Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL isimlendirmesindeki mevcut ikilem  (Okunma sayısı 8845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 04, 2019, 01:49:05 ös

Aklımda aslında çok temel bir isimlendirme sorunsalı var ama umarım HKEMBL üyeleri yanlış anlamaz. Sadece kendi içimde ikilemde kaldım, bu ikilem hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bir loca ve ya mason hem hür hem de kâbul edilmiş nasıl olabilir? Bu çok temel bir ikilem benim gözümde.

Cevaplarsanız çok sevinirim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 01:52:48 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Free and Accepted

Biraz forum arşivini okumanızı öneririm. Çelişki yok.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 04, 2019, 01:55:40 ös
Yanıtla #2

Özgür ama birileri tarafından kâbul edilmiş. Hem İngiltere büyük locası’nın 1700 ve 1800’lerdeki kurallarına bağlı olma zorunluluğu var hem de özgür.

Bu biraz çelişki değil mi sayın Caliper?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 04, 2019, 02:19:34 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Özgür ama birileri tarafından kâbul edilmiş. Hem İngiltere büyük locası’nın 1700 ve 1800’lerdeki kurallarına bağlı olma zorunluluğu var hem de özgür.

Bu biraz çelişki değil mi sayın Caliper?

Sevgiler.

Çelişki değil Sayın Mandıra Filozofu, tarihi olaylarla ilgilidir. Forum arşivinde mevcuttur.

Ayrıca bu ismi kullanan başka Masonik kuruluşlar var mıdır acaba?

Bakın size bir çok araştırılacak konu :)
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 04, 2019, 02:27:47 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Doğru. Forum arşivinde vardır.
Şimdi bunu bilen biri (örneğin Sayın Caliper) anlatırsa, pişen armut ağza düşmüş olur.
Peki ne yapmalı?
Madem Sayın Mandıra Filozofu burada bir ikilem görüyor ve merak ediyor, bu konuda forum arşivini taramalı. Sonunda şöyle demeli: "Ben şöyle bir açıklama buldum ama bu şu bakımdan yeterli değil." İşte o zaman da eksik kalan giderilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.