Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TAPINAK ŞÖVALYELERİ GELİYOR - 1  (Okunma sayısı 6942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2009, 10:09:04 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

“Kudüs Fatihi” olarak nitelenen Godfrey de Bouillon’un soyunun Merovenj hanedanına, oradan da İsrailoğulları’nın Benjamin kavmine dayandığını, bu gerçek olmasa bile öyle benimsendiğini anlatmıştım.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8011.0

Diyelim ki doğru... Bundan ne çıkar?

Şu çıkar:

Aşağı Lorraine dükü iken ülkesini terk edip askerleriyle birlikte haçlı seferine katılarak Kudüs’e gidişi, kutsal toprakların Hıristiyanlığın denetimi altına girmesine katkı amacıyla değildi. Ana yurduna sahip çıkmak, böylece hakkı olduğuna inandırıldığı mirası elde etmek istiyordu.

Hiç beklemediği, aslında olmaması gerektiği halde düklüne getirilmiş olduğu Aşağı Lorraine ona yetmez miydi?... Lorraine neresi, Kudüs neresi?... Kudüs, Lorraine’den çok daha geniş, çok daha verimli bir yer miydi ki?... Ötesi çöl ortasında bir kent. Hıristiyanlıkta kutsal sayılışını geçiniz bir kalem. Godfrey de Bouillon zaten iyi bir Hıristiyan değildi ki…

Yoksa “miras” denilince bununla başka bir şey mi kastediliyor?

Evet!

Nasıl bir şey?

Bambaşka bir şey.

Bu konuda hiçbir açıklama yok mu?

Var!... Godfrey de Boillon Kudüs’e girdikten sonra yaptığı, hayli kafa kurcalayıcı bir işi hatırlayalım: Zaferinin hemen ardından üzerinde birtakım yıkıntılardan başka hiçbir şey bulunmayan Siyon Tepesi’ne yerleşmişti.

Niçin böyle kenara çekilmiş gibi göründüğüne ilişkin soruyu ise yanıtsız bırakmış, görünüşe aldanmamak gerektiğini belirtmiştim.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7927.0

İşte şimdi buna bir açıklamaya getireyim:

Kenara çekilmemişti.

Onun için hedef genel olarak Kudüs değildi. Özel olarak ve sadece Kudüs’teki Siyon Tepesi idi.

Ona, araması gereken bir şeyden söz edilmişti. O “şey”, -her neyse- Siyon Tepesi’nde gizliydi.

10 yıl kadar geriye dönmemiz gerekiyor.

Godfrey de Bouillon, haçlı seferine çıkmadan beş yıl kadar önce, -1090 yılında- bir gizli örgüt kurmuştu. Bunu ona Pierre l’Ermite önermişti. Godfrey’i inandırması hiç de zor olmamıştı. İkna yeteneği çok yüksekti. Beriki de her söylenene inanmaya hazırdı. Bu örgüt kurulunca, Pierre l’Ermite, bir haçlı seferi düzenlenmesi için papayı kandırabilmek amacıyla, tasarladığı plânı yürürlüğe koymak üzere kalkıp Kudüs’e gitmişti.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7904.0

Kurdukları örgüte “Ordre de Sion” (Siyon Tarikatı) adını vermişlerdi. Çünkü tasarladıkları her şey öncelikle Kudüs’teki Siyon Tepesi üzerinde dönüyordu.

Bu girişimde Godfrey’in aslında önemli bir işlevi olmadığı, Sırf Merovenjler hanedanından gelme bir soylu oluşu nedeniyle adının kullanıldığı, tarikatın da zaten doğrudan Pierre l’Ermite tarafından önceden kurulduğu söylenir. Bu söylentiye bakılacak olursa; Godfrey, Ardennes’deki Orval Manastırı’nda bir inisyasyon sürecinden geçirilerek bu tarikata alınmıştı.

Peki ama tüm bunlar nereden, nasıl ve niçin çıkmıştı? Amaç neydi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 07, 2009, 07:33:59 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Nezaman geleceğinizi merak ediyordum sayın ADAM;hoşgeldiniz.Foruma bilinçli olarak iştirak eden her üyenin ilgiyle ve dikkatle takip etmesi gerektiğini düşündüğüm bu başlık altında devam edeceğini tahmin ettiğim çalışmanız da kolaylıklar diliyorum.

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 07, 2009, 09:43:58 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

selam tapınak şovelyeleri

Kasım 08, 2009, 08:26:42 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ceycet'e önce teşekkürler sonra da bir uyarı...

Haçlı Seferleri, Merovenjler, Benjaminler diye bir seri yazının arkasından elbette Tapınak Şövalyeleri de gelecekti; bu kaçınılmazdı. Ancak bu işin bu forum alanındaki kimi katılımcıların hep üzerinde durduğu bir de kaynakça konusu var; hani benim pek önemsemediğim.  Sayın Ceycet "Tapınakçılar, Siyonistler ve Masonlar" adlı kitabı okumuş olanlardan. Hele buna bir de Mehmet Deniz Öz'ün "Tampliyeler", Halit Erol'un "Sion Taürikatı ve Tapınak Şövalyeleri, Steven Runciman'ın "Haçlı Seferleri Tarihi" adlı kitaplarını ekleyecek olursak, korkarım benim devam edeceğim yazı serisinden yeni ve farklı bir şey bulunmaz; belki sadece anlatım tarzı...

Sevgiler.

Kasım 08, 2009, 12:44:25 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın ADAM;

kendi adıma,kaynak için sizin yorumunuzun kafi olacağı kanısındayım;zira,siz zaman,zaman yararlandığınız kaynakları hassasiyetle belirtiyorsunuz.Benim isimlerle,resimlerle ilgili yerleşik bir hafıza sorunum var.Geçmişte okuduğum bir eserden aklımda kalanların kaynağını hatırlamakta ziyadesiyle zorlanıyorum.Sizin yorumlarınızın,zihnimde,kaynağı ADAM olarak kalması benim için yeterli...Bilgi evrenseldir.Nereden öğrenildiği okadar önemli olmamalıdır.Düşünceler ve yorumlar özgündür;forum alanın da buna ilişkin bir sıkıntı olmadığına göre,ortada bir sorun yoktur,diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 19, 2009, 06:57:33 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sayın adam yazılarınız çok güzel devamını bekliyoruz

Aralık 19, 2009, 11:04:17 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, Merovenjler'in soyuyla ilgili yazınıza bir cevap yazdım ama konu burada da devam ettiği için buraya da kopyalamak istiyorum. Daha önce zamanım olmadığından yazamamıştım, kusuruma bakmadığınızı ümit ederim.

Godfroi de Boullion'un kendisini Benjaminoğulları'ndan saydığını gösteren veya ifade eden bir tarihi döküman mevcut mudur? Dönemi bize anlatan Gesta Francorum, Gesta Tancredi, Historia Francorum qui ceperunt Iherusalem veya Historia Ierosolimitana gibi dökümanlardan bahsediyorum. Bunlar henüz Godfroi hayattayken yazılmış eserlerdir ve eğer Godfroi'nın böyle bir iddiası varsa en azından ufak bir satırda da olsa karşımıza çıkması gerekir diye düşünüyorum.

Yine Godfroi'nın kendisini Merovenj sülalesinden saydığına dair de bir kaynak var olup olmadığını merak ediyorum. Hadi Benjaminoğulları'ndan saymak belki kendisine dini bir kisve vereceğinden bunu gizli yapmış olsun. Merovenjlerden sayılmanın herhangi bir sakıncası olmayacaktır. Zira Merovenjlerden sonra tahta geçen Karolenjler'in Fransız tahtı üzerindeki hakimiyeti 987'de Hugh Capet'in tahta geçmesiyle Capet hanedanlığına geçmişti ve Birinci Haçlı Seferi sırasındaki Fransız kralı da bir Capet'ti. Yani taht üzerinde bir iddianın söz konusu olması veya Karolenj çekincesi de mevcut değildir.

Merovenjler'in kendi efsanelerinde herhangi bir şekilde Benjaminoğulları'na bağlantı söz konusu mudur? Bu bilgiye ulaşmanızı sağlayan kaynak nedir? Bakınız bağlantının gerçekten varlığından söz etmiyorum, efsanenin varlığından söz ediyorum. Zira kanaatimce bunun doğru olmadığı açıktır. Merovenjlerin ataları olan Salii Frankları ilk olarak Jutland civarında ve M.S. 250'li yıllarda kendilerinden söz ettirdiklerinden ve bu topraklar insanların ve özellikle yabancıların yerleşmesi için son derece rahatsızlık verici ve kargaşa içerisinde olduğundan Yahudi yerleşiminin hemen hemen hiç olmadığı bölgelerdir. Ve bu konuya ilişkin de hiç bir fiziki delil yoktur. Ben sadece sizden böyle bir efsanevi verinin dahi olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Benim bildiğim kadarıyla Merovenjler kendilerini sonradan Frank tahtına geçtiklerinde Truvalılar'a dayandırmayı tercih etmişlerdi zira.

Eğer bu üç hususta elinizde pozitif bir veri yoksa kanaatimce anlatılanların da yanlış veya gayribilimsel olduğunu söylemem de pek yanlış olmaz...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Aralık 20, 2009, 08:45:01 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Zaman bakımından hayli önceki günlerde kalmış olsa da, araştırma ve inceleme bağlamında Sayın Veritas'ın ortaya koymuş olduğu konular üzerinde durmaya değer.

11. yüzyıl sonlarına doğru bir haçlı sefere sonunda Kudüs kralı olmaya heveslendirilen Godfrey de Bouillon, gerçekten Merovenjlerin soyunda gelme olsa da olmasa da, şayet öyleyse bunun apaçık ortaya konulması olaraksızdı. Çünkü Katolik Kilisesi, papalar değişse de sürekliliği olan bur kurumdur; onun indinde Merovenler diye bir hanedanın Avrupa'daki egemenliği son bulmalıydı ve sonlandırılmıştır. Bu hanedanın arta kalanlarının bulunduğunu elbette e bilmektedir ama biri çıkıp da Merovenjlerden gelme olduğunu ileri sürerse iş çok değişir. Dolayısıyla bu çok gizli tutulmuş bir gerçek (!) niteliğindedir. Zamanı geldiğinde ortaya çıkacaktır.

Gerçek (!) dedim çünkü gerçek olduğunu kimse söyleyemez. Önemli olan da gerçek olup olmadığı değil, birtakım kimselerin bunun "katışıksız gerçek" olduğuna inanarak tarihin akışına yön vermiş ya da o akışın yönünü saptırmış hatta değiştirmiş olmalarıdır.Merovenjlerin soyunun Sicambrialılar kanılıyla Truva'ya, oradan Arkadyave  geriye doğru Benjaminler'e kadar uzandırılması da aynı olaydır. Tarihteaki soy ağaçlarını bu kadar geriye izleyip, elde belge olmaksızın bunun doğruluğuna inanmak olanaklı değildir. Bu ancak bir varsayım olarak kabul edilebilir. Ancak "belki" denilebilir. Fakat işte o belki kimilerince "kesinlikle öyle" diye alınınca, üstelik bu bir de ülküye dayanınca iş değişmekte, bambaşka tarihsel olaylar doğmaktadır.

Godfrey de Bouillon'un Merovenler'den gelme olduğunu gösterir bir belge var. Ona ne kadar güvenilebileceği de ayrı bir soru. Leo Schidlof adlı bir tarihçinin 20. yüzyıl ortalarında düzenlemiş olduğu birtakım soy ağacı çizimleri var. Bunlar ortalığı hayli karıştırdı ve özellikle Henry Lincoln'ün araştırmalarına dayanan birkaç kitap yazıldı. Elbette bunlar sansasyon yaratarak çcok satmayı hedeflemiş ve başarmış kitaplardır. Dolayısıyla bunlara da ne kadar güvenilebileceği kuşkuludur. İşte o soy ağacı çizimlerinin bende de arşivimin bir yerlerinde kopyaları var. Bunları bir zamanlar çok zor elde etmiştim çünkü yayınlandıkları internet siteleri ikide bir hacker saldırısına uğruyordu. İlk rastladığımda göz ardı etmiş, sonra o site yok olmuştu. Bir başka yerde buldum; daha ben kopyalayamadan o da güme gitti. Sonra internet üzerinde cçalışmanın uzmanı olan bir arkadaşım ricam üzerine epeyce uğraşıp elde etmişti.  Bunun Godfrey de Bouillon ile bağlantılı bölümü istenecek olursa, biraz zahmetli bir iş bile olsa, aktarabilirim.  İşin ilginç yanlarından bir diğer yanı şu ki, hatırladığım kadarıyla o çizelgelerde Godfrey de Bouillon'un kardeşi Baudouin'e  (ikinci Kudas kralı) yer verilmemiş.

Sonuç: Sayın Veritas'ın dedikleri elbette doğru. Sadece bunlara "efsane" diyemeyiz çünkü bunlar halka mal olmuş değildir. Bence "varsayım" (faraziye) daha uygun bir terim. Ancak tekrar edeyim; sorun doğru olup olmamaları değil, doğru olduklarının benimsenmesinde...

Sevgiler.

Aralık 20, 2009, 11:05:33 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Doğru söylüyorsunuz sayın ADAM bu durum aslında bir efsane değil bir varsayım. Ancak bu varsayımın dayanakları 20. yüzyıldan önceye gitmediği için gerçek yerine konulması konusunda çekincelerim vardı. Bu sebepten üyeleri bu hususta aydınlatmak istedim. Bu varsayımın tarihi bir dayanağı mevcut değildir sizin de söylediğiniz gibi.

Henry Lincoln'ün katkıda bulunduğu "Kutsal Kan, Kutsal Kase" sanırım bu konuyu ele alan en sansasyonel kitaplardan biriydi bileceğiniz üzere. Ama bence onun da tarihi bir gerçekçiliği veya tarih metodu ışığında incelenmiş ve sunulmuş bilgileri malesef yoktu. Ben size zahmet olmazsa elinizdeki Godfroi de Boullion soy ağacını paylaşmanızı isteyebilir miyim? Çünkü bu konu üzerine araştırma yapabilirim ve örneğin Godfroi de Boullion'un ulaşabildiğimiz en son atası Odoakr'dan öteye bir üyesi olup olmadığını merak ediyorum. Eğer soy ağacında bir hata olduğunu düşünürsem de elimden geldiğince sizinle bu bilgiyi paylaşarak daha doğru bir senteze varılmasını sağlayabilirim sanırım. Ama size zahmet verecekse sorun değil, zaten benim de bu sıralar çok vaktim yok.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo