Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2011, 10:07:27 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu benim başlığım değil… Sayın Karahan’ın “Dinler ve din ayrılığının nedeni” başlıklı bir diğer konusundan transfer.

Başlık sorusunun yanıtı: Hz, İsa Yahudi’ydi ama öyle sıradan bir Yahudi fala de değil. Davut’un soyundan yani İsrailoğulları’nın kral ailesindendi. Fakat inanç ve tutumu bakımından bir Nazaren’di yani Yahudi hahamların tutumlarına karşıydı.

incili vahyetmeye başladığında kendisinin Hıristiyanlıktan haberi var mıydı?

İsa İncil’i vahyetmemişti ki… Bu sorunun kapsamında bir yanlış düşünce var. Vahiy, İncil’in kapsamında Müjdeci Yahya’nın yazmış olduğu bir bölümdür. İsa’nın Hıristiyanlıktan haberi var idiyse bu ancak Tarsuslu Pavlus onu peygamber olarak ilan edip Hıristiyanlığın ilk temelini atışından sonradır.

Bugün bizim bozuldu diye kabul ettiğimiz İncil’i kim bozdu?

İncil aslında tek değildir. Çok sayıda ayrı yazarın anlatımıdır. Bozulması söz konusu değildir önceleri. Sadece 325 yılında hepsinin içinden dördünün geçerli olarak kabul edilip, ardından diğerlerinin yakılarak ortadan kaldırılmasına girişilmesi söz konusudur. Başarılı da olmuştur ama yakın geçmişimizde biri Nag Hammadi’de bulunuvermiştir işte.

incili bozanların mı aklı bozuk yada İncil’deki ifadeler mi bozuktu da insanlar düzeltti?

Eh, İncil’i sonradan Roma Katolik kilisesi’nin bozduğu değil de iyice kendine göre düzenlediği söylenebilir. Papaların aklı bozuk değildir ama papalığın niyeti kötüdür, ondan kuşku yok. İncil’in eski dilinin anlaşılması çok güçtür, bundan kuşku duyulamaz. Fakat Kilise’nin bunu yeniden derlerken kullandığı o özel Latince de ondan aşağı kalmaz. Bu iş zaten hep böyledir. Din kitabının dili bir türlü d7oğru dürüst anlaşılamaz. Zaten doğru dürüst anlaşılamaması istenmiştir hep.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 13, 2011, 11:13:21 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Konuya hem bakışınız hem verdiğiniz cevaplar tam size göre ve sizden duymayı arzuladığım ve beklediğim cevaplardı.Hemen hemen tamda anlatmayı arzuladığım şeyleri yazdınız.İşin özü her tür konuda hep insan.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2011, 11:31:24 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Peki dilin anlaşılması konusunda,Her insan kendi inancının ibadetini kendi diliyle yapsa,insanlar inançlarını daha iyi anlamazlar mı? Sizce?

Eylül 13, 2011, 12:36:01 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Süvariler forumun en yeni üyesi. Hoş geldi. Umarım safalar getirir.

Gelir gelmez diyebileceğim bir aşamada sorduğu bu soru da çok güzel bence...

İrdelenmeli.

Kimi forum üyelerini bir parça rahatsız edebilir belki ama irdelenmesinde yarar var.

Ancak yeri burası, bu bölüm değil.

Hem Sayın Süvariler bu sorusuyla yandaşlığını belirttiği yönde konuyu biraz daha açarak getirmeli ki, gerek onu destekleyecek gerek ona karşı çıkacak olanlar daha verimli katkıda bulunabilsin.

« Son Düzenleme: Eylül 13, 2011, 12:40:15 ös Gönderen: ADAM »

Eylül 13, 2011, 01:29:51 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hz. Isa bir dine mensup degildir, cunku Hz. Isa zaten dinin kendisidir.

Ama klasik anlayisa bakacak olursak Hz. Isa'nin dini Museviliktir.

Ancak bu Musevilik revize edilmis bir Museviliktir elbette.

Dedigim gibi Isa gunahsizdir ve vahiyi bunyesinde bulundurur, bir diger baslikta dedigim gibi o zaten Tanri'nin kuzusudur ve herhangi bir dine mensup degildir, cunku dinin kendisi zaten odur.

Umarim anlatabilmisimdir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 13, 2011, 01:41:18 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Süvariler forumun en yeni üyesi. Hoş geldi. Umarım safalar getirir.

Gelir gelmez diyebileceğim bir aşamada sorduğu bu soru da çok güzel bence...

İrdelenmeli.

Kimi forum üyelerini bir parça rahatsız edebilir belki ama irdelenmesinde yarar var.

Ancak yeri burası, bu bölüm değil.

Hem Sayın Süvariler bu sorusuyla yandaşlığını belirttiği yönde konuyu biraz daha açarak getirmeli ki, gerek onu destekleyecek gerek ona karşı çıkacak olanlar daha verimli katkıda bulunabilsin.

Sayın ADAM,

Öncelikle hoşbulduk ve ben  burayı çok seveceğime eminim.
Sorumun cevabını çoğu zaman başkalarıyla tartışmıştım.Bir kerede burda siz değerli üyelerimizle tartışmak isterim.Konuyu "İnanç" kısmındaki "İnanç Üzerine" bölümüne "Kendi Dilimizde İbadet" başlığıyla açmış bulunmaktayım.Umarım ki doğru cevaba ulaşırız

Not:Sanırım konuyu yanlış yere açtım. :)

Eylül 13, 2011, 01:55:04 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

incil'in tamamını okumuş biri olarak ve bu konulara meraklı olan biri olarak şunları söyleyebilirim,

1- isa yahudi eğitimi almış birisidir, o dönemin en önemli yeşivasından birinde eğitim almıştır
2- isa incili yazmamıştır, incil isanın hayatından bahseder, bunu yazanlarda isanın havarileridir (havarim ibranicede arkadaş demek)
3- birden fazla incil olduğu doğrudur buda o incillerin anlatım tarzından kaynaklanan bir durumdur, isanın hayat hikayesini yaptıklarını ahmet başka anlatır mehmet başka... bir kaç görüşten dinlemek mümkündür...
4- hrisytianlığa inanmayan birisi olarak incilin değiştirildiğine inanasım gelmiyor sonradan bulunan incil olarak nitelendirilen kayıtlar tıpatıp benzer oldukları söyleniyor fakat bazı bölgelerde çıkan incillerin anlatım tarzları farklı...
5- isa hakkındaki bi çok kaynağın katolikler tarafından imha edildiği söylenir, o yüzden isa hakkında herhangi bir farklı billgi bulunmamaktadır ...

bu yazıyı neden yazdığıma gelince anladığım kadarı ile bu foruma giren hristiyan arkadaşlar var senin kitabın bozuk yada değiştirildi gibi düşünceleri doğru bulmuyorum o arkadaşların inancına saygısızlık olarak algılanması muhtemel...
mesela bahai dinine mensup insanlarda kuranın değiştirildiğine inanmaktalar burda yazsa bir bahai bunu tepki ne olur merak ediyorum....
demokrasi ve mahalle baskısı yönünden iyi bir durum değil bu,  geçenlerde bir rapor okudum ingilizce olarak,
USCIRF Annual Report 2011 - The Commission's Watch List: Turkey
başlıklı bir yazı ,  ne dir bu uscirf ? United States Commission on International Religious Freedom , din özgürlüğü var mı yok mu diye araştırma yapan abd komisyonu uluslar arası... bence azınlıkların haklarına ve hukuklarına özen gösterilmesi gerekmekte diye düşünmeden edemiyorum... bu da nasıl  olabilir ? sosyolojik açıdan sekülerism olmasa bile insanların inanç ve hürriyetine saygı ile olur...  bunun sosyolojik etkileri tahminimce bu tarz raporlara yansıması muhtemeldir...

Saygılarımla,
418

Eylül 13, 2011, 02:02:48 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Laus Deo ile ters düşmek istemiyorum ama bana göre yanlış olan bazı noktalara değinmem gerekiyor.

Sayın 418'in dediklerine bir diyesim yok.

Hz. İsa bana göre iyi niyetli ama sıradan bir insandı. Öyle olağanüstü nitelikleri falan yoktu. Kimilerinin ileri sürdüğünce çarmıhta ölüp ruhu cennete yükselmiş falan değildi; orada bir alegorik anlatım vardır. Arimüatalı Yusuf indiermişti onu çarmıştan canlı olarak. İsa bundan sonra çoluk çocuğa karışmış, daha otuz yıl kadar yaşamıştı.

Bu görüşlerimden ötürü beni Manikeist, Bogomil ya da Kathar olarak düşünebilirsiniz. Değilim ama tutarım o düşünüleri. Elbette siz Katolik ya da Ortodoks Hrıistiyanlığı benimseyebilirsiniz. Bu sizin dinsel özgürlüğünüzdür. Dediklerim bana göre böyledi. Siz bunlara inanmayın sakın; bunlar sapkınca düşünülerdir. İşin kötü tarafı bir de kanıtları var.

Fakat ondan önce ben İsa'ya Musevi de diyemem çünkü Musevi Musa'nın dinsel ilkelerini benimseyen kişidir. Ben istersem Musevi olabilirim ama Yahudi olamam. İsa ise düpedüz Yahudiydi. Ancak Yahudi ileri gelenlerinin çıkarları bakımından ortadan kaldırmaya pek hevesli oldukları bir Yahudi; üstelik kral. Balıkçı Kral.

Umarım ben de anlatabilmişimdir.

« Son Düzenleme: Eylül 13, 2011, 02:07:07 ös Gönderen: ADAM »

Eylül 13, 2011, 03:02:22 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Hitap ederek yazmamda sanırım mahsur yoktur,Bence konu çok güzel ilerliyor burada bildiğimi sandığım ama sizede sormadan edemeyeceğim bir sorum var musevi ile yahudi arasındaki farkıda burada anlatırsak iyi olur diyorum ve bu konudaki bilgilerinizi bekliyorum.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2011, 04:23:48 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yahudilik hem soya hem dine dayanır. Bir kişi ancak Yahudi babadan olma Yahudi anadan doğma ise Yahudidir; bunun yarımı, üç çeyreği falan olmaz. Din sonraki bir etkendir. O da Tevrat + Talmut + Hahamların oluşturduğu dogma ve kurallar zinciri  üzerine oturur. İşin özeti bu aslında çok daha karmaşık.

Bizim toplumun geçmişinde Yahudi sıfatı kötü sayılmış. Elbette sosyal bir gerekçesi var. Hoşnutsuz ama böyle işte. Oysa toplumumuz içinde yaşayan, bizim gibi Türk olan Yahudi yurttaşlarımız var. Onları nasıl ayıyrt edeceğiz bizden? Musevi demişiz. yanlış. Helen ya da Makedon asıllı olup İstanbullu Türk yurttaşlarımıza Rum deyişimiz gibi bir yanlışlık.

Musevi sözcüüğü İsevi ya da Mumammedi gibi bir sözcük. Musaü'nın ilkelerine inanan, onun peaşinden gidenler anlamına gelir. Özeyllikle Tevrat'ın ilk beş kitabını esas alıp inananlar. Bu nedenle de kişi özgür buyrultusuyla Musevi oleabilir, topkı İsevi ve Muhammedi olabildiği gibi.

Sözlük anlamları bakımından farkları böyle ama güncel dilde, sokakta böyle kullanılmıyor.