Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun Dine Bakışı  (Okunma sayısı 11302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2012, 05:42:45 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumumuzda güncel halde olan bir konuyu inceler ve bu konu üzerinde düşünürken zihnimde bazı sorular oluştu.

Konu din olunca bazı çelişkiler ortaya çıkıyor sanki. Masonluğun, üyelerinin dini inançlarına kesinlikle müdahale etmediğini, değişik dinlere mensup kişilerin, aynı loca içerisinde kardeşce çalışabildiklerini biliyoruz. Belki tek başına bu durum bile bireysel olarak masona çok şey katıyordur. Kişiyi olduğu gibi kabul etme, tolerans vb. açılardan. Fakat iş dünya görüşüne gelince biraz değişiyor.

Masonluğun '' cehalet'' ve '' bağnazlık''a karşı olduğunu ve her masonun bu kavramlarla bir savaşım içinde olması gerektiğini forumumuzdaki masonların deyişlerinden biliyoruz. Fakat beri yandan "din" bu iki kavramı da içerisinde otomatik olarak barındırmıyor mu? Mesela belirli dini yasa veya öğretilerin sorgulanamaması ve akıl yoluyla incelemeye çalıştığınızda çözümü ve anlaşılması imkansız bilgiler, hikayeler, kıssalar ve kuralları  içerisinde barındırıyor olması... Bütün bunlara masonluk felsefi olarak nasıl yaklaşıyor?

Sorgulanması kural olarak imkansız olan bir öğretiye, bilimselliği ve aklı rehber tuttuğunu savunan Masonluk, nasıl bakıyordur?

Bu konuyu çok merak ediyorum.

enelsır

Nisan 22, 2012, 06:25:48 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Enelsır

Bende çok merak ediyorum bu konuyu lakin benim dini konularda hemen yorum yapıp yazmam forumdaki arkadaşlarıma gınağ getirdiği için sadece izleyip okumak istiyorum heleki bu konuya moderatörümüzde dahil sn.masonlardında katılıp görüş belirtip fikirlerini sunarlarsa iyi bir şekil alır kanısındayım.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 23, 2012, 01:01:01 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Masonluğun Dine Bakışını şahsen yerinde bulanlardanım. Bildiğim kadarı ile Loca'larda "din" hiç tartışılmayan bir konudur. Peki neden "din" hiç tartışılmaz ? Masonluk bunun cevabını çok iyi veriyor. Çünkü din soyut bir kavramdır.Birine göre kutsiyetine inanılan bir varlık, bir başkasına göre hiç bir anlam ifade etmez. Birine göre yapılan bir ibadet bir başkasına göre saçmalıktan başka bir şey değildir (bu cümleden olarak, Masonluk'ta uygulanan bir çok ritüeli saçma bulanlar da vardır, bunlardan büyük haz duyanlar da vardır). Dikkat edilirse, Masonluğun en temel ilkelerinden biri aydınlanma yani daha fazla ışığı yakalamadır. Pekiyi bu nasıl başarılabilir ? Bilimle, araştırma ile sorgulama ve deneylerle. Oysa "din"  söz konusu olduğunda, sorgulama yapamazsınız, deney yapamazsınız,  dinin akideleri üzerinde yorumlar yapamaz ayet veya pasajları tartışamazsınız.
         Bence;  Bunun için Mason'luk,  salt inanca dayanan, bilimselliği tartışılamayan "din" konusunu kişilerin inisiyatifine bırakmış, sadece "Bir yaratıcının varlığına inanmayı" yeterli bulmuş ve  Loca'larında tartışılmasına izin vermemiştir.
        Örneğin; evrenin varoluşu ile ilgili sayısız bilim adamı sayısız deneyler ve araştırmalarla bir yere varmaya, bilgi bakımından ıspata dayanabilen veriler elde etmek için inanılmaz çalışmalar bir bilgi paylaşımı yaparken, aynı konuda "din" bunların hiç birine itibar etmeden "Tanrı ol dedi oldu" tezini söyleyerek olaya noktayı koyabilmektedir. Böyle bir mantık söz konusu olduğunda, neyi nasıl tartışacak ve bir yere varacak sınız? Hikayeleri, kıssaları nasıl tartışacaksınız?
        Bu arada zaman zaman din konusunun  istismara uğramasından duyduğum rahatsızlığı belittiğim zaman bana kızanlar da olmaktadır. Olabilir.  Ben müsbet ilme  inanan biri olarak "din"in her konunun içine sokulmasına karşıyım.
        Sonuç olarak, akla ve bilimselliğe önem vermeyen konuların , Mason'luğun ilgi alanına girmediğini düşünüyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 23, 2012, 03:52:55 öö
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Alşah
 Yanlış biliyorsunuz bence din konuşulur,Tepki çekmemek için konuşulmaz diyorlar.Hatta belki en çok konuşulan konu masonlar arasında dinler ve Allahtır.Din insanoğlunu terbiye etmek için gereklidir.Söle bir konu açalım isterseniz.Dinler olmasaydı dünyada ne olurdu ? Neler olurdu ? Bu şekilde bakar olaya masonluk tek bir din uzerinden deil. sosyoljık etkılerı, kulturel etkıleri, ahlaki etkileri, hukuksal etkileri, vs.artı yönleri eksi yonleri neler.
İse duygularını katmaz.Objektif olmaya özen gösterir.

Ama zaten bir sürü saldırı varken üzerlerinde bas bas da biz localarda bunları konuşuyoruz demezler denmemelidirde.Denmesi abest olur.İnsanların düşüncelere saygı duymadıgı bir çağdayız.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 23, 2012, 12:38:24 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır güzel bir konu gündeme getirmiş; Sayın Karahan bunu desteklemiş; Sayın alşah çok güzel, kutlanası bir açıklama yapmış; Sayın Arais, onu belli bir noktasından yakalayıp o noktada bir düzeltme yapmak gereksinmesini duymuş; aslında onu da açıklığa kavuşturmak gerekir ama başka kimse henüz dokunmamış bu konuya.

Oysa dokunulmalı. İster sanki Sayın alşah ve Sayın arais hiçbir şey dememişlercesine, ister onların açıklamalarına da değinir bir tarzda.

Bekliyoruz.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 23, 2012, 06:51:46 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Enelsırın sadece son cümlesindeki şu beyanını ben tam olarak kabul edemiyorum

Sorgulanması kural olarak imkansız olan bir öğretiye, bilimselliği ve aklı rehber tuttuğunu savunan Masonluk, nasıl bakıyordur?

Anlayamadığımız herşeyin sorgulanabilir olduğunu biliyorum bende yoksa başka nasıl anlarız.Sorgulamak imkansız lafı bağnazların yeni fikirler türemesin böyle gitsin dediği bilimsel argümanlara uymayan bir teoridir.Sorgulanamayan gerçek gerçek değildir.Ben sorgulamadan nasıl anlarım bu mümkünmü birileri bana allah var diyor ben şimdi ne gördüm ne göreni gördümeğerki amacım onun varlığını anlamaksa ulaşabileceğim tek çıkış var onu sorgulayarak algılamaktır.

Din bazılarının dediği ve anladığı gibi onu sorgulama kabul et demez dinin dediği tek şey inanmak için önce anlaman gerektiğidir allahı anlamayan insan nasıl inansın üstelik hakkında bir şey bilip görmüyorsa.

Masonların dine bakışı nasıldır işte bu soruyu en net mason dostlarımız verecektir biz hariciler ile nerelerde bir nerelerde farklı kalıyoruz tam anlaşılır olarak anlatırlarsa böyle bir konu bu forumda bir çığır açar sanırım.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 23, 2012, 06:56:25 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Zannımca,"Din"olgusu kişisel kabullenmelerin etkisiyle kişi üzerinde şekillenir.Dolayısıyla,herhangi bir kitlenin herhangi bir din üzerinde oluşturacağı kanaat,istismara açıktır.İnanan ve o dinin aidiyetini benimsemiş kişiye düpedüz saygısızlıktır.

Günümüzde ve geçmişte örneklerini birçok defa gördüğümüz bu teşebbüse,masonların aynı duyarsızlıkla yaklaşmamaları enazından akılcılıkla ve töleransla açıklanabilir.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 24, 2012, 12:32:54 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında bir bilgi verir ya da paylaşımda bulunurken, Sayın enelsır’ı ne sormuş olduğuna, dikkat etmek gerekir. Bu konuyu kapsam dışına taşırmak çok kolay. Zor olan o taşmayı yapmadan, tam olarak yanıtlayabilmek.

Sayın enelsır sorusunun yanıtını kimden bekliyor acaba? Kimi forum üyelerimizin yaptığı gibi Godot’yu beklemiyordur umarım.

Bu soruyu yanıtlamadan önce belki kısa bir açıklamada bulunmak da gerekir. Sayın enelsır’ın sorusu, benim algılayışımla “din” açısından, “dinsel inanç” açısından değil. Bu ikisi farklı. Üstelik aralarındaki fark çok önemli. Okuyanların bunu bildiğini ve katıldığını öngörüyorum.

İnançları bir yana bıraktık; konuya "din" açısından bakacağız.

Tam konuya girecektim; giremedim. Olmuyor. Bir ön açıklama getirmek gerek: Hangi tür Masonluktan söz ediyoruz burada? Tutucu nitelikli Masonluktan mı, Gelenekçi Masonluktan mı, Liberal ya da Özgürlükçü Masonluktan mı?... Yoksa böyle dünya çapında falan değil de sadece Türkiye’deki Masonluktan mı söz edelim? Onun da farklı yanları var ama o kadar önemli sayılmayabilir. Fakat Sayın enelsır’ın sorusu konuya felsefi olarak nasıl yaklaşıldığında yani biraz kurumsal bir olgu; bireylerin bu bağlamdaki öznel tutumlarının nasıl olduğu değil.

Sayın enelsır benim bu satırlarımı okuyacak ve ben de soracağım: Yanılıyor muyum?

Elbette onun bu sorularına kendince yanıt veren olabilir. Oldu da… Nitekim ben de bu bakımdan özellikle Sayın Alşah’ın açıklamasını beğendiğimi belirtmiştim. Sayın Arais’in işaret ettiği ise felsefi bir yaklaşım değil, pratikte ne yapılmakta olduğu. Bunlar da birbirinden farklı; hepsini aynı tierazinhin kefelerine koyamıyoruz.

Üstelik unutmayalım: Masonlukta bir de simgesel dereceler ile yüksek dereceler var. Bu bağlamdaki tutumlar ve içerikler de bu ayırım nedeniyle birbirinden farklı.

Hangisinden söz edelim? (Lütfen “hepsinden” demeyin.)

Nisan 24, 2012, 03:57:13 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet, sorum Sayn ADAM'ın belirttiği diğer katılımcılarımızın da anladığı üzere böyledir. Daha açığı ben bu soruyu bu açıdan cevaplar alabilmek adına sormuştum.

Öğretisini, yaşayış biçimlerini, inançlarını bir kenara bırakarak, salt "Din" olgusu hakkında Masonluk ne düşünür, nasıl yorumlar? Merak ettiğim buydu.

Masonluğun üyelerinin dini inançlarıyla ilgilenmediğini daha önce belirtmiştik. Bunu bizzat masonların kendisi söylüyor. Öte yandan Masonluk'un uğraşı alanı doğrudan kişinin kendisi yani "İnsan" olduğuna göre, bireyin gelişimini ve yaşayışını, bunun devamı olarak da toplumun gelişimini ve yaşayışını etkileyen "Din" olgusunu Masonluğun incelememesi ve üzerinde felsefe üretmemesi imkansız gibi duruyor.

Merak ettiğim nokta budur.
enelsır

Nisan 24, 2012, 05:32:09 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bildiğim kadarıyla Masonluk "din" olgusu üzerine herhangi bir görüş iletmiyor. Bu konuda öyle belirgin bir tutumu da yok.

Bazı mason kuruluşları masonların belirli bir dinden hatta belirli bir mezhepten olması, bazıları ise belirli bir dinden ya da mezhepten olmaması gibi kurallar koymuş, bunun peşinden gidiyor. Onlara göre Masonluğun evrensel amacı farklı değil ama o amaca uulaşmanın yolu da işte böyle dindar bir tutum.

Masonluğun simgesel derecelerinde bu bağlamda herhangi bir felsefe görebilmek olası değil. Bunu ancak bazı ritlerin ileri ya da yksek derecelerinde görebiliriz. Bunun da masonların üzerinde öyle çok ağır bir etkisi olduğunu sanmıyorum çünkü heangi ritten olursa olsun masonların tutumlarına şöyle bir bakınca hemen hepsinin hayli geniş görüşlü ve toleranslı bir tutum takındığını izliyoruz.

Demek ki bir masonun üye olduğu mason örgütünün belirgin, kesin, katı kuralları ve yöntemleri olsa bile aslında masonların büyük çoğunluğu kendi eğilimleri doğrultusunda ilerlemeyi sürdürüyor. Kimisi bu bireysel eğilimleri daha Masonluğa girmeden edinmiş; zaten diğer masonlar da böyle bir eğilimden yana olduğu için onu yadırgamamış, kimisi ise koruk olup üzüme bakarak
aklaşmış. Hiçbir salkım ötekinin aynı değil ama hepsi birbirine benzer; her tanenin de genelde tadına doyum olmaz arada ekşi mi ekşileri çıksa da tek tük.

Din olgusu, elbette Sayın enelsır'ın dediği gibi hedefini"insan" olarak alınan Masonlukta öyle bir kenara bırakılamaz. Sayın Arais'in demiş olduğundan biraz farklı bir biçimde incelenip, irdelenir. Üstelik bazı mason ritlerinde bunun belli bir ya da birkaç aşamasına rastlanabilir. Fakat işte bu olgu, rdaha önce değinmiş olduğum üzere, Masonluğun nasıl ele alınmış olduğuna bağlıdır. Bu bakımdan da dünyanın en yaygın riti olan Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nde, bir ülkeden diğerine hatta aynı ülkedeki bir yüksek konseyden diğerine farklılık sergiler.

Bence tüm bunları bir yana bırakalım çünkü bunlar ansiklopedik olmanın da ötesinde âdeta akademiktir. Öemli ve değerli olan masonların tutumudur. İnsana insan olarak bakışlarıdır. İnsanın dini ya da inancı arasında ayırım ya da ayrıcalık gözetmeyişleridir, işte bu Türkiye dışındaki birçok ülkede aslında hepsi için pek geçerli olmasa da... Fakat o geçersizlik de bilir misiniz ki büyük bir çoğunlukla, İsveç gibi birkaç ülke dışında kağıt üzerinde kalır.