Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Genç yaşta Üst düzeyde (derecede) Mason Olunabilinir mi ?  (Okunma sayısı 13576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2011, 03:59:58 ös
Yanıtla #10

SN. Leo-Franz'ın sorusu tahminimce Skoç Riti dereceleri için. Yani Sembolik veya Mavi Localar denilen ilk üç dereceden sonra, istenirse devam edilen 4-32 dereceler için.

Başlayalım:

Mavi Localarda derece geçmek için bir çalışma yapıldığı doğrudur. (Bu üst dereceler için de geçerlidir aslında.) Her derece için yaklaşık 1 sene geçmesi gerekir. Hemen belirteyim, Türkiye için konuşuyorum, her ülkede uygulama farklı olabilir.

Yani Üstat Mason olmak için, girişten itibaren 2-2,5 sene gibi bir süre geçer. Sonra isteyenler Skoç Ritine devam edebilir. (Şartları vardır ama bu başlık için önemli değil, geçiyorum). Üstat Mason olduktan 1-2 sene sonra başvuru yapılabilir.

Toplarsak, 30 yaşında Mason olan birisi, yaklaşık 35 yaş civarında "üst dereceli" bir Mason olabilir. Üst derece tabiri de aslında yanlıştır, ama o da ayrı başlık konusu. (Masonlukta en üst derece 3tür. Devamı felsefi dereceler olarak bilinen Rit dereceleridir.) Sonra, Ritte derece almaya devam eder. 4-32 arasında her derecede toplantı yapılmaz. (Bunun sebebi de başlık konusu dışında, ilgili başlıklarda sebeplerini öğrenmek mümkün.)

Sn. Leo-Franz, sanırım SKoç Riti derecelerini tek gibi düşünmüş. Değildir. Siz 4. dereceyi de, 32. dereceyi de Skoç Riti Masonu olarak görürsünüz avatarlarda. Yanılgı belki buradan kaynaklanıyordur.

Ama Büyük Üstat Sn. Remzi Sanver örneği fikir verecektir kuşkusuz. Kendisi tv'de açıkladığı için anlatmakta sakınca görmüyorum. 40 yaşında Büyük Üstat olduğu zaman, yanlış hatırlamıyorsam, 31. derecedeydi. Yani 19 senede oraya kadar gelmek mümkün. Yaşla ilgili sorun, biraz da giriş yaşıyla ilgili anlayacağınız.

Üstadı Muhterem, bir Locanın başkanıdır.
Büyük Üstat, Büyük Locanın başkanıdır.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 11, 2011, 04:11:18 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Benim önerme güme gitti galiba.Eski üstadlar anında cevaplardı.Yeni kadro biraz sıkıntılı galiba.Gerek kalmadı zaten cevapsızlık önermenin açıklamasını ve sağlamasını yapıyor

Saygılar sunarım.

Şubat 11, 2011, 04:26:49 ös
Yanıtla #12

"En üst düzey mason cırak masondur "

YANLIŞ. En üst derece Mason, "Üstat Mason"dur.

Saygılarımla.

Şubat 11, 2011, 04:33:35 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

"En üst düzey mason cırak masondur "

YANLIŞ. En üst derece Mason, "Üstat Mason"dur.

Saygılarımla.

Sizin gibi sembol ve alegoriler ile çalışan bir üye için gerçekten sormuş olduğum sorunun cevabı bu mudur üstadim. Yanıt evet ise teşekkür ederim Zahmet verdim.

Saygılar sunarım

Şubat 11, 2011, 04:45:30 ös
Yanıtla #14

Konu dışına çıkarak kişisel yazışmaya döndü konu.

Ama bir kez daha, ve en açık haliyle anlatmaya çalışayım. Önermenin sembol ve/veya alegorilerle alakası bulunmuyor.

Kimi Üstatlar tevazu göstermek amacıyla "ben her zaman bir çırak Masonum" derler doğrudur. Bu deyişin altında ifade edilenler, gerçekten, sadece Masonların anlayacağı şeylerdir. Burada tartışmaya ne gerek vardır, ne de Forum kuralları buna müsade eder.

Kimi anlayışlarda ise, Üstat olmamış birisi zaten tam bir Mason olarak kabul edilmez. Bunu Ritlerdeki en üst dereceye kadar yaygınlaştıran anlayışlar bile mevcuttur.

Konunun "ego" bağlantısı ise tamamen kişisel yorumunuz, ve kaynağı konusunda hiçbir fikrim yok. Derecelerle egoları bağdaştıran bir görüş, bence Masonluğun ilkeleri ile taban tabana zıttır.

Saygılarımla.

Şubat 11, 2011, 05:32:18 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim Üstadım.Dediğiniz gibi bence bu mevzuyu kendi içinizde tartişmanız da doğru bir davranış şekli olabilir.
Büyük Üstadınıza sımsıkı sarılın ve uzun yıllar başınızda kalması için dua edin.Global düzeyde ayakların baş olduğu satılık şerefsizlerin binbir hile hurda ile başa geçip ülke yönettiği bu dönemde Türk masonluğunda tam tersi bir oluşum olması büyük şanstır

Saygılar sunarım

Şubat 11, 2011, 06:50:18 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki tüm görüşmeler boyunca acaba gözden kaçan ya da sistemi çok iyi bilmeyenlerin anlamakta zorluk çekebileceği bir durum mu ortaya çıktı acaba?

Bana sanki konu iki kavramın birbirine karıştırılmasından kaynaklandı gibi geliyor: "üst düzey" ve "üst derece".

Üst düzey denilince bu yönetim mekanizması ile bağlantılıdır. Bir büyük locada büyük üstat olabilmek için 3. derecede yani üstat derecesinde olmak yeterlidir. Bazı büyük localarda buna bir ek kural konmuştur: "Üstat derecesini şu kadar süre önce almış olmak" diye... Fakat bunun rit ile, daha yüksek derecelerde yapılan masonik çaylmışmalar ile hiçbir bağlantısı yoktur. Nitekim bundan ötürü birçok büyük locada çok genç yaştaki masonların büyük üstat olabildiği görülmüş ve görülmektedir.

Üst derece denilince de bu kez hangi ritten söz edildiği açıkça belirtilmelidir çünkü ritlerde derece sayısı farklıdır. Üstelik ilgili yüksek derece otoritesinin bu dereceleri veriş yöntemi ve en üst dereceye ulaşabilme süresi de farklıdır.

Kuşkusuz en önemlisi yönetsel bir nitelik ile bir derece unvanını birbirine karıştırmamaktır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 12, 2011, 12:24:09 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Muhterem üyeler, izninizle ben de bu konudaki şahsi düşüncemi dile getirmek isterim. Masonlukta derece yükselmek için geçecek süreç boyunca kişi kendini geliştirmeye devam edeceği için, şahsi düşüncem olarak yaşın pek bir önemi yoktur. Kişi 30 yaşında 3. dereceye ulaşabilir, fakat bu onun gerçekten de 3. dereceye tam olarak uygun olduğu anlamına gelmeyebilir, bunu biraz daha açacak olursam, prosedürleri yerine getirmek, masonik çalışmalarını gerçekleştirmek ve benzeri uygulamalarla derece yükselen bir kişi 30 yaşına geldiğinde gelebileceği en üst seviyeye gelmiş midir sorusuna benim yanıtım hayır olacaktır. Bu yanıtımın nedeni de her bir bireyin gelişim sürecinin birbirinden farklı olması, ve aynı zamanda bu evrelerin bir ego tatmin aracı olmaması nedeniyle erken yaşta belli bir seviyeye ulaşmanın bir getirisi olmayacağına olan kişisel düşüncemden kaynaklanmaktadır. . Bunları bir harici, aynı zamanda da bir gözlemci olarak dile getirmekteyim.. Eğer ki düşüncelerimde ya da yazdıklarımda hatalı, yanlış, ya da farkında olmadan suçlayıcı unsurlar var ise lütfen affola ve hatalarım dile getirilir ise çok memnun olurum...

Saygı ve Sevgilerimle..
In lumine tuo, videbimus lumen....