Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ve Bugün  (Okunma sayısı 37819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 18, 2011, 12:41:41 öö
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Murıd mursıdını secemez ,Mürşıt müridini seçer.Ya nasıp deyıp oturup beklemekle nasıp gelmez..çaba ıster ,emek ister.
Mevlana da  mursıttı,nam salmıştı...Şemste murşitti kimseler bilmezdi.
iki mirsitin arasında fark var..
biri madde alemin erbabıydı digeri mana alaminin ..... mevlana oturup mursıt beklemıyordu ama işini yapıyordu.....şems mevlanaya mursitlik etti ,bu yola baş koydu geldi. Mevlana  ŞEMS ile ıkıyı bır etti, aşkı ögrendı,arşa cıktı,aşk ıle semaya geldi...
Bir bilgi sapmasına örnek,şimdi ki semazenler yada mevleviler aşka gelmek icin sema yapıyor...
 neyse bu konular derin ,o yuzdende bu ilime derya derler,daldıkca manzara degisir,dalmak icin yuzme bilmek gerek ,nefes gerek ,yurek gerek..
Kimin nerde ne yaptıgı ile basının örtusu ,sarıgı kavugu ,makamı adamı kurtarmıyor.bunlar şekli seyler,şekli aşmadan da öze girmek zor ...seriatta bu yuzden var ,takılı kalmamak lazım yürümeye devam..
tassavufta özden giderler ,icine girmeden konusmak boş.dedigin gibi iş nefis terbiyesine dayanır,nefiste icerde,dısarıda degil bir yerden baslamak gerekli derim.Herkesin sınavı kendi nefsinden..mürşidim yok demek yerine  aklımız var kendı nefsımızın mürsidı olup kendımız terbıye ederiz..
sevgilerle..

Temmuz 18, 2011, 01:14:11 öö
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali şeriat kuralları toplum dengesi için inmiş gibi duruyor. Yani örnek vermek gerekirse bir katilin idamı gibi..   Normalde kulun günahlarının veya sevaplarının ecrinin sadece Allahın kuracağı mahkemece yargılanması lazım. Katilin idamından kasıt sosyolojik dengeyi ve huzuru oturtabilmektir. yani katil yine Allah tarafından sorgulanacaktır. Kadının tesettürü de aynı şekilde düşünülmelidir. Kadını koruyabilecek bir kavramdır tesettür. Zina yapan evli insanın idamı da ailevi yapıyı koruyacak bir kavramdır. Aslında şeriat kanunlarını sosyolojik ve insanın cinsel psikolojisini irdeleyerek masaya yatırırsanız mantıklıdır. Tabiki günah işlemek isteyen insanların özgürlüğünü kısıtlayıcıdır.

Fakat şeriat denilince de tek bir standart göremiyoruz. Örneğin vahhabilikte namaz kılmayanı bile idam ediyorlar. Günümüz şartlarına bakıp şeriat kavramını oturtabilinecek bir devlet düzeni yaratmanın imkansızlığı nedeniyle Allahın önerdiği hükümlere kahrolsun diye yaklaşmak ve sonrasında da beyni tanrılaştırarak Allahın yasakladığı her şeyi mübah olarak desteklemek de doğru değil.

Günümüzde hakim olan yapı budur. Yani günahları mümkün olduğu kadar yani insanların tansiyonunu çok fazla yükseltmemeye çalışarak normalleştirme çabası hakim. Fakat örnek vermek gerekirse çevremdeki histerik kadınlarla muhabbetim sırasında erkeklerin saldırganlıklarından ciddi anlamda onların bile rahatsız olduklarını dile getirmeleri beni şaşırtmıştı. Yani günde on erkeğe bile hayır demeyecek kadınlardan bahsediyorum. Ki normal bir kadının yaşadığı zorlukları tahmin edemiyorum.

Demek istediğim bu şekilde günahlara karşı taviz verilmeye devam edilirse dünyanın civatası daha fazla yerinden oynayacaktır. Çok yakında sübyancılık bile normal karşılanabilir hale gelecektir.

Yani Allahın emrettiği demiyorum çünkü artık kimse onu takmıyor, önerdiği kanunlar özgürlükleri kısıtlayıcı gibi dursa da toplum refahı için mantıklı kanunlardır. Anlatmak istediklerimi ifade edebildim mi bilemiyorum.

Şeriat gelsin diye nara attığımdan değil, kahrolsun şeriat diye nara atanlara karşı önyargılarının nedenini anlayamadığım için aslında şeriat kanunlarının çok bilim dışı olmadığını sosyolojik açıdan mantıklı olduklarını ifade etmeye çalıştım.

Tasavvufi görüşlerinize aynen katılıyorum. Tasavvuf toplum kurmaya veya başka deyişle örgütleşmeye dayalı bir kurum değildir. Öze inmeye metafizik veya manevi açıdan yükselmeye dayalı bir yapıdır. Bu nedenle şeriata benzemez ve şeriat ehli de Kuranda ve sünnette elle tutulur delil bulamadıklarından dolayı  kabullenemezler. Fakat tasavvuf aslını kaybederek örgütleşmeye ve siyasallaşmaya yüz tutmuştur. Özellikle böyle bir ortamda gerçek bir mürşidi kamil bulmak olanaksızdır. Bir zamanlar leyla mecnun gibi aşklar nasıl vardı da şimdi yok ise insanların yozlaşmalarındaki zirve nedeniyle organik şeyler bulabilmek olanaksız hale geldi malesef.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2011, 01:48:46 öö Gönderen: Masor1976 »

Temmuz 18, 2011, 02:12:38 öö
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bizim toplumumuz bir kabile asiret degil...Devletimiz ve hukukumuz var..bu hukuk dogrultusunda sosyal denge ve huzur korunuyor. Ve devlet catımız altında her dinden vatandaşımız var,inançları farklı olabilir ama ayni hukuk sistemiyle yargılanır ayrıcalık olmaz.
Şeriat islam hukukunu kapsar ,bir ateisti hic baglamaz,ama devetin hukuk sistemi herkesi baglar ..

O tessetüre  bürünerek  ne ahlaksızlıkları yapanlar var ,ne kadar acık sacık olsada ahlak erdem sahibi kadınlar var..
Tessetture giren kadını ,o örtü  ne tecavuzden kuratarır ne namusunu korur .nede onu daha fazla musluman yapar .sadece kendi inancı dogrultusunda  manevi huzurudur.

Sapık sapıklıgından geri kalmaz,tecavuz edecek adam o an  ne sexi giyinmis der  nede cuval giymis ona bakmaz....onun kafasında sadece tecavuz vardır ..kacarı yok kurbanın.kadınmış,cocukmuş,bebekmis fark etmiyor ,tecavuzunde mazereti yoktur ..
Yasaklar islamda günah olarak belirtilmis...toplumun cezasından korkmuyorsan Allahın cezasından kork denmiştir. ve arap toplumunun o zamanki yapısını düşünün ,düzenin saglanması icin en uygun sekil belirlenmiş.O cahiliye donemindeki toplumu hizzaya getirmek icin katı olmus olabilir.
islamda öldurmeyeceksin emride vardır......o canı ben verdim ,benim verdigim canı baskası alamaz diyorsa ,hac turunda bir bocek bile öldurmek,bir yaprak kopartmak gunah ,bedeli bir kurban..
neden kurban? bir nevi para cezası kesiyor ve o kurbanı dagıtıyor ,toplumda ihtiyacı olanlara rızk verdiriyor.

Gunahlar deginiz yasaklar sadece dini olarak degil hukuksal olarakta suctur ....tecavuz,cinayet,hırsızlık,taciz,vsvs
suçların cezasını hukuk verir ....gunahlar ise kisinin kendi vicdanı ile yaradan arasında ..
zaten o kişilerde vicdan olsa bunları yapmaz,yapamaz..
Bu işlerde caza vermekte cözum degil ,adam hapıs yatıyor cıkıyor yine ayni sucu işliyor.
 ceza evinde bos yatırmak yerine egitim verilip belki biraz yontulabilirler , gelisen,degişen  toplumlarda herkes yükselemiyor bir kısımda da cöküş yasanıyor ,yasalar daha caydırıcı olabilir ,eksikler tamamlanabilir vb bunlar  devletin meselesi .
 ferdi olarak yapılacaklar ise bambaska..ve apayrı bir konu .
Kişinin kendi egitmesi ,ailesinde coluk cocugunu terbiye etmesi egitmini yukseltmesi zaten en buyuk önlemlerin başıdır.

Temmuz 18, 2011, 02:32:46 öö
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali
Yazdıklarınızda en ufak bir mantık hatası yok.
Zaten cezayı hukuk vermeli yani bireyler ceza veremez.
Fakat mahkemelik oldunuz mu hiç bilemiyorum hukukun lafta kaldığı bir ülkede yaşıyoruz.
Açlıktan simit çalan yıllarca hapis yatarken, milyon dolarları sömürenlere dokunan olmuyor filan.
Hapis bir çözüm değildir. Suçluları caydırıcı tek çözüm bence idamdır.
Benim islam şeriatında mantıklı bulduğum konu da budur yani caydırıcılık.
Dediğiniz gibi hedefindeki kadın tesettürlü de olsa mini etekli de olsa tecavüzcü tecavüzünden vazgeçmez. O an 3 yıl falan hapis yatmak onun gözünde buna değer olarak görülür. Fakat idam söz konusu olunca hiç sanmıyorum.

Laikliğin ve şu anki oturmuş sistemin tek hoşuma giden yanı günahların özgürce yaşanabilmesi. Kimseyi rahatsız etmedikleri sürece O da bir artıdır. Fakat suçla yolsuzlukla vb. mücadelede başarı sıfırdır.

Eğitimle insanları bilinçlendirmek de bir yere kadardır. Örneğin sübyancılığa meyilli birini eğitimle düzeltmeniz mümkün değildir. Fakat idamla korkutup engelleme şansınız vardır.

Bilemiyorum bu dediklerim de mantıklı geliyor bana. Tam olarak islam şeriatını komple giydirmeseler bile ceza hukuku için faydalanılması gerekir diye düşünüyorum şahsen.

Saygılarımla.

Temmuz 18, 2011, 02:44:32 öö
Yanıtla #44
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Gunahlar deginiz yasaklar sadece dini olarak degil hukuksal olarakta suctur ....tecavuz,cinayet,hırsızlık,taciz,vsvs
Milyonlarca yıldır o söyledikleriniz hep kötüydü. Kimse onların bir tanesini bile savunmadı, zaten savunamazdı.
Bu gün, hukukun ve dinlerin bize dayattığı başka şeyler vardır.
Bin yıllar öncesinde kimse ahlak nedir bilmiyordu. Bir bebeğe tecavüz hiç olmadı. Ama günümüzdeki hukuk ve din şartlarına o ilkeller hep güldü.
Hangi kadın kadın olmaktan utandı? Hangi erkek övünmedi.

EE çıkıp çıplak dolaş madem. Hiç aksini iddia etmedin. Ben erkeğim ama aslında kadınım demedin, yada kadınım ama aslında erkeğim demedin. Ne ayaklarından ne parmaklarından utanmadın. Hatta herkes kendini çok beğendi.
Beğendi beğenmesine de.
Çık bi salın dediğimize kimse çoraplarını dahi çıramadı...
Nerde mantık? Nerde hayatı kendini içselleştirmek. Erkek olan çıkar çırılçıplak kahvede çay içer. Kadın dediğin daracık elbiseler yerine hepsi çıkartır atar.
Peki niye yapamıyoruz?
Neden kimse çıplak dolaşamıyor? kendinden utanan kaç kişi var?(psikolojik açıdan sağlıksız olanlar ve deliler hariç)
Kimse yapamaz.
Ben buyum demekten daha doğal ne olabilir?
Ama iş sahte kimliklerimiz savunmaya gelince, ben milletim için ölürüm diyoruz, Namusuma dokunursan seni keserim diyebiliyoruz.

Bize dayatılan korkuları aşabilecek bir yiğit çıkmadı.

Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 18, 2011, 02:46:59 öö
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İDAM geri donusu olmayan bir cezadır,olaki suclanan idam edilen kişi , daha sonra bir şekilde suçsuz oldugu ortaya  cıkarsa ne olacak?
 Arabistanda şeriat uygulanıyorda etkilimi oluyor sanıyorsunuz? hırsızlıktan eli kesilmis o kadar cok kişi sokaklarda geziyor..ibret alan korkan yapamazsa neden bu kadar fazla eli kesik vatandaş var?
idam bizdede vardı ,halk oylaması ile kaldırıldı hatırlatırım..
öldurmek cozummu? bir insanı öldurmek kolaymı? size  cellatlık gorevi verilse bunu yapabilirmisiniz.?
hadi yaptınız diyelim gece yatagınızda huzurla uyurmusunuz?
islamiyeti nedense hep korku odaklı ögretmeyi sectiler.Allahtan kork ,gunahtan kork vb..
ne oldu insanlar Allah sevgisini unuttu ,birbirini sevmeyi unuttu,zalim oldu ,acımasız oldu..islamiyetten koptu..korku cozum degildir ....

Temmuz 18, 2011, 02:51:56 öö
Yanıtla #46
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir insanı öldürebilirim. Bu belkide yeryüzünde en son kişi olmama rağmen yapacağım yerdir.
Ancak yasaklar, tehditler, kanunlar hangi suçu bitirmiş?
Hangi inanç yeryüzüne cenneti indirebilmiş?
Dinler acıları kabul edin der, tıpkı bir uyuşturucu gibi.
Acıların sebebini araştırın, içinizdeki en iyi ve en dürüst duygularla çözüm üretin.
Başarısız olsanız bile bu suç olamaz. Sadece deneyin...
Demeleri gerekirdi. İşte o zaman sevgi dolu bir tanrı gözümde canlanırdı. İşte o zaman mutlu olurdum. İşte o zaman daha az hata yapmak için her şeyi yapardım.
Ben insanım, korkutulmak yerine, samimi olunmasını isterim.

Düşüncelerimle...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 18, 2011, 03:10:15 öö
Yanıtla #47
  • Uzman Uye

İnsan bazen gördüklerine,bazen duyduklarına,bazen de rüyaların gerçek olduğuna inanmak istemez..

İslam ve Şeriat...

Bukadar basit mi?....

İnsan,İslam'ı benimsediyse sonradan uydurulan şeriat kurallarını da sorgusuz benimsemeli...Öylemi?

En kolayı o...

Elini kesin,kulağını koparın,yok canım öldürğn gitsin,amaaan zahmet etmeyin;önce derisini yüzün sonra yakın gitsin...

Bunun adı birşeylere inanıp,o doğrultu da dayatılanları uygulamak yönüyle,inanmanın gereğini yerine getirmek mi?...

Bazen,okurken kendimi rüyada hissediyorum.Hatta bu bir rüya olamaz,olsa olsa kabus...

Böyle uygulamaları savunanlarla,tartıştığıma bile inanamıyorum.

Üstünden kaç yıl geçtiğini düşünmeye bile utandığım uygulamaların,bir inanç sisteminin gereği olduğunun savunulduğunu okumak bile midemi bulandırıyor.

Öldürün,öldürün!....

Kurtuluşa çok yakınsınız.Gübre bile kendinden kabul ederse gübre de rezil bir metaaadır.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 18, 2011, 03:23:33 öö
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali
idam hoş bir şey değil tabi ki. Eğer insanlar sizin gibi düşünebilen ve duyguları olan yaratıklar olsaydı bu tarz kanunlar yaratıcı tarafından önerilmezdi.
Şeriat kanunları uygulanan örnek ülke yok zaten. Suudi arabistan vb. vahhabi şeriatı uygulanıyor. Açıkcası islamla bağdaştırdığım bir şey değil. Ve nasıl bir uygulama yapıyorlar incelemediğim iiçin sorgulama ve sonuç çıkarımı yapamıyorum.

Arabistanda bir süre kalmış bir Türkle muhabbetim olmuştu onun dediğine göre idam el kesme gibi kanunları kendi milletlerinden olmayan ve oraya çalışmaya gelen kişilerin üzerinde uyguluyorlar. Zaten fazlasıyla zenginler hırsızlık yapan olmuyordur. Bir kaç arap iftira atarak bir Türk berberin Allaha küfrettiği gerekçesiyle idam ile yargılandığı bir davayı anımsadım örnegin medyada çıkmıştı yıllar önce.

Fakat ülkemize bakın insanlara sorun evine hırsız girmemiş bir arkadaşınız akrabanız var mı? Bu cesareti hırsızlar nereden buluyor? Yani caydırıcılığı olan hukuk sistemi lazım..

İdam cezası ilaç sanaayi çok geliştiği için kanına serumla uyuştucu ve zehir verilerek kansız ve acısız yapılabilir.

Bence korku şarttır. Korkusuz disiplin olmaz. Disiplinsiz de başarı olmaz.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2011, 03:39:10 öö Gönderen: Masor1976 »

Temmuz 18, 2011, 04:13:02 öö
Yanıtla #49
  • Ziyaretçi

İnsan bazen gördüklerine,bazen duyduklarına,bazen de rüyaların gerçek olduğuna inanmak istemez..

İslam ve Şeriat...

Bukadar basit mi?....

İnsan,İslam'ı benimsediyse sonradan uydurulan şeriat kurallarını da sorgusuz benimsemeli...Öylemi?

En kolayı o...

Elini kesin,kulağını koparın,yok canım öldürğn gitsin,amaaan zahmet etmeyin;önce derisini yüzün sonra yakın gitsin...

Bunun adı birşeylere inanıp,o doğrultu da dayatılanları uygulamak yönüyle,inanmanın gereğini yerine getirmek mi?...

Bazen,okurken kendimi rüyada hissediyorum.Hatta bu bir rüya olamaz,olsa olsa kabus...

Böyle uygulamaları savunanlarla,tartıştığıma bile inanamıyorum.

Üstünden kaç yıl geçtiğini düşünmeye bile utandığım uygulamaların,bir inanç sisteminin gereği olduğunun savunulduğunu okumak bile midemi bulandırıyor.

Öldürün,öldürün!....

Kurtuluşa çok yakınsınız.Gübre bile kendinden kabul ederse gübre de rezil bir metaaadır.

Sayın Ceycet yazınızı geç farkettim. Sizin duygusal isyanınızı anlıyorum. Fakat hayatta pek çok duygu var. Saymaya kalkarsak kitap yazabiliriz. Ben normal yaşantısında akrebe bile zarar veremeyecek arkadaşlarımın askerdeyken pkk ile girdiği çatışmalarda kestiği kulaklardan kolleksiyon yaptığını biliyorum. Yani hayat sizin bakış açınızdan baktığınız gibi soft değil malesef.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2011, 04:15:36 öö Gönderen: Masor1976 »