Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nazim Hikmet  (Okunma sayısı 31864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2008, 08:38:28 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Malesef Nazım Hikmet'i şair olarak göremiyorum lakin şu satırlar üst düzey şairlerin yazacağı cinsten değil ;

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen

Midye koyun serçe akrep ? Kapalı rahat , sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunç , sürüye katılıveren ??*

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyliyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
dünyayı çocuklara verelim
bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler

23 Nisan şiiri mi yazıyorsun usta?

........ yağmurlu bir gün
yemişlerden ve senden uzak
daha bir tek ağaç bahar açmadı
kar yağması ihtimali bile var
Bursa cezaevinde
acayip bir duyguya kapılarak
ve kahredici bir öfke içinde
inadıma yazıyorum bunları,
kendime ve sevgili insanlarıma inat.

Bu nasıl bir şiirdir biçim nedir üslup nedir?

Burda amacım kimseyle polemiğe girmek değil bu yönde iletileri dikkate almayacağım , kişisel görüşümdür ; Nazım Hikmet sözde solcu entellektüel ve zulüm görmüş kimliğiyle sistem için biçilmiş kaftandır. İnsanlığa fayda için yaşadığını söyleyip tek derdi keyfine bakmak olan sahte solcu tipler , kaypak entellektüeller falan pek severler nazımı, gazetelerde dergilerde bol bol görürsünüz , Nazımı sevmek solculuğun ilk şartıdır ayet gibi duvarlara asılır. Tehlike arzetmeyen kimliği derinlik bakımından kısır yazıları şiirleri türkiyede faşizmin en yoğun yaşandığı yıllardaki iktidar camiasını rahatsız etse de demokrat kılıçlarıyla yontulmuş çağdaş kapital düzenin pek bir hoşuna gider.

Her defasında belirtmem gerektiği için tekrar söylüyorum kişisel görüşümdür ; Nazım hikmet yazıları ve şiirleriyle üçüncü sınıf bir yazardır. Ne insanın edebiyat yolculuğundaki gelişiminde ne de siyasetin leş kokulu idam bahçelerinde görülmese de olur. Velhasılı bu'dur

« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2008, 08:44:53 ös Gönderen: Daemon »

Temmuz 13, 2008, 11:39:58 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Daemon polemik için de değil ama
siz şair nedir kimdir nasıl şiir yazmalı konusunda ki uzmanlığınızı önce bizimle paylaşsanız yoksa sizi uzaktan gazel okuyanlar listesine koyabilirim.
Ayrıca zaten bu forumda MASON üyelerimiz hariç kimse belirli bir grup adına paylaşımda bulunmuyor.Velhasıl yorumunuz kişiseldir zaten.
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Temmuz 14, 2008, 10:42:16 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Beni uzaktan gazel okuyanlar listesine koymanızda bir mahzur görmüyorum kişisel görüşlerimi belirttim katılır katılmaz insanların bileceği iş

Temmuz 14, 2008, 11:13:17 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Yazıktır nazımı nazım yapanın üçbeş satırlık dizeler oldugunu sananlara .Yazıktır ona sadece sistemin ihtiyaç duydugunu sanıp, gene sırf bu yüzden yaratılıp abartılmış ,fazlasıyla kullanılmış ,koftiden bolan şair sayanlara .Ve yazıktır ortalıkta ün toplamamış onca çakma şair dururken birkaç neslin kitabesi saydıgı şiirleri yazan adamı bulup, seçip, eleştirip birde buna şahsa aittir damgası vuranlara ....

Belki abartıdır ama Nazım ,Nazım olmaktan çıkalı geçti en az bir kırk  elli yıl .kalkıp şimdi orda olmayan şeyleri eleştirmenin kime ne faydası var anlamam ,

Söz Nazımdan açıldımı biçim nedir, üslup nedir ,imge nedir , bunlardan kime nedir ....Kaç şair kendini sevevnler cephesi kurabildi ona bakınız siz ...Biz nazımı senler  nazımı sevdiğimiz içinmi solcuyuz ,solcu oldugumuz içinmi biçilmiş kaftanı giyeriz  burası şahsi meseledir. ( Gerçi bu şahsi meselelnin cevabını verenler veriyor uzaktan en  gazelvari şekliyle)

Bu mesele üzerine yorum yapılmış, nazımı begenmeyenlerden yapılmış kaldırırırm ..Ancak yorum  sevmeyenlerden yapılmışsa ,teklefım olur   ,bize ne.Pek fazla  klişe olucak ama mevzu Nazım'sa anlatılmaz yaşanır diyorum ve lafımı kesiyorum ..............
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2008, 11:17:19 ös Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 15, 2008, 10:45:39 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Yazıktır nazımı nazım yapanın üçbeş satırlık dizeler oldugunu sananlara .Yazıktır ona sadece sistemin ihtiyaç duydugunu sanıp, gene sırf bu yüzden yaratılıp abartılmış ,fazlasıyla kullanılmış ,koftiden bolan şair sayanlara .

çok güzel özetlemişsiniz bende aynen bunu söylüyorum , nazım dediğiniz gibi bana göre tam bir "koftiden şair". Nazım hikmet'in şahsiyeti nedir neler yaşamış çok fazla ilgilenmiyorum , altını çizdiğim nokta Nazım Hikmet'in ne yazar ne de şair olarak hiç de üst düzey bir adam olmadığı , üçüncü sınıf edebiyat dergilerinde yazanları nazımdan daha başarılı buluyorum , türkiyede kalitesizlik daima abartılır nazımda bu sistemden ödülünü almıştır , ne şairlerimiz vardır kimse adını bilmez dünya çapında şiir yazar

Temmuz 15, 2008, 02:04:10 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Halk için şiir, yada halka ragmen şiir. Siz begendikten sonra aradaki farkıda yok sayıverirsiniz .Mademki şiirlere verilen degerlerde toplumlardan daha üst bir otoritesiniz.Ozaman  ne mutlu size ve sizin begenip hiçbir etki yaratmayıp 3, 5, yıla dergi arşivlerinde unutulan o dünya çapında şairlerimize ( Şiirde dünyanın çapınıda siz çizdiniz ya  olsun ,onca lafın ardına ancak bu yakışır )....

Bakınız , halen  siz mevzu Nazımın şiirlerini begenip begenmemek sanıp;'' sanane be adam bana göre böyle sana göre öyle'' de diyebilirsiniz'.

Ancak mevzu görüntüden yada sizin söylediğinizden ötedir .Aksi kanıda olsaydım  zaten cevaba layık görmezdim .Mevzunun aslı sizin nazımın şiirlerinden çok kendini sevmeyişinizdedir.Benim öfkemde işte tam bu sebebpten. Kaynagı ayan beyan ortada olan suçlama ve alaylarınıza zorlama bir objektiflik , dahada ötesinde burjiva bir sanat eleştirmeni kılıfı giydirmenizedir....Eger aksi olsaydı ,Yazılarınızın sadece % 10 da şairliğinde ve şiirlerinden bahsedip gerisini şahsiyetine yöneltmezdiniz .

Temmuz 15, 2008, 02:13:41 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Şahsiyet nerden çıktı sayın paragon dikkat ederseniz sürekli vurguluyorum nazımın kimliği beni ilgilendirmiyor yazdığı yazılar ve şiirler bana göre beş para etmez diyorum , söylemek istediğimiz tam aksi yönünde algılıyorsunuz ben ısrarla kişiliğini bilmem sanatı ucuz diyorum siz nazımın kişiliğine kafayı taktığımı söylüyorsunuz , burda aynı şeyleri okuyup ayrı şeyler anlama durumu söz konusu , özetle efendim ;  nazım hikmet hiç ama hiç büyük edebiyatcı değildir haa dersiniz ki çok mükemmel bir insandı on sene hapiste yattı hayatı ve insanlığı çok severdi , o farklı mevzudur değerlendirmesi başka kulvarda yapılır , nazım hikmetin sanatına teleskop tutacak olursak kusura bakmayın ama hiç kimse bu ucuz ilkokul çocuğuna hitaben yazılmış şeyleri sanat diye yutturmaya çalışmasın ,

sistem sizin önünüze bazı isimler koyar toplum olarak onları kutsamanızı ister nazım hikmet böyle bir adamdır , mustafa kemal böyledir , yada hz.muhammed de böyle biridir , örnekler çoğaltılır .. bu insanların nitelikleri  , ortaya koydukları eserler tartışılmaz tam da sizin yaptığınız gibi "büyük adamdı" denir tapılır , bunları seveni herkes sever , bunlardan nefret edenden herkes nefret eder ,

Şu Varna deli etti beni,
divâne etti.
Sofrada domates, yeşil biber, kalkan tavası,
radyoda "Ha uşaklar!" Karadeniz havası,
rakı kadehte aslan sütü, anason,
uy anason kokusu!

bu nedir allahaşkına birazcık entellektüel vicdan taşıyan şuna şiir bunu yazana sanatcı diyebilir mi !!
« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2008, 02:20:09 ös Gönderen: Daemon »

Temmuz 15, 2008, 02:29:05 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Sagolasın kardeşim sen farkındasında biz degiliz öylemi ? öyle olsun. Sen Nazımı sevenlerin çogu şöyledir böyledir, kendi sözde solcudur sözde ezilmiş ve sözde entellektüeldir diyip birde kalkıp yorumlarım sadece şiirlerinedir diyorsun  ...Bana kalırsa sen  suçlmamayla eleştirinin temel farkını dahi bilmiyorsun ,Şiiri yazıp altına bu şiir kötüdür, şaiir koftiden şairdir diyorsun ama arıyorum arıyorum suçlamanın nedeni ? niçini ? yok 

En sonuncu yazındada beni ve çevremi dahada ötesi çoğu solcuyu sistemin oyuncagı olarak görüyorsun sen farkındasın demek sistem tarafından kandırıldıgımıznda biz degil öylemi? Sen farkındasın demek sistem sev dediği için sevdiğimizi de biz degil öylemi ..........Ben sevilecek hayran olunacak bişey gördüğüm için sever ve hayran olurum.Sistem sev ve hayran ol dediği için degil . Sistem dediğin o şeyde işte tam bu sebebpten kaynagını benim gibi sevdalı gönüllerden alır .......

Temmuz 15, 2008, 02:29:31 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Daemon,

epik şiir hakkında bir bilginiz var mı? hani neyin şiir olduğuna ve neyin şiir olmadığına ve hatta neyin kaçıncı sınıf şiir ve kimin kaçıncı mevki şair olduğuna karar verebilecek kadar iyi şiir bilgisine sahip olduğunuz için soruyorum. Poetik görüşünüz nedir?

ATLILAR Dergisi'nin 11. Sayısında NURİYE MONOLOGLARI" başlığı ile yayınlanan bir Hakan ARSLANBENZER (ki o, son dönem türk şiirinin ismi öne çıkmış genç şairlerindendir) şiiri var. Mesela o şiir sizce şiir midir? eğer evet şiir ise acep kaçıncı sınıf bir şiirdir?

başka bir şairin bir şiirinden bir bölümü aktarayım bir de bunun için görüşünüzü alayım

"TAHTAKURUSU

Mangoca alâkasız
Beethoven kadar yakın
Karıncadan sinik pireden enli
Geceyi profesyonel bir sevgiliyle geçirmekten daha güvenli
Ansiklopedik müktesebatıyla biti yaya bırakır
Güldürü verir münderecata kakır kakır
İnsanların sağlıklı gıdalar alması ve
Sarımsak yutmaları taraftarıdır
Bedence çalışarak halsiz
Kalmaktan yana
Alkole karşıdır."

Temmuz 15, 2008, 02:56:58 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Epik şiir tarzına pek olumlu yaklaşmam lakin Nazım Hikmet epik şiirin de en kötü örneklerini ortaya çıkarmıştır , televizyon izlerken açtığı kanalda çıkan şarkıyı görüp 

Ne güzel şarkıydı o
onu söyeleyen ne güzeldi
bahar geldi aklıma
ve daha yeni açan çiçekler

gibi ucuz basit bayağı örnekler bırakmıştır arkasından. Sizin üstte verdiğiniz şiir de bence sanata hakaret sıfatını taşıyan şiirler listesine konulabilir.

Che guevara mesela. O da kapital düzenin hayli kullandığı onbeş yaşındaki çocukların sırtına tişörtünü giydirdiği isimlerden biridir , ne yönde popülerdir peki? devrimci ülkesi için mücadele etmiş bütün latin amerikayı dolaşmış yoksulluğu görmüş isyan etmiş vs.. Bir sürü kitabı var che'nin lakin insanlar onu sanatcı kimliğiyle tanımaz , o kimlikle ilahlaştırılmamıştır. Diyorum ki Nazımın verdiği bir mücadele varsa onu da Aksiyoncu kimliğiyle tanıyalım-tanıtalım , bu ucuz bayat özenti kalitesiz işlerle büyük sanatcı diye anmayalım

Benim derdim sanatın kalitesinin düşürülüp bunun da hakiki sanat olarak algılatılmaya çalışılması ; Sn.Paragon ve Skullg
Sizden ricam lütfen özel hayatınızda olsun bu site ve diğerlerinde olsun sanatsever vicdanı adına Nazım Hikmete bir daha sanatcı demeyin n'olur

saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 15, 2008, 03:00:41 ös Gönderen: Daemon »