Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"  (Okunma sayısı 17981 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2011, 10:59:00 öö
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Masor1976

En iyi bildiğim şey hiç bir şey bilmediğimdir.Çok sevdiğim bir sözdür,insanı en fazla mutlu eden şey ise bilgidir,Masonluk eğer bizim anladığımız gibi ise dış anlamı ile insanlık için,insanda bulunan erdemleri en iyi şekle getirmek için iyi bir yol,lakin tarihin insana öğrettiği en acı şey olayların birde içyüzünün olduğudur ki bunu avam genelde bilmez havas işi tezgahlar ve avamada uygulatır.

Masonluk eğer bunların dışında şekli işlerdede var ise komplo teorilerinde anlatılanlar gibi ben onu bilemem bu siteye ilk yazmaya başladığımda bu masonlara iyi bir ders vermeli ipliğini pazara çıkarmalı diyenlerdendim,ama düşündüğümden farklı oldu herşey önce ön yargılarım kırıldı kendi gelişmemişliğimi fark ettim eksiklerimi kapamaya çalıştım.

Hayatın bana öğrettiği en güzel şey hep bir açık kapı bıraktır masonluk belki türkiyede bir bebek olduğu için daha ihtimamlıdır öze daha çok bakılıyordur dünyadaki uygulamaları dünyayı bu amaçlara göre idare etme şeklindede olabilir bunu bizim gibi avamın bilmesi çok kolay derğil ,o yüzden ancak komplo teorisi icat edip tez ,antitez ve sentezle işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.

Ben masonluğu dinde anlatılan erdemlerle masonluktaki erdemlerin birbirinden çok farklı olmadığını düşünüyorum.Ama bu dünya çok büyük ve idare edilmesi çok güç.Aslında çok büyük derken uzaya çıktığında dünyadan uzaklaştıkça dünyanın bir nokta haline geldiği anı gördüğünde dünya çok büyük değil tersine sadece bir nokta.,,

Masonluktaki ketumiyeti ilk başlarda bende anlayamamıştım ama size kolaylık olsun mısırın ölüler kitabını okuyun bakınız oradada aynı ketumiyet esas alınıyor.Tasavvufta seyri sülük halinde de bu ketumiyet var oradada sırlar var,hatta
az ye ,az konuş,az uyu bir peygamber öğüdüdür.Bu sözlerin içinde zaten masonların neden sırlı ve ketum oldukları var şu 3 cümleyi özümseyerek anlarsanız.

Ne güzel sözdür 'Söz ağzımdan çıkana kadar benim kölemdir,ağızdan çıktıktan sonrada ben onun kölesiyim.

Bence masonları en güzel ifade eden sözlerden biridir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 18, 2011, 11:11:21 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Evet Sayın Karahan, Masonluğun ketumluğuyla tasavvufun ketumluğu benzeşiyor. Dinin zahiri yönünde örneğin islamda ve hristiyanlıkta misyonerlik yani dini yayma eğilimi varken tasavvufta bu yoktur. Yani her keze anlatmaya çalışma her kezi adeta yalvarırcasına bize katıl kurtuluşa er yaklaşımı söz konusu değildir. Masonluk bu açıdan da benzeşiyor. Yani "kara taşa tohum ekilmez imiş" yaklaşımıyla her kezle uğraşmıyorlar.

Saygılarımla.

Ağustos 18, 2011, 02:14:25 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn karahan beni anlamadıgınız belli, siteye girdigimde masonlar hakkında bir ön yargım yoktu..formun yapısıda kendini bilen icin gayet uygun..birileri tarafından durtuklanme yada gudulme ihtiyacı duymuyorum.bu form gibi daha once de baska formlarda bulundum ,yeri geldiginde denetiminde gorev aldım ..aklına estigi gibi davranıs icinde olana deli derler bizde :)
akılda fikirde bir mantık ve uygunluk icinde olmalıdır ki işe yarasın ..
ayrıca halikarnas balıkcısının bir sözü vardır cok severim.......
BASKALARININ  ÇİZDİGİ YOLDAN GİTMEK BENİM ÖZGÜRLÜGÜME DOKANIR .......
sanada dost tavsiyesi dalmayı bilmiyorsan helede okyonusda dip dalma :))
tavsiyelerine tesekürler...
« Son Düzenleme: Ağustos 18, 2011, 02:27:59 ös Gönderen: smyrnali »

Ağustos 19, 2011, 09:05:04 öö
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn karahan beni anlamadıgınız belli, siteye girdigimde masonlar hakkında bir ön yargım yoktu..formun yapısıda kendini bilen icin gayet uygun..birileri tarafından durtuklanme yada gudulme ihtiyacı duymuyorum.bu form gibi daha once de baska formlarda bulundum ,yeri geldiginde denetiminde gorev aldım ..aklına estigi gibi davranıs icinde olana deli derler bizde :)
akılda fikirde bir mantık ve uygunluk icinde olmalıdır ki işe yarasın ..
ayrıca halikarnas balıkcısının bir sözü vardır cok severim.......
BASKALARININ  ÇİZDİGİ YOLDAN GİTMEK BENİM ÖZGÜRLÜGÜME DOKANIR .......
sanada dost tavsiyesi dalmayı bilmiyorsan helede okyonusda dip dalma :))
tavsiyelerine tesekürler...

Bende sizin beni tam anlamadığınızı düşünüyorum.Ben bu yazıyı sizin şu sözünüze istinaden yazdım(masonlardan bir sey ögrendim diyemem)
Belki öğrenmişsinizdir dediğim ondandır.Bırakın okyanusu hayatımda sadece sığ denize oda en fazla 3 metreye dalmışımdır,ama tavsiyenize yinede teşekkür ederim,benim okyanustan kastım başka idi.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo