Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsanoğlu "çekiyor"  (Okunma sayısı 4028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 13, 2011, 06:05:06 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Afrika, Avrupa ve Asya'da bulunan fosilleşmiş insan kalıntılarından yola çıkan bilimadamları, inanılması güç bir sonuca ulaştı.

Afrika, Avrupa ve Asya'da bulunan fosilleşmiş insan kalıntılarını inceleyen Cambridge Üniversitesi'nden uzmanlar, inanılması güç sonuçlara ulaştılar.
Araştırmaya göre, günümüz insanı, avcı-toplayıcı atalarından yüzde 10 daha küçük ve kısa, hatta beyinlerimiz de atalarımızınkine oranla yüzde 10 daha küçük.
Bu sonuçlar, insanoğlunun "büyüdüğü" yönündeki genel görüşün de yanlış olduğunu ortaya çıkarıyor.
Bilimadamları, bu küçülmenin nedeninin daha sınırlı beslenme alışkanlıklarına yol açan tarımda gelişmeye ve hastalıkların yayılmasına yol açan kentleşme hareketleri olduğunu söylüyorlar.
İnsan evriminde uzman olan Doktor Marta Lahr, günümüzden 200 bin yıl önce yaşayan atalarımızın çok daha iri ve sağlıklı olduğunu söylüyor.
İsrail'deki mağaralarda bulunan ve günümüzden 120 ile 100 bin öncesine dayanan fosiller, daha iri ve kaslı bir insan portresi çiziyor.
Araştırmacılar, 20 bin yıl önce bir erkeğin beyninin 1500 santimetreküp, modern insanın beynininse 1350 santimetreküp  olduğunu söylüyorlar.
Doktor Lahr, "Evrimsel gelişimimiz beyinlerimizi küçültüp, daha işlevsel hale getiriyor ve böylece harcanan enerji miktarını azaltıyor, tıpkı günümüzde bilgisayar işlemcilerinin küçüldükçe daha verimli ancak daha az enerji harcar hale gelmeleri gibi" diyor.

milliyet

Haziran 14, 2011, 01:32:24 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu makaleyi hazırlayan insanların atalarının kafaları büyük ama zekaları kıt olsa gerek.
Zira benim atalarımın tarihi 10 bin yılı geçmiyor. Fakat Dünya benim atalarımın varlığı ile varlığını gösteriyor.
O halde atalarının 200 bin yıllık tarihi olan bu bilimadamlarının kendileri ile alakalı bu makalesini kendilerine bırakıyorum...
Umarım doğru sonuca ulaşmaları için birgün doğru işlem yapabilirler :)

Haziran 15, 2011, 12:19:14 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'' Evrim teorisini halen cozemedigim bir sebeple inkar eden halkimiz, boyle bir arastirma hususunda bilim adamlarinin yalan soylediklerini savunurlar. Hatta boyle gunumuz insanindan daha farkli fizige sahip olan bir insan fosilinin bulunduguna inanmazlar. Evrim teorisine inananlarada niye hala bulunamadi diye sorarlar. ''

Haziran 15, 2011, 02:33:23 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evrime inanıyorum fakat evrim teorisine asla. Bu konuda çılgın fikirler sunan bilim adamlarının yalan söylediğinden çok yanılgıya düştüklerine inanıyorum. Ayrıca eski çağda yaşayan insanların, günümüz insanından daha farklı fiziğe sahip olmasına inanmak için fosile gerek yoktur lakin ilkel çağdaki yaşam gereklilikleri ve düzen ile günümüz şehir hayatı ile teknolojinin sunmuş olduğu gereklilikler farklıdır. Doğuştan itibaren sürekli et ile beslenen her canlının kafa yapısı, olması gerekenden büyük olur bu da evrimci kardeşlere benden genel kültür olsun.

Haziran 16, 2011, 04:33:22 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Evet binlerce bilim adamı sırf sizi kandırmak için milyonlarca yayın ve kanıt üretiyorlar. Amaçları sadece sizi kandırmak. Oysa üstün insan kandırılamaz bilmiyorlar.
Doğuştan itibaren et yiyen bir canlının kafası büyükse, eşşeğin neden kafası büyük peki? Vücuduna bir oranlayın isterseniz. Aynı büyüklükte ki et oburların kafasını neden daha küçük?
Zat-ı Alinizden gelen bağış gibi bilgi için bütün insanlık adına size teşekkür ediyorum.
Benimde tavsiyem biraz kitap okunması yönündedir.

Önemli bir not: Evrim veya başka bir teorinin, taraftara veya inanana ihtiyacı yoktur. Teorinin karşısında ancak başka bir teori durabilir, kişiler veya inatlar sadece ileri ki dönemlerde komedi olarak yayınlanabilir.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 19, 2011, 11:59:41 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evrim veya başka bir teoriye inanmamak için taraftara veya binlerce bilim adamının milyonlarca yayın ve kanıtına ihtiyaç yoktur tıpkı sizin sözünü ettiğinizin tersi mantıkta olduğu gibi.

Eşeğin kafası vücuduna oranladır ve bunu aynı büyüklükteki et oburlar ile değil atgiller familyasındaki diğer türlere göre mukayese edebilirsiniz.

Hayatda hep başkaları olmak yerine biraz kendisi olan her insan bu konuyu özünde kavrar. Ancak evrim teorisi adı altında sürekli çalışmalar yaparak aslında kendisini sürekli o konuda evrimleştirerek haliyle bu konuda evrimleşmeyen diğer bütün insanları kafir teorisine koyan kim varsa bence evrim teorisinden zaten söz etmemelidir. Aksi durumda tıpkı onlar gibi benim gözümde yanılgıdan farklı bir eylem yapmış olamazsınız.

Haziran 20, 2011, 12:22:49 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Barbaros, size evrime inanın diyemem ki, siz karşı gelirseniz sebebini sorabilirim sadece.
At familyasından olanları saymıyorum gibi bir lüksünüz olamaz çünkü tanımlamanız gereği böyle bir örnek vermekten başka çaremiz yok.
Hem et yiyenlerin kafası büyük olur diyeceksiniz hem otobur örneği kabul etmeyeceksiniz, nasıl olacak peki bu iş?
Hadi et yiyenlerle et yiyenleri kıyaslayayım bakalım(ne işe yarayacaksa) :)
Çita, sırf et yer ama kafası vücuduna oranla ufacıktır. Çitayla aynı büyüklükteki keçinin kafası daha büyüktür. Kutup ayıları ot'un şeklini bile bilmezler ama kafaları yine vücutlarına göre ufacıktır. :)
Ne garip nedense ot yiyen hayvanların beyinleri hep büyük :)
Neyse bunu geçelim zaten böyle bir iddia hiç bir işimize yaramaz.

Hayatta hiç kendim olamadım, hep başkaları olmak istedim. Şimdi sizinle yüksek matematik konularını bir konuşalım. Dilerseniz diferansiyel hesaplarına da girebiliriz.
Bu neyi ispatlayacak? Benim daha aşağı olduğumu mu? Tamam kabul.

Evrime inanıyorum ama evrim teorisine asla demişsiniz. Evrim ile evrim teorisinin arasındaki farklar nelerdir? Anlatır mısınız? Ayrıca evrimi ortaya kimler atmıştır? Sakın şu çılgın bilim adamları olmasın? paleontologlar, arkeologlar, antropologlar, tarihçiler, vb. sanırım sayıları oldukça fazla. Hepsinin bu bilimi ortaya atıp yanıldığını mı söylüyorsunuz?

Geçelim şehir hayatı dediğiniz döneme, evet sadece ve sadece 5bin yıldır falan vardır şehirler. Kaldı ki ilk şehirler ile günümüz şehirleri arasında dağlar kadar fark olmasına rağmen biz hepsini bir kabul edelim. Bu kadar kısa sürede bile evrim söz konusudur ama bizim konuştuğumuz süre yaklaşık 4 milyon yıla dayanmaktadır.

Şimdi söyler misiniz, şu evrimdeki eksik nokta nedir?

Son nokta bahsettiğiniz bütün insanları kafir yerine koyanlardan asla değilim. Hatta onlarla bir türlü ortak nokta bulamayan bile diyebilirsiniz benim için.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2011, 12:27:01 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 20, 2011, 02:10:08 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

FPS yi biliyorsunuzdur. Saniyede gösterilen kare sayısı. 25 fps bir görüntüyü bir video gibi algılıyoruz.
Halbuki saniyede 25 tane resim arka arkaya gösteriliyor ve biz onu 1 saniyelik bir akan görüntü olarak algılıyoruz.
Fps çok yükselince bir noktadan sonra biz aradaki resimleri algılayamıyoruz. Fps çok alçalınca onu akan görüntü gibi de görmüyoruz.
Algı sınırları içerisinde yaşayan canlılarız.

Bu girişin konuyla şu alakası var .
Bahsettiğimiz evrim o kadar yavaş olabilir ki, bulunabilecek fosillerin meşhur 'ara form' olarak sayılmayacağı yavaşlıkta bir değişim olabilir.
Doğadaki döngü onları çoktan kendi içerisinde değiştirmiş olabilir.

Sonsuz bir zaman içerisinde, her 100.000 yılda bir, 1tuğla koyulan bir duvarın yapılışını, bir dağdan her 100.000 yılda bir gelip bir çay kaşığı ile kum götüren bir kuş olsa o dağın yok oluşunu algılayamayız.
Bir karıncayı düşünün; karınca her 60 dakikada bir tek adım atıyor. Yürürken göremezsiniz, duruyor dersiniz ama 1 gün sonra başlangıcını ölçerseniz ilerlemiş olduğunu farkedersiniz.
Hani bir küçük çocuk yanınızda büyür de değişimi siz anlayamazsınız, görenler aa amma büyümüş der :)
Son bir örnek :)
Hani California / Death Valley de hareket kayalar var diye bir mit var, rüzgar taşıyormuş o kayaları ama göz ile hareket ederken göremediğimiz için anlamıyoruz.

İşte içinde yaşadığımız evrimi de algılayamayız, aradığınız kanıtlar döngü içerisinde çoktan kaybolmuş olabilir.

Yani yukarıdaki kafatası ölçüleri evrim için delil veya onu çürütecek kanıt olmayabilir.

Dinleri yorumlayan ve bunu kendi tekeline alıp insanlara dogma sunan kişiler, kendi zihinsel algılarına veya grup çıkarlarına uygun yorumladıkları ve düşüncenin önüne cehennemlik olmak, din dışına çıkmak vs. vs. setleri koydukları için yaradanın en büyük hediyesi olan akıl devre dışı bırakılıyor.

Evrim meselesine inanmak günahkar olmak, inanmamak ise cennete gitmeye eş tutuluyor.
Bu düşünce tarzını, büyük yanlış, insanlığın aklına bağlanmış bir pranga olarak görüyorum.
Evrimi yarım ağız kabul edenlerin, yarım ağız reddedenlerin bütün çekingen duruşları bu yüzdendir.
Korku!

Şu anda evrim teorisinin karşısında duracak bir düşünce göremiyorum. Bu 'evrim mutlaka var' saplantısı da değil.
Ama hepsini olmasa da tezlerin bir kısmını biliyorum. Anunakiler dahil...

Lütfen, karşı çıkıyorsanız 'insan ve diğer bütün canlılar nereden geldi, şu andaki şekilleri ile bir anda mı var oldular' sorusuna cevabınızı verirseniz doğruyu bulmama yardımcı olursunuz. Siz istediğinize inanın. Meselem asla ve asla şahıslar, onların düşünceleri veya tartışmalarda son sözü söyleme kompleksi değildir.
Ayrıca ısrarla, teoriye neden karşı çıktığınızı duymak değil, kendi veya inandığınız varoluş tezinizi duymak isterdim.
Ana soru budur. Diğerleri ise soruyu gölgeleyemeyecek ayrıntı.
Yoksa 'bulunabilecek' kafataslarının bile bu yavaşlıkta bize ulaşabilecek kadar varolabileceğini sanmıyorum.
Ara form meselesi de benim düşünceme göre budur.

Saygılar Sevgiler

'' Evrim teorisini halen cozemedigim bir sebeple inkar eden halkimiz, boyle bir arastirma hususunda bilim adamlarinin yalan soylediklerini savunurlar. Hatta boyle gunumuz insanindan daha farkli fizige sahip olan bir insan fosilinin bulunduguna inanmazlar. Evrim teorisine inananlarada niye hala bulunamadi diye sorarlar. ''

Haziran 20, 2011, 03:08:14 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın ozkann, Açıkçası şu ara form düşünceniz pek aklıma yatmadı, diğerlerini zaten defalarca değişik konu başlıkları altında bizde yazmıştık.
Bir gelişme ne kadar yavaş olursa, bulabileceğiniz kanıtlar azalmaz tam tersine o derece artar. Çünkü ne kadar uzun bir sürece yayılırsa kalıntılarda, kanıtlarda sayıca artacaktır. Üstelik ara formlar belirsiz bir zaman sürecine yayılmaz, belirli bir zaman aralığında olması ihtimali veya gereği üzerine ortaya atılmıştır. Yani daha eskisi bulunmuş, tarihlenmiştir. Ancak o tarihle günümüz arasındaki fark 3 ile 5 gibidir. Aranan 4'tür.
Gerçi bu sadece bir teoridir, illa olacak diye bir şey yoktur. Yani değişim sizin FPS örneğinizde ki gibi belki o kadar hızlı olmuştur ki 21(atıyorum) no'lu resim belkide diğerlerinden daha kısa sürede görünür kalmıştır.
Evrim teorisine karşı gelme ihtiyacı sizinde dediğiniz gibi korkudur. Ancak hangi ülkede veya nasıl bir yerde yaşıyorsanız lütfen söyleyin bilelim. :) Çünkü bizim burada karşı gelenlerin ürettikleri tez, "Allah her şeyi bir anda yaratmıştır" şeklindedir. Tıpkı "ya laik olacaksınız ya müslüman, ikisi birden olamazsınız" tarzında bir yaklaşımları vardır.
Yani anlayacağınız ana sorunuz ya buhar olacak yada bildiğimiz cevapları alacaktır.

Ara form konusunda benim düşüncem ise, ya ara formlara ihtiyaç duymayacak şekilde ani ve büyük değişiklikler oldu yada ara formlar bu gün olmasa da bir gün bulunacaktır. Sizinde dediğiniz gibi aslında evrim teorisinin bunlara da ihtiyacı yoktur. Olmasa da olur.

Saygılarımla...