Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cumhuriyet Mitingi  (Okunma sayısı 18131 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2007, 08:35:02 öö
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Bu hükümeti Türkiye seçti demokrasiyle oy kullandı herkes Erdoğan seçildi sonra kalkıp cumhuriyet elden gidiyor denmesi bence çok saçma aslında o eylemi yapanlar cumhuriyet karşıtı. Herşey demokrasiye uygun işleniyor. Zamanı gelir oy kullanırsın seçersin chp yi. Olmadı yine mi akp oldu buna katlanmak zorundasın çünkü çoğunluk onu istedi. Eğer karşı çıkıyorsan sen cumhuriyet karşıtısındır benim gözümde suçlusundur. Akp taraftarıda değilim ama adamlar seçildi çoğunluk onu istedi ne yapalım. Seçim zamanı gelir o zaman iyisini seçersiniz.
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 16, 2007, 01:28:35 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Cok dogru. Cogunlugun sectigi bir hukumet var. Eger cogunluk bunu sectiyse, sesini cikarmadan diger secimlere kadar beklenmeli. Ama elbette karsi tepkiler olacaktir. sonucta cogunluk secmis olsada, herkes ayni dusuncede degil.

ama hukumete karsi cikan kisilere cumhuriyete karsi cikiyor yada suc isliyor demek bence yanlis. sonucta muhalefet her zaman vardir olacaktir. bu muhalefet, isyan yada buyuk direnis turu bir gosteri olmadikca, bence muhalefetin bir zarari yoktur.

bende bu yuzden bu konuya ve miting olayina tepki gosterdim. sonucta siz secmedinizmi bu kiyileri basiniza? o zaman diger secimlere kadar bejklemeniz gerekiyor. secimlerde oyunu daha akillica kullanirsin sorun kalmaz. ayrica ben sunu merak ediyorum, o cumhuriyet mitingindeki kisilerden kaci acaba secimelrde AKP ye oy vermisti? bence cok buyuk bir cogunluk bunu yapmisti. sonucta galiba oy vermesinide tam olarak bilmiyoruz. karar veremiyoruz, karakterimizi tam cizemiyoruz. bunlarida tamamen egitimsizlik, askeri sistem, dusunce ozgurlugu olmamasi ve dogmacilik mantigina bagliyorum.

Nisan 16, 2007, 02:19:35 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Ordakilerin hepsi AKP den nefret ediyor.Yoksa oraya gelmezlerdi. Akp ye oy verdiklerini de hiç zannetmiyorum. Ama şuan Akp önceki iktidarlardan daha iyi işler yaptı. Ama bu ülkeye daha iyisi lazım sonuçta önceki iktidarladan daha iyi olmak yetmiyor. Bunun için seçimleri beklicez ve herkes oy vericek. Olay bu. Şuan hiç bir partinin bu ülkyi yönetebilecek kapasitede olduğunu da sanmıyorum.
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 16, 2007, 10:36:32 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

cumhuriyet mitingi her zaman yapılabilir,bunu bir kurumun,belli görüşe sahip derneklerin organize etmesi,birşey değiştirmez,mitinge katılanları,mimlemek,onları bu eylemi gerçekleştirdikleri için belli bir zihniyetin savunucusu yapmak yanlış..tabiki amaç,sadece cumhuriyetimiz ise..ama bu miting bu amaçtan çok saptı,öyle bir hale geldiki,anayasada nasıl yapılacağı yazılı,belli,olan bir cumhurbaşkanlığı seçimini,demokrasiyi hiçe sayarak,bu hükümetin seçemeyeceğini haykırdı.Neden? "bunlar seçerse cumhuriyet elden gider." neden gitsin? cevap yok..
piyasalar harikulade bir şekilde işlerken,daha bugün dolar son bilmem bir kaç yılın tabanını yaparken,borsa yine bilmem birkaç yılın zirvesini yaparken..enflasyon ilk defa tek haneli olurken..imf lanetine olan borcumuz gün gün azalırken,yeni yeni o boynu bükük ülke durumundan çıkıp,bağırmaya başlamışken..sözümüzü dinletebiliyorken....vb...cumhuriyet elden gidiyor,öylemi?

deniliyorki,çankaya'ya,tüm toplumu kucaklayacak birisi çıkmalı..evet sonuna kadar,destekliyoruz bu haykırışı..ama yahu biz her cumhurbaşkanlığı seçiminde böyle haykırırken siz neredeydiniz?Ahmet Necdet Sezer,bir kere başını çıkartıp baktımı,çankayadan,cumhuruna..aksine bir kamusal alan belası çıkarttıki,evlere şenlik..
gerçi Sezer,tüm toplumu kucaklamayı o kadar benimsemişti ki,daha geçen gün,affettiği bir terörist,dağda yakalandı..da arkadaş,bu kadarda kucaklama sende yahu..
diyeceğim o ki,akp,o günkü mitingten ders çıkartmalı,eğer bu seçimi,kendi teşkilatının bir seçimiymiş gibi algılıyorsa hemen bundan vazgeçmeli (ki hiç sanmıyorum böyle düşündüklerini),ülkedeki huzuru bozmadan,iyi,zeki,kültürlü,kounşmasını bilen,birini aday göstermeli ve bu işi bir an önce sonlandırmalıdır.
                                                                                                                                                                               .. saygılarımla..
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2007, 10:41:33 ös Gönderen: hiario »
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Nisan 17, 2007, 12:42:56 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Birincisi miting çok güzel bir şekilde geçmiş ve herhangi bir abeslik olmamış, bunu herkes kabullenirken ve bundan herkes memnunken yazılarınızı anlamak mümkün değil... Cumhuriyet elden gidiyor diyen yok, ama bu hükümetin Cumhuriyet'e ve Atatürk ilkeleriyle tezat oluşturduğu bir kesinlik. Üstelik ben hep söylerim bunların asıl zararı dindarlaradır dindardan kastım ise gerçek dindar yani din tüccarlığı yapmayan kendi halinde insanlara, yobazlar değil onlar herşeyin farkında olmasına rağmen çıkarları için ve rejim düşmanı oldukları için hala savunabilmektedirler!..

Şimdi diyorsunuz ki;

piyasalar harikulade bir şekilde işlerken,daha bugün dolar son bilmem bir kaç yılın tabanını yaparken,borsa yine bilmem birkaç yılın zirvesini yaparken..enflasyon ilk defa tek haneli olurken..imf lanetine olan borcumuz gün gün azalırken,yeni yeni o boynu bükük ülke durumundan çıkıp,bağırmaya başlamışken..sözümüzü dinletebiliyorken....vb...cumhuriyet elden gidiyor,öylemi? 

Bu söylediklerinize artık herkes gülüyor. Bunları sadece hükümet söylüyor, ama artık bunlara inanan insan sayısı kendi şakşakçıları hariç sayıları gerçekten çok az. Ona bakılırsa şimdide Ulusa Sesleniş diye birşey çıkardılar, Tayyip Erdoğan işte diyorki Dünya'da ilk 8 ekonomi arasına girdik. Yahu buna kim inanır? Halk bu yüzdenmi aç? Yoksa kandırabildiğimiz kadar cahil insanı kandırırsak yeridir diyemi düşünüyorlar?

Ahmet Necdet Sezer'e laf vuruyorsunuz ama Türkiye çapında yapılan bir araştırmada kendisi %80 gibi bir oranla sevilen ve görevde kaldığı süre içinde başarılı birisi olarak çıkıyor. Ahmet Necdet Sezer teröristleri affetti gibi aslı astarı olmayan iftiralarıda Fetullahçıların hazırladığı, yalanlarla dolu internet sitelerinde ulusal ihanet vs. gibisinden geçiyor... Çok şükür ki biz kimin ne olduğunu iyi biliyoruz!..

Ekonomiden bahsettinde birazda ben yazayım;

Akp'nin  geldiğinden beri ekonomi politikalarının sonucunda yaklaşık değerlerle;

Cari açık, 21 kat artmıştır.

İç borç % 69 artmıştır.

Dış borç % 53 artmıştır.

Sıcak para % 800 artmıştır.

Dış ticaret açığı % 235 artmıştır

İthalat % 166 artmıştır.

Özel Sektör dış borçları % 156 artmıştır.

Kişi başına vergi yükü ve adaletsizliği, kayıt dışılık, adaletsiz gelir dağılımı, yoksulluk, iflaslar, karşılıksız çekler, konut fiyatları artmıştır.

Yabancı mallara açık bir pazar ortamı ve kültürü,

Bastırılmış bir döviz kuru ve aşırı değerlenmiş Türk lirası,

Sermaye piyasasında yabancı ağırlığı,

Aşırı borçlanma,

Yabancılara satış,

Türk firmalarını yabancılarla ortaklığa mahkûm hale getirme,

Bankacılık sektörünün yabancılara geçmesi,

Medyada yabancılaşma  vs...

Nisan 17, 2007, 02:02:05 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

ama bu hükümetin Cumhuriyet'e ve Atatürk ilkeleriyle tezat oluşturduğu bir kesinlik. demişsiniz...

sevgili kaan kardeşim;
Cumhuriyet, milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği temsilcileri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir..
şimdi,milletin oyu ile bu görevi üstlenen bu hükümet nasıl oluyorda,cumhuriyetle tezatlık oluşturuyor?

Üstelik ben hep söylerim bunların asıl zararı dindarlaradır dindardan kastım ise gerçek dindar yani din tüccarlığı yapmayan kendi halinde insanlara, yobazlar değil onlar herşeyin farkında olmasına rağmen çıkarları için ve rejim düşmanı oldukları için hala savunabilmektedirler!..
demişsiniz..

bu düşünceler,belki geçmişte doğruydu,o dönemlerde hertürlü insana rastlanabiliniyordu.ama artık günümüzde,insanlar,dinlerinden rant elde etmeye kalkacak insanlara fırsat vermeyecek kadar,gözü açık,cahil değil artık türk toplumu,lütfen kafanızdan ne denirse ona inanan türk toplumu profilini siliniz artık.

Halk bu yüzdenmi aç? Yoksa kandırabildiğimiz kadar cahil insanı kandırırsak yeridir diyemi düşünüyorlar? demişsiniz..

sorularınıza cevap verirken,kendimi,akp savunucusu gibi hissettim..lütfen,objektif olunuz,sn kaan!bu söylediklerinizde eski seçim propagandalarından başka birşey değil.

Ahmet Necdet Sezer'e laf vuruyorsunuz ama Türkiye çapında yapılan bir araştırmada kendisi %80 gibi bir oranla sevilen ve görevde kaldığı süre içinde başarılı birisi olarak çıkıyor. demişsiniz..

o benimde cumhurbaşkanımdı.onu eleştirmeye hakkım var diye düşünüyorum sn kaan..onu sahiplenip,sadece kendi cumhurbaşkanınızmış gibi görmeniz,şaşırttı beni.

Fetullahçıların hazırladığı, yalanlarla dolu internet sitelerinde ulusal ihanet vs. gibisinden geçiyor... demişsiniz..

görüşlerimin,fikirlerimin hiç bir cemaat vb. şeylerle ilgisi yoktur,onların kaynaklarından özellikle kaçınırım,fikirlerimi olgunlaştırırken,her düşünceden bağımsız kalmayı amaçlarım.bahsini ettiğim o haber,tüm ulusal gazetelerde yer aldı,sn kaan..

Ekonomiden bahsettinde birazda ben yazayım demişsiniz..

ama bu söylediklerinizide,inanın ki muhalefetten başka kimse söylemiyor,sn kaan.

fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Nisan 17, 2007, 02:35:36 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

sevgili kaan kardeşim;
Cumhuriyet, milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği temsilcileri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir..
şimdi,milletin oyu ile bu görevi üstlenen bu hükümet nasıl oluyorda,cumhuriyetle tezatlık oluşturuyor?

Milletin oyu değil, milletin %34'lük kesminin oyu. 70 Milyonluk kesimden, 12.000.000 kişininde oy kullanmadığını bilmem söylememe gerek varmı!..

bu düşünceler,belki geçmişte doğruydu,o dönemlerde hertürlü insana rastlanabiliniyordu.ama artık günümüzde,insanlar,dinlerinden rant elde etmeye kalkacak insanlara fırsat vermeyecek kadar,gözü açık,cahil değil artık türk toplumu,lütfen kafanızdan ne denirse ona inanan türk toplumu profilini siliniz artık.

Siz söylenilenlere inanıyorsunuz ya? Daha kime ne hacet... Ayrıca bu yüzdenmi Türkiye'nin seçşmlerini başka dış kesimler etkileyebiliyorlar? Bu saydıklarınız evet olacak şuan yeni yenibu durumdayız. Nedenmi? Millet artık akp'yi gördükten sonra akıllandı tabiki.

görüşlerimin,fikirlerimin hiç bir cemaat vb. şeylerle ilgisi yoktur,onların kaynaklarından özellikle kaçınırım,fikirlerimi olgunlaştırırken,her düşünceden bağımsız kalmayı amaçlarım.bahsini ettiğim o haber,tüm ulusal gazetelerde yer aldı,sn kaan..

İlginç, devamlı objektif kaynaklara baktığınızı söylüyorsunuz ama düşünceleriniz ise sadece tek yanlı yine görüşlerinizin hiçbir cemaat vs. şeylerle ilgisi olmadığını söylüyorsunuz ama düşünceleriniz onların tıpa tıp aynısı... O haberlerin gazetelerde çıkmasına gelince medyada her çıkan habere inanmam. Sonrasında o kişinin yine aynı yola döneceğini kim bilebilir? Yahutta affedilen sadece bir Dhkp-c üyesimi? Başka farklı işlevlerde olan af yasasından yararlananlar yokmu ki? Bu yüzden Ahmet Necdet Sezer'i eleştirmeyi doğru bulmuyorum. İSterseniz önce Bazaniye kardeşim, apoya sayın, şehitlere kelle diyen bir başbakanı eleştiriverin...,

Nisan 17, 2007, 02:58:38 öö
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Milletin oyu değil, milletin %34'lük kesminin oyu. 70 Milyonluk kesimden, 12.000.000 kişininde oy kullanmadığını bilmem söylememe gerek varmı!..
]Siz söylenilenlere inanıyorsunuz ya? Daha kime ne hacet... Ayrıca bu yüzdenmi Türkiye'nin seçşmlerini başka dış kesimler etkileyebiliyorlar? Bu saydıklarınız evet olacak şuan yeni yenibu durumdayız. Nedenmi? Millet artık akp'yi gördükten sonra akıllandı tabiki.
İlginç, devamlı objektif kaynaklara baktığınızı söylüyorsunuz ama düşünceleriniz ise sadece tek yanlı yine görüşlerinizin hiçbir cemaat vs. şeylerle ilgisi olmadığını söylüyorsunuz ama düşünceleriniz onların tıpa tıp aynısı... O haberlerin gazetelerde çıkmasına gelince medyada her çıkan habere inanmam. Sonrasında o kişinin yine aynı yola döneceğini kim bilebilir? Yahutta affedilen sadece bir Dhkp-c üyesimi? Başka farklı işlevlerde olan af yasasından yararlananlar yokmu ki? Bu yüzden Ahmet Necdet Sezer'i eleştirmeyi doğru bulmuyorum. İSterseniz önce Bazaniye kardeşim, apoya sayın, şehitlere kelle diyen bir başbakanı eleştiriverin..
demişsiniz..

:) :) :) :)

tamam sn kaan,haklısınız.
umarım,son seçimlerde chp tek başına iktidara gelir,umarım tüm gençliğini bu vatan için harcamış olan sn chp genel başkanı,hayatında ilk kez!! başbakan olur..bu cahil halk umarım akıllanır ve oylarını,ne yapıyorsa bu ülke yararına yapıyor olan chp ye verir.

siyaset konuşmayı pek sevmediğimden,bundan başka yorum yapmayacağım sn kaan..görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim..(bakın hep nazik olmaya çalışıyorum,ama siz,niye hemen sinirleniyorsunuz,kuzum!!))

..saygılar..
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2007, 03:01:54 öö Gönderen: hiario »

Nisan 17, 2007, 03:11:27 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

:) :)

Yok yok sinirlenmiyorum, sadece bazı insanları bu şekilde görünce afallıyorum...  :D

Akp'yi eleştirmem için Chp'li olmam gerekmiyor, bağlı olduğum hiçbir kurumda yok... Ayrıca şuan görünenlerden kimsenin ülkeyi yönetebilecek kapasitede olduğunada inanmıyorum, Sadettin Tantan, Devlet Bahçeli veya Yaşar Nuri Öztürk bana göre ehven-i şerdir. Üstelik Deniz Baykal'ı sevmem ama duruma göre seçimler yaklaştıkça ihtimal varsa oy verebilirim, çünkü o bile Akp'den iyidir...

Nisan 17, 2007, 05:36:26 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Alıntı
oy kullanmadilarsa, bu onlarin oy bile kullanmayacak kadar degersiz ve cahil oldugunu gosterir. Oyunu kullanmayan kisiler her turlu yonetime (despotizm dahil) katlanmak ve sesini cikarmamak zorundadir.

Alıntı
lütfen kafanızdan ne denirse ona inanan türk toplumu profilini siliniz artık.
bu bahsettigin grup, sadece turkiyenin bati kisminda buyuk sehirlerde yasayanlar. dogu kisminda cahil ve umursamaz o kadar cok kisi varki. asagilamak icin demiyorum. durum tespiti.

Alıntı
Bu saydıklarınız evet olacak şuan yeni yenibu durumdayız. Nedenmi? Millet artık akp'yi gördükten sonra akıllandı tabiki.
bence tam aksine, secimde gene akp secilir. cunku bircok iktidarin yapamadigi ama hep konustuggu seyleri yaptigi gibi, ayrica hemen dibimizde cok buyuk bir cikmasina ragmen ekonomiyi sabit tuttu hatta cok daha gelistirdi. simdi soyleyin bana, hangi hukumet ekonomiyi bu kadar guzel yonetti ve enfilasyonu dusurdu? bunlar tabiki Babacan bir insanin yaptiklari ama sonucta o kiside o partiye bagli. Harvard universitesi yaramis belli :)

ayrica sununda bilinmsini isterim. ben aska akp mantiginda yada islami devlet mantiginda biri degilim. ama bazi gercekleride gormek lazim. ekonomi ve bircok konuda yilarldir el bile surunmeyen konulari cok guzel hallettiler. son 25 yildir tup gecit konusuluyordu. akp temelini atti. son 10 yildir hizli tren konusuluyordu akp yapti. (tamam elinde kaldi tren ama yapti sonucta) son 50 yildir dolar artiyor ve turk lirasi dusuyordu. dolari sabitledi. hatta cok az dusurdu bile. son 10 yildir turkl lirasindan sifirlari atmayi dusunuyorlardi. gene akp yapti... yani sonucta hakakten bircok sey yaptilar. yanlis ve kotu yanlari yokmu? elbet vardir ama bana gore oncelikle diger hukumetlerle kiyaslanmali ve turkiyenin bu hukumetten ne kadar yararlandigini, ulkeyi ne kadar gelistirdiklerini dusunmeliyiz.

Lutfen sunu unutmayin;
Turkiyede bu askeriye varken, asla bir islami devlet kurulmaz. Asla islamcilar ve asiri dinciler kazanamaz. o yuzden isini en iyi yapani ve ulkeye en yararli olani secmek lazim. turkiye hakkten demokrasi ile mi yonetiliyor saniyorsunuz? baki nsize kucuk bir ornek vereyim.

Italyan basbakaninin bir demecidir basina verdigi...

Turkiyede suanda askeriye olmasa ne olur? Aninda islami devlet kurulur! O zaman bu ulke demokratik degil, askeri yonetimli bir devlettir. Peki demokratik olmayan bir ulkeyi neden avrupa birligine alalim?

Aci, dogru ve gercek!

Eminimki suanda ulkede (ataturkun partisi olmasina ragmen) chp den nefret eden kisi sayisi, akp yi sevmeyenlerden cok daha fazladir. Neden? Deniz Baykal yuzunden. Ama bikac yil ara verdi sonra gene girdi politikaya. Bizim yoneticilerimiz oturduklari koltugu kolay kolay birakan kisiler degiller. Zorla ordan indirsek bile, bikac yil ara veriyo kendini unutturuyo, sonra bi bakiyosun sanki yep yeni biriymis gibi gene basimizda. Durust ve gercekci olalim. Bunu hicbirimiz istemiyoruz. bu sadece sag yada sol kisimda degil her kisimda olan birsey. Erbakanda aynisini yapti, Demiralde, Baykalda.

Alıntı
bu cahil halk umarım akıllanır ve oylarını,ne yapıyorsa bu ülke yararına yapıyor olan chp ye verir.
Chp mantik ve amac olarak olarak hatta kaynak ve onder olarakta cok iyi ve guzel hedefleri olan bir parti olabilir. ama yoenticilerini secemiyor sanirim. Ve yoneticisi yanlis olan bir parti, elbette secilmez. Onemli olan yoneticinizdir. Sonucta devleti o kisi yonetecek.

Ne yazikki cok kisi biliyorum, diyorlarki;
Akp hakakten iyi seyler yapti. Helal olsun denecek seyler yapti. Adamlar bircok hukumetin yapamadigi ve zor olan seyelari yaptilar. Ama genede oyumu onlara vermem!

Iste cumhiriyetci ve ataturkcu mantigin cogunlugu bu sekilde dusunuyor. bence cok aci. cunku sirf onyargilar ve korkulardan dolayi, begendiginiz ve yaptigi calismalari onayladiginiz kisiyi secmiyorsunuz. yazik. bu bana gore, tamamen at gozlugu takmak ve ozgur dusunememektir.

Gelelim son cumleye;

Alıntı
Üstelik Deniz Baykal'ı sevmem ama duruma göre seçimler yaklaştıkça ihtimal varsa oy verebilirim, çünkü o bile Akp'den iyidir...
Ikisininde Yaptiklarini dusunerek soruyorum... EMINMISIN BU SOYLEDIGINDEN???