Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ATIM KADAR DİNDAR DEĞİLSİNİZ  (Okunma sayısı 7772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 30, 2010, 10:57:32 ös
  • Uzman Uye

Bir anda kendimi Muharrem İnce, Kemal Ateş, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu, Oktay Vural, Kemal Anadol vb... Yani “dokunulmazlığı” olan bir milletvekili olarak gördüm.

“Lacilerimi” çektim, arabama atladığım gibi TBMM’nin ön kapısından hışımla içeri girdim.

Arabamın kapısını da aynı hışımla sertçe kapattım.

Kararlıydım... Aklımda olanı mutlaka kürsüye çıkıp söylemeliydim.

Öyle ya, hırsızlık yapsan da, dolandırıcılık yapsan da, kalpazanlık yapsan da nasılsa dokunamıyorlar; konuşunca da dokunamazlar herhalde...

Doğrudan genel kurul salonuna daldım...

Başkan’dan izin istedim. Soluk soluğa olduğumu ve heyecanımı görünce izin verdi.

Kürsüye telaşla ve coşkuyla çıktım...

Ve şunları söylemek istedim...

“...Oturumunuzu sonlandırmaya geldim,

Meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim,

Siz ki fitneci, fesatçı, meclis üyeleri, siz ki iyi bir hükümet olmak dışındaki her şey!!

Kiralık sefil yaratıklar, zavallılar,

ülkenizi en küçük şahsi çıkar adına satılığa çıkaranlar,

birkaç kuruş için Tanrı'ya ihanet edenler, içinizde bir parça da olsun erdem kalmadı mı?

Bir parça vicdan da mı yok?

Atım kadar bile dindar değilsiniz!

Altın sizin yeni Tanrınız olmuş!

Satılığa çıkarmadığınız bir değer de kalmadı..

Ulusunuz adına iyi bir şey düşünemez misiniz?

Sizi çıkarcı sürüsü, bulunduğunuz bu kutsal meclisi, o varlığınızla kirletiyorsunuz!

Tanrının kutsadığı bu meclisi, ahlak yoksunu davranışlarınızla hırsızların ini haline çevirdiniz!

Halkın size verdiği yetkiyi kötüye kullandınız.

Siz ki, halkın umutsuz dertlerine çare olmalıydınız. Kendiniz halka en büyük dert kaynağı oldunuz!

Ama ülkeniz beni asırlardan beri temizlenmemiş bu ahırı temizlemeye çağırdı!

Ve bu gücü de bana Tanrı verdi.

Bu şeytan ocağını yönetmeye geldim.

Vay halinize!

Şimdi derhal defolun!!!

Acele edin rüşvetin köleleri!

Acele edin, gidin!

Süslü saltanat eşyalarınızı alın ve defolup gidin!..”

Diyemedim...

Korktum da denmez, ama diyemedim...

Benim yerime General Oliver Cromwell, 20 Nisan 1653’de söylemiş zaten.

Hani, tekrar olsun istemedim.

Yoksa derdim... Billa derdim, valla derdim...

Kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=atim-kadar-dindar-degilsiniz-3008101200

Eylül 04, 2010, 07:19:53 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şu an ki halimizi nasıl da yansıtıyor. Ama "şu anki hakimizi" diyorum. Dikkat edin. İngiltere bunu 1653'de yaşarken, biz hala yaşıyoruz. Birileri gelip bizimkilere de aynı şeyleri söylemeli bence. Ve Oliver Cromwell gibi hepsini dağıtmalı. Yanında da bu general gibi silahlı askerler getirmeli.

Yapılmadı? Yapıldı. Adı da "darbe" oldu. E bizim ülkemiz akıllandı mı? Hayır. Hala aynı tas aynı hamam... Sormak lazım, darbe yapan mı haksız, yoksa darbeye sebep olanlar  olan mı? "İkisi de" dediğiniz duyar gibiyim. Ya da suçu birilerine atıyorsunuzdur. Ama önemli değil. Asıl suçlu bizleriz. Koyun gibi davranarak... Sesimizi çıkarmayarak... Olayları objektif değil taraflı değerlendirerek... Manevi değerlerimize sahip çıkmayarak... Kurtarıcımızı aşağılayarak... "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" mantığıyla hareket ederek...

EVET! ASIL SUÇLULAR BİZLERİZ!
   Saygılar...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 14, 2010, 05:54:55 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Oturumunuzu sonlandırmaya geldim,
Meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim,
Siz ki fitneci, fesatçı, meclis üyeleri, siz ki iyi bir hükümet olmak dışındaki her şey!!
Kiralık sefil yaratıklar, zavallılar, ülkenizi en küçük şahsi çıkar adına satılığa çıkaranlar,
birkaç kuruş için Tanrı'ya ihanet edenler, içinizde bir parça da olsun erdem kalmadı mı?
Bir parça vicdan da mı yok?
Atım kadar bile dindar değilsiniz!
Altın sizin yeni Tanrınız olmuş!
Satılığa çıkarmadığınız bir değer de kalmadı..
Ulusunuz adına iyi bir şey düşünemez misiniz?
Sizi çıkarcı sürüsü, bulunduğunuz bu kutsal meclisi, o varlığınızla kirletiyorsunuz!
Tanrının kutsadığı bu meclisi, ahlak yoksunu davranışlarınızla hırsızların ini haline çevirdiniz!
Halkın size verdiği yetkiyi kötüye kullandınız.
Siz ki, halkın umutsuz dertlerine çare olmalıydınız. Kendiniz halka en büyük dert kaynağı oldunuz!
Ama ülkeniz beni asırlardan beri temizlenmemiş bu ahırı temizlemeye çağırdı!
Ve bu gücü de bana Tanrı verdi.
Bu şeytan ocağını yönetmeye geldim.
Vay halinize!
Şimdi derhal defolun!!!
Acele edin rüşvetin köleleri!
Acele edin, gidin!
Süslü saltanat eşyalarınızı alın ve defolup gidin!..

Yukarıdaki söylev, tarihte demokrasinin beşiği olarak bilinen İngiltere'de geçmiştir.. Sözleri sarf eden kişi, 1653 senesinin 20 Nisan günü, meclis çatısı altında kükreyerek nutuk atan General Oliver CROMWELL isimli, sadece ülkesinin çıkarlarını kollayan yurtsever bir generaldi..

...Ve bu nutuk tarihi şekillendiren 50 söylevden biri sayılıyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 15, 2010, 12:06:25 öö
Yanıtla #3

Tarihi şekillendirdiği konusunda kuşku yok. Bugün de arkasına adamlarını toplayıp meclise biri baskın yapsa, şüphesiz tarihi şekillendirici bir şey yapmış olurdu. Ve bunu tabii ki default olarak ülke çıkarlarını kollamakla temellendirir ve karşısındakileri rüşvetçi görürdü. Nitekim dünyadaki tüm kötülükler, birilerinin başkalarının iyiliği için hareket etme hakkını kendinde görmesiyle başlar.

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Eylül 15, 2010, 08:31:10 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Öğrencilik yıllarımda,Mustafa EKMEKÇİ'nin verdiği bir konferansa katılmıştım.

EKMEKÇİ,memleketimiz 100 senedir vatan hainleri tarafından yönetiliyor deyince salon karıştı.Acele etmeyin açıklayacağım dedi.

ll.Abdulhamit bu memleketi idare ederken,İttahat ve Terakkiciler halkın çoğunluğu tarafından hain olarak tanımlanıyordu,İdareyi ele geçirdiler bukez ll.Abdulhamid çoğunluk tarafından hain olarak benimsendi.

Vahdettin,hain ilan ettiği Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyet tarafından hain olarak tanındı.Adnan MENDERES,bu memleketi idare ederken vatana ihanet suçlamasıyla idam edildi.Süleyman DEMİREL,Başbakanlık koltuğunda otururken iki kere ipten döndü,dedi

Salon yatıştı ve herkez Mustafa EKMEKÇİ'ye hak verdi.

İronik olan,bu söylemin üzerinden 30 sene geçmesine rağmen değişen birşey olmaması.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 15, 2010, 03:58:52 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Karahan
   Bu konuya sitede daha öncede rastlamıştım. "Güncel-Atım kadar dindar değilsiniz" başlığı altında konuya biraz daha geniş bir şekilde yer verilmiş. Ama tekrar iyidir diye düşünüyorum. :) O yazıya şöyle bir cevap vermiştim. Aynı cevabı buraya da yazmak istiyorum:
   " Şu an ki halimizi nasıl da yansıtıyor. Ama "şu anki hakimizi" diyorum. Dikkat edin. İngiltere bunu 1653'de yaşarken, biz hala yaşıyoruz. Birileri gelip bizimkilere de aynı şeyleri söylemeli bence. Ve Oliver Cromwell gibi hepsini dağıtmalı. Yanında da bu general gibi silahlı askerler getirmeli.

Yapılmadı mı? Yapıldı. Adı da "darbe" oldu. E bizim ülkemiz akıllandı mı? Hayır. Hala aynı tas aynı hamam... Sormak lazım, darbe yapan mı haksız, yoksa darbeye sebep olanlar mı? "İkisi de" dediğinizi duyar gibiyim. Ya da suçu birilerine atıyorsunuzdur. Ama önemli değil. Asıl suçlu bizleriz. Koyun gibi davranarak... Sesimizi çıkarmayarak... Olayları objektif değil taraflı değerlendirerek... Manevi değerlerimize sahip çıkmayarak... Kurtarıcımızı aşağılayarak... "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" mantığıyla hareket ederek...

EVET! ASIL SUÇLULAR BİZLERİZ!
   Saygılar..." demişim. Hala aynı görüşteyim.

Sn. Ceycet
   Mustafa Ekmekçi'nin dedikleri doğru olabilir ama Vahdettin'in, Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyet'ten hain damgası yediğini hiç mi hiç sanmıyorum. Vahdettin halk tarafından damga yemiştir benim bildiğim kadarıyla. Tabi bazı Cumhuriyet'in kuruluş dönemindeki aydınlarımız da halktan geri kalmamış olabilir. Vahdettin'in ülkeden gönderilmesi bu şekilde yorumlanmıştır diye düşünüyorum. Vahdettin'in ülkeden gönderilmesinin sebebi ise bambaşkadır. Ama kaynaklarda, "Vahdettin vatan hainidir!" diye geçiyorsa bilemem. Veya Mustafa Kemal'in ağzından böyle bir laf çıktıysa...
   Saygılar...

Eylül 15, 2010, 05:00:57 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Konular birlestirilmistir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 15, 2010, 05:21:59 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn.MMT ,

Mustafa Kemal Atatürk,nutkunun girişinde ülkenin genel durumu ve görünüşünü anlatırken ''Saltanat,Hilafet makamında oturan Vahdettin soysuzlaşmış, şahsını ve bir de tahtını koruyabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta.Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükumet aciz,haysiyetsiz ve korkak.'' demiştir.

Sn.Ceycet'in dediği gibi hepsi bir öncekine göre haindi.Ama hain idi.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2010, 05:24:39 ös Gönderen: martı »

Eylül 15, 2010, 09:53:16 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. martı
   İyi de sizin bu söylediklerinizden ben "Vahdettin haindir" düşüncelerini çıkaramadım açıkçası. Ayrıca Mustafa Kemal bu konuda haklı olduğu bence barizdir.
   Vahdettin'in hain ilan edilmesi Sevr Antlaşması'nı imzalayanlardan olmasıyla alakalı bir durumdur. Ve benim bildiğim kadarıyla da Mustafa Kemal'in Vahdettin'e hain olarak hitap etmesi sadece bundan ileri gelir. Günümüzde Vahdettin'e hain gözüyle bakılmasının sebebi bambaşkadır. Biliriz ki o dönemde, Mustafa Kemal'in söylediği sözlere tıpatıp uyan bir sürü insan vardı. Daha açık söylemek gerekirse manda ve himayeyi savunan bir sürü insan vardı. Fakat "onlar hain miydi veya ülkelerini sevmiyorlar mıydı?" diye soracak olursak, bunun cevabı "hayır" olur.
   Mustafa Kemal'in bu sözlerinden benim çıkardığım şudur: "Hilafet ve saltanat yanlısı olan Vahdettin milli değerlerinden yoksun bir şekilde şahsını ve tahtını koruyabileceğini sanarak manda ve himayeyi desteklemektedir."
   "Hain" çok daha büyük bir ithamdır ve buradan "hain" suçlaması çıkarılamaz diye düşünüyorum. Ama belki Mustafa Kemal sözlerinin devamında veya başka bir yerde bunu söylemiş olabilir. Ona bir diyeceğim yok.
   Saygılar...

Eylül 16, 2010, 08:44:00 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın MMT,

benim yazdığım,sayın martı'nın da yazısıyla desteklediği olgunun ana teması,kimin hain olup olmadığıyla ilgili değildir.

Zamanında hainlikle itham edilenlerin,sonradan memleketi idare edecek duruma gelmesiyle,memleketi idare edenlerin bir müddet sonra hainlikle suçlanması yazgısının ülkemize has ironik yorumuyla ilgilidir.

Hainlik savlarına bizim bir katkımız yok;o bambaşka bir konu.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...