Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Loca Resmi Celsesi  (Okunma sayısı 17124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 15, 2020, 06:11:01 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Gayet basit bir soru soracağım, ama cevap verirken dikkatli olmak lazım zira bir o kadar da zor :)

Bir Locanın resmi celsesine kimler katılabilir?

Sevgilerimle ve saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 15, 2020, 06:24:06 ös
Yanıtla #1

...kendi Locasında Üstat derecesini haiz olması ve Locasında düzenli ve iyi durumda olması gerekir. Kendi Locasındaki düzenini kaybeden bir üye, otomatik olarak yüksek derecelerde çalışma ve devam hakkını da kaybeder...
(wikipedia.org)

Tamamen sıkacağım, ilk 3 aşamayı geçmiş üstad masonlar?  :-\
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2020, 06:34:51 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 15, 2020, 06:52:15 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dernek statüsünde olduğunu düşünürsek sadece derneğe resmi üye olanlar?
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2020, 06:54:28 ös Gönderen: Novayst »

Şubat 15, 2020, 07:07:37 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

...kendi Locasında Üstat derecesini haiz olması ve Locasında düzenli ve iyi durumda olması gerekir. Kendi Locasındaki düzenini kaybeden bir üye, otomatik olarak yüksek derecelerde çalışma ve devam hakkını da kaybeder...
(wikipedia.org)

Tamamen sıkacağım, ilk 3 aşamayı geçmiş üstad masonlar?  :-\

Doğru değil maalesef. Hatta ipucu vereyim doğru cevaptan epeyce uzakta.

Kolay gibi görünen zor bir soru.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 15, 2020, 07:15:41 ös
Yanıtla #4

Yine tamamen atıyorum. Bütün derecelerdeki inisiyeler(çırak, kalfa, üstad ve daha yukarı derecedekiler) ve inisiye (tekris) adayları. Madden bunlar. Ama manen birileri olur mu onu bilmiyorum.

Yaklaştım mı sayın Caliper?  ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 15, 2020, 07:45:09 ös
Yanıtla #5

Bana soruda bir karışıklık var gibi geldi. Aile oturumu ile Resmi Celse (Oturum) terimleri karışmışa benziyor.

Resmî celse yi okuyup araştırabileceğimiz bir kaynak websitesi var mı? İngilizce de olur.

Sevgiler.  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Şubat 15, 2020, 08:56:15 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben toparlayayım müsaadenizle;

Bir Locanın Resmî Celsesine, derecesine göre,  mesela Çırak derecesinde ise,

1- O Locaya üye bütün Masonlar katılabilir (Çırak, Kalfa, Üstad)
2- O Locanın bağlı olduğu Büyük Locaya üye bütün Masonlar katılabilir.
3- O Locanın bağlı olduğu Büyük Locanın tanıdığı diğer Büyük Localara üye Masonlar katılabilir.

Üçüncü maddeyi biraz açıklayayım: Kendi Büyük Locasının tanıdığı başka Büyük Locaya bağlı bir Locanın resmî celsesine katılmak isteyen Kardeşimiz, kendi Büyük Locasının Büyük Sekreterine başvurur. Büyük Sekreter ise diğer Büyük Locanın Büyük Sekreterine bileği verir ve Kardeşimize “good standing” belgesi verilir. Bu belge ile diğer Büyük Localara bağlı Locaların toplantılarına katılabilir.

Açıkçası “good standing” belgesinin Türkçesini bilmiyorum. Bilen Kardeşim varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Şubat 15, 2020, 08:58:56 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Aile celsesini başka bir başlık altında soracaktım. Sayın ANARCHOSA gerekli bilgileri paylaşmış.

Teşekkürler kendisine 🙏🏻🙏🏻

Şubat 15, 2020, 09:38:24 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

3- O Locanın bağlı olduğu Büyük Locanın tanıdığı diğer Büyük Localara üye Masonlar katılabilir.

Üçüncü maddeyi biraz açıklayayım: Kendi Büyük Locasının tanıdığı başka Büyük Locaya bağlı bir Locanın resmî celsesine katılmak isteyen Kardeşimiz, kendi Büyük Locasının Büyük Sekreterine başvurur. Büyük Sekreter ise diğer Büyük Locanın Büyük Sekreterine bileği verir ve Kardeşimize “good standing” belgesi verilir. Bu belge ile diğer Büyük Localara bağlı Locaların toplantılarına katılabilir.

Açıkçası “good standing” belgesinin Türkçesini bilmiyorum. Bilen Kardeşim varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Sayın Caliper Kardeşim,

Bildiğim kadarı ile;
Good Standing, "sicil belgesi" olarak geçmektedir. Mesleğini başka bir ülkede gerçekleştirmek isteyen meslek erbabından sicil belgesi (good standing) istenir. Bu her meslek için genellikle geçerlidir. Mesleki denetimleri yapan, meslek odaları veya meslek birlikleri bu belgeleri verir. Bu belge meslek erbabının meslek yaşantısındaki herhangi bir olumsuz kaydı olup olmadığını gösterir. Bir nevi temiz kağıdı da denebilir.
Dolayısıyla Masonun sicil belgesi de, bağlı olduğu Büyük Loca'dadır.

« Son Düzenleme: Şubat 15, 2020, 09:42:07 ös Gönderen: Mars »

Şubat 15, 2020, 09:45:51 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Caliper Kardeşim,

Bildiğim kadarı ile;
Good Standing, "sicil belgesi" olarak geçmektedir. Mesleğini başka bir ülkede gerçekleştirmek isteyen meslek erbabından sicil belgesi (good standing) istenir. Bu her meslek için genellikle geçerlidir. Mesleki denetimleri yapan, meslek odaları veya meslek birlikleri bu belgeleri verir. Bu belge meslek erbabının meslek yaşantısındaki herhangi bir olumsuz kaydı olup olmadığını gösterir. Bir nevi temiz kağıdı da denebilir.
Dolayısıyla Masonun sicil belgesi de, bağlı olduğu Büyük Loca'dadır.

Mars Kardeşim cevabınız için teşekkür ederim. Öğrenmiş oldum.