Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgüven Eksikliği  (Okunma sayısı 5522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2012, 09:03:35 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Özgüven, yaşamdaki pek çok problemin en temel sebeplerinden biridir. Başarılı olmamız, mutlu olmamız, kendimizle barışık olmamız, çoğunlukla hep özgüvenimize bağlıdır. Özgüveni olmayan bir insanın yaşamında, korkular vardır, kararsızlık vardır, eylemsizlik vardır ve öfke vardır. Özgüven, iş hayatında ve evliliklerde de kendini çok belirgin bir şekilde gösterir. Çoğu insan, özgüven probleminden dolayı hak ettiği işe başvurmayı bile düşünmez. Potansiyelinin çok altında bir hayat yaşamaya mahkum kalır. Evliliklerde de durum farklı değildir. Mutlu bir evlilik, özgüveni olan çiftlerle mümkündür.

Eğer özgüven i olmayan bir eş varsa, o evlilikte çok büyük sorunlar da tehlike sinyalleri vermeye başlayabilir. Aileler arasında yaşanan sorun bunlara en büyük örnektir. Özgüven eksikliğinden dolayı, kendini ifade edememe, kendini savunamama, içine kapanma gibi sorunlar yaşanır çoğunlukla.

Özgüven problemi, kişinin net olmasının önündeki en büyük engeldir. Düşüncelerini doğru bir şekilde dile getirmesine engeller. Günümüzde pek çok insanın yaşadığı en büyük sorun, özgüven sorunudur. Sosyal Fobinin altında yatan faktör de budur. Başarısızlık da buna bağlıdır. Sınav heyecanı da bununla ilgilidir.
Özgüveni olan kişi, kendi iç dünyasında mutludur. Çevresiyle barışıktır. Özgüveni olmayan kişide ise, sürekli olarak bir huzursuzluk ve hiçbir şeyden memnun olmama durumu vardır.

Özgüven Eksikliği Nasıl Başlar?

Özgüven eksikliği durup dururken başlamaz. Özgüven eksikliği aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

* Sürekli eleştiriye maruz kaldığınız bir ortam
    * Kendi kendinizi sürekli eleştirmek
    * Her şeyi kötü olarak görmek
    * Ayakları yere sağlam basmayan şeyler istemek
    * Hayal kırıklığı ve başarısızlık olma korkusu
    * Bazı küçük başarısızlıkları tüm hayatınıza yaymak ve genellemek
    * Umutsuzluk
    * Hedefin olmaması
    * Sahip olduklarınıza değil, olmadıklarınıza odaklanmak
    * Pişmanlık duygusu
    * Diğerlerini kendinizden daha üstün görmek
    * Yeteneklerinizi küçümsemek
    * Ezik bir ruh hali
    * Çaresizlik psikolojisi gibi durumları yaşıyorsanız, bunlar zaman içerisinde özgüveninizi yok edebilir

Özellikle çocukluk dönemlerinde gördüğümüz yoğun baskılar ve eleştiriler, özgüven probleminin temelini oluşturur. Okul hayatında yaşanan ve küçük gibi görünen travmalar vardır. Ancak bu travmalar, kişinin bütün yaşamını baştan sona etkileyebilir. Günün birinde öğretmenin sorduğu bir soruya yanlış cevap verirsiniz. Arkadaşlarınız size güler. Ve sonra hayatınız boyunca kimsenin yanında bir şey konuşamazsınız. İşte durum bu kadar ciddidir…

Ancak güzel haber şudur ki, özgüven eksikliği, sizin kaderiniz değildir!
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 07, 2012, 10:19:34 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Özgüven eksikliği yaşamamak için en temel madde : Eğitim.
Kişi genellikle kendisine yöneltilen eleştiriye,kendisine yöneltilen bir soruya veyahut bir konu hakkında hiçbir görüş bildiremediği zamanlarda bana göre ciddi bir derecede özgüven kaybı yaşamaktadır.Bu eğitim sadece okulla üniversite ile master la alakalı değil.Okumak-okumak-okumak.Çok bilgiççe oldu ise eğer yorumum üzgünüm bilgiçlik,ukalalık karakterimde bulunan karakteristik özellikler değildir.Yazarken bu sekilde anlasılma ihtimali mevcut.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 07, 2012, 06:20:37 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.bulgaria

Bu konuyu bu foruma forumumuzdaki fındık faresi için açtım inan bana çok samimiyim.Özgüvenli insan nettir kendine güveni tamdır.Çok bilmek önde gitmektir özgüvenin en doruk noktasıdır o olduğunda ancak emin olursun ve öz güvenin yerişne gelir bakınız bizim fındık faresi halao güven bunalımında olduğu için ortalara çıkamıyor.İnsanın kendini ifade ederken karşı taraf beni ukalamı bulur şöylemi der derdine düşmeyiniz lütfen sizin netliğinizi yok eder bu durum.Samimiyetinizi ve içtenliğinizi içinize hapsedersiniz.Ben yerinizde olsam çok takılmam etraf ne dere dikkat ederim ama okadar değil.Siz lütfen bilgiçlik yapın doğru bildiklerinizi söyleyin inanın sizi hiç o taraf gözle bakmadım insanın bildiğini anlatması paylaşması çok güzeldir bunu sadece fındık faresi beyinliler anlamazlar onlar sadece birileri tarafından kendilerine bahşedilen çizittirmecilik ile alabildiğince zevk alarak oynarlar.Sizi keyfle takip ediyorum ağzınızdan yüreğinizden ve kaleminizden çıkacak her samimi söz ve yazı için siz daha yazmadan ben teşekkür edeyim.

saygılar

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 08, 2012, 06:30:18 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

sn.bulgaria

Bu konuyu bu foruma forumumuzdaki fındık faresi için açtım inan bana çok samimiyim.Özgüvenli insan nettir kendine güveni tamdır.Çok bilmek önde gitmektir özgüvenin en doruk noktasıdır o olduğunda ancak emin olursun ve öz güvenin yerişne gelir bakınız bizim fındık faresi halao güven bunalımında olduğu için ortalara çıkamıyor.İnsanın kendini ifade ederken karşı taraf beni ukalamı bulur şöylemi der derdine düşmeyiniz lütfen sizin netliğinizi yok eder bu durum.Samimiyetinizi ve içtenliğinizi içinize hapsedersiniz.Ben yerinizde olsam çok takılmam etraf ne dere dikkat ederim ama okadar değil.Siz lütfen bilgiçlik yapın doğru bildiklerinizi söyleyin inanın sizi hiç o taraf gözle bakmadım insanın bildiğini anlatması paylaşması çok güzeldir bunu sadece fındık faresi beyinliler anlamazlar onlar sadece birileri tarafından kendilerine bahşedilen çizittirmecilik ile alabildiğince zevk alarak oynarlar.Sizi keyfle takip ediyorum ağzınızdan yüreğinizden ve kaleminizden çıkacak her samimi söz ve yazı için siz daha yazmadan ben teşekkür edeyim.

saygılar

Sayın karahan.

Yazının gittiği kişi şahıs çok isabetli yazı mükemmel olmuş ve sanırım bunu söylemeden edemeyeceğim mevcut durum ve özgüven sorgulama içerikli bu yazı tam anlamıyla nokta atışı olmuş.Bu arada şahsım adına söyledikleriniz için teşekkür ederim.Büyüklerimizden böyle övgü dolu sözler alınca kendime çeki düzen veriyorum hemen ardından neden mi..Karakteristik özelliklerim arasına şımarıklı ve kibir karışmasın diye.

Saygılar.

Şubat 08, 2012, 08:36:22 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.bulgaria
yazı dediğiniz gibi biraz kişiye özel oldu o kadar alınmışki çizittirme faaliyetine başlamış bizim forum fındık faremiz.Özgüveni olmayan bir insanın bu forumda kişiliğini bulması çok zor.bir fare gibi yaşamak bu hayatı özümsemek sadece fındık farelerinin işidir çünkü dünyayıda etrafınıda ancak fındık kadar cüssesi ile görür.Sen bu forumda olduğun müddetçe  bu işi bu şekli ile kişiselleştirdiğin müddetçe sana bu forumu dar edeceğim fındık faresi işi ne kadar sürdürebileceksin böyle bilmiyorum.

EDMUND BURKE

Şubat 09, 2012, 07:36:20 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sevgili fare
dün akşamdan beri iki çizik daha atmışsın aferin sana sen insan olarak yaşamayı değil fare olarak hep sinip kaçarak sığınarak gölgelerde yaşamayı kendine destur edinmişsin.Bak fındık farem senin yüzünden farelere özel ilgi duymaya başladım izbe yerlerde dolaşır oldum belki sana rastlarım diye kendine bir iyilik yap hakikaten bir iyilik yap kendini ezdirme bu kadar lafı sözü bir fındık faresi yese inan felç olurdu ama sen o kadar yüzsüz ve fare altı bir yaratıksınki sana yeni isim bulacağım artık bu forumdaki insanların sabrı ile oynama sırf inadına çizittirmek için bu foruma gelme .Senden kendine bir fayda gelmez belliki insan artığı bir tarzın var ve bu forumuda tam kendine göre bulduğunu sandın.Biraz kendine acı mahçup ol insanlara bu tarz yaklaşımla eziyet edip kendini tatmin ettiğini sanma sen her ne kadar sanalsanda her ne kadar seni tanımıyor isekte ezik ve bitik kişiliğini bu kadar ortalara dökme.Senin kim olduğunu ben bilmiyorum sadece bir kaç tahminim var ama senin kim olduğunuı sn.mason ve diğer yönetici arkadaşlar biliyordur ya seni atarlar yada beni buradan bu foruma bu tarz ile müşkül verdiğimizden dolayı iyisimi sen kendi kendine kendini yok ette millet rahatlasın artık.

EDMUND BURKE

Şubat 09, 2012, 09:11:06 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

sevgili fare
dün akşamdan beri iki çizik daha atmışsın aferin sana sen insan olarak yaşamayı değil fare olarak hep sinip kaçarak sığınarak gölgelerde yaşamayı kendine destur edinmişsin.Bak fındık farem senin yüzünden farelere özel ilgi duymaya başladım izbe yerlerde dolaşır oldum belki sana rastlarım diye kendine bir iyilik yap hakikaten bir iyilik yap kendini ezdirme bu kadar lafı sözü bir fındık faresi yese inan felç olurdu ama sen o kadar yüzsüz ve fare altı bir yaratıksınki sana yeni isim bulacağım artık bu forumdaki insanların sabrı ile oynama sırf inadına çizittirmek için bu foruma gelme .Senden kendine bir fayda gelmez belliki insan artığı bir tarzın var ve bu forumuda tam kendine göre bulduğunu sandın.Biraz kendine acı mahçup ol insanlara bu tarz yaklaşımla eziyet edip kendini tatmin ettiğini sanma sen her ne kadar sanalsanda her ne kadar seni tanımıyor isekte ezik ve bitik kişiliğini bu kadar ortalara dökme.Senin kim olduğunu ben bilmiyorum sadece bir kaç tahminim var ama senin kim olduğunuı sn.mason ve diğer yönetici arkadaşlar biliyordur ya seni atarlar yada beni buradan bu foruma bu tarz ile müşkül verdiğimizden dolayı iyisimi sen kendi kendine kendini yok ette millet rahatlasın artık.

Sayın karahan.

Bence bu şahıs her kimse rencide olmadığına göre sizde bırakın rencide edici sözler sarfetmeyi belliki pek de umursamıyor.Foruma vakit ayırın daha değerli paylaşımlara ve daha değerli konulara ayırın.Bu sadece kendi görüşümdür.Sizin iyiliğiniz için söylüyorum.Boş yere sinir yıpratmayınız.Lütfen sakin :)

Saygılar.

Şubat 09, 2012, 09:49:18 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.bulgaria

söylediğiniz çok doğru ama böyle tipleride içimizden temizlemezsek toplum kirlenir asalak yaşayıp üretemeyen insanların kaprisleri hep topluma pahalıya mal olmuştur.Toplumu arındırmak için boşvermek bana çok doğru gelmiyor böyle tiplerin galip gelmesi fikri bana hastalıklı ruh haline sahip birine boyun eğdiğim hissi veriyor.Elimde değil sıkıntı vermek değil amacım ama konsantremi bozuyor

EDMUND BURKE

Şubat 09, 2012, 09:57:45 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

sayın karahan sizi saygıyla okuyordum taki beğendi beğenmedi yazınıza kadar. Demek sizde olan hırs ve beğenilme tutkusu var ki bu kadar taktınız. Siz yazın biz zevkle okuyalım, bu takıntınız ve komplo teorinizle ayrıca  fareyi de rencide etmenizden bir eksi de benden. Saygılar.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 09, 2012, 10:03:15 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sayın karahan sizi saygıyla okuyordum taki beğendi beğenmedi yazınıza kadar. Demek sizde olan hırs ve beğenilme tutkusu var ki bu kadar taktınız. Siz yazın biz zevkle okuyalım, bu takıntınız ve komplo teorinizle ayrıca  fareyi de rencide etmenizden bir eksi de benden. Saygılar.

sn.ruzber

yorumunuza cevap vermeyeceğim sadece üzüldüm.benim hırsım beğenilme durumu ile ilgili değil konuyuda rahatsız olduğum durumunda pek farkında olmadan sadece anlayabildiğiniz kadar yorum yapmışsınız.Benim ne yapmak istediğim ile ilgili en ufak bir fikriniz yok isterseniz baştan sona bir daha okuyun okusanızda bilmediğiniz farklı bir rahatsızlığım var ama anladım dediklerinizle uzaktan yakından alakası yok.

EDMUND BURKE