Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Süleyman Mabedi ve Altındaki Gizli Odanın Simgesel Anlamı  (Okunma sayısı 20032 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 27, 2012, 11:47:06 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sn. hakan_34_06

17. yanıta gönderme vardı orda aynı zamanda tekrar okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız
demek istediğim şu ,
sektörel bazda değil birazda olaya farklı boyutta bakmak gerekiyor , tüme varımdan çözüme ulaşmak yerine   bütünden parçaya gidebilmekte ayrı bakış açısı sunar insanlara burda belirtmek istediğim bu sektörel bazda bakarsak olaya daha zor olur çözüme varılması simgesel anlamına ulaşmak mümkün olmaz,

Sn. gnothi

güzel bir noktaya değindi , Hiram Ustadan bahsetti bir şekilde masondan masona aktarılarak tanakhda olan yada olmayan bir bilgi bu güne sır veya gizem olarak gelme olasılığı vardır...
sır diye farklı olasılıklarıda değerlendirmemek akıllıca değildir , bizde bu konu üzerinden yorumlama yaptık aslına bakarsanız olay irintili , tanakh denen kitap diye bahsetmiş Sn. ADAM,
dediği kitap kutsal bir kitap olarak yahudiler tarafından kabul görür , ve tarihi bir bilgi niteliğindedir genelde israil tarihi ve diğer ulusların tarihlerini konu alır, elimizde bu konu hakkında farklı kaynak bulunmadığından paylaşmak istedim, belki masonların elinde farklı kaynaklar sır olarak korunmakta bilemeyiz...
ayrıca tanakhda uzun bir şekilde tapınağın yapılışı hakkında bilgilier var bunu göz önünde bulundurmamak mantıklı mı ?
 3-5 torba çimanto derken sarkastik bir anlatım kullanmadım , insanlarıda sarkastik anlatım tarzları yüzünden suçlamadım...

umarım açıklıyıcı olmuştur

Saygılarımla,
418
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2012, 11:50:37 öö Gönderen: 418 »

Temmuz 27, 2012, 12:21:08 ös
Yanıtla #21
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Forum dahilinde, sokak uslubu ile konusmak, genel deger yargilarina hakaret niteligi tasiyan kelimeler ile yorumlar yapmak, yonetim tarafindan hosgorulmeyecektir. Icinde bulundugunuz platform, diger bircok siteden ve forumdan daha kaliteli bir icerige sahiptir ve bu nitelik korunmalidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 27, 2012, 12:47:58 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tanakh  yaklaşık 1000 yılda yahudi hahamlarca yazılarak bugünkü hale getirilmiştir,oldukça uzun bir süre  sn.adam,ın bu kitaba şüphe ile bakması ondan beklenir birdavranış,ona sorgulamadan körü körüne inanmak ve o şekli ile savunmakta başka bir farklılık.Mesela yahudilikte tevratı tek başına bile okuyamazsınız talmudu okumadan anlam kazanmaz ve kabul edilmez.

Aslında bu konu benimde fazlaca merakım  bu forumda bu konuya ilgi duyan insanlarda vardır bu kitabı iyi bilen biri bölümlerden aktarım yapamazmı bizde görüş belirtsek.

mesela ben tevrat ile zeburu ayrı ayrı kutsal kitap bilen biriyim fakat tanakh ikisinin birleştirilmiş hali.Öyle de neden birleştirilmiş acaba neden gerek göresinki bir sürü sorum var işi bilen biri varsa bir başka başlıkta bunu tartışalım.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 27, 2012, 01:03:33 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığı, forumun Masonluk ile İlgili Sorular ve Cevaplar bölümündedir.

Dolayısıyla konu ne Tevrat ne Tanakh ile doğrudan bağlantılı değildir.

KONU MASONLUĞUN RİTÜELLERİNDE GEÇEN BİR ANLATIMLAR SERİSİYLE BAĞLANTILIDIR.

Tevrat'ta ya da Tanakh'da yada Yahudilerle bağlantısı olan bir kitapta Hiram Abif  diye bir kişinin adı geçer mi? (Dikkat: Huram değil Hiram Abif) Adoniram, Yohaben, Stolkin, Tito vb. gibi kişilerin adları geçer mi? Geçiyorsa nasıl geçer.

Bu soruların yanıtını alalım da ondan sonra bakalım Masonluğun ritüellerinin bağlantısı ve kaynağı nerede...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 27, 2012, 01:05:25 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Sn. karahan

tanakh olsun isterse talmud olsun insanlar tarafından tarihi belge olarak yazılmıştır bir çok devlette tarih tutma geleneği vardır bu tarih kayıtlarından bazıları tanakh'ın içindedir , israil tarihini konu alır, hahamlar kendi kendine hayal kurum bir şey yazmamıştır...
tanakh yaklaşık 1000 senede yazıldı dersek biraz abartı olur benim kişisel görüşüm tarihin belli olmadığı yönündedir sözlü tarih yazılıya geçişi ne kadar zaman alldı kestirmek mümkün değildir yaradılış bölümünü düşünün diğer bölümleri düşünün kesin birşey söylemek akla yatkın değil...
Sn. karahan toranın yeri farklıdır moshe tarafından toraya giren yazıları yahudi inancına göre tanrı eklenmesinde sakınca bulunmadı çünkü paralellik gösteriyordu o yüzden hem tanrının hem moshe nin görüşleri var ve moshenin görüşleride tanrıdan onaylı olduğu inancı var,
bu şekilde bakıldığında olaya toranın ayrı bir önemi oluyor diğer kitaplara gelince onlarında kutsallığı vardır fakat israil tarihini anlatır yada farklı olayları...
diğer kitaplarında katkısı önemi büyüktür , bazı durumları algılamak ders çıkartmak için , aslında ayrılan birleşen birşey yoktur

Saygılarımla,
418