Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HUZUR  (Okunma sayısı 6184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2007, 05:42:21 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

HUZUR

İnsan doğası gereği huzurlu bir dünya yaşamını arzular. Bu huzuru yakalamak için her yolu mübah haline getirmesi, huzur anlayışını gerçek manadan çıkarıp ego tatminine vardırır. Aslında elde edilen maddedir. Huzur imajını bize veren, nefsin güdümüne girmiş olan aklın, nefsin emri doğrulutusunda yapmış olduğu vicdan muhasebesidir. Buna kabaca kitabına uygun, psikolojik rahatlama diyebiliriz.

İnsanın kendine çizdiği yoldaki meyli, onun ahiretteki olası durumunu belirler, seçtiği yolda hedefe varması için, o yolun kurallarını yerine getirmekle ancak hedefe ulaşacağını bilir. Hedef maneviyatın yoğunluğunda maddeyi itidal içinde yaklaşım mı? Yoksa maneviyatın yokluğunda maddeye iman derecesinde bağlılık mı?

Maneviyat ile madde; iyi ile kötü, güzel ile çirkin gibi birbirlerine zıt duran iki kavram, birinin baskın olduğu yerde diğeri itibar görmeyen konumdadır. Baskın olan bilinç altı seçtiğimiz dinimizdir, imanımız onadır, maneviyatı seçmiş isek iman Hakk’a dır, maddeyi seçmiş isek iman masivayadır.

Seçilen dinin kula verdiği huzur mu? Yoksa dünyasal tatmin mi?   

“1-De ki: "Ey kâfirler, 2-Tapmam o taptıklarınıza! 3-Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz. 4-Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza. 5-Hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz. 6-Size dininiz, bana dinim” (sizin dininiz size, benim dinim bana)! (Kâfirûn)

Ayetinden de anlaşıldığı gibi, din; seçilen yolda uygulanan kurallardır.

“Dininize uyandan başkasına inanmayın.” Söyle onlara: “Hidayet, Allah’ın kılavuzlamasıdır. Size verilenin benzeri bir başkasına veriliyor yahut Rabbinizin katında tartışarak size üstün gelecekler diye mi bütün bunlar?”De ki: “Lütuf Allah’ın elindedir; onu dilediğine verir. Allah Vasi’dir, varlığı sürekli genişletir; Âlim’dir, her şeyi en iyi şekilde bilir.” (Ali İmran 73)

Allah insanlara rahmeti olan İslamiyet de kurallar, Kuran’da açık seçik belirtilmiştir. Haram yemeyin, gönül kırmayın, iyilik yapın, iyi işler yapın, karşılık beklemeden sevin, yetim ve öksüzü koruyun, ölçü ve tartıda hile yapmayın, yoksula ve aciz durumda olana yardım edin, onlara sevdiğiniz maldan harcayın diye emredilmiştir.

Bunlar yapılamayacak ameller değildir. Sizin kendinize yapıldığında size zor geleni, başkasına yapmayın mantığı içinde düşünüldüğünde, hiç de zor olmadığını göreceğiz. Uygulamada ki ihlâs Allah rızasına mazhar olmak ve O’nun sevgi rahmetinden pay almak, aşığın maşuk’u ile hemhâl olmasıdır.
Maddeye olan doyum, dünyasal isteklerin ve arzuların yerine getirilmesinden kaynaklanan, akıl ve nefsin iş birliği sonucu elde edilen ego tatminidir.

Dünya yaşamı gelip geçicidir. Dünya fani, ahiret baki; hani bunun ilk sahibi, mal da yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan. Mal ve mülk ile oyalanmak, dünyasal yaşam da, Hakk’ın bize, hem kendimiz için hem de kendi yolunda kullanmamız için verdiği bir araçtır. Doğru kullanılmayan araç ile huzura yolculuk olamaz, çünkü varılacak yer Hakk’ın huzurudur.
Allah. huzuruna dünya yaşamında huzurlu bir yaşam ile varılır.   
Gerçek anlamda ki huzur; Allah. emir ve yasaklarına riayet ederek, aklın gönül ile iş birliği neticesinde yapılan amelin, ihlâslı olarak yapılan vicdan muhasebesi sonucunda, doğru ve iyi işlerin yapıldığının idrakine varıldığında, gönlümüz de Allah. rızasını hissetmektir.

Allah rızasını kazanmak, takvaya açılan yolda salik (yolcu) olup, masiva’nın büyüsünü terk ederek, Hakk ile istiğrak halinde olmak, gerçek huzur ile tanışmaktır.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2007, 05:48:49 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 16, 2007, 04:00:17 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Güzel bir yazı. Bence insanlar, egolarını törpülemek ve gittikçe küçültmek için uğraşmalıdırlar. Yazıda katılmadığım bir kaç nokta var gerisi gayet güzel.

@Sayın MASON;  Bu yazıdakiler sizin düşünceleriniz mi yoksa başka yerden Alıntı mı yaptınız ?

Eylül 16, 2007, 04:18:27 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kaynagi belirtemem. Alintidir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 16, 2007, 11:27:27 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Burda Tasavvuftan bahsetmişsiniz gerçekten çok güzel bir yazı. Yazı imanı çok iyi açıklamış ama üstü kapalı. Keşke herkes tasavvufu yaşasa ...
''Kızıl elmada buluşalım''

Haziran 30, 2009, 06:38:35 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Herhangi bir eylemin akabinde Allah'ın rızasını kazanıp,kazanamadığımızı bize söyleyecek olan vicdanımızın sessiz sesi,zaten "O"nun sesidir.Din,Allah rızasını kazanmaya vesile olan kurallar bütünü ise,dinlediğimizde  duyacağımız ses ,o dinin bütün muhteviyatını kapsayacağı için,şekillendireceğimiz ibadet için de o sesi esas kabul etmeliyiz.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 30, 2009, 06:57:02 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

İsa, "Sadece sizi sevenleri severseniz fazladan ne yapmış olursunuz.", "Size tokat atana diğer yanağınızı dönün." diyor. Muhammed, "Size taş atana siz gül atarak yanıt verin." diyor. Her türlü davranışa verilecek tek yanıt iyilik ve güzellik dolu olmalıdır yani. Sevgiyle dolu olmalı insanların kalpleri ve herkes için sevgiyle çalışmalı insanoğlu dünyaya huzurun hakim olabilmesi için.

Kin, nefret ve kötülük herkesten uzak olsun...
Bu güzel fotoğraf ve yazı için teşekkür ederim Sayın Mason.

Saygılarımla...

Haziran 06, 2013, 08:04:21 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Huzura giden yol, Allah korkusu barındırmaktan geçer. O  korkuyu barındırmayan kalp, her türlü ziyana açıktır.

Saygılarımla
Adequatio intellectus et rei

Haziran 06, 2013, 09:06:24 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her kim yazmışsa, güzel bir yazı olmuş. Huzura giden yola(ya da giden pek çok yoldan birine) bir nevi ışık tutmuş. Huzur görecelidir. Senin huzur bulacağın bir dünyada başkası nefes alamayabilir. Bu yüzden "giden yollardan biri" demeyi etrcih ediyorum.... Fakat inançsız olan, inanan ama inandığı tanrıdan korkmak yerine-korkarak itaat etmek yerine onu sevmeyi seçen,  ya da bu şekilde (islamdaki gibi) inanmayan herkesin ahlakına küçük çapta bir hakarettir "O  korkuyu barındırmayan kalp, her türlü ziyana açıktır" sözü. Kesinlikle tartışma çıkarmak istemiyorum. Ha isteyen olursa ahlak felsefesini, tanrıdan gelen-korkudan gelen ahlakı uzun uzun konuşuruz. "Allah cehennemde yakar" diye hırsızlık yapmayan mı daha ahlaklıdır yoksa hiç bir tanrıdan korkmadığı(veya inanmadığı) halde doğru olan budur diyip hırsızlık yapmayanın ki mi ahlaktır konuşuruz. Hapishaneler o inançlı, tanrı korkusuyla dolu insanlarla mı dolmuş taşmıştır yoksa inançsızlarla mı dolmuştur konuşuruz. İnançsız insanlar (ya da sizin gibi inanmayan insanlar) ne yapsakta şu inanç yükünden kurtulsak diyip inançsız olmazlar. Bu konularda uzun uzun -belki yıllarca- düşünür, araştırır, tartışır ve bir karara varırlar. İnançsız olan ya da o korkuyu barındırmayan kişiler her an yanlış bir şey  yapabilecek kişilerdir, güven olmaz mantığı çok pestenkerani. Pestenkerani ve sizin gibi inanmayan herkese bir nevi hakaret.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire

Haziran 06, 2013, 10:02:04 ös
Yanıtla #8

On emirde herşey sabittir. Tanrı bize yapmamız gerekeni bildirmiştir. Mutlu olmak istiyorsak 10 Emir'e uymalıyız.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Haziran 06, 2013, 10:07:27 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Evet 10 emir tanrı dedi diye yapmasanda olur mesela sadece insan olduğun için ve insan olmanın erdemi olduğuna inanan her insan 10 emre uymalıdır değilmi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo