Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ilkay Akkaya  (Okunma sayısı 11620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2009, 04:14:02 ös
  • Uzman Uye

Protest muzigin en nazike, en nazife, en latife, ipek sesli,aski en guzel anlatan, kulaklarimin ve kalbimin pasini silen biricik ozanlarimizdandir. Hanı hayatımızda oyle kısıler vardır kı adeta sarılmak yetmez de kaburgalarını cıgerlerınıze kılıtlemek ıstersınız ya. Ilkay abla benım bu duygularımın tam ortasında duruyor ıste.  Necıp Fazıl’la aynı gün dogmuslar. Iyi ki annen senin gibi bir kizi dogurdu, iyiki dogdun Ilkay abla. Dogum gunun kutlu olsun. Ben boyle bir annenin ellerinden opmem mi hic?

İlkay Akkaya

Hayatı

26 Mayıs 1964'te İstanbul'da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu'nu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum'a katılarak başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına devam etti. Ayrıca özel şan dersleri aldı. Yorum'la birlikte Berivan-Haziranda Ölmek Zor ve Türkülerle albümlerinde çalıştı. 1989'da Yorum'dan ayrıldı.

10 Ocak 1990'da Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur'la birlikte Kızılırmak'ı kurdu. Kızılırmak'la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkardı. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserlere çıktı. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlandı.

Kızılırmak'la çalışmalarını sürdürürken bir yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-1992 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından sahnelenen Pir Sultan Abdal oyununun müziklerini yapan Kızılırmak'ın bu oyuna diğer katkısı, Tuncay Akdoğan'ın (anlatıcı-ozan) ve İlkay Akkaya'nın (Pir Sultan'ın eşi Ballıhan) oyuncu olarakta sahnede yer almasıydı.

1991 yılında Tarık Akan ve Füsun Demirel'in oynadığı "Bir Küçük Bulut" filminin müziğini yaptı.

Kızılırmak'la birlikte başka birçok oyun müziği yapan Akkaya 2003'te Zafer Diper'in sahnelediği Talan adlı oyunda da rol aldı. Mayıs 2005'te Nazım Hikmet'in Şeyh Bedreddin Destanı adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelendi. Bu oyunun müziklerini de Kızılırmak yaptı. Oyun Küba’da sahnelendi; Ayrıca İlkay Akkaya ve Kızılırmak Küba Kültür Bakanlığı davetlisi olarak Havana şehrinde konser verdi.

Birçok müzisyenin ve grubun albümlerine konuk sanatçı olarak destek verdi. İlk solo albümü olan "Kül" ü 1999'da yayınladı. Yine 1999'da "Salkım Söğüt" adlı ortak bir çalışmada yer aldı. Daha sonra 2002'de "Unutma" adlı ikinci solo albümü yayınlandı. "Salkım Söğüt 4" de 2002 yılında yayınlandı. Üçüncü solo albümü olan "Yine" 2003 yılında yayınlandı. Son solo albümü olan "Yalnız" da Aralık 2005'te dinleyicileriyle buluştu. Ve 2005'de grup kızılırmak adıyla 'yılkı' adlı bir albüm çıkarıldı.

İlkay Akkaya İstanbul doğumlu olup aslen Antalya'lıdır.

ALBUMLERI

* 01 Kül - 1999
    * 02 Unutma - 2001
    * 03 Yine - 2003
    * 04 Yalnız - 2005
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2009, 04:28:12 ös Gönderen: Isis »

Mayıs 26, 2009, 04:22:26 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Mayıs 26, 2009, 04:26:34 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2009, 04:29:37 ös Gönderen: Isis »

Mayıs 26, 2009, 04:43:43 ös
Yanıtla #3
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Isis,

bu nezih paylasiminiz icin tesekkür ederim. Üniversite yillarinde Ilkay Akkaya'nin okudugu bircok sarkiyi büyük bir zevk ile dinlerdim. Sesi ile ilgili yaptiginiz yorumlara katiliyorum. Sanatcimizin san söhret yerine, inandigi degerler dogrultusunda cesurca söyledigi parcalar ile büyük bir sayginlik kazanmistir. Ama bu sadece, sarki sözlerini sembolik olarak algilarsak sayginlik kazanir.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 27, 2009, 12:18:47 öö
Yanıtla #4
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayin Üyeler,

bu konu altinda sanatcinin siyasi görüsü ile gündemde olan bazi olaylarin yazilmamasini rica ederim. Konu ile alakali olmayan iletiler silinmistir.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 29, 2009, 10:12:27 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bay Anatolic

Olayı tanımlarsak; Bu konu İlkay Akkaya adına açılmış bir konu, yukarıda görüldüğü gibi kendisinin özgeçmişi, tanıtımı yapılmış. Ben de hiç kötü söz söylemeden dtpnin konserlerine çıktığını belirttim, siz de sildiniz ve bu kişinin siyasi görüşü hakkında birşey yazılmamasını söylediniz.

Düşünmenizi istediğim nokta da; Acaba, bir sanatçının yaptığı müziği, sanatçının siyasi görüşüne bakmadan evrensel olarak mı almalıyız, dinlemeliyiz?
Yoksa, siyasi partilerin ve siyasi görüşlerin oyuncağı olmuş ve parti konserlerinde çıkmış sanatçıları dinlememelimizyiz?

Aynı şekilde bu konuya uyarlarsak, İ.A. gibi siyasi partilerin ve görüşlerin oyuncağı olmuş ve pkknın partisi olan dtpnin konserlerine çıkmış birinin başlığı altında neden ben kişinin bu konserlere çıktığını belirtmeyeyim. Suç bende mi onda mı? Siz benim yazımı sansürlemeniz yerine öncelikle bu gibi siyasetin oyuncağı olmuş kişilerin müzik bölümünde açılmasını engelleyin. Burası evrensel bir forum olabilir ancak ben şimdi burda çıkıpta Hitler aşığı, Hitler'in partisine sevdalı ve Hitler gibi ırkçı birini burda sizin gibi övücü yazılar yazmam. Bir de üstüne üstlük bunu cesur olmakla aynı kefeye koymam. Ne zamandan beri ırkçılık, kendini üstün görmek, ayrılıkçı olmak cesurluk oldu, siz cesurluğu sanırım Superman olmak falan zannediyorsunuz. Dtpnin ırkçı düşüncelerinin Hitlerden ne farkı vardır? Kaç kişi öldü bilginiz var mı? Lütfen ülke değerlerine saygılı olunuz.

Başka bir noktaya gelirsek, bu sanatçının inandığı değerler nelerdir? İlgili şarkı sözlerine nasıl sembolik olarak algıladığınızı belirtirmisiniz.

Sanatcimizin san söhret yerine, inandigi degerler dogrultusunda cesurca söyledigi parcalar ile büyük bir sayginlik kazanmistir. Ama bu sadece, sarki sözlerini sembolik olarak algilarsak sayginlik kazanir.

Temmuz 20, 2010, 10:32:06 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye