Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Admin ile A.E. nin Roportaji  (Okunma sayısı 13978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2007, 08:37:43 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

24 Haziran 2007 tarihinde A.E. ile www.Masonlar.org Admini arasinda yapilmis bir Roportajdir.

Admin: Neden Mason oldun?
A.E.: Başvurumu yapmadan önce oldukça kapsamlı bir araştırma yaptım ve hayat felsefeme uygun olduğu için katılmak istedim

Admin: "Masonluk" Kelimesini ilk nerede ve kac yasinda duymustunuz?
A.E.: Tam olarak duyduğum yaşımı hatırlamıyorum ancak çok küçük yaşlarda diyebilirim.Babamın en samimi arkadaşlarından birisi masondu ve onunla sık sık görüşürdük.Kendisini çok severdim.

Admin: Size Mason oldugunu kendisimi soylemisti?
A.E.: Evet. Aslında babamında katılmasını istemişti ozamanlar ancak babam işi gereği çok istemesine rağmen katılamamıştı.

Admin: Derecenizi ogrenebilirmiyim?
A.E.: 1.derece çırak masonum

Admin: Daha cok yenisiniz. Masonlugun iyi ve size faydali topluluk olacagindan nasil bu kadar emin olabiliyorsunuz? Genellikle alt derecelerdeki Masonlarin birsey bilmedigini ve ust derecelere ciktikca cok yanlis olaylar goruldugu soylenir.
A.E.: Bu tip bir şey hiç duymadım.Ancak şunu söyleyebilirim ki yapım gereği çok fazla araştırma yapmadan sadece kulaktan dolma bilgilerle hiç bir işe kalkışmam. Bu konu ile ilgili oldukça fazla araştırma yaptım.Tam tersine üst derecelere çıktıkça herşey çok daha anlamlı ve güzel olacağını düşünüyorum

Admin: Peki bu guzellik neden sadece erkekler icin?
A.E.: Masonlugun eski geleneklerinden ötürü kadınların mason olarak kabul edilmemesinden kaynaklanıyor bildiğim kadarı ile. Ayrıca kadınların erkekler kadar hür iradeye sahip olmadığı ve erkekler kadar zorlukların üstesinden gelip kendilerini geliştirmek için çaba sarfemeyeceklerinin düşünülmesi sebebi ile

Admin: Masonlugun amaci nedir?
A.E.: masonluğun amacı insanın kendisini yetiştirip geliştirerek hen kendisine hemde tüm insanlığa faydalı olabilecek bir hale getirmektir.
Admin: Aileniz Mason oldugunuzu biliyormu? Bu konuda ne dusunuyorlar?
A.E.: Tabii ki... Ailemin zaten bir çok mason dostu mevcut özeliklede babamın.Bu sebepten kabul edildiğim anda ailemde en az benim kadar memnun olmuştu.

Admin: Teklif mi geldi sizmi basvurdunuz?
A.E.: Babama benim Mason olmam konusunda teklif geldi oda bana iletti ancak ben zaten daha öncede kendisine bu niyetimden bahsetmiştim.

Admin: Ne kadar sure Mason olmayi dusunuyorsunuz? Masonlugu ne zaman (hangi kosullarda) birakirsiniz?
A.E.: Masonluk bırakılamaz.Zaten bende böyle bir amaç ile girmedim.Masonluk artık benim için bir yaşam tarzı olacak ve sağlığım ve imkanlarım el verdiği müdetçe gidebildiğim kadar gideceğim.

Admin: En begendiginiz, ornek aldiginiz (idolunuz) olan Mason kimdir?
A.E.: Cumhur Ustad ve şu anki Locamın Ustadi Muhteremi. Ikiside çok değerli ve inanılmaz iyi kalpli insanlardir. Ancak Cumhur Üstad ne yazıkki çok uzun süre önce genç yaşta ebedi maşrık a intikal etti. :(

Admin: Masonlugun amacini acikladiniz. Peki sizin Masonluktaki amaciniz nedir?
A.E.: Masonluktaki amacım hayattaki amacım ile aynı.Yani kendimi mümkün olduğu kadar geliştirmek ,olgunlaştırmak vede edinimlerimi yardıma ihtiyacı olan insanlarla payşalmak.

Admin: Bir Fakirinde hayattaki amaci kendini gelistirmek, olgunlastirmak insanliga yardim olamazmi? Neden Fakirleri araniza almiyorsunuz?
A.E.: Çok olgun ve hatta insan olarak bir çok zenginden insan olarak çok daha nitelikli fakirler vardır ancak fakir insanlar kendi geçim dertleri ile çok fazla meşgul olmak zorundadırlar.Bu onların kendilerine ve diğer insanlara ayırabilecekleri çok fazla enerjileri olamamasından kaynaklanır.

Admin: Peki gelelim, sizlerin konusmaktan en cok kactigi konulara... Toplantilarinizda neler yapiyorsunuz?
A.E.: Toplantılarımızın bazılarında loca işleri ve gündemdeki maddeler görüşülür bazılarında ise masonlukla ilgili çalışmalar yapılır.Kardeşler hazırladıkları tezleri sunarlar

Admin: Kardesleriniz hangi konularda nasil tezler hazirliyorlar? Rituellerde tezler mi gosteriliyor yani?
A.E.: Tezler her kardeşin ilgi duyduğu konularla ilgili olarak veya derece atlamak için loca tarafından bir kardeşe verilen bir konu hakkında olur. Ritüeller ise tamamen farklı bir konu.Ritüellerimizle ilgili bir bilgiyi buradan açıklayamam.

Admin: Neden?
A.E.: Masonlukla ilgili konular haricilere açıklanamaz bu bizim en önemli kurallarımızdandır

Admin: Bu gizliligin nedeni nedir? Gizlenmedende, yardim yapilamiyormu? yada gizlenmedende, insanlar gelistirilemiyormu?
A.E.: Bu tam olarak bir gizlilik değildir.Kapalılık demek daha doğru olacaktır.Ne yazıkki insanların bazıları masonları çok yanlış bir şekilde tanıyor ve bu da bizim için tehlike oluşturabiliyor.Ayrıca bir insanın kendisi ile ilgili bir konuyu yada durumunu diğer insanlara açıklamak istememesi temel bir insan hakkıdır. Sonuç olarak en basit bir dernege gittiğiniz zaman bile kapısında üyeler dişinda kimse giremez yazısını görürsünüz.

Admin: Rituel, Ayin demektir. Ayin ise, dini toren demektir. Masonluk bir din degil saniyordum. Bir din degilse neden Rituelleri var?
A.E.: Masonluk kesinlikle bir din değildir.Ancak masonlar bütün dinlere ve inançlara saygılıdırlar. Kimseye bu konu ile ilgili baskı yapılamaz veya fikir empoze edilemez hatta locada din ve siyaset konularında konuşma yapmak yasaktır. Ritüelleri olmasının sebebi geçmişten gelen geleneklere bağlı olmasındandır ve masonik öğreti bir takım sembollerle verilir.Bunun sebebi ise semboller ve alegoriler ile desteklenmiş bir öğretinin daha iyi anlaşılıp kavranılabilmesidir. Yaptigimiz calismalari ve yardimlari kutsal olarak kabul ettigimiz icin bu calismalara rituel diyoruz. İşin enteresan tarafı Türkiyede hangi kitapçıya giderseniz gidin masonlukla ilgili kitaplar anti masonik kitaplar dahil din kitapları bölümüne konuluyor Bunun diğer insanların masonluk hakkında çok az bilgiye sahip olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Admin: Peki neden cok az bilgiye sahipler? bunun sucu sizce kimde? Yani turkiyede halktan birisi ekonomiyi bildigi kadar dahi Masonlugu bilmiyor. Bu nasil duzeltilebilir?
A.E.: Az bilgiye sahip olunmasının sebebinin, Masonluğun yakın zamana kadar kendisini anlatmaya ve tanıtmaya gerek duymamasından kaynaklandığını düşünüyorum.  Bu durum Anti masonik çevrelerin eline ne yazıkki koz verdi ve gerçek dışı şeyler yazıp insanları yanlış bilgilendirdiler. Bunu düzeltmek için şu anda Masonlar halka doğruları anlatmaya çalışıyor ve masonluğun ne olduğunu kendi resmi internet sitelerinden de duyuruyorlar.

Admin: Mason Mahfili Dernegi ile ilgili yorumlariniz nelerdir?
A.E.: Mason Mahfili Derneği Dünya Masonluğu tarafından Düzenli kabul edilmiş bir dernek değildir. Cünkü Masonluğun tüm landmarklarını uygulamamaktadırlar.Dolayısı ile ne benim nede diğer kardeşler tarafından Mason olarak kabul görmezler ve toplantılarımıza katılamazlar.

Admin: Mason ile Harici arasindaki kisilik ve karakter farklari nelerdir?
A.E.: Bir Mason ile bir harici arasında her zaman büyük bir fark olduğunu söylemek yanliş olur.Sonuçta en az bir Mason kadar iyi özelliklere ve karektere sahip olan haricilerde vardır. Ancak Masonlar mason olabilmek için uzunca bir araştırmadan sonra kabul edilen seçilmiş kişiler oldukları için bir çoğu sözü edilen erdemlere sahip oldukları düşünüldüğunden dolayi Mason olabilmişlerdir

Admin: Kurtlar Vadisi dizisi ile ilgili yorumlariniz nelerdir? Bildiginiz gibi o dizideki bazi karakter ve sahnelerin Masonluk ile ilgili oldugu soyleniyor.
A.E.: :) Aslında benimde ilgi ile takip ettiğim bir dizi. Ancak dizinin geçmiş bölümlerinde yayınlanan bazı sahnelerin Masonluk ile ilgili olduğunu iddia eden kişilerin bilgisiz kişiler olduklarını düşünüyorum. Sonuçta bir kişi bir örgüt kurup garip bir takım kostümlerle ayinler düzenleyip  mason olduğunu iddia ederse buna ancak gülünür. Ancak ne yazıkki bu tip sahneler bilinçsiz halk üzerinde anti masonik bir etki yapıyor

Admin: Anliyorum. Sanirim bu kadar yeter. Zaman ayirdiginiz icin tesekkur ederim Kardesim.
A.E.: Ben çok teşekkür ederim Üstadim. Umarım başarılı olabilmişimdir

Admin: Guzel cevaplar verdiniz. Bence bilgi dolu bir yazi olacak.
A.E.: teşekkürler
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2007, 08:44:50 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 24, 2007, 09:22:53 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ne diyebilirim ki  ? bende henuz mason olmus bu kısıye hayatında ve masonık gelecegınde basarılar dıler ve herseyın gonlunce olmasını temennı ederım.Basarılar
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 24, 2007, 11:25:38 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

aslında sormayı düşündüğüm bir cümleyi içeriyor.burada sormayı istedim masonluktan ayrılmak diye birşey varmı?diyelim ki belirli sırlar derecelerine göre masonlarla paylaşılıyor belirli bir derece gelip bazı sırları öğrendikten sonra masonluğu bırakmak diye birşey varmı??

Haziran 24, 2007, 11:37:12 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Isteyen Masonluktan ayrilabilir. Fakat bu cok nadir gorulen bir durumdur. Bu nedenle Masonlar kendi aralarinda genellikle "Masonluk olene kadardir. Masonluktan cikmak diye birsey sozkonusu degildir." gibi dusunurler. Bir futbol takiminin fanatik uyesi olmak gibi dusunebilirsiniz. Ona alisip, sevip onunla tanindiktan sonra o artik sizin hayatinizin bir parcasi olmustur. "Asla bundan vazgecmek diye birsey olmaz" dusuncesi hakim olmaya baslar. Oysa elbette istenirse uyelikten cikilabilir.

Fakat bir Mason, Masonluktan ciksa dahi, o zamana kadar aldigi ogretiler ve sirlarida kendisi ile birlikte hayat boyu tasiyacaktir. Kisiyi, uyelik Mason yapmaz. Ogretileri ve vakif oldugu sirlar Mason yapar. Fakat uyelikten cikisi, onun aktif uyeler tarafindan taninmasini engelleyecektir.
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2007, 11:40:28 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 06, 2007, 12:40:35 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Meraktan soruyorum, mazur gorunuz. Burada A.E nin kasteddigi Cumhur Ustad dedigi Inonu olabilir mi?
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2007, 11:12:39 öö Gönderen: MASON »

Kasım 06, 2007, 12:04:03 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sebnem,

Dikkat ederseniz A.E.'nin bahsettiği Cumhur Üs. bundan yıllar önce hem de çok genç bir yaştayken Sonsuz Doğu'ya uğurlanmış.

Bu açıklamadan yola çıkarak Cumhur Üs.'ın ne İsmet İnönü ne de Erdal İnönü olamayacağını söyleyebilirim. Ki kaldı ki Sonsuzluğa uğrulanmış olan kişinin ismi de açıkça roportajda ifade edilmiş "CUMHUR" diye...

en kalbi sevgilerim ve en derin saygılarımla...

Kasım 06, 2007, 07:15:23 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

diyorsunuz Sn SkullG..Fakat Cumhur kelimesi halk demek dolayisiyla Cumhur Ustad olunca Halkin Ustadi olma gibi bir terminoloji de ortaya cikabilir diye dusunuyorum...Sayet boyle ise A'dan -Z' ye herkes -kadin ve fakirler haric - bana gore de Museviler haric:))  bu kategoriye girebilir, yaniliyor olabilir miyim?

saygilar
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2007, 07:17:19 ös Gönderen: Sebnem »

Kasım 06, 2007, 07:27:52 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. Sebnem,

sizi tebrik ediyorum yani cumhurdan inönüye ulaştınız hakkaten çıkarım gücünüze hayranım

Kasım 06, 2007, 07:36:46 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Alıntı
bana gore de Museviler haric:))

Sn. Şebnem niye museviler hariç?

Ayrıca İnönü Masonsa bile bu açıklanmadı eğer masonsa bile sırdır.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Kasım 08, 2007, 01:28:32 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Alıntı
bana gore de Museviler haric:))

Sn. Şebnem niye museviler hariç?

Ayrıca İnönü Masonsa bile bu açıklanmadı eğer masonsa bile sırdır.

Yobaz Museviler kolay kolay dinlerinden baska bir ideolojiye kaymazlar da ondan Sn LuckyEye. Shemuel uzerine alinmasin lutfen, sozum meclisten disari..:)