Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Stephen Hawking's Universe: The Final Big Chill  (Okunma sayısı 4636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2011, 10:41:18 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Stephen Hawking's Universe: The Final Big Chill

Hawking believes that dark energy will drive the expansion of the universe forever.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2011, 10:50:15 öö Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ağustos 16, 2011, 01:51:49 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın AQUA  , bu paylaşımda hiç değilse bir alt yazı olamazmıydı ? Malum, yabancı dil önemli bir sorun.
           Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 16, 2011, 01:53:37 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

en fazla muammalar insanın dikkatini çeker, karanlık enerjide bunlardan birisi =) olması muhtemel öngürüdür karanlık enerji....
belki ilerde yerçekimini açıklamamızda önemli bir rolü olabilir....
kütleler birbirini çeker ama neden ? graviton ?? iletimi ne sağlar ??

Saygılarımla,
418

Ağustos 16, 2011, 05:12:45 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Evren ve insan... Muhteşem bir ikili..
Tanrı nerede diye soranlar için aslında muhteşem bir klip..
Evrenin tamamını toplasak bir yere sığdıra bilirmiyiz acaba....

Ağustos 16, 2011, 05:32:50 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Hawking ateist bildiğim kadarı ile, tabiki her insanın bakış açısı farklı...

Saygılarımla,
418

Ağustos 16, 2011, 05:47:02 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Harikasınız.. Bu  şekilde algılana bileceğimi düşünememiştim. Afedersiniz..

Evet haklısınız, bende Hawking'i ateist  biliyorum. Benim aslında ifade etmek istediğim durum farklıydı. Din anlamında tabi yorumlamadım sadece Tanrı olmadan tüm vucudu çalışmayan birinin beyninde mevcut enerjiyi nereden ala bileceği enteresan bir şey gibi göründü bana.. Tüm kainatı topladığımızda sığdıra bileceğimiz hiç bir yer yok ama bilgisi ile Hawking sanırım tüm kainatı hepimizden iyi biliyor ve beyninde muhafaza ede biliyor. Başka da hiç bir canlı yok bu şekliyle bilgiyi depolaya bilen..
Ben küçükken Tanrı yı merak edip sorgulardım, babamda bana Tanrı senin düşüncendir demişti..
O deyiş aklıma geldiğinden yukarıdaki cümleyi yazdım..
Saygılarımla.

Ağustos 16, 2011, 06:14:41 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Hawking fizik branşından bakıldığında gelmiş geçmiş en değerli bilim adamı değil fakat zeki bir insan teorileri var... fizik branşında inanan ve inanmayanlar bol miktarda var, bence bu birazda kişisel tercih.... çok zeki olması her konuda haklı olduğunu göstermez....
hawkingi gözde çok büyütmek çok doğru değil... bence einstain ondan daha iyiydi... yada maxwell... tarışmaya açık konular ... değerli bilim adamları hepsinin bir çok katkısı olmuş bilime....
fizik öyle ilginç bir branşki üzerinden bir yaratıcı olup olmadığını ispatlamak için kullanan insanlar mevcut ve birsürü kitap yazıyorlar... yazılan kitapların çoğunun bir değeri yok para kazanma amaçlı, kuantum fiziği dersi görmeden önce kuantum fiziği ile bir çok şeyi birbirine karıştıran kitapları gördüm kuantum dersini aldıktan sonra kitaplar hakkında yargılarım büyük miktarda değişti....
kuantum mekaniğindeki bir olayı yada kimya bıranşında atom numarası vs.. veya bioloji alanındaki bir konuyu alıp  2+2 = 4 eder sayfa dörtte şu yazıyor insanlarda buna inanıyor işin garip yönü.... bide sabahları kadın programlarına koyuyorlar bu tarz şeyleri =)))
bilim zamana göre değişiklik göstermektedir, bundan seneler önce atom bölünemez bir bütündür deniyordu... sonra uranyum ile bölündü hatta bu çıkan enerjiden bomba imalatında kullanıldı... şimdi kalkıp bu yazıyı alıp yorumlarsan herhangi bir dine empoze edersen ilerki dönemlerde bunun yanlışlığı çıkınca o insanlar ne yapacaklar çok merak ediyorum...
bu tarz şeylere prim verilmemesi kanaatindeyim , zaman zaman güldüren şey Atatürk'ü bile işe alet etmeleri...
bazen farklı kanalları izliyorum arada ingiliz ve abd li kanalları, cidden daha modern ve bilimci.... ve nesilleride ona göre yetişiyor... gerçi onlarında hoş olmayan programları var =) oda bir gerçek genel olarak baktığınızda bence onlar bu işi daha iyi yapıyorlar türkiyeye göre....

Saygılarımla,
418

Ağustos 17, 2011, 12:16:43 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Masaj kursuna giderken bir kaç ay uzman doktorlardan fizyoloji, anatomi, deontoloji, tıbbi terminoloji gibi tıbbi derslere yüzeysel olarak değinilmişti. Bilim adamlarının tıpta tespit ettikleri şeylere bakınca özellikle cerrah düzeyine gelmiş doktorlara secde edesim geliyor. Tabi ki örneğin bir scapula kemiğinin ve çevresel kaslarının mimari dizaynı karşısında anatomi hocamızın modern teknolojiyle tasarımı imkansız diye nitelemesi vb. nedenlerle de yaratıcıya da secde edesim geliyor.

Bilimin tarihte dini dogmaların baskılarına rağmen bu güne gelen verilerine bakınca gerçekten de bilim adamlarının  değeri çok büyüyor insanın gözünde. Örneğin İbni Sina'nın hayatını anlatan bir filmde dini kurallara göre yasak ve yakalanırsa idam edileceğini bilmesine rağmen İbni Sina mezarlıktan kadavra çalarak araştırmalarını yapmış hala kitapları Tıp fakültelerinde ders kitabı olarak değerlendirilmektedir. Tanrıya inansın veya inanmasın her bilim adamına secde edilecek düzeyde değer verilmelidir.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2011, 01:00:11 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 17, 2011, 11:58:45 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bu konuda en çok hoşuma giden ifade, sayın Atila'nın  babasının  sözü oldu. "TANRI SENİN DÜŞÜNCENDİR". Bu söz bence çok şeyi açıklıyor. Biraz daha açarsak, Tanrı beyninde yarattığın varlıktır da diyebiliriz.
      Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"