Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Filozof ve Tanrı'nın konuşması  (Okunma sayısı 14849 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2008, 01:08:35 öö
  • Uzman Uye

Ve Tanrı Filozofa dedi ki:

-Ben senin efendinim, senin tanrın ve iyi olan herşeyin kaynağıyım. Hala, neden senin laik ahlak felsefen, beni görmezden geliyor?

Ve Filozof tanrıya dedi ki:

-Bunu yanıtlamadan önce birkaç soru sormama izin ver. Sen, bize iyi olan şeyleri yapmamızı buyuruyorsun. Peki bunlar, yapma emri senden geldiği için mi iyiler, yoksa sen, bunlar zaten iyi olduğu için mi yapmamızı buyuruyorsun?

"Tövbe de" dedi tanrı. "Ben onları yapmanızı buyurduğum için onlar iyidir."

-Malesef yanlış cevap kudretinden sual olunmayan! Eğer bir şey sadece sen öyle yapılmasını buyurduğun için iyi olursa, sen dilersen, bir bebeğe işkence etmek de iyi olur o zaman, öyle değil mi?

"Şüphesiz" dedi tanrı. "Seni denedim ve sonucundan memnunum, sorunun öteki yanıtı neydi?"

"Sen bir şeyin yapılmasını, o şey zaten iyi olduğu için buyuruyorsun. Fakat bu açıkça gösteriyor ki, iyilik hiç de sana bağlı değildir. Bundan dolayı da, Tanrı üzerinde düşünmeden de, iyilik üzerine kafa yorabiliriz.

Kaynak: Platon, Euthyphro diyoloğu. Mö:300, Julian Baggini

Aralık 13, 2008, 02:03:10 ös
Yanıtla #1

Güzel ve Değerli bir Paylaşım :)

Şu Dünyada ne öğrendim biliyor musunuz Sayın Akyol; Doğadaki herşeyin bir Hakkı bulunduğunu,

Evrende yaşayan herşeyin bir yaşama hakkı olduğunu,

Bu Dünyaya geliyorsak, yerdeki bir Karıncayı bile incitmememiz gerekiyor. Buna hakkımız yok ki..

Farklı Inançlar, Düşünceler, Mezhepler vedevamı.. Birbirine karşıt biçimde oluşmuşsa hangisinin doğru olduğunu araştırmak yerine neden Varlıklarını Kabullenmiyoruz?

Insanlığı yok eden tek şey Kötü Güç'tür. Kötü Enerji, Aklını Kötü Yönde kullanma isteği ve bunun genellikle Farkındalığı yüksek kişilerce yapılması şimdiye dek kendi egosu, menfaati ve çıkarı doğrultusunda Insanları kullanma yöntemi, kullanılan Insanlara karşı bir haksızlık değil midir?

Burdan kendime bir pay çıkardım aslında :) Insan olarak Evrende bulunan her Cism'e Saygı gösterip, Onu bağrıma basmayı Kabullenmektir. Farklılıklar olsun, bu tam tersine Doğayı ve Bizi renklendiriyor. Sadece Kabullenmek! Bu Dünyada gelip geçici olduğuma göre bir Insanı kırıp, incitmektense Varolanı Kabullenmek, bence bana göre en Huzurlu şeydir. Varolanı değiştirip de ne Kendimi huzursuz ederim, ne de Başkalarını! .. Hele bu Hayat almaksa kusura bakmayın ama Insan olmak çok zordur ve gördüm ki Insanlığını Korumak daha zormuş!   

Not: Düşüncelerim konusunda Kimseyle tartışmak istemiyorum. Doğruyu ya da yanlışı belirleme gibi bir haddim yoktur. Severek ve isteyerek ortaya koyduğum fikirlerim hususunda da Herkesin Düşüncesine ve Fikrine Saygım Sonsuzdur. Eleştiri mahiyetinde düşünülmesin Lütfen :)

Saygı ve Sevgilerimle,     
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 13, 2008, 03:17:57 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bayan Isabell Benim hayat felsefem daha farklı sizinkinden,

Öncelikle bir bilgiyi duymuşsam irdelerim okurum,araştırırım yani ben çok meraklı bir adamım.Eğer bilgi yanlış ise sizin dediğiniz gibi dünya gelip geçiçi olarak görmem çünkü kim demiş gelip geçici diye,ruhlar nezamandır ölüyor,tam insan olamazsak tekrar dünyaya gelmeyeceğimiz ne malum,ayrıca yanlış olanı niye kabul edeyim ki.Ailem söylese yine kabul etmem.Annemin, babamın çok yakınlarımın söylediklerini bile ben irdelemeden özümsemem.Bazen görüyorum adam babasından 2 çift laf duymuş onu söylüyor o bilgi doğrumu onu bile araştırmıyor koyun olduğu için.

Ama benim düşüncemin temelinde her bilginin değişebileceği yatmakta olduğu için ve hiç birşeye körükörüne bağlanmayacağım için,inaklara karşı olduğum için bakarsınız bugün böyle düşünürüm yarın daha doğru bir bilgiyi yakaladığımda onu düşünürüm.
Ama herşeyin bilimsel olması gerekiyor,varsayımlardan hoşlanmıyorum.
Zaten hiçbirşeyin kesin doğrusu yoktur farkında olan, sorgulayıcı olan insanlar doğrunun peşinde koşarlar.

saygılar

Aralık 13, 2008, 04:45:04 ös
Yanıtla #3

Tabiki :) Hayat görüşlerinin birbirinden farksız olduğu düşünülemez. Haklısınız.

Bununla birlikte bir örneklem sunmak  isterim, müsaadenizle tabi; Bir karıncayı öldürürsünüz çünkü gücünüz yeter - bu kesinlikle doğrudur, doğru bir varsayımdır - ama karıncayı öldürdükten sonra bir tane öldürürsünüz ancak giderek çoğalır [ Doğanın Kanudur. Karşımızdakini ( ne olursa olsun, bir cisim ya da başka birşey ) yok saymaya- yok etmeye devam ettiğimiz sürece Kendimizi yok saymaya - yok etmeye devam ediyoruz anlamına gelir ]. Bin karınca olur ve bu durumda da hepsinin bir araya gelip de Sizi sarmaladıklarını düşünün (!) O zaman ne olur? Soruyorum şimdi, olaya ya da Evrene hatta Insan'a bakış açımız negatif yönde mi yoksa pozitif yönde mi olmalıdır? 

Bu arada söylediklerinize tamamen Katılıyorum. Insanoğlu, Doğru'yu ancak Kendisi arar ve bulur. Bunun için de salt Kendi Ebeveynlerinin söylediği Doğru'dur, hatasına asla düşmemeliyiz. Başkalarından olduğu gibi almak uygulamak da hatadır. Önemli olan Kişi'nin hangi görüşe sahip olursa olsun Akılcı ve Mantıklı olmasıdır.

Saygılar,

« Son Düzenleme: Aralık 13, 2008, 05:00:43 ös Gönderen: Isabell »

Aralık 13, 2008, 05:13:10 ös
Yanıtla #4

Aslında bir de şuna açıklık getirmek isterim : Dünyada gelip geçici olduğumuzu vurguladım. Bu, bir bakıma doğrudur ama bir bakıma da yanlıştır. Herşeyde olduğu gibi birşeyi salt tek yönde düşünmek Insanı yanlışa sürükler. Mantık hatası, burada kendisini göstermektedir. Özellikle de dar açıdan anlamak, algılamak ve düşünmek! Bunun için de yapmamız gereken tek şeyin, konuşulanların ya da herhangi bir şeyin mahiyetini geniş çapta ele almak gereklidir. Hangi Dil'de telaffuz edersek edelim, sorun değil ama dikkatli bir şekilde Kendimizi ifade edemediğimiz taktirde ( bunun acısını bazan çok kötü yaşabiliyorum, üzgünüm ) ne yazıkki anlaşılamamanın sancılarını ağır bir şekilde yaşama zorunluluğuna girmiş bulunuyoruz. İster istemez.

Gelip geçiciyiz, çünkü Geçiş Gezegenindeyiz. ( Başka bir alana girmekte ) Kalıcı hiçbirşeyin olmadığı şahsi görüşlerim de bunu kesinlikle belirttiğim ve gözlemlediğim kadarıyla gerçekliğini ve doğruluğunu taşımaktadır. Ancak buna rağmen sırf gelip geçiciyiz diye de boşvermek ya da sözümona sorumluluk sahibi olamamak gibi üzüntü verici şeylerden de şiddetle uzak kaçınmamız gerektiğinin de bir o kadar Bilincindeyim. Ruhsal olarak Kendimizi yükseltmeye çalıştığımız bağlamında Söylediğinize aynen Katıldığımı belirtmeliyim.

Mart 13, 2009, 05:23:04 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Nitekim Tanrı İbrahimede cocugunu kurban etmesi emrini vermisti!

Mart 13, 2009, 07:47:37 ös
Yanıtla #6

Bunda bir yanlışlık var gibime geliyor. 

Nisan 10, 2009, 11:45:15 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ve Tanrı Filozofa dedi ki:

-Ben senin efendinim, senin tanrın ve iyi olan herşeyin kaynağıyım. Hala, neden senin laik ahlak felsefen, beni görmezden geliyor?

Ve Filozof tanrıya dedi ki:

-Bunu yanıtlamadan önce birkaç soru sormama izin ver. Sen, bize iyi olan şeyleri yapmamızı buyuruyorsun. Peki bunlar, yapma emri senden geldiği için mi iyiler, yoksa sen, bunlar zaten iyi olduğu için mi yapmamızı buyuruyorsun?

"Tövbe de" dedi tanrı. "Ben onları yapmanızı buyurduğum için onlar iyidir."

-Malesef yanlış cevap kudretinden sual olunmayan! Eğer bir şey sadece sen öyle yapılmasını buyurduğun için iyi olursa, sen dilersen, bir bebeğe işkence etmek de iyi olur o zaman, öyle değil mi?

"Şüphesiz" dedi tanrı. "Seni denedim ve sonucundan memnunum, sorunun öteki yanıtı neydi?"

"Sen bir şeyin yapılmasını, o şey zaten iyi olduğu için buyuruyorsun. Fakat bu açıkça gösteriyor ki, iyilik hiç de sana bağlı değildir. Bundan dolayı da, Tanrı üzerinde düşünmeden de, iyilik üzerine kafa yorabiliriz.

Kaynak: Platon, Euthyphro diyoloğu. Mö:300, Julian Baggini

İyinin,gerçekten iyi olduğuna hükmedecek anlayışı veren muktedir Tanrı,"O"nun eyleme dönüştürülmesini sağlayacak fırsatları oluşturan ve bunun sorgulanabilmesine izin veren Tanrı'dır.Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 13, 2009, 04:07:05 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Muktedir Tanrı" iyi olmayanı ,bunun eyleme dönüşmesini niye yarattı ve bunun sorgulanmasını  da elbette??

Nisan 13, 2009, 04:14:56 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

"Muktedir Tanrı" iyi olmayanı ,bunun eyleme dönüşmesini niye yarattı ve bunun sorgulanmasını  da elbette??

"İYİ"diyebilmek için olabilir mi...?

Ben"O"yum,"O"ben değil...