Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ex Oriente Lux  (Okunma sayısı 3483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2018, 09:09:05 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben çok kaba adamım hoşgeldin demedim dimi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 15, 2018, 10:42:42 ös
Yanıtla #11

Hoşgeldiniz.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2018, 10:44:57 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 15, 2018, 10:52:56 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Hoşgeldiniz...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 15, 2018, 11:08:09 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Babil bölgesinden ögreti geldiği icin Isık dogudan gelir...

Ekim 15, 2018, 11:21:52 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hoş geldiniz Sn @Ex Oriente Lux
Masonlukta bir mecaz vesilesi olan '' Ex Oriente Lux/ Işık Doğudan Gelir '' teşbihinin içindeki gizli hikmetleri doğru arayacağımdan veya doğru yorumlayabileceğimden emin değilim. Anlayabildiğim kadarını, doğruluğunu takdirinize bırakarak aktarabilirim.
   Güneş doğudan doğar. Dünyanın fiziki anlamda aydınlanması güneşin doğuşuyla başlar.
   Mu dininde güneş Tanrı'yı temsil ederdi. Eski Maya ve İnka uygarlıklarında da krallar hep ''Güneş'' ünvanını kullanmışlardır. Güneş Tanrı'nın inisiyeler üzerine doğrudan ulaşması için çatısız mabetler inşa edilirdi. Tam olarak hatırlamıyorum ama yanlışsam lütfen düzeltin Hür mason Locaları'nın tavanlarının gökyüzü gibi dekore edilmesinin sebebinin bu olduğunu okumuştum. Güneş daire olarak çizilir. Eski ve modern uygarlıklarda daire olarak tasvir edilir. Doğudan gelmesi bir anlamıyla bana bunu çağrıştırıyor.
  Diğer bir çağrışımı ise Ezoterik çalışmaların doğu uygarlıklarında başlaması  ve bu çalışmaların diğer bölgeleri yayılmasını ifade ediyor.
  Bilginin ve aydınlanmanın bir tasviri bir teşbihi olabilir.
Saygılarımla
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Ekim 16, 2018, 01:44:05 öö
Yanıtla #15

Güzel Temennileriniz için teşekkür ediyorum.

Işık doğudan yükselir derken elbette bilgelik hususuna atıf olduğu aşikar. Işık Doğudan Gelir, Batıyı Aydınlatır dersek bu önerme yanlışlanabilir midir?

Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 17, 2018, 08:50:41 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Hoş geldiniz.

Sevgiler.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ekim 17, 2018, 09:07:57 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hoşgeldiniz.
Ben epey geç kaldım ama beşerdir şaşar :)

Ekim 17, 2018, 09:34:53 ös
Yanıtla #18

Güzel Temennileriniz için teşekkür ediyorum.

Işık doğudan yükselir derken elbette bilgelik hususuna atıf olduğu aşikar. Işık Doğudan Gelir, Batıyı Aydınlatır dersek bu önerme yanlışlanabilir midir?

Sevgi ve Saygılarımla

Aslında ışık, bilgi; o karanlık yolda, bilgelik olabilir.Doğu ve ışık, eril başlagıca yakın mikro bir kavram.Batı ve karanlık; dişil,sezgiye,bilgeliğe ve macro'ya yakın.Tabiki yanılıyorda olabilirim.Aydınlanmak ise, mevzunun bütünü sanırsam.

Ek:

Sonsuz doğu zaten olamaz.Eril olarak tanımlanan güneş'in ve tüm parlayan,yanan,enerji üreten kavramların bir ömrü var; fakat karanlık (entropi) en sonunda tüm ışıklara galip geliyor.Bu durumda, "sonsuz batı" kavramı daha doğru gibi gözüküyor.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2018, 10:18:50 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 17, 2018, 11:35:51 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Buyuk bilgeler doguda oldugu icin onlarin isiklari biz ögrenenlere yani batiya akar. Yaradandan geldik yaradana gidecegiz...