Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Adaylık  (Okunma sayısı 22812 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2012, 07:12:14 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Açtığınız konu hakikaten önemli lakin ben biraz daha başka pencereden bakmak istiyorum işi sadece masonlukla sınırlandırmak yerine genele yaymak niyetişm.

Zaten hayatta ne iş yaparsanız hangi mesleği seçerseniz seçin o işte başarı ancak siz o işi sevince benimseyince geliyor.Satır aralarında o kadar doğru yerlere temas etmişsinizki insan mason olmayı isteyebilir ama ruhen ve bilgi anlamında hazır olmayınca hırsları ve nefsi ona galebe geliyorsa kısa süre sonra zaten kapının  girişine hızla yürüyor.Mısırdaki inisiye adaylarının durumu bundan farklımı yada sufilerin tekkelerdeki eğitimleri aştıkları her merhale birbirinden zorlu.

Tamam ben oldum istiyorum diyen bir çok aday zordan dolayı yarım bırakıp kaçıyor.Ben bu iş için çok genç ve tecrübesiz yaşların çokta verimli olmadığını insanın en zor ve en geç öğrendiği deneyimin bireyin bizzatihi kendisi olduğunu kendisini bu kadar geç öğrenmeye başlayan bir insanın kendini öğrenmeden ben mason olucam ben derviş olucam yada başka herhangi bir şey deme olasılığı ve olması bence çok düşük.

Masonluk eğer burada dendiği gibi insanın kendini inşa etme zenaatı ise  evet masonluk buna katkı sağlar adayın öncelikle istemesi gereken şey bu konudaki yardımlardır başka türlü istekler ile ne mason olabilir nede sufi.O örnek verdiğiniz tüm olumsuzluklar insanın ne istediğini ve ne alacağını bilemediğinden oluyor.Masonluğu bir futbol klübü yada herhangi bir çalışma derneği gibi düşünüpte hadi bende mason olayım dendimi deneyim başarısız olur diye tahmin ediyorum.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 11, 2012, 07:27:45 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Merhaba,

Bence adayın önce kendisi niçin mason olmak istediğinl kendislne sormalıdır. Ezoterik bir topluluğa oye olmak insana çekici gelebilir. Ancak olay bu kadar basit mi? Masonluk hakkında bilgi sahibi olmak, entellektüel bilgi birikimine sahip olmak. Masonluğu anlayabilecek kavrayışa sahip olmak. Bir topluluğa ait olma becerisi. Bireysellikten uzak olmak. Paylaşmak.

Zaten birey bu özelliklere sahipse mason adayı olabilir. Ancak mason olabilmek için yine de bu topluluğun yakınında olmak. Mason tanıdıkların olması önemli.

Kendimize sormalıyız: Niçin mason olmak istiyoruz? İsteriz?

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 14, 2012, 12:11:47 öö
Yanıtla #12
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Peki ya Niçin mason olmak istiyoruzun cevabını bulamıyorsak?!.Ben ara sıra soruyorum kendime, mason olmak ister mi yim ? Acaba ! diye; hatta mason olmak için hangi locaya katılsam hanginin yaşayıs ve öğretileri benim duygu dünyama hitap ediyor diye.

Mason arkdaşlar bana kızacaklar ama, varsınlar biraz da kıssınlar hatta beni biraz da eleştirsinler benim onları eleştirdiğim gibi .şımarıklık ve allahtan uzaklaşma gibi duruyor.Bir çok masonun Şımarıklık kısmı şu egoları o kadar şişki kendilerini her şeyin herkesin üzerinde görüyolar oysa ki masonluk onlara tevazü ve her insanın eşit olduğunu ancak farkındalıklar sayesınde bilinç düzeyi bazında farklılaşabildiğini söyler ve bu farklılaşmayı bir üstünlük değilde bir meslek olarak kabul etmelerini söylerken.Masonların böylesine farklılaşma içinden şişkin bir ego ile dolaşmaları oldukça garip.

Bir çok masonun bilimi üstün kılmak adına agnostik,ateist bir düşünce iççinde olması çokda mantıklı gelmiyor.Allah mı engel olmuş tarihe baktığınızda bilimin gelişmesine dinleri kötü kullanan insanlar mı ?
Tanrının varlığını kabul etmediğini. Farkında lığımızı arttıracağız çok bilgi sahibi olacağız derken de adeta bilgiye ve bilime tapıyorlar.Bunda bir kusur var mı ? Elbette yok.Her şeyin akıl ve belli bir sistemde çözülmesi ve bir sıraya konulması ve gelişime ve değişme açık olmak oldukça mantıklı. Ama dediğim gibi bazen içimi ısıtan bazen de beni buz gibi soğutan masonluğa değilde burada,bu forum da tanıdığım masonlara hayran bir adamım şuan ve kafam bu gibi soru işaretleri ile çokken azalmasına rağmen dolaşan bir adamım.

Localar arasında ki farklıklar muntazam masonluk ve diğeri. İkisi de masonuz diyor ama Muntazam Masonlar diğer locayı yada diğerlerini mason dan bile saymıyor.Akıl bilim mantık derken burada da işe duygular giriyor sanırım. ihtilaf ve parçalanma şişkin egonun bir yansıması

Şimdilik bu kada soru yeter sanırım.

Saygılarımla.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 14, 2012, 09:00:59 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu sabah Sayın Arais'ten açtık...

Bu başlık altında masonlar ile bağlantılı olarak söylediklerinde doğruluk payı var; haksız sayılmaz.

Ancak bu da mason olmayan kişilerin arasında Masonluğa girmeyi düşünenlerin bir mason adayı olmalarına engel değildir. Çünkü hep deriz ya; Masonluk başka,  masoınlar başka. Ben hep diyorum ya; her masoın "mason" değildir.  İşte çoğu masonlar "mason"c olamayınca, Sayın Arais'in dediği olgu çıkıyor ortaya ve biz ister istemez masonlar ile Masonluğu özdeşleştiriyoruz.

Durum her nasıl olursa olsun, bir mason adayı olan kişinin Masonluğa yönelişinde, kendinden önce bu kuruma girmiş olanların varlığı ve uygun görüşü gerekiyor.

Buna karşın mason adayları Masonluğu yüce görüyorsa, kendi masonluk dönemlerinde onun kapsamındaki yanlışları hatta yozlaşma olarak bile niteleyebileceğimiz olumsuzlukları giderme girişiminde bulunabilir. Yetir ki bunun da adayı olsunlar.

Fakat bunun öyle kolay bir iş olduğu, bir kez bozulmuş olanı düzeltmenin kolay olduğu da sanılmasın.  Böyle bir iş, aday iken çok kolay gelir ama adaylık sona erince ne kadar çzor olduğunun da farkına varılır. Nitekim düzelmede gecikme övarsa bunun nedeni, bu konuda o adayların yeterince kararlı olamayışı, dolayısıyla egemenliğin öteki adayların elinde kalışıdır. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 19, 2012, 11:26:44 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

sevgili ADAM açıklamalar herşey harika. harika olmayan gerçekse bizi aday önerecek kimse olmaması. malesef gerçek bu. sevgiler.

Mayıs 08, 2012, 04:24:10 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. adam

çok basit bi adaylık tarifi verdiğinizi düşünüyorum. yanılmıyorsam mason olmak için sizde bulunması gereken kriterler açısından "istek" en son sırayı alıyor. neticede hiç bir masonun silah zoruyla mason yapılmadığını düşünürsek "istek" kavramı geçerliliğini yitiriyor. Mason olmayı istemekle mason olunsaydı ben şu an 33. derece üstad-ı azam olmuştum. zira emin olun türkiye'deki 15bin masonun çoğu masonluğa benim kadar istekli değildir..

peki mason olmak için bulunması gereken asıl kriterler nelerdir?

1 - iyi bir işiniz olacak.. Mimar, doktor, mühendis, avukat gibi mesleklerle uğraşıyorsanız şanslısınız. iş adamı iseniz zaten şanslınız.. bunun dışında kamu kuruluşları ve özel sektörde iyi konumlarda olmak da yeterlidir.

2 -  Mümkünse iyi bir eğitiminiz olacak..

3 -  Çevreniz ve aileniz de çok önemli.. Galatasaray lisesi mezunuyla, mahalle lisesini bitirene aynı gözle bakmıyorlar elbet..

4 - şimdi sizin söylediğinize geldik ; istekli olmak önemli..

şimdi bazı arkadaşlar hemen klavyeye sarılıp ; hayır çok yanlış yorum yapıyorsunuz böyle değil vs.. tarzında bana cevap verecekler. böyle dostlarım emin olun böyle.. siz kabul etmek istemeseniz de iyi bir statü sahibi değilseniz masonluk kapıları size biraz zor açılır.. hatta açılmaz diyelim.

mesela geçenlerde resmi dairelerle ilgili bir sıkıntım oldu, mason bi tanıdığıma danıştım yardım istedim.. o da elinden gelen yardımı yaptı(diye tahmin ediyorum)

işte onun bana yardım edebilmesi için yardım edecek bir pozisyonu olması gerekiyordu.. aksi takdirde masonluğu anlamsızlaşacaktı. umarım leb demeden leblebiyi anlayabilen insanlarsınızdır.. daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. kör göze parmak şeklinde anlattığımı düşünüyorum..

hadi saygılar..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 08, 2012, 06:01:22 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın b12 forumun pek yeni üyelerinden... Hoş geldi; umarım safalar getirir.

Mason olabilme koşullarıyla bağlantılı olarak belirttikleri bana biraz abartı gibi geldi. Öyle olmayan çok örneğin arasında biri de HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver'dir.

Bu arada elbette 33. derece ile Türkiye'de 75 yıldan çok zamandır hiç bulunmayan Üstad-ı Azam unvanının apayrı oluşlarını bir yana koyalım. Burada Sayın b12 farklı bir şey demek istemiş olabilir. Ancak unutmayalım ki burada dünyaya açık bir masonlar sitesindeyiz. Bireysel hoşgörümüz olsa bile, yanlışın yanlışlığını belirtmek gerekiyor ki, başka yerlerde -hele medyada- sıkça yapılan bu yanlışlık burada da yinelenmesin.

Sevgiler.

Mayıs 08, 2012, 06:12:25 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn. adam..

remzi sanver galatasaray lisesi mezunudur ve şu an özel bir üniversitenin rektörlüğünü yapmaktadır.. bu açıdan yukarıda sıraladığım maddelere zıt bir karakter olduğunu düşünmüyorum. ayrıca yanlış bir "mason adayında olması gereken özellikler" analizi yaptığımı da düşünmüyorum. haa elbette ki benim mason bir arkadaşım var bu kriterlerin hiçbirisine uymuyor diyebiliyorsanız, yazdıklarımın hatalı olduğunu kabul edebilirim.

saygılar
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2012, 06:15:12 ös Gönderen: b12 »
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 09, 2012, 01:52:39 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın  b12 ;

Galatasaray lisesi mezunuyla, mahalle lisesini bitirene aynı gözle bakmıyorlar elbet..

Sence bakılmalımı ?

Askerlikte Teskere bırakan teğmenle, Kuleli Askeri lisesi'nden başlayıp ,Harp okulundan mezun olan Teğmen ile eşit olurmu kardeşim.
Nacizane fikrim varsın bizde bu uzun yolun yolcusu olalım sonuçta; kalbimizde MASON olduktan sonra oda yeter Mabed'se oda bu forumda var ,bak Masonlar haftada bir toplanıyor biz ALLAH'a şükür hergün kendimizi geliştiriyoruz ;hocalarımızda bize yol yordam öğretiyorlar ayrıca verebilecekleri bilgileri bizden esirgemiyorlar daha ne isteyelim . Diyeceksin ama gerçekte biz Mason olmuyoruz onada cevabım hadi ordan Kimin veli kimin Deli olduğunu ancak ALLAH bilir derim .Saygılar :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 09, 2012, 09:16:49 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuyla hiçbir ilgisi olmasa da yanlışı daha açıkça belirtmekte yarar var sanırım.

33. derece Üstad-ı Azam

Masonlukta böyle bir şey yok. 33. derece ayrı. Üstad-ı Azamlık ise 1930'yu yıllarda kaldı. Ondan sonra bu unvanı taşımış bir mason yok. 1950'li yıllarda Granmetr deniyordu. Sonradan ve günümüze dek Büyük Üstat. Fakat 33. dereceyle yine ilgili yok. Bunlar ayrı ayrı uygulamalardır.

Sevgiler.