Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SAVAŞ VE OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA MASONLUK MÜESSESESİ  (Okunma sayısı 13711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 16, 2008, 01:11:32 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Deamon maddi durumunuzun iyi oldugunu soylemistiniz yanilmiyorsam. peki siz bu duruma gelirken yukarida soylenenlerden hicbirini yapmadiniz mi? kendinizi hangi sinifa koyuyorsunuz? hakiki adam mi? digerlerinden mi?

Konuyu kisisel bir hale getirdigimi dusunmeyin. Sadece boyle konusmalarda igneyi birazda kendimize batirmamizdan yanayim yani ONLAR SOYLE. ONLAR BOYLE demektense SOYLEYIZ BOYLEYIZ demek daha dogru olur. Insanlar hep saldirirken bagirir fakat ozur dilerken sessizce soyler. bana gore sorun sagcilarin solcularin karakterleri degil buna neden olan sistemdedir. sistem buna neden oluyorsada hicbir kesimi suclayamayiz. gucumuz varsa yada onderlik yapmak istiyorsak once kendimizden baslamaliyiz. ben ne yapiyorum peki? hicbirsey. Bende bencil, hirsli biriyim.

Bende konunun basliktan cikmamasi icin bagliyorum. Masonlukta en azindan bencillik ve kendine odakli yasamak yok. Ya kardeslerine yada halka yardim ediyorlar. bu yuzden bence bu sistemden en az etkilenmis (yada hic etkilenmemis) istisna gruplardan biriler.

Temmuz 16, 2008, 01:18:51 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

sn.pasha
Asıl vurgulanması gereken nokta insanın sosyal hayatından siyasi fikirlerine kadar her şeyine yön veren şekil çizen ve içinde bir ahlak barındıran din ve ideoloji mensuplarının zaman içinde geldiği yerdir. Ahlakı olmayan fikir ideoloji ve din olamaz , komunistin nasıl yaşaması gerektiği de bellidir müslümanın nasıl yaşaması gerektiği de , bunların çizdiği sınırlara uymayan o din ve ideolojiye mensup olduğunu iddia edemez , tabiki çürümeden hepimiz sorumluyuz , lakin öncelikle kurtalıcılığa soyunup "diğerlerinden" hiç de farkı olmayan balon karakterler sorumludur , konuyu masonluğa nasıl bağladınız anlamadım , burda vurgulanan şeylerin masonlukla bir ilgisi yok , insanoğlunun 21. yüzyıldaki duruşunu tartışıyoruz
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2008, 01:20:55 ös Gönderen: Daemon »

Temmuz 17, 2008, 01:16:07 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başlığı açarken asıl düşüncem ülkeler arasındaki rekabetin ya da düşmanlığın kişiler üzerinde ortaya çıkardığı duygulara masonların bakışı hakkında fikir sahibi olmaktı.Bugün mücadele , savaş ,işgal ve  değişik şekillerde kendini gösterse de sömüren ve sömürülen olarak hep bir mücadele var.
Sömürülen veya kuşatılmış bir ülkede yaşayan masonların sömüren  veya kuşatan ülke masonlarına tavırları değişiyor mu yoksa bu davranış masonlar tarafından içselleştirilip görmezlikten mi geliniyor ya da agnostiklerin tavırları gibi bu beni ilgilendirmez mi deniyor...

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Temmuz 17, 2008, 10:33:19 öö
Yanıtla #13
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin tcorbaci,

Masonlar Kardestir. Kardes olarak gordugunuz bir kisiye karsi siz ayni durumda nasil davranirdiniz? Yukarida Sayin skullG tarafindan verilmis ornekler, (tarihi eski olsa dahi) pek degisime ugramayan Masonik ogretilerin uygulamadaki ornekleridir. Sorularinizin cevaplarini "Masonlar Kardestir." bazinda bulabileceginizi dusunuyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 04, 2008, 06:21:29 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Ben cevabın şu olmasını beklerdim..
Masonlar ulkeler arasında savaş çıkmaması için konumlarını maddi ve manevi bütün varlıklarını ortaya koyarak direnirler çıkan savaşlarıda durdurmaya çalışırlar diğer devletlerdeki mason kardeşleri barış ortamı hazırlar.Savaşa gitmiş bir masonda eğer buna mecbur kalmışsa ülkesi için savaşırken savaş kurallarını ihlal etmez.Teslim olan düşman askerini esir alır öldürmez.Savaşlarında kuralları vardır çünkü hatta ilk çağlardan beri..Savaşta kendini vatanını korumak için insan öldüren mason sonraki yaşamı boyunca bir çeşit yas tutar affedilmesi için Tanrısına yalvarır..
Masonluğun bu şekilde olması gerektiğini düşünüyordum..Olumsuz karalamaları saymassak inanmassak insanlığı evrensel bir çizgide birleştirmek isteyenler bundan ancak daha iyisini düşünür çünkü..Saygılarımla

Eylül 04, 2008, 08:19:10 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben cevabın şu olmasını beklerdim..
Masonlar ulkeler arasında savaş çıkmaması için konumlarını maddi ve manevi bütün varlıklarını ortaya koyarak direnirler çıkan savaşlarıda durdurmaya çalışırlar diğer devletlerdeki mason kardeşleri barış ortamı hazırlar.Savaşa gitmiş bir masonda eğer buna mecbur kalmışsa ülkesi için savaşırken savaş kurallarını ihlal etmez.Teslim olan düşman askerini esir alır öldürmez.Savaşlarında kuralları vardır çünkü hatta ilk çağlardan beri..Savaşta kendini vatanını korumak için insan öldüren mason sonraki yaşamı boyunca bir çeşit yas tutar affedilmesi için Tanrısına yalvarır..
Masonluğun bu şekilde olması gerektiğini düşünüyordum..Olumsuz karalamaları saymassak inanmassak insanlığı evrensel bir çizgide birleştirmek isteyenler bundan ancak daha iyisini düşünür çünkü..Saygılarımla

Sn. amurdad kusura bakmayın fakat; sanki savaşın sorumlularını "masonlar" gibi yazmışsınız. Bu yazdıklarınızın hepsinde masonların mı etkisi var sizce?

Örn: kişi masondur ve karşı tarafda masondur belki uzlaşmak için konumlarını kullanırlar fakat; bunun masonlukla uzaktan yakından alakası yoktur diye düşünüyorum...

Konuya şöyle bakın,

Siz, falanca ünlünün fan club üyesisinizdir, diğer bir kişi de öyle fakat karşıt görüşlere sahipsinizdir. Siz kavga edip, birbirinizi öldürecek raddeye gelirken, burada o ünlü kişinin kabahati ne? :)

Saygılar

Eylül 04, 2008, 08:59:18 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Alıntı
Sn. amurdad kusura bakmayın fakat; sanki savaşın sorumlularını "masonlar" gibi yazmışsınız. Bu yazdıklarınızın hepsinde masonların mı etkisi var sizce?

Örn: kişi masondur ve karşı tarafda masondur belki uzlaşmak için konumlarını kullanırlar fakat; bunun masonlukla uzaktan yakından alakası yoktur diye düşünüyorum...

Konuya şöyle bakın,

Siz, falanca ünlünün fan club üyesisinizdir, diğer bir kişi de öyle fakat karşıt görüşlere sahipsinizdir. Siz kavga edip, birbirinizi öldürecek raddeye gelirken, burada o ünlü kişinin kabahati ne?

Saygılar

Benim yazdıklarımdan bu şekilde bir yorum çıkarmanız beni şaşırttı.Ben masonların savaş çıkardıkları gibi bir düşünceye sahip değilim.Ve masonlara atfedilen bir çok kötü hadiseninde masonlar tarafından gerçekleştirilmeyeceği açık..Bu dünyayı elbet yöneten güç odakları var bu çok açık ben burada masonların ne tarz bir tutum izlediğini bilmiyorum benim kaygılarım bundan.Maalesef her topluluğun bir yöneticisi çıkıyor dünya şartları bunu gerektiriyor güçlü olan adaleti arkaya atıyor.Günümüzde de bu devlet Amerikadır..Masonlarla Amerika hem semboller açısından olsun hem rahat yayılma açısından bir ilişki kuruyorum.Benim gözümde Amerika kötü bir devlet olduğu için yanlış düşüncelere kapılmamak için kendimi tutuyorum.
Yani ben masonların Amerikanın emperyalist çizgisi hakkında katliam yapma geleneği hakkında düşüncelerini merak ediyorum.
Not Devletlerin kolluk kuvvetleri vardır bu bile benim midemi kaldırıyor,keşke barışçıl bir dünyada yaşasak..
Bunla beraber Masonların savaş çıkardıkları gibi bir bilgimde yok bir inancımda...
Ama İnsanlığın evrensel birliği savını bir şekilde gerçekleştiren masonların barış konusunda hem konumları hem inançları bakımından yapacakları çok şey olduğu açık..
Ben bile tarih boyunca olan ve gunumuzde yasanan siddetten bıktım oysa benim ortak bir fikirde buluştuğum bir yunan kardeşim,ermeni kardeşim yok.
Masonlara neden şimdi daha fazla sorumluluk yüklediğimi neden çok şey beklediğimi anladınız mı?
İnsanı vicdanı sevgiyi kültürü rehber edinen biri için  Masonluğun şu fakirleri ve kadınları almıyoruz açıklamalarını kaldırırsanız ne kadar önemli olduğunu ve yaptıkları bu evrensel kardeşliğin ne kadar üst düzey bir hareket olduğunu savaşların yaşandığı bir çağda herhalde biz barış insanları bunu en iyi anlayabiliriz..
Aynı ortak değerlere sahip insanlar eğer inançları tam ise birbirlerine karşı savaşmaları da imkansızdır.Ancak buna şartlar içinde göz yumuyorlardır kaderlerine lanet ederek..
Ve savaşlar kim olursa olsun hangi inancı taşırsa taşısın insanın erdemlerini yok eder,masonluğun insanlığın eğitimine çok önem verdiğini düşünürsek manevi gelişmesini istediğini düşünürsek bu masonluk için bir yıkım olmalıdır.
Siddet,kin her insanı çürütür..
Buraya foruma üye olmadan önce bir çok anti mason tezlerini okuduğumu gözönüne alın maalesef masonları kötü tanıtıyorlar,masonların savaşlar karşısında gerçek tutumlarını okumak isterdim.
Ben masonların kendi anlatımlarından cıkardığım kadarıyla sanatın,edebiyatın,Tanrı aşkının olduğu yerden yetişen birinin savaşa gönüllü gideceğini düşünemem.Özelliklede insanlığa hizmet adına birleşen insanlar kurşun sıkacak kadar kötü olamaz..
Yoksa Masonluğun Erdemli insan yetiştirme savı sadece sözde aklır..
İlim ve güç sorumluluk yükler...Bu sorumlulugu gelecek bize emanet etmiştir...Bunu hesaba çekecek olanda Tanrıdır...

Eylül 04, 2008, 09:06:58 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın amurdad;

Bir mason, yapısı ve doğası gereği aynı zamanda yaşadığı ülkenin iyi bir vatandaşıdır. Kişisel olarak savaşmak son tercihi olsa bile ülkesinin menfaatleri ve ortaya çıkan zaruret savaşmayı gerektiriyorsa savaşacaktır ve bu uğurda gerekiyorsa canını verecektir. Ama savaşa giden yol içerisinde, eğer sonuca barışçıl yönde ama ülkesinin menfaatlerini koruyacak şekilde tesir edebilecek bir kudreti varsa, bu kudreti de sonuna kadar kullanacaktır.

Saygılarımla.

Eylül 04, 2008, 10:04:12 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı

Konuya şöyle bakın,

Siz, falanca ünlünün fan club üyesisinizdir, diğer bir kişi de öyle fakat karşıt görüşlere sahipsinizdir. Siz kavga edip, birbirinizi öldürecek raddeye gelirken, burada o ünlü kişinin kabahati ne?

Saygılar

Benim yazdıklarımdan bu şekilde bir yorum çıkarmanız beni şaşırttı.Ben masonların savaş çıkardıkları gibi bir düşünceye sahip değilim.Ve masonlara atfedilen bir çok kötü hadiseninde masonlar tarafından gerçekleştirilmeyeceği açık..Bu dünyayı elbet yöneten güç odakları var bu çok açık ben burada masonların ne tarz bir tutum izlediğini bilmiyorum benim kaygılarım bundan.Maalesef her topluluğun bir yöneticisi çıkıyor dünya şartları bunu gerektiriyor güçlü olan adaleti arkaya atıyor.Günümüzde de bu devlet Amerikadır..Masonlarla Amerika hem semboller açısından olsun hem rahat yayılma açısından bir ilişki kuruyorum.Benim gözümde Amerika kötü bir devlet olduğu için yanlış düşüncelere kapılmamak için kendimi tutuyorum.
Yani ben masonların Amerikanın emperyalist çizgisi hakkında katliam yapma geleneği hakkında düşüncelerini merak ediyorum.
Not Devletlerin kolluk kuvvetleri vardır bu bile benim midemi kaldırıyor,keşke barışçıl bir dünyada yaşasak..
Bunla beraber Masonların savaş çıkardıkları gibi bir bilgimde yok bir inancımda...
Ama İnsanlığın evrensel birliği savını bir şekilde gerçekleştiren masonların barış konusunda hem konumları hem inançları bakımından yapacakları çok şey olduğu açık..
Ben bile tarih boyunca olan ve gunumuzde yasanan siddetten bıktım oysa benim ortak bir fikirde buluştuğum bir yunan kardeşim,ermeni kardeşim yok.
Masonlara neden şimdi daha fazla sorumluluk yüklediğimi neden çok şey beklediğimi anladınız mı?
İnsanı vicdanı sevgiyi kültürü rehber edinen biri için  Masonluğun şu fakirleri ve kadınları almıyoruz açıklamalarını kaldırırsanız ne kadar önemli olduğunu ve yaptıkları bu evrensel kardeşliğin ne kadar üst düzey bir hareket olduğunu savaşların yaşandığı bir çağda herhalde biz barış insanları bunu en iyi anlayabiliriz..
Aynı ortak değerlere sahip insanlar eğer inançları tam ise birbirlerine karşı savaşmaları da imkansızdır.Ancak buna şartlar içinde göz yumuyorlardır kaderlerine lanet ederek..
Ve savaşlar kim olursa olsun hangi inancı taşırsa taşısın insanın erdemlerini yok eder,masonluğun insanlığın eğitimine çok önem verdiğini düşünürsek manevi gelişmesini istediğini düşünürsek bu masonluk için bir yıkım olmalıdır.
Siddet,kin her insanı çürütür..
Buraya foruma üye olmadan önce bir çok anti mason tezlerini okuduğumu gözönüne alın maalesef masonları kötü tanıtıyorlar,masonların savaşlar karşısında gerçek tutumlarını okumak isterdim.
Ben masonların kendi anlatımlarından cıkardığım kadarıyla sanatın,edebiyatın,Tanrı aşkının olduğu yerden yetişen birinin savaşa gönüllü gideceğini düşünemem.Özelliklede insanlığa hizmet adına birleşen insanlar kurşun sıkacak kadar kötü olamaz..
Yoksa Masonluğun Erdemli insan yetiştirme savı sadece sözde aklır..
İlim ve güç sorumluluk yükler...Bu sorumlulugu gelecek bize emanet etmiştir...Bunu hesaba çekecek olanda Tanrıdır...

Sn. amurdad, özel bir durumdan ötürü siteden çıkış yapmak durumunda kaldım. Bundan dolayı özür diliyorum. Konumuza geri dönelim.

Devlet dediğiniz kurum milleti için vardır ve milleti için eğer gerekiyor ise savaşmak ve yine milleti için doğru olan kararları almakla yükümlüdür. Çünkü; devleti milletler yaratır. Fakat bizler uzun yıllar boyunca Osmanlı döneminde çocukları iktidara getirip, başarısız bir siyasi çizgi izlerken bir çok dünya devleti sanat, insanlığın faydası için mücadele etmiş ve bunda da başarılı olmuşlardır. Geçmiş tarihi dahi olmayan amerika,  bunun en güzel örneğini teşkil etmektedir.  Amerika geleceği önceden görmüş ve benimsemiş ise kabahati bumudur? Biz yapsaydıkta böyle olmasaydı madem. Ülkemizde bunu layıkı ile yerine getirip bizleri millet yapan 1 kişi oldu ki o da kuşkusuz M. Kemal Atatürk'tür.

Bugün Amerika da herkesi her yere şikayet edebileceğiniz bir üst kurum bulunurken, ülkemizdeki haksızlık ve çifte standartları kimlere şikayet edebiliyorsunuz acaba?  "Halk tabiri ile dayılarımıza mı?" Lütfen birilerini eleştirmeden önce, kendi gerçeklerimizi masaya yatırıp, uzlaşma yoluna gidelim. Biz haksızlıklarımızı savaşıp, birbirimizi vurarak tehtitler ile hallederken, beğenmediğiniz amerika stratejik çözümleri ile uzlaşarak galibiyet kazanıyor. Bugün kötü bir devlet olarak nitelendirdiğiniz amerika sayesinde birşeyler benimsenip, uygulamaya alınarak başarıya ulaşılıyor. Amerika şu yada bu şekilde farketmeksizin, bir yeni dünya modelidir ve kabul etmek zorundasınız.

Masonluğun bu noktadaki tutumunu, kendimce önceki mesajda ilettiğime inandığımdan, bu konuda birşey deme ihtiyacı hissetmiyorum.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2008, 10:11:17 ös Gönderen: lsleo »

Eylül 04, 2008, 10:55:01 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Kusura bakmayın alıntı işini beceremediğimden tekrar yolluyorum..Özür dilerim..Isleo ya cevap

Alıntı
Sn. amurdad, özel bir durumdan ötürü siteden çıkış yapmak durumunda kaldım. Bundan dolayı özür diliyorum. Konumuza geri dönelim.

Devlet dediğiniz kurum milleti için vardır ve milleti için eğer gerekiyor ise savaşmak ve yine milleti için doğru olan kararları almakla yükümlüdür. Çünkü; devleti milletler yaratır. Fakat bizler uzun yıllar boyunca Osmanlı döneminde çocukları iktidara getirip, başarısız bir siyasi çizgi izlerken bir çok dünya devleti sanat, insanlığın faydası için mücadele etmiş ve bunda da başarılı olmuşlardır. Geçmiş tarihi dahi olmayan amerika,  bunun en güzel örneğini teşkil etmektedir.  Amerika geleceği önceden görmüş ve benimsemiş ise kabahati bumudur? Biz yapsaydıkta böyle olmasaydı madem. Ülkemizde bunu layıkı ile yerine getirip bizleri millet yapan 1 kişi oldu ki o da kuşkusuz M. Kemal Atatürk'tür.

Bugün Amerika da herkesi her yere şikayet edebileceğiniz bir üst kurum bulunurken, ülkemizdeki haksızlık ve çifte standartları kimlere şikayet edebiliyorsunuz acaba?  "Halk tabiri ile dayılarımıza mı?" Lütfen birilerini eleştirmeden önce, kendi gerçeklerimizi masaya yatırıp, uzlaşma yoluna gidelim. Biz haksızlıklarımızı savaşıp, birbirimizi vurarak tehtitler ile hallederken, beğenmediğiniz amerika stratejik çözümleri ile uzlaşarak galibiyet kazanıyor. Bugün kötü bir devlet olarak nitelendirdiğiniz amerika sayesinde birşeyler benimsenip, uygulamaya alınarak başarıya ulaşılıyor. Amerika şu yada bu şekilde farketmeksizin, bir yeni dünya modelidir ve kabul etmek zorundasınız.

Masonluğun bu noktadaki tutumunu, kendimce önceki mesajda ilettiğime inandığımdan, bu konuda birşey deme ihtiyacı hissetmiyorum.

Saygılarımla

Benim Amerika'nın gelişmişliğine ve demokrasi ,insan hakları konusunda başka devletlerden üstün sayılabilecek özellikler taşımasına bir şey demiyorum hatta bunlar çok güzel şeyler bunlardan her devlet her millet yararlanmalı elbetde akılcılığın bilmin özgürlüğün yanındayım.Ben bir çok ülkenin de şiddet politikalarını anlamış değilim orneğin Saddam Hüseyinin politikalarını o dönemdeki Irak politikaları da vahşice buluyorum baska diktatörlerindeki de şu anda günümüzde bir çok sorun barış içerisinde ulus devlet modelinde bile çözülebilinir.Ama son kozu savaşı oynama bir gereklilik haline gelmiş bir güç gösterisi.
Bu savaşlarda kadınlar çoçuklar ölüyor olan bu tarafsız masumlara oluyor.Amerikayı eleştirdiğim yerler çok açık yakın tarihte çok savaştı haklı haksız ama haksız yöntemlerle bu bir katliamdır atom bombasının hemde iki kere atılması Vietnam Latin ülkelere yapılan cıkarmalar Irak savaşı savaşın gözü kör,soğuk savaş bir devlet siddetin mimarı olmuşsa ben buna kayıtsız kalamam,Koreyi Afganistanı unutmusum..
Sadece Amerika değil bir çok devlet şiddeti kullanıyor yıllar sonra acısıda şiddet olarak dönüyor..Bütün bunlara karşıyım..Suçun büyüğü ise en güçlü olandadır çünkü bunlara karşı çıkacak barışı saglayacak o dur.Bu insanlık görevidir.Amerika silahlanma başı değil silahları imha  eden ülkelerin başı olmalı..Birleşmiş Milletleri burda aktif konuma getirebilecek tek ülkedir..2.Dunya savaşının ne kattığı malum milyonlarca ölüm bir daha mı yaşansın?Irak savaşı bir daha mı yaşansın?Her savaştan galip dünya lideri çıkılmaz..Saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2008, 10:56:22 ös Gönderen: aramis »