Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Büyük Loca’dan Ötekine Geçiş  (Okunma sayısı 8935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2011, 01:18:31 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Geçenlerde, -ne kadar geçende olduğunu anımsamıyorum- forum katılımcılarından biri –kusura bakmasın, kim olduğunu anımsamıyorum- bir soru sordu. Onu da tam olarak anımsamıyorum aşağı yukarı şöyleydi:

Belli bir büyük locanın üyesi olan bir mason, üyesi olduğu büyük locayı değiştirmek isterse nasıl bir işlem yapılır?

Soru böyle genel miydi, yoksa şöyle özel mi:

Özgür Masonlar Büyük Locası üyesi olan bir mason Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’na geçmek isterse nasıl bir işlem yapılır?

Yoksa bunun tersi miydi?

Ne fark eder ki!... Ben bu soru üzerine kendimce, bildiğimce bir yanıt vermek yerine forum üyesi olan masonlardan birinin yanıt vermesini yeğlemiş, hiç sesimi çıkarmamıştım.

Ancak şunu çok iyi biliyorum ki o soru yanıtlanmadı.

Niçin yanıtlanmadığını sormam. Gözden kaçmış olabilir. Ancak soru sahibinin –her kim idiyse- hâlâ sorusunun yanıtlanmasını isteyip istemediğini –umudunu yitirmiş olsa bile- sorarım.

Kim bilir, belki soru yinelenirse yanıtlanır. Kim bilir, bu kez ben de beklemek yerine kendimce, bildiğimce olan yanıtı veririm.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 05, 2011, 05:11:28 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli uyeler,

Ozgur Masonlar Buyuk Locasindan Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasina gecis yapmak isteyen birisine uygulanacak prosedur herkesinki ile aynidir. Bir harici olarak kapiyi calmasi beklenir ve herhangi bir imtiyaz saglanmaz. Bu sorudan benim anladigim aslinda forumumuzun izleyicileri, bu gibi durumda adaya farkli bir uygulamanin yapilip yapilmadigini merak ettikleridir. Yanitim, hayir, tamamen - herkes gibi - kabul edilir ya da edilmez.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 05, 2011, 08:10:05 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Geçenlerde, -ne kadar geçende olduğunu anımsamıyorum- forum katılımcılarından biri –kusura bakmasın, kim olduğunu anımsamıyorum- bir soru sordu. Onu da tam olarak anımsamıyorum aşağı yukarı şöyleydi:

Belli bir büyük locanın üyesi olan bir mason, üyesi olduğu büyük locayı değiştirmek isterse nasıl bir işlem yapılır?

Soru böyle genel miydi, yoksa şöyle özel mi:

Özgür Masonlar Büyük Locası üyesi olan bir mason Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’na geçmek isterse nasıl bir işlem yapılır?

Yoksa bunun tersi miydi?

Ne fark eder ki!... Ben bu soru üzerine kendimce, bildiğimce bir yanıt vermek yerine forum üyesi olan masonlardan birinin yanıt vermesini yeğlemiş, hiç sesimi çıkarmamıştım.

Ancak şunu çok iyi biliyorum ki o soru yanıtlanmadı.

Niçin yanıtlanmadığını sormam. Gözden kaçmış olabilir. Ancak soru sahibinin –her kim idiyse- hâlâ sorusunun yanıtlanmasını isteyip istemediğini –umudunu yitirmiş olsa bile- sorarım.

Kim bilir, belki soru yinelenirse yanıtlanır. Kim bilir, bu kez ben de beklemek yerine kendimce, bildiğimce olan yanıtı veririm.

Soru sahibi olarak şehir dışında bulunduğumdan bir müddet yoğunluktan foruma giriş yapamadım.Evet soran bendim ve cevap alamadığım bir soru olduğuda doğrudur.Gündeme getirilip vakit ayrıldığı için teşekkür ederim.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 06, 2011, 08:29:48 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Noah’ın verdiği açıklamayı biraz daha açalım:

Şayet ÖMBL’den ayrılmış bir mason, durumu her ne olursa olsun, HKEMBL üyesi olmak isterse, sanki daha önce Masonluğa hiç girmemiş gibi işlem yapılır.

Bu açıklama bu başlık altındaki sorunun beklediği tam ve eksiksiz yanıt mıdır? Konu bir başka obediyansın üyesi olan bir masonun o obediyanstan ayrılıktan sonra HKEMBL üyesi olması ile mi sınırlıdır?

Aynı soru ÖMBL için de geçerli değil midir?

Aynı soru başka ülkelerdeki obediyanslar için de geçerli değil midir, gerek aynı ülke içinde gerek ülkeler arasında?

Bu soruya yanıt tek bir obediyansın değerlendirilişi açısından verilmiş. Ancak soru sahibi Sayın Bulgaria bunu yeterli görüyorsa, devam etmeye gerek kalmayabilir elbette.

Aralık 06, 2011, 08:50:12 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben de Noah Kardesimin cevaplarini acmak calismalarina katilayim.

OMBL veya benzer gayrimuntazam kabul edilen obediyanslardan, benim ABD'deki Buyuk Locama gecis icin basvuruda bulunanlar, bu basvurunun oylamasi yapildiktan sonra eger sonuc muspet ise, dereceleri tekrar almak durumunda kalirlar. Bu surecte kisi bizim acimizdan Masonluga giriyorken, kendi acisindan bir 2. meslege giris yapmis olarak gorulebilir.

Sayin Bulgaria bu soruyu sorarken oyle dusunmemistir ama, sunu da belirtmek isterim ki "once girisin daha kolay oldugu A obediyansina gireyim, sonra B obediyansina yatay gecis yaparim" turu stratejiler beklenilen sonuclari vermeyecektir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 06, 2011, 11:51:38 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence Sayın Eureka'nın ilk paragraftaki açıklaması eksik. Şöyle ki;

Derecenin eksiği varsa yeniden alınır. Yoksa bu çok saçma sapan, Masonluğun savunduğu akıl ve mantığa sığmayan, dolayısıyla kiendi içinde çelişki yaratan bir formalite olur. Bu bağlamda gerekiyorsa iyileştirme (healing) diye bir yöntemin uygulandığını biliyoruz. Gerekmiyorsa insana neyi uyguladıkları sorulur.

Bu konu hayli akademik bir düzeye gelebilir. Değil Masonluk ile hiçbir bağlantısı olmayanlar, masonların çoğu bile bu konuları pekt iyi bilmez. Bilgisizliklerinden değil, böyle bir ayrıntıyı bilmeleri hiç de gerekmediğinden.

Sayın Eureka'nın yazısının ikinci paragrafındaki duruma gelince... Bu teorik olarak geçerlidir ama bu işin bir başka yönü daha vardır. Haddimi aşıp o konuya girmek istemiyorum.

Sadece şunu anımsayalım: Amerika'daki uygulamalar birbirinin aynısının tıpkısı değildir. Masonluğa Amerika'da girmiş olan bir kişi Türkiye'ye yerleşmeye karar verip bir locaya başvurduğunda, öyle hemen buyur gel edilmeyecek, geçmesi gereken bir işlem olacaktır.

Önemli olan şudur. Bir başka obediyansın üyesi olan bir mason, bir locanın toplantısına konuk olarak kabul edilebilir ama o locanın üyesi olmak birtakım ek yükümlülükleri üstlenmeyi gerektirir. Bu nedenle yapılması gereken bir işlem vardır. Bu işlem çok kısa ve basit de biraz uzun ve karmaşık da olabilir.

« Son Düzenleme: Aralık 06, 2011, 11:55:32 öö Gönderen: ADAM »

Aralık 06, 2011, 04:03:46 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ben de Noah Kardesimin cevaplarini acmak calismalarina katilayim.

OMBL veya benzer gayrimuntazam kabul edilen obediyanslardan, benim ABD'deki Buyuk Locama gecis icin basvuruda bulunanlar, bu basvurunun oylamasi yapildiktan sonra eger sonuc muspet ise, dereceleri tekrar almak durumunda kalirlar. Bu surecte kisi bizim acimizdan Masonluga giriyorken, kendi acisindan bir 2. meslege giris yapmis olarak gorulebilir.

Sayin Bulgaria bu soruyu sorarken oyle dusunmemistir ama, sunu da belirtmek isterim ki "once girisin daha kolay oldugu A obediyansina gireyim, sonra B obediyansina yatay gecis yaparim" turu stratejiler beklenilen sonuclari vermeyecektir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

O tarz bir strateji düşünmedim.Gerçi soruyu soruş tarzım itibari ile öyle anlaşılmasın sanırım oldukça normal karşılamam gerekiyor.Benim öğrenmek istediğim iki obediyans arasında benzerlikler varmı ? Geçiş yapılabiliyormu ? Yapıldığı takdirde herhangi bi zorlukla karşılaşılırmı ? Ve geçişi gerçekleştiren kişiye bakış şekli nedir ? Amacım hafif sulara girip ordan direkt derine atlama stratejisi kesinlikle değildir.Cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 06, 2011, 04:37:47 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sadece şunu anımsayalım: Amerika'daki uygulamalar birbirinin aynısının tıpkısı değildir. Masonluğa Amerika'da girmiş olan bir kişi Türkiye'ye yerleşmeye karar verip bir locaya başvurduğunda, öyle hemen buyur gel edilmeyecek, geçmesi gereken bir işlem olacaktır.

Sayin ADAM dogru soylemis ama biraz ekleme yapilmasi zorunlulugu dogurmus.

Ayni sekilde bunun tersi de dogrudur. Yani Masonluga Turkiye'de girmis bir kisinin ABD'de bir Locaya uyelik icin basvurmasi durumunda da bir takim kisa veya uzun sureli islemler soz konusu olacaktir.

Bu basliktaki bir onceki yazimin ilk paragrafinda bahsettigim ornek, tamamen yasanmis olaylardan alinmistir ve derecelerin tekrar alinmasi, Master Mason yemininin edilmesi gibi sureclerden gecilmesi zorunlulugu seklinde karar alinmistir. Bu farazi bir ornek degildir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2011, 04:46:28 ös Gönderen: Eureka »

Aralık 06, 2011, 04:45:42 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

O tarz bir strateji düşünmedim.Gerçi soruyu soruş tarzım itibari ile öyle anlaşılmasın sanırım oldukça normal karşılamam gerekiyor.Benim öğrenmek istediğim iki obediyans arasında benzerlikler varmı ? Geçiş yapılabiliyormu ? Yapıldığı takdirde herhangi bi zorlukla karşılaşılırmı ? Ve geçişi gerçekleştiren kişiye bakış şekli nedir ? Amacım hafif sulara girip ordan direkt derine atlama stratejisi kesinlikle değildir.Cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim.

Saygılar.

Sayin BULGARIA,

Gecis, birbirini taniyan obediyanslar arasinda olabilir. A obediyansi B obediyansini tanimiyor ve B obediyansindan birisi A obediyansindan bir Locaya uyelik icin basvuruyorsa, gecis islemi farkli olur. Bu bazi durumlarda, ornegin bu tur gecisler A ve B obediyanslari arasinda sik olarak yasaniyorsa, Sayin ADAM'in bahsettigi gibi bir "healing" islemi seklinde olabilir. Aksi takdirde, B obediyansindan gelen kisinin bir harici olarak islem gormesi seklinde olur.

Muntazam ve gayrimuntazam obediyanslar arasinda buyuk farkliliklar var. Benim gayrimuntazam obediyanslar hakkinda kulaktan dolma bilgim var, onu da cocukluk arkadasim olan en yakin dostumun gayrimuntazam Mason olmasi sebebiyle ogrendim. Bildigim kadariyla rituelde seklen buyuk farkliliklar var ancak bunlari burada tartismak mumkun olmayacaktir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

Aralık 06, 2011, 05:05:11 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Tabiî ki masonun, masonluğa girişinde, ilgili obediyansa bir bağlılık yemini vardır. HKEMBL ve ÖMBL arasında bir geçiş olacaksa da, bu bağlılık yemini hatırlanmalıdır.   

Saygılar,
sphinx
sphinx