Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Mason olmak isteyenler değilde, seçilenler MASON'luğa üye oluyor?  (Okunma sayısı 6236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2017, 12:32:55 ös
Yanıtla #10

Sayın Farmakoloji,

"Kadınlar ve Masonluk"  ile ilgili forumda daha önce başlıklar açıldığını ve üzerine bayağı tartışıldığını anımsıyorum. Kısa bir arama ile ulaşabileceğinizi düşünüyorum.
Saygılarımla

Ekim 30, 2017, 03:01:54 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın @MASON, Sayın Masonlar,Sayin sayfa yöneticileri @Risus,@Arais, Sayın üyeler, Neden mason olmak isteyenler mason olamazken masonluğa seçilenler mason üye oluyor;diye kafamda sorgulama gereği duyuyorum.Masonlar Organizasyon sitesini dahi incelediğimde bilgi birikimi  yüksek harici üyeler mevcut olduğu halde harici üyeler,Mason olamazken seçilmiş Mason kardeşlerin ne özelliği var?

Bir harici kendi isteğiyle kapıyı çaldığı zaman yeterliliği varsa mason olabilir , önerilen veya davet edilen kişilere göre daha zor ve uzun sürdüğü doğrudur ama olmaz olamaz diye birşey yok saygılarımla...
...

Ekim 30, 2017, 05:55:33 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Öncelikle arkadaşım Farmoloji kutluyorum .Güzel bir başlık açıp formu hareketlendirdi. Bence sorun kefil bulmaktan kaynaklanıyor ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 30, 2017, 07:40:53 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Formda milletin çoğu birbirini reelden tanımıyor.
Masonlukta kardeşlik sanal değil.
Sosyal çevrelerinden  kardeşliğe uygunluk ,yakınlık  olan, kıymet verdikleri kişilere   oneriyorlar..tanımadığı kişilere kimse kefil olmaz.
Her masonun evladını ille mason oluyor sanmayin.
Her masonuda çok erdemli ulaşılmaz filan sanmayin.Erdemlerin kazanılması kolay değil.

Ekim 30, 2017, 08:23:08 ös
Yanıtla #14

Dünya globalleşmeye doğru gidiyor.Masonlukta globolleşme diye bir  kitap elimde okuyorum.Egitim durumu ,her hangi bir suça iştirak edip,etmediği belgelerle bu durumlar ispatlanabilir.(Türkiye'de savcilik belgesi, eğitim diploması gibi.Avrupa, ABD ve baska ülkelerde social security gibi bilgilerle kişinin bilgileri, yaptığı alışveriş, tuttuğu ev, hastaneye gidipte ödemediği faturalar dahil takip ediliyor...) Aslında sorun Masonlar neden globelleşip içlerine bayanlarida katmadiği.Evrensel insan haklari Masonluğun kurali ise MASON'lukta bir erkek kadar bayaninda olmasi Evrensel  eşitlik ilkesi için gerekli bir durum.Yeni bir dünya düzenîne doğru gidiyoruz.Bir çok ülkede bayan Başbakan var.Orneğin:Almanya, Yeni Zelanda, İngiltere gibi...Not; Türkiye'de ve Dünya'da kadin Mason varmı baslikli bir paylaşım açmıştım.Kadin Mason varmı konulu başlıkta kadinlar Mason olurmu konusunu o baslikta değinecem..Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2017, 08:26:13 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ekim 31, 2017, 01:35:24 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Yarın kalkın ve nüfusu 200 kişiden oluşan küçük bir köyün şehirde açmış olduğu derneğine gidin ve ben üye olmak istiyorum deyin.

Size ilk soracakları soru şu olur:

“Hele bir deyiver, sen kimsin, kimlerdensin.”

Masonluk bu sorulardan birincisine yoğunlaşır.

Sen kimsin!

İkinci soru, birinci sorunun ardından sorulur.

Zira Masonlukta kim olduğunu bilmeyen insanın kimlerden olduğu önemli değildir.

Ekim 31, 2017, 01:56:25 öö
Yanıtla #16

Sayın Farmakoloji, sayın arkadaşlar;
Fikirlerine, duruşlarına ve çalışmalarına değer verdiğim kadın Mason dernek üyelerini tanıyan biri olarak şahsen bu konunun biraz zorlandığını düşünüyorum.
Globalleşen dünyanın getirisi olarak Masonluğun içinde kadınlar vardır. Kadın Mason dernekleri mevcuttur. Bu derneklerde de masonik çalışmalar yapılmakta ve dernek mensupları kendilerine Mason demektedirler. Bu yapılanların hiçbirinde de sorun yoktur.
Burada basit ancak çok mühim bir detay vardır. HKEMBL bağlı dernekler, gelenek ve tüzüklerine göre kadınları almamaktadır. Bu duruş kadınların hor görülmesi, istenmemesi ya da negatif bir bakış sebebiyle değildir. Hemşirelerimiz başta olmak üzere tüm kadınlar bizler için her zaman kutsal ve saygıdeğerlerdir. Ancak bir takım gelenek ve uygulamalar bir topluluğun ana yapı taşları değişmeden, istikrar ile hayatına devam etmesinde rol oynayan unsurlardır. Buna farklı topluluklarda farklı örnekler de pekala verilebilir.
Zira HKEMBL 'nın kadınları kabul etmiyor  ya da kadın Mason localarını tanımıyor olmasının, Masonluk yolunda içten şekilde ilerleyen herhangi bir kadın Mason'u da rahatsız etmeyeceğini ya da ilgilendirmeyeceğini düşünüyorum.
Şahsım adına Masonluk yolunda olan, kendini bu yönde şekillendiren herkesi desteklemekteyim.
Sevgi ve saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2017, 02:04:27 öö Gönderen: Trismegistus »

Ekim 31, 2017, 02:18:54 öö
Yanıtla #17

Sayin Trismegistus, Paylaşıma  katkıda bulunduğunuz icin teşekkür ederim.HKEML geleneklerinden dolayi  Locaya bayanlari kabul etmiyor.Özgur Masonlar Büyük Locasi çatısı altinda Türkiyede Kadin Masonlar 1991 dernek yapilasmasina başladılar.Kadın Mason Büyük Locası
Türkiye'deki kadın masonlar obediyansı.
Ülkemizde 3 farklı mason obediyansı vardır. Bunlar;
1) Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ( Eski adıyla Türkiye Büyük Locası )
Yukarıdaki obediyanstan ayrılan:
2) Özgür Masonlar Büyük Locası
ve bu locanın desteğiyle kurulmuş:
3) Kadın Mason Büyük Locası
Bu obediyans 1991 yılında kurulmuştur. Günümüzde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana'da olmak üzere toplam 14 locası bulunmaktadır.Kadın Masonlar Büyük Locası Büyük Üstatları sırasıyla şöyledir;
Güven Timurkan,
Rengin Çubukçuoğlu,
Feryal Kutluay,
Mehtap İnce,
Gülderen Atılgan..Not:Ülkemizdeki Bayan Masonlar, başka ülkeye gittiklerinde Kadin Mason Locası varsa;Mason olarak temsil ediliyormu?... Turkiyede HKEML, Özgür Masonlar Büyük Locasi ve bunun alt çatısı olarak kurulan Kadin Mason Büyük Locasi toplam uye sayıları Otuz bin civarında.Bayan Masonlar  750 kadar üyeye sahip...Türkiye'deki Bayan Masonlarımizi cesaretlerinden ve bilgilerinden dolayi cani gönülden kutluyorum.Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2017, 02:26:59 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ekim 31, 2017, 02:52:04 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Farmakoloji, sayın arkadaşlar;
Fikirlerine, duruşlarına ve çalışmalarına değer verdiğim kadın Mason dernek üyelerini tanıyan biri olarak şahsen bu konunun biraz zorlandığını düşünüyorum.
Globalleşen dünyanın getirisi olarak Masonluğun içinde kadınlar vardır. Kadın Mason dernekleri mevcuttur. Bu derneklerde de masonik çalışmalar yapılmakta ve dernek mensupları kendilerine Mason demektedirler. Bu yapılanların hiçbirinde de sorun yoktur.
Burada basit ancak çok mühim bir detay vardır. HKEMBL bağlı dernekler, gelenek ve tüzüklerine göre kadınları almamaktadır. Bu duruş kadınların hor görülmesi, istenmemesi ya da negatif bir bakış sebebiyle değildir. Hemşirelerimiz başta olmak üzere tüm kadınlar bizler için her zaman kutsal ve saygıdeğerlerdir. Ancak bir takım gelenek ve uygulamalar bir topluluğun ana yapı taşları değişmeden, istikrar ile hayatına devam etmesinde rol oynayan unsurlardır. Buna farklı topluluklarda farklı örnekler de pekala verilebilir.
Zira HKEMBL 'nın kadınları kabul etmiyor  ya da kadın Mason localarını tanımıyor olmasının, Masonluk yolunda içten şekilde ilerleyen herhangi bir kadın Mason'u da rahatsız etmeyeceğini ya da ilgilendirmeyeceğini düşünüyorum.
Şahsım adına Masonluk yolunda olan, kendini bu yönde şekillendiren herkesi desteklemekteyim.
Sevgi ve saygılarımla
Siz kadın olsa idiniz ve masonluğa gönül verse idiniz alınirmiydiniz bu durumdan?
Kadın olmadığımız için bilemeyeceğiz tabi.
Ya eşit yaratılmışlar olarak baksak duruma?

Masonluğun Avrupa kıtasında filizlenmesi ve dahi avrupa toplumlarının özellikle ingiltere ve fransa gibi ülkelerdeki kadının toplumdaki rolünun oldukca geri ve aşağıda olmasi masomluguda etkilemiştir.

Masonlar bu forumda bu konuda top çevirmeleri ve yuvarlak konuşmaları sadece uygar dünya görüşünden ve insan haklarına duydukları içten inançtan dolayı doğruyu bir türlü içten bir şekild e diyemiyorlar.
Dernek yapısı,tüzük yapısı ve gelenekler hep aynı yerdeler aynı romanı okuyorlar.

Bu ikilemler ile yaşanmaz basmakalıp sözler ile ifade edilemez bu konu.
Her tür dünya görüşüne ileriden baktığını iddia edeceksin lakin kadınlar için hala adım atmayacaksın atamayacaksın.
Daha en basında eşit olamadığım en basit bir hak için böyle düsunuyorsak benim hayatimda olmayan bir masonluk ne ise yarar.

EN KÖTÜ YALANCI KENDINI KANDIRANDIR.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 31, 2017, 09:57:00 öö
Yanıtla #19
  • Yeni Katilimci
  • *

İşbu kurallar değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez.

Şimdi 18. yüzyılın sonlarında masonluğun önde gelenlerince alınmış bu tüzük kuralları herhangi bir kutsal kitap maddeleri midir? İşin içerisine inanç varsa sorgulamadan kabul edilir ve konu kapanır. Fakat ilginç bir süreç var burada. Kıta Avrupası/Fransız masonluğu ile ayrışma olunca Anglo-Sakson masonluğu da aslında bir değişim göstermedi denemez.
Bu maddelere dayanarak eskiden İbrahimi dinler dışındaki kişiler de "inançsız" statüsünde idi bildiğim kadarıyla ve masonluğa (Anglo-Sakson kanadına) kabul edilmiyorlardı. Bu husus sonraları değişti, bilhassa uzakdoğu dinleri de tektanrılı kabul edilmeye başlandı. Kabul edilmeyenler sadece tektanrı inancı olmayanlar ve ateistler olarak devam etmekte.
Diğer bir husus siyahı ırk. Kölelikdi, özgürlüktü derken bilhassa ABD'de bu konuyla ilgili büyük mücadeleler verildi. Nihayetinde siyahi erkekler de sonraları mason localarına kabul edilmeye başlandı.
Tabii tüm bu süreçlerde geneleklerimiz, göreneklerimiz, örflerimiz, adetlerimiz diye karşı çıkan muhalifler olmadı değil. Bu değişimler büyük tartışma ve mücadelelere sebebiyet verdi.

Gelelim kadınlar konusuna; AngloSakson masonluğu bu konuyu artık bir otorite kalesi olarak görmekte. Onun için bu kuralı bozmamaya kararlı, çünkü bu da bozuldu mu tanıma/tanınma ile ilgili liderlik vasfını yitirme söz konusu. Burada farklı bir yol izlenmeye çalışılıyor. Kadınların benzer bir ezoterik yapılanmasını teşvik ediyor ve bu yapılanmalara "düzenli mason" demeden "masonik" sıfatı ile dirsek teması yapıyor. Yani kısacası kadınların bu yola başvurmalarını farklı bir isimlendirme ile yapmasını istiyor. Nitekim forumda da bahsi geçtiği üzere bilhassa ABD'de onlarca büyük yapılanma bu kategoriye girmektedir.

Yine de oturup düşünmek gerek; bir sorun, örf/adet/gelenek/kural diyerek çözülebilir mi? Aklı mantığı kullanmayı esas alan bir kişi bunu dediği zaman, dogmatizmle ve boş inançlarla mücadelesinde kendi kendine bir bariyer yaratmış olmaz mı?
Olmamak, olmak..