Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Has Partinin çizgisi ne olmalı?

İslamcı-Adil düzenci
5 (22.7%)
Daha sosyal, halkçı
4 (18.2%)
Özgürlükçü-Liberalizme yakın
8 (36.4%)
Kendine has Müslüman solcu
5 (22.7%)

Toplam Oy Verenler: 10

Gönderen Konu: Has Parti kendisini nasıl konumlandırmalı?Müslüman-Sol çizgi başarılı olur mu?  (Okunma sayısı 9947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 26, 2010, 04:00:01 ös
  • Ziyaretçi

Numan Kurtulmuş ve ekibi siyaset sahnesine çıktı kısa zamanda örgütlendi ve partisini kurdu adı HAS PARTİ halkın sesi partisi ilk okuyan sol eğilimli bir isim

parti ismi olarak kulağa geliyor.Saadet yapmakta olduğu revizyonda başarısız olan Numan Bey Türkiye sahnesinde ne kadar oy alır ne getirir ne götürür.

Akp gibi kitle partisi mi olur yoksa %3 lere mahkum mu olur.

Yanına aldığı ve Genel Başkan Yardımcılığı verdiği Sosyalist Parti kadroları partiyi İslamcı çizgiden koparıp daha akılcı bir yapıya kavuşturur mu?

Marşını dinlediğimde sanki Grup Yorum söylüyor sanmıştım.Şimdiden bir sivil toplum örgütü atmosferinde çalışan bu parti aslında eski ama etkisiz birçizgiyi

de temsil etmekte.Müslüman sosyalistleri veya Müslüman Solcuları.

Dış politikada sol çizgiyle örtüşüyor anti emperyalist olduğunu söylüyor tabi bir israil karşıtlığı abd karşıtlığı doğalolarak kendini gösteriyor.Türkiyeye farklı

renklerle giren ÖDP hareketini hatırlatıyor.Onlarda türban konusunda İslamcılara destek vermişlerdi.Bunlar biraz daha Müslüman tabii..

Ama kürt sorunu olsun işçi hareketi olsun destekleyeceklerini bu yönde çalışacakları esas.Ben Alevi konusunda yapacaklarını merak ediyorum.Bu çizgi sizce

Ahlakçı sol çizgisi Türkiyede taban bulur mu?

Yoksa bu pati Türkiyeyi batıdan koparıp daha fazla İslamcılastırırmı?

Bunlar şu anda kafalarda soru işaretleri ama belediyelerde iyi çalışırlarsa belki Akp ye alternatif olurlar..Ben yinede çok şey beklemiyorum..

Şubat 10, 2011, 08:35:26 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

açıçası şuan iktidara karşı memnuyetemi bildirebileceğim tek parti olarak görüyorum...
birincisi numan kurtuşmuş bir ekonomi profesörü.işinin ehli olacağını düşünüyorum.
ikincisi uslubu çirkin değil.çıkıp herkese bağırmıyor.veya ona buna iftira atmıyor.camdan konuşmuyor. v.s
numan kurtulmuş sağ-sol kavramının artık bittiğini söylemişti bencede haklıydı. ekibindeki bazı isimler sol söylemden gelen insanlar.benim tanıdığım bazı insanlarda demokrat partiden partide.numan kurtulmuşun saddet ideolojisini sevmeyebilirim.ama bence önemli bir aday bu yüzden büyük eksik alan olan sosyal demokrat çizgide bulunmalı.halkın uc noktalarına ulaşabilen,iktidardan daha özgürlükçü çizgi çizebilir...

Şubat 10, 2011, 11:52:13 ös
Yanıtla #2

birincisi numan kurtuşmuş bir ekonomi profesörü.işinin ehli olacağını düşünüyorum.

Tansu Çiller de ekonomi profesörüydü :) Ülkemizin gördüğü en berbat ekonomik dönem ona ait hatırlatırım :)
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 02, 2011, 01:17:38 ös
Yanıtla #3

sn. Kurtulmuş barajı geçemeyecek , ama başlangıç için azımsanmayacak   oy alacak.
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Haziran 02, 2011, 10:55:47 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Başlığı görünce aklıma devekuşu kabarenin deliler oyunundan Nezih Tuncay'ın repliği geldi.

Welcome welcome vesselam. Allright ve amenna.

Haziran 08, 2011, 05:32:04 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Tansu Çiller de ekonomi profesörüydü :) Ülkemizin gördüğü en berbat ekonomik dönem ona ait hatırlatırım :)
doğru haklısın...
seçilebilecek yerlerden gayrimüslim ve başörtülü aday gösterebilen yegane parti olan has parti siyasette yeni bir vizyon getireceğini düşünüyorum...barajı geçmesi çok düşük bir ihtimal ama şahsen şuan düşüncelerime en yakın parti.numan kurtulmuşun ekonomiyi iyi idare edeceğini düşünüyorum his :)

Haziran 08, 2011, 05:41:35 ös
Yanıtla #6

Has Parti %10 barajını geçer mi?

Partilerin kendi iddialarına göre alacakları oylar şöyşe:

AKP - %45
CHP - %35
MHP - %20
BDP - %10 (aslında 25 diyorlar ya neyse)
DP - %10 (baraj sorunları olmadığını söylüyorlar, min. aldım hesaplamak için)
DSP - %10 (baraj sorunları olmadığını söylüyorlar, min. aldım hesaplamak için)
Has Parti - %10 (baraj sorunları olmadığını söylüyorlar, min. aldım hesaplamak için)
SP - %10 (baraj sorunları olmadığını söylüyorlar, min. aldım hesaplamak için)

Hesaba bağımsızları (BDP dışındakiler), TKP, BBP, İP, ve diğer partileri katmadım, hepsine toplam %5 de ben verdim.

Şu anda toplam %155 ...!

Sanırım ben borçlu çıkıyorum bu hesaba göre...

seçilebilecek yerlerden gayrimüslim ve başörtülü aday gösterebilen yegane parti

demişsiniz oradan aklıma geldi...

Saygılarımla.

Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Haziran 08, 2011, 05:46:24 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

haklısınız....seçilebilecek derken ilk sıralarda demek istedim...en azından 9 sene mağdur kesimin oylarına talip olup temsilcilerini aday göstermemek gibi bir durum yok :)

Haziran 08, 2011, 07:22:12 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Hem müslüman hem sol nasıl oluyor?
Hiçbir dini parti sosyal olamaz. Tarihte böyle bir örnek yok, olamazda.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 08, 2011, 10:24:05 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Terimsel kalıplar ne Türkiye'de ne de Dünya'da tutarlı bir zemine oturmaz. Bir yönden haklısınız sn Prometheus;

Din ile Sosyalizim, kitaplarda yazan şekilde bir arada olmaz. Ancak, din ile Sol kavramını daha geniş perspektiften incelerseniz *Sosyal Adalet* kavramında bir paralellik görürsünüz. Eğer ki "insana ve cana saygı" kavramı merkeze oturtulursa Has Parti'nin kendisine çizdiği yol biraz daha net anlaşılır.  Ancak şu an anlaşıldığı ve bilindiği manadaki eskiler temel alınan Sosyalist bir düzen için söylediüiniz doğru...

Ancak, Sol dediğiniz şeyin batı ile doğu arasındaki uygulama farklarını ve *orta*nın sağı solu gibi işkembeden atılan tanımlandırmalarla yapılan/uygulananlara ideolojik/fikirsel zemin oluşturma çabası olarak görürseniz de pek üzerinde tartışılacak bir şey kalmaz. Doğrudan, kişilerin başarılı-başarısız referanslarını ortaya koyarak en azından daha tutarlı doneler dikkate alınmaya başlar.

Has Parti tutar mı? Bilmem, genelin düşüncesini de bilmem, seçimde patlama yapar mı yapmaz mı onu da bilmem. Ama kendimi bilirim, bana pek ümit vermiyor. Anladığım hakkında pek olumsuz bir yayında yapılmaması, kimilerince zamanında Sarıgül'ün kendi partisini kurmasının desteklenip de CHP'nin oylarını kesme, veya CHP dengelerine müdahale operasyonlarını hatırlatıyor bana daha çok....

saygılar