Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tekrar Yayina Gecildi  (Okunma sayısı 12742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2013, 08:03:48 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sevgili Karahan;

Degerli SkullG muhtemelen benim sordugum ve bilgimi paylastıgım acık kaynak kodlu hazır site ve portallar
icin gecerli olan ve panelde hazır halde gelen backup olayını söylememe kızmış olabilirler.

Kaldıki eger Hosting Admin yada backup operatorlerinin bir hatasındna dolayı bu kadar kayıp olduysa;
Kendileri firma olarak ceremesine katlanır.
Ancak bu kadar buyuk bir platformun yedeklerinin yada zamanlanmış yedeklerinin tutması muhtemel
data miktarının iki yada üç basamaklı GB cinsinden veri olacagının da altını çizmek isterim.

Bu noktada bu kadar verinin bir serverda güvenli olması beklenmemelidir.
Nacizane olarak farklı yedekleme  ve depolama secenekleri dusunulebilir.
Elbette Platformumuz bunyesinde bu bilgilere vakıf pek cok degerli uyemiz mevcuttur.

Değerli Platform yöneticilerimizi tenzi ederek ben sadece mesleki bilgimi paylaştım.
Ben kimseyi hedef almadıgım gibi işleyişin ne sekilde oldugunu bildiğimden konuyu acarak anlattım.
Amacım kimseyi yermek , gücendirmek , hedef göstermek degildi.
Sadece olması gerekeni yada standart yedekleme islemini zikrettim.

Eger ben bir sürç ü lisan ettiysem affola.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2013, 08:06:21 ös Gönderen: kerberos »

Aralık 12, 2013, 08:09:08 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

sevgili MASON, merhabalar
benim tek istedigim sitenin saatini duzeltmeniz cok karistiriyorum inanki.

Aralık 12, 2013, 09:34:11 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Site adına yaşanan bu negatifliğin de geride kalmış olması dolayısıyla mutluyum. Forumu belli zamanlarda yapılan onca saldırıdan sıyırıp her ne şekilde olursa olsun ayakta tutmak ayrı bir övünç kaynağı bana göre.

Sevgiler

Adequatio intellectus et rei

Aralık 12, 2013, 09:35:53 ös
Yanıtla #33
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin ES,

Forum saati ve tarihi duzenlenmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 12, 2013, 10:19:52 ös
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

3-4 gündür siteye her girmek isteyişimde hata alıyordum. Artık epeyce korkmaya başlamıştım sonunda sitenin başına bir iş getirdiler diye. Ancak korktuğum olmadı bu yüzden mutluyum. Tabi giden 4 ayda son derece üzücü. Neler neler paylaşılmıştı o 4 aylık süre zarfında :( Neyse bu bir ders oldu, bundan sonra yetkililerimiz daha dikkatli olurlar. Hepimize iyi forumlar diliyorum.

Saygılar.

Aralık 15, 2013, 12:16:27 öö
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Sayın yazbenide, sitemizin inkıtaya uğramasından en fazla  üzüntü duyanlardan biri inanın benim. Ama ,  yanlış bir şey yazdığımı düşünmüyorum. Yazdığım ifade geçmişte aynen yer aldı. Teknik arıza bile olsa daha dikkatli davranılabilir en azından bir yedekleme sistemi oluşturulabilirdi.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 15, 2013, 12:59:25 öö
Yanıtla #36

Evet Sayın Alşah, oluşturulabilirdi. Zaten oluşturulmuş. Yedeğinin de aynı server üzerinde tutulması sorun olmuş. İnsanlar bazı şeyleri kötü de olsa yaşayarak öğrenirler.  Bilgiler bizde var olduğu sürece tekrar paylaşabiliriz. Daha dikkatli davranılsa tabii ki daha iyi olurdu. Ne kadar bu konu üzerinde bir şeyler paylaşsak da sonucu değiştiremeyiz. Sayın Mason zaten gerekli tedbirleri aldığını belirtti. Bir daha böyle sorunlarla karşılaşılmaması dileğiyle. Saygılar... 

Aralık 15, 2013, 02:04:31 öö
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Üyeler olan olmuştur. Bence bu konunun bu kadar uzamasının anlamı yoktur. Değişen bir şey olmayacaktır. Site yöneticisi gerekli aciklamayi yapmıştır . Bu saatten sonra gerçekten huzursuzluk yaratacaktır. Bence site üyeleri tekrardan sorularıni veya acikalamalarini masonluk üzerine yapmaya devam etmelidir. Saygilarimla ,
Concordia Res Parvae Crescunt

Aralık 15, 2013, 12:48:59 ös
Yanıtla #38

yeniden aktif olduğuna çok sevindim, umarım bu tarz teknik hatalar bir daha olmaz.
Saygılarımla
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."

Aralık 15, 2013, 09:46:32 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Rica etsem Sn. Mason, bu olayın foruma bir saldırı sonucu gerçekleşip gerçekleşmediğini açıklığa kavuşturabilir mi?

Sayin Uyeler,

Sorun, bir saldiri degil bir ihmalden gerceklesmistir. Aldigimiz yedekler guvenlik nedeniyle kisisel bilgisayarlarda degil, server dahilinde tutuluyordu. Ancak server dan bu yedekler (server gorevlileri tarafindan yanlislikla) silindigi gibi mevcut kullandigimiz bilgi bankasida silinmisti. Bu kisisel olarak yapilan bir saldiri yada hata degil, sistemin verdigi bir teknik ariza ile baslayan bir surecti. Baska kisileri suclamak dogru olmaz. Sitenin kurucusu ve en ust yonetici bensem, nedeni ne olursa olsun, hosting firmasi nasil bir hata yapmis olursa olsun sorumlusu basta benimdir. Bu nedenle benzer bir durumun tekrar olmasini engellemekte basta bana duser ki gerekli onlemleri aldim. Halen yeni yedekleme sistemi uzerinde calisiliyor. Islemler bittikten sonra yedekleme ve bir daha boyle aylarca yada gunlerce verilen emeklerin silinmesi gibi bir problemin olmayacagini dusunuyorum. Hic bir zaman bu konuda garanti verilemez. Ancak kaybettigimiz bilgiler bize oldukca buyuk bir ders verdi.

Verilen emekleri ve ne buyuk bir kayip yasadigimizi oldukca iyi biliyor, durumu gerektigi derecede ciddiye aliyorum.

Yapilan ve yapilacak islemler hakkinda detay verilmemesinin, genel kategoriler ile bildirilmesinin nedeni, yine site guvenligini saglamaktir. Eger yapilan islemler detaylari ile anlatilirsa guclu saldirilar en hassas durumlarda yapilarak basariya ulasabilirler. Bu nedenlerden dolayi twitter gibi duyuru yaptigimiz yerlerde konu hakkinda genel olarak "Yedekleme, bakim, onarim" yapildigi gibi genel durumu anlatan kelimeler kullaniliyor. Bu anlatim bicimi yalan yada yanlis degildir. Ancak elbette yetersizdir.

Siz uyelerin suanki tepkisi, reaksiyonu ve protestosu son derece dogrudur, haklidir. Bir yonetici olarak, elbette bir hata yapilmis, yeteri dikkat sunulmamis ve onlemler yeteri kadar dogru alinmamis ki boyle utanc verici bir sonucla karsilasildi. Tekrarliyorum; bu, basta elbette sahsimin hatasidir. Kaybedilen yazilarin bulunmasi, tekrar herhangi bir sekilde geri gonderilmesi yada paylasilmasi mumkunse bu hususta da yine kisisel olarak emek vererek yardimci olacagim.

Acikcasi kendimi kitap yakmis gibi hissettim. Ozur dilerim.

Saygilarimla
Özür ne demek Sayın Mason, bizi bilgilendirmek için koskoca site kurmuşsunuz, giden üç beş yazı olsun. Yazarız yeniden, üzmeyin kendinizi...