Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2018, 06:58:31 ös
Yanıtla #640
  • Yeni Katilimci
  • *

Umarım gönlümdeki olur... Güzel temenniniz için teşekkür ederim

Ekim 02, 2018, 09:50:27 ös
Yanıtla #641
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar
fakirlerden bazıları  eğer iyise masonlar girmeleri hak değilmi.Çünkü bahs ettiğiniz üzere iyileri daha iyi yapmak amacında değilmidir masonlar lütfen beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.
 saygılarımla
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2018, 09:52:40 ös Gönderen: Suat »

Ekim 02, 2018, 10:00:19 ös
Yanıtla #642
  • Aktif Uye

Masonlar kendini aydınlatır. Örneğin; defalarca ve türlü şekillerde açıklanmış konuları araştırarak.

Ekim 02, 2018, 11:07:52 ös
Yanıtla #643
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

HKEMBL ‘nin web sayfasına erişemiyorum. Sanırım saldırı altında. Ama ÖMBL ‘nin web sayfası çalışıyor. Bunlara ulaşmak için de öyle Tony Stark kafasında olmaya gerek yok. Yazınca google ‘a geliyor zaten. Bunca cevap yazılmış, sayfalar sayfalar dönmüş... ama hala “fakirler mason olamaz” gibi bir yargıya varılmasını, neye dayanarak hala bunun doğru olduğunu düşünebiliyorsunuz anlayamıyorum. Mesela eğer “Derneğe giriş ödentisini, sonra yıllık ödentileri sıkıntı çekmeden karşılayabilecek yeterli ekonomik gücünün bulunması;” satırı size bunu anlatıyor ise, peşinden gelen
[/color]Üyesi olacağı locada toplantılara düzenli bir şekilde katılma olanağı bulunması;[/size]satırından da mason olabilmek için, boş gezenin boş kalfası olmak gereklidir gibi bir çıkarım mı yapmalıyız?[/size]

http://www.mason-mahfili.org.tr/kimler-nasil-mason-olabilir/
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Ekim 03, 2018, 09:49:25 öö
Yanıtla #644
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Fëanor, Fakirler de Mason olabilir. Masonlar içinde Zenginler de Fakirler de var. Lakin şöyle bir durum söz konusudur. Kişi gereksinimleri karşılayabilecek bir pozisyonda olması gerekmektedir. Masonluk içinde iyi bir meslek sahibi bireyleri seçmektedir. Her tür meslek erbabı bulunmaktadır. O kardeşlik mabedin de sen zenginsin ben fakirim gibi bir durum kesinlikle söz konusu olamaz, olmaz.

Saygılarımla.

HKEMBL ‘nin web sayfasına erişemiyorum. Sanırım saldırı altında. Ama ÖMBL ‘nin web sayfası çalışıyor. Bunlara ulaşmak için de öyle Tony Stark kafasında olmaya gerek yok. Yazınca google ‘a geliyor zaten. Bunca cevap yazılmış, sayfalar sayfalar dönmüş... ama hala “fakirler mason olamaz” gibi bir yargıya varılmasını, neye dayanarak hala bunun doğru olduğunu düşünebiliyorsunuz anlayamıyorum. Mesela eğer “Derneğe giriş ödentisini, sonra yıllık ödentileri sıkıntı çekmeden karşılayabilecek yeterli ekonomik gücünün bulunması;” satırı size bunu anlatıyor ise, peşinden gelen
[/color]Üyesi olacağı locada toplantılara düzenli bir şekilde katılma olanağı bulunması;[/size]satırından da mason olabilmek için, boş gezenin boş kalfası olmak gereklidir gibi bir çıkarım mı yapmalıyız?[/size]

“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Ekim 16, 2018, 01:09:14 ös
Yanıtla #645

herkese merhaba...

aranıza yeni katıldım. dileğim bir gün bu kardeşlikte onurla yerimi alabilmek. Saygılarımla.

Kasım 29, 2018, 12:22:02 ös
Yanıtla #646

Öncelikle merhaba. Ben forumunuza yeni katılmış bir kardeşiniz olarak bir sual yöneltmek istiyorum. Ülkemizde zengin de olsan fakir de olsan bir mason kardeşliğine üye olmak istediğini belirtirsen hemen dinsiz diye hoş olmayan bir yafta yüklerler. Gerçekten mason kardeşliğini manen benimsemiş ben, bu yaftayı yememek için uzun süredir takip ettiğim forumunuza bile daha henüz giriş yapmış bulunmaktayım. Ülkemizde ki bu gibi çeşitli yanlış algılar yüzünden İtalya’ya taşınmak bile istedim. Halen de gitmeye niyetim var fakat velhasıl; hür mason locasına üye olmak istediğimi belirtmekten gerçekten çekiniyorum bu konuda etkili bir nasihatiniz var mı sayın  ?
Doğru olan her zaman güçlüdür

Aralık 02, 2018, 05:13:34 ös
Yanıtla #647

Öncelikle merhaba .Benim  araştırmalarımdaki masonluk (kadınların mason olamayacakları ) konusundaki bilgilerim burada tamamen asılsız sayılıyor.kadınların son 100 yıldır mason olabildiklerini çok araştırdım.fakat burada forumlarda kadın mason olamazı net bir dille ifade ediliyor.bu konuda detaylı net bilgilendirilmeyi talep ediyorum.sevgiyle kalın.

Aralık 02, 2018, 05:47:21 ös
Yanıtla #648
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.mucize ötesiyim,
  Heyecanınızı yazınızdan hissedebilmekteyim ki bu güzel bir durumdur. Ancak forum içerisinde araştırma yapamanızı, ara butonunu sıklıkla kullanmanızı öneririm.
   Türkiye'de kadınların mason olabildikleri KMBL diye bir obediyans vardır. Ancak HKMBL kadınların mason olamayacağı iddiasındadır ve kabul edilmezler nedeni ise tarihe dayanır. Operatif masonluğu yalnızca erkekler yapmışlardır bu nedenle de gelenek bunu gerektirir.
   Muntazam loca olarak ise(kime göre muntazam sorusu hep sorulmakta:) ) kadın locası bulunmamaktadır.
Biraz bahsetmeye çalıştım ancak konu niteliği itibariyle derin bir konudur, araştırmanız daha doğru sonuçlara sizi ulaştıracaktır. Forumda bulabilirsiniz.
Saygılarımla...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Aralık 02, 2018, 05:58:41 ös
Yanıtla #649

St-Further konuya hassasiyetle cevap verdiğiniz ve beni anladığınız için teşekkür ederim.henüz yeni olduğumdan ve ara butonunun katkısı olabileceğini bile keşfedememişken yanıtın bu kadar çabuk gelmesi beni çok mutlu etti.katkınızdan dolayı tekrar teşekkür eder varlığınıza şükranlarımı sunarım.sevgiyle kalınız.