2010, 01:08:52 ös
Yanıtla #289
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Skullg

Bendeki baskı sayı olarak aklımda yok ama yeni baskısıdır, lakin yurt yayınlarından çıkmış baskısı ve bu açıklama biçimi orada aynen var.Aslında çok üstünde durduğum bir biçimde değil açıkçası.Sn MASON,un bahsettiği konuya bende vakıfım ezoterizmin sadece bir sistem olduğunu biliyorum.Bu kıtalarla ilgili söylenenlerin şu an için sadece bir tevatür olduğunu bende kabul ediyorum sn.mason haklı ama biliminde bu konuya ne kadar ilgili ve ne kadar ilgilendiklerine bakmak lazım.Bir konuya sadece efsane yada mitoloji diyebilmek son derece güç.

Bence bu konular hem köken hemde dini açıdan nerelerden nereye geldiğimize ait veriler açısından bence son derece önemli.

Hatta bu konuda ben daha ileri giderek işe Din,ahlak,felsefe ve tasavvufi gözle bakacak olursak benim anladığım tamamen şudur masonluk tamamen şu an için bana göre eski dini ritüellerin devamıdır..Yanlış terim kullanmamışımdır umarım.

EDMUND BURKE