Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: PİRİ REİS  (Okunma sayısı 7378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2007, 11:50:48 öö
  • Uzman Uye

Piri Reisi tanıyorsunuzdur elbet. Haritasında dünyanın  16 den olduğu gözüküyor nasa bunu yüz yıllar sonra keşfediyor ve denizin altını doğru olarak çiziyor ve daha bir sürü imkansız olucak şey var haritasında bu konu  hakkında ne diyorsunuz ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 18, 2007, 03:13:16 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Piri Reis ve eserleri, Davinci nin kodu gibi aslinda cok seyler sakliyor bence. Bu konuda cok bilgili degilim. Ama ogrenmek isterim acikcasi. Cok kisilerden cok farkli seyler cikiyor bu konuda.

Nisan 18, 2007, 05:40:24 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Piri Reis'in asıl adı Ahmed Muhiddin Piri'dir. Değeri bilinmemiş biridir;
Denizcilik hayatına amcası  olan Kemal Reis'in yanında korsanlıkla başlamıştı. Kariyerine ise 2. Beyazıt'ın emriyle Osmanlı Donanmasına çağırılan amcası Kemal Reis'in donanmaya katılması sonucunda Piri Reis'te onunla birlikte devlet hizmetine girmişti. Kendini çok geliştirmiş ve Dünya denizcilik tarihinin en büyük ismi olmuştu. Çizdiği haritanın yanında Denizcilik tarihinin ilk kılavuzu olan Kitab-ı Bahriye'yi de yazmıştır. Çizdiği mükemmel haritanın hala ne şekilde hazırlandığı çözülememiştir. Uydularla zorla saplanan yerleri Piri Reis haritasında detaylarıyla belirtmişti. Kristof Kolomb'un Amerika Kıtası'nı keşfinden çok önceleri Piri Reis Amerika Kıtasından bahsemekte idi.

Mısır'da  Kanuni Sultan Süleyman tarafından idam edilme sebebi ise koca donanmayı Basra'da bırakıp sadece ganimetlerle geri döndüğü için gibi söylentiler olsada ben buna inanmıyorum kendisini sevmeyen Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa'nın da asılmasında iftiralarının etkili olduğu bir gerçektir...

Haritayı nasıl çizdiği şeklinde iki söylenti geçmektedir. Kimi uzaylıların yardımıyla yaptı demektedir. Yurtdışındaki kaynaklarda ise Piri Reis'in uyku esnasında benliğini istediği yere götürebilme yetisine sahip olduğunu, bu yüzden  cok detaylı haritaları çizebildiği geçmektedir. Yine aynı kaynaklar bunuda uzak diyarlara yaptığı seyahatlerde Şamanist dinlere mensup eski yerli halkından öğrendiği söylenmektedir!..

Nisan 30, 2007, 02:58:14 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

oda ne süper bir harita olmuş

Mayıs 02, 2007, 04:45:53 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Korsanliktan, deniz Reis ligine.... Iste Kariyer diye buna derim ben :)

Mafyadan emniyet mudurlugune gecmek gibi...

Suanda bu haritanin orginali nerde bilen varmi?

ayrica piri reisin bu haritayi nasil cizdigi ile ilgili seceneklerin ikisinede zerre kadar inanmioyorum. bence daha bilimsel aciklamalari vardir. olmalidir.

Mayıs 02, 2007, 04:54:22 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Korsanliktan, deniz Reis ligine.... Iste Kariyer diye buna derim ben :)

Mafyadan emniyet mudurlugune gecmek gibi...

Suanda bu haritanin orginali nerde bilen varmi?

ayrica piri reisin bu haritayi nasil cizdigi ile ilgili seceneklerin ikisinede zerre kadar inanmioyorum. bence daha bilimsel aciklamalari vardir. olmalidir.
Demek ki çok güvendiğin çağdaş ülkelerin kaynaklarıda yanlış olabiliyormuş gördünmü? :D ;D
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2007, 05:56:45 ös Gönderen: Ittihatci »

Mayıs 03, 2007, 03:07:35 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

haritanın orjinali nerede?

Ekim 01, 2018, 10:09:20 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ülkemizin bana göre önemli sorunlarından biri Güven. Güvenin oluşup sürdürülebilmesi bilginin yaygınlığı kadar gerçekliğinin kolayca doğrulanabilirliğine bağlı. Bu konuda pek şanslı değiliz. Gerçek ortada olmayınca meydan spekülasyonlara kalıyor. En basit örneği. Haritanın aslı ABD den geri döndü mü diye Meclise soru önergesi verilmiş. Önergenin haberi var ama ne cevap verilmiş onun haberi yok. Artık kim kime neye inanmak isterse...

no one